- •Урок № 4
- •Хід уроку
- •III. Мотивація навчальної діяльності Слово вчителя.
- •IV. Сприйняття та усвідомлення навчального матеріалу й
- •1. Княгиня Ольга та її реформи.
- •Війна Ольги з деревлянами
- •Реформи княгині Ольги
- •2. Внутрішня та зовнішня політика Святослава.
- •V. Узагальнення та систематизація знань Метод «дерево рішень».
- •Домашнє завдання.
Урок № 4
Тема. Київська Русь за князювання Ольги та Святослава.
Мета: характеризувати становище Київської Русі за правління Ольги та Святослава, визначати їхню зовнішню та внутрішню політику; розвивати в учнів уміння на основі джерел інформації аналізувати історичні факти й події та оцінювати їх, давати стислу характеристику історичним діячам та визначати їхню роль в історичному процесі; сприяти національно-патріотичному вихованню учнів.
Основні поняття: реформи, данина, погости, печеніги.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань,
Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ Запитання та завдання.
-
Як називалося найбільше державне утворення східних слов'ян, яке виникло в Середньому Подніпров'ї? Звідки походить ця назва?
-
Поясніть походження назви Київська Русь.
-
Назвіть перших київських князів і визначте, яку роль вони відіграли в становленні держави.
-
Що спільного та відмінного ви можете назвати у внутрішній та зовнішній політиці Олега та Ігоря?
III. Мотивація навчальної діяльності Слово вчителя.
Ольга мала суворе обличчя — великі очі, тоненькі, темні, трохи вигнуті брови, прямий, правильної форми ніс, темно-каштанове волосся з проділом посередині, дуже виразний рот із щільно стуленими тонкими губами, що надавали обличчю владного, вольового виразу. Літописець Нестор порівнював її з яскравою зорею, що передує Сонцю, і назвав «наймудрішою серед усіх людей». Православна церква канонізувала велику княгиню Ольгу як Рівноапостольну. Ким же вона була насправді: мудрим державотворцем чи самовпевненою, жорстокою особою, яка помстилася деревлянам за смерть свого чоловіка?
Сина Ольги та Ігоря Святослава багато істориків уважають одним із найбільш виразних і характерних особистостей серед давніх руських князів. Інші називають його войовничим ватажком, далекоглядним політиком, мудрим державним діячем, добрим полководцем. Ким же він був насправді? Чому на його черепі печенізький князь викарбував такі слова: «Чужої землі шукаючи, свою втратив»?
На сьогоднішньому уроці ми спробуємо знайти відповідь на ці запитання.
IV. Сприйняття та усвідомлення навчального матеріалу й
1. Княгиня Ольга та її реформи.
Розгляд питання про князювання Ольги розпочинається з опрацювання історичної довідки.
Історична довідка.
Ольга (близько 890—969) — велика княгиня київська (945—957рр.), мати Святослава Ігоровича. Після вбивства деревлянами в 945р. її чоловіка Ігоря Ольга правила Київською державою під час неповноліття Святослава Ігоровича. Зміцнила торговельні й політичні відносини з Візантією, установила порядок збирання данини та її розміри. У 955р. (за іншими відомостями — у 957 р.) прийняла християнство. Канонізована православною церквою.
Розповідь учителя.
Прийшовши до влади, Ольга насамперед придушила повстання деревлян, повернувши деревлянську землю під владу Києва, обклала її даниною, помстилася за смерть Ігоря.
Далі заслуховуються повідомлення учнів про помсту Ольги деревлянам. (За необхідності вчитель доповнює повідомлення учнів.)
Зразки повідомлень учнів
Помста Ольги
...І сказали деревляни: «Ось ми вбили руського князя, візьмімо його жінку Ольгу за свого князя Мала»... І послали деревляни найкращих своїх мужів, числом 20, у човні до Ольги, І причалили вони в човні під Ворицеяим. ...І Ользі сповістили.
що прийшли деревляни, і покликала їх Ольга... І сказали деревляни:
— Ми прийшли, княгине. І сказала їм Ольга:
- Так кажіть, чого ви прийшли сюди? І сказали деревляни:
— Послала нас земля Деревлянська сказати тобі таке: ми вбили твого чоловіка, бо твій чоловік розтягав і грабував, як вовк, а наші князі добрі... Так іди за нашого князя Мала.
А Ольга сказала їм:
—- Люба мені ваша мова; уже мені свого чоловіка не воскресити, та хочу я вас завтра пошанувати, а сьогодні йдіть у свій човен... Я завтра пошлю по вас, а ви скажете: «Не поїдемо на конях, ні пішки не підемо, але понесіть нас у човнах».
І відпустила їх у човен. А Ольга веліла викопати велику та глибоку лму на тюремному дворі. На другий день Ольга сиділа в теремі і послала по гостей. І прийшли до них і сказали:
- Кличе вас Ольга на велику честь.
Вони ж відповіли:
- Не поїдемо ні на конях, ні на возах, ні пішки не підемо, але понесіть нас у човнах.
І понесли їх у човні... І принесли їх у двір до Ольги, і понесли та вкинули з човном у яму... І вона веліла засипати їх живими...
І послала Ольга до деревлян послів зі словами:
- Якщо ви неправду прохаєте мене, то пришліть до мене поважних людей...
Почувши це, деревляни вибрали найкращих мужів... і послали до неї. ...А Ольга звеліла приготувати їм лазню і сказала:
- Умившись, прийдіть до мене.
...Увійшли деревляни і почали митися. І замкнули лазню за ними, і вона веліла запалити її від дверей; і там вони всі погоріли.
І послала вона послів зі словами:
- Це вже я йду до вас, та приготовте багато меду коло города, де вбили мого чоловіка, щоб мені поплакати на його могилі й уладити тризну своєму чоловікові.
Почувши це, вони звезли дуже багато меду. А Ольга... звеліла насипати високу могилу... А коли вони насипали, звеліла починати тризну. Потім деревляни сіли пити/.. І коли деревляни попилися, вона звеліла своїм дружинникам рубати їх. І вбили їх 5000.