- •Визначення параметрів розрахункового дощу
- •Розрахунок витрат води та визначення діаметрів колекторів
- •Ділянка №1-2
- •Ділянка №2-3
- •Проектування проектних горизонталей на перегоні вулиць
- •Вертикальне планування перехресть вулиць.
- •Принципи висотної організації поверхні міжвуличних територій
- •Вертикальне планування проїздів
- •Висота прив’язки будинків
- •Розрахунок земляних робіт. Побудова картограми земляних мас.
- •Пояснювальна записка
Визначення параметрів розрахункового дощу
По карті ізоліній для міста Полтава інтенсивність дощу тривалістю 20 хв. при періоді одноразового перевищення розрахункової інтенсивності Р=1 року =94 л/с на 1га. Оскільки умови прокладання колектора середні, відповідно даним табл.3 при = 94л/с прийнято Р = 1 рік. Інші параметри дощу прийняті по табл.2 для рівнинної області при Р =1 параметр n = 0,71, m г = 110, γ = 1,54.
Кліматичний параметр дощу А визначається за формулою:
А= q20 ××=94 х х= 788
Складова формули розрахункових витрат при тривалості дощу однаковій з часом добігання води від верхів'я до розрахункового перерізу, що залежить від часу (розмірністю л/с з 1 га) буде визначатись за формулою:
Витрати в розрахунковому перерізі при площі басейну F і середньому значенні коефіцієнту поверхні будуть визначатись за формулою:
Розрахунок середнього значення параметру
Загальна площа території житлової групи – 197,85 х 180,1 = 35632,78 м².
Забудова являє собою 9 секцій житлових будинків розміром 12х24м та дитячий садок 2х12х25м, 6х12м.
Таким чином площа забудови становить:
Fзаб = (12х24) х 9+ 2х12х25+6х12 = 3264м2
До водонепроникних поверхонь відносяться також проїзди, їх довжина, встановлена вимірюванням по плану становить 735,19м. Проїзди мають ширину 4,2 м, до того ж вздовж фасадів будинків передбачено їх розширення до 5,5 м для короткочасної стоянки автомобілів. В такому разі площа проїздів становить:
Fпр = 735,19х 4,2 + 24х9х(5,5-4,2)= 3368,6 м2, і загальна площа водонепроникних поверхонь - Fвдн =3264+3368,6= 6632,6м2.
Залишки території зайняті озелененням (згідно ДБН 360-92** - 50 % від усієї площі, покриття – газон) та площадками с гравійним садово-парковим покриттям:
Fгаз =35632,78 х 0,5 = 17681,4м2
Fграв = 35632,78 - (6632,6+17681,4) =11048,78 м2
Коефіцієнти Zi окремих різновидів поверхні визначаються за табл. 4, 5.
При А = 587; ZВДН = 0,26; Zгаз = 0,038; Zграв=0,09 Результати обчислення середнього значення коефіцієнту поверхні наведено в таблиці 1
Таблиця 1
Тип покриття |
Площа, м2 |
Р,% |
Zi |
(рхZi)/100 |
Водонепроникні Газони Гравійні садово-паркові |
6632,6 17681,4 11048,78 |
19 50 31 |
0,26 0,038 0,09 |
0,0494 0,019 0,