Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Уроки права (РП).docx
Скачиваний:
0
Добавлен:
28.04.2019
Размер:
59.85 Кб
Скачать

11.11.09.

9 клас

Урок №1

Тип уроку: Урок освоєння нових знань та вмінь

Форма проведення: практикум

Тема: Права дитини

Мета: - розглянути права дитини в контексті Конвенції прав дитини;

- порівняти загальні принципи захисту прав дитини із захистом прав дитини в Україні;

- на конкретних прикладах навчитись визначати ступінь порушення прав дитини;

- формувати в учнів вміння захищати свої права цивілізованим шляхом;

- виховувати почуття власної гідності, окремої особистості, яка має право на гідне проживання;

Методично – дидактичне забезпечення уроку:

  1. О. Д. Наровлянський.

Правознавство (практичний курс). –К. : Грамота, 2009

2.Конвенція про права дитини від 20 листопада 1989р.

3.Дошка та три крейди різного кольору.

4. Трудовий кодекс , січень 2008р.

5. Загальна Декларація прав людини від 10 грудня 1948р.

Основні терміни і поняття: Конвенція, декларація, юрист, роботодавець

Хід уроку

I. Організаційний момент (1хв)

II. Актуалізація опорних знань (8 – 7хв)

Гра «Уявна країна»

Умови гри: Учні діляться на три команди. Я розкриваю зміст ситуації:

  1. Уявіть, що ви відкрили нову країну, де ніхто не жив і в якій не має ні прав, ні законів . Ви будете першими поселенцями. Вам нічого не відомо, який статус ви матимете в цій державі.

  2. Кожен учасник гри повинен придумати не менше трьох прав людини в цій країні. І назву країни кожна команда придумує свою.

  3. У кожній з груп ви вибираєте 10 найважливіших прав і ці права ви записуєте на дошці.

Робота з аудиторією.

а) Із «загального списку» прав давайте виберемо спільні права;

б)Порівняємо ці права із Загальною декларацією прав людини, що була прийнята 10 грудня 1948р.

Види прав людини

↓ ↓ ↓ ↓ ↓

Особисті Політичні Економічні Соціальні Культурні

(громадянські)

III. Вивчення нового матеріалу (28 хв.)

Дитина – це маленька людина до 18 – річного віку, якщо за законом, що застосовується до даної особи, вона не досягає повноліття раніше. Повноліття може настати при одружені , яке можливе з 14 років.

Проблемне питання: Чи можна прирівнювати дитину до дорослої людини?

(відповіді учнів)

У 1991 році Україна прийняла Конвенцію про права дитини.

Завдання. Порівняти положення Загальної декларації прав людини і Конвенції про права дитини.

Основним правом дитини є право на життя. Дитина має бути захищена від усіх форм насильства – фізичного, психологічного, різних зловживань та грубого ставлення.

Ситуація №1

«Крик немовляти привернув увагу прибиральниці на вокзалі. У картонній коробці лежала маленька дівчинка та записка : «Будь – ласка, потурбуйтесь про мене ». Міліція по радіо звернулась до батьків, але вони не з’явилися. Життя дівчинки почалось дуже важко.»

Одразу після народження дитина реєструється в спеціальних органах і набуває право на ім’я. До дитини потрібно звертатись на ім’я і тільки. Будь – яке інше звернення є порушенням закону. З моменту народження дитина набуває громадянство певної держави.

Другою важливою групою прав є право на нормальне сімейне життя, побут, любов , турботу і розуміння з боку батьків. Про порушення даного права йдеться у такій ситуації:

Ситуація № 2

«Віктору 11 років, у нього є брат і сестра, яких він дуже любить. Мати та вітчим поводяться з ним не так, як з іншими дітьми. Він весь час на самоті. Вітчим з ним не спілкується взагалі. Коли хлопець вирішив поскаржитися матері - вітчим його побив. Так з ним поводяться щоденно».

Завдання:наведіть відомі вам приклади порушення таких прав.

В наш час неповнолітні бажають самостійно заробляти гроші. Чи можливо скористатися таким правом?

Рольова гра «Прийняття на роботу»

Син:

З дитинства треба гроші заробляти,

Щоб не сидіть на шиї у батьків.

Тому я твердо вирішив сьогодні

Почати заробляти самостійно.

Роботодавець:

Хлопчику неповнолітній,

На канікулах ти літніх

Краще підійди сюди.

Я не хочу, щоб суди

Зняли нас з роботи швидко

За експлуатацію малолітки.

Син:

Чи ж даремно скільки років норми права я вивчав?

Та й ні разу у житті я їх не застосував !

А тепер прийшов мій час, просвітити хочу вас!

Юрист:

10 грудня 1971року було прийнято Кодекс законів про працю з наступними змінами та доповненнями. Сьогодні в Україні діє Трудовий кодекс.

Син:

Де я буду працювати? Може буду пільги мати?

Юрист:

Для осіб від 15 до 16 років, які працюють у літній період, тривалість робочого часу не повинна перевищувати 24 години на тиждень, а з 16 - 18 років - 36 годин. Для неповнолітніх, які працюють під навчального року у вільний час від навчання, робочий час не повинен перевищувати 12 год.(15 - 16 років) або 18 год. (16 – 18 років) на тиждень.

Роботодавець:

До роботи приступай, батька і матір не питай.

Ось підписуй договір, складений як треба, вір!

Батько:

Ви порушили порядок, укладаючи угоду, -

Сину навіть не сказали, що моя потрібна згода.

Юрист:Згідно закону не приймається на роботу особа, яка не досягла 16 років, без згоди батьків чи особи, що їх замінює. Але у випадку звернення неповнолітніх, що мають рекомендації комісії у справах неповнолітніх роботодавець не має права відмовити у прийнятті на роботу.

Вчитель. Діти, є такі ситуації, коли права однієї людини суперечать правам іншої. У таких випадках запам’ятайте золоте правило: якщо не хочеш, щоб хтось порушував твої права – не порушуй прав інших.

У законодавстві України закріплені також права дитини на охорону

здоров’я, свободу думок, віросповідання, на отримання освіти.

IV. Закріплення вивченого матеріалу

Мозковий штурм

  1. Чи можна примусити батьків любити своїх дітей;

  2. Чи можна батьків примусити піклуватися про дітей?;

  3. Чи має переваги батько чи мати у виховані своїх дітей;

  4. Який документ захищає права дитини в Україні?Рік його прийняття?;

  5. Назвіть найважливіші права дитини.

V. Висновки (5хв.)

Дитина та її права повинні захищатися законом. У таких документах, як Загальна Декларація прав людини, Конвенція про права дитини, Конституція України. Дитина – це громадянин своєї держави (до 18 років), що має права з народження, і наше завдання – їх захистити.

VІ. Оцінювання учнів (1хв)

VIІ. Домашнє завдання (1хв)

  1. Інтерв’ю з батьками за планом.

    1. Як ви вибирали ім’я своїй дитині?

    2. Чи знає дитина про свій родовід?

    3. Яке ваше ставлення до дітей?

    4. Як ви одягаєте свою дитину?

  • Як їй заманеться;

  • Як хочете ви;

  • Як дозволяють прибутки.

    1. Чи задоволена ваша дитина харчуванням дома?

    2. Чи допомагаєте ви дитині, а дитина вам?

    3. Чи цікавитесь ви тим, з ким товаришує ваша дитина?

    4. Що ви забороняєте своїй дитині?

    5. Ви прислуховуєтесь до думки дітей чи ігноруєте?

    6. Чи застосовуєте ви у своїй родині образливі прізвища?

2.Зробити малюнок чи скласти вірш до Конвенції про права дитини.

3.Тема 7, с.48. та завдання на с. 55

Загальна декларація прав людини

Стаття 1. Всі люди народжуються вільними і рівними у своїй гідності і правах .

Стаття 3. Кожна людина має право на життя, на свободу і особисту недоторканість.

Стаття 7. Всі люди рівні перед законом.

Стаття 13. Кожна людина має право вільно пересуватися і обирати собі місце проживання в межах своєї держави.

Стаття 15. Кожна людина має право на громадянство.

Стаття 17. Кожна людина має право володіти майном як одноособово, так і разом з іншими.

Стаття 18. Кожна людина має право на свободу думки, совісті та релігії.

Стаття 20. Кожна людина має право на свободу мирних зборів, і асоціацій.

Стаття 21. Кожна людина має право брати участь в управлінні своєю країною безпосередньо чи через вільно обраних представників.

Стаття 22. Кожна людина як член суспільства має право на соціальне забезпечення.

Стаття 23. Кожна людина має право на працю, на вільний вибір роботи, на справедливі та сприятливі умови праці та на захист від безробіття.

Стаття 24. Кожна людина має право на відпочинок і дозвілля.

Стаття 25. . Кожна людина має право на такий життєвий рівень, включаючи їжу, одяг, житло, медичний огляд і необхідне соціальне обслуговування, який є необхідний для підтримання здоров’я і добробуту її самої та її сім’ї.

Стаття 26. Кожна людина має право на освіту.

Стаття 27. . Кожна людина має право вільно брати участь у культурному житті суспільства, втішатися мистецтвом, брати участь у науковому прогресі.

18.11.09

9 клас

Урок № 2

Тип уроку: комбінований

Тема: Громадянство України

Мета: ознайомити учнів з поняттям «громадянство»;

визначити умови набуття та припинення громадянства України;

навчити поєднувати теоретичні знання теми з розглядом конкретних ситуацій;

розвивати вміння працювати з текстом законів;

сприяти формуванню в учнів поважного ставлення до громадян своєї держави.

Методично – дидактичне забезпечення уроку:

1. Правознавство (практичний курс). –К. : Грамота, 2009

О. Д. Наровлянський.

  1. Конституція України, січень 2007

  2. Закон України «Про громадянство України» від 18 січня 2001р.

Основні терміни і поняття: громадянство, апатрид, біпатрид, паспорт

Хід уроку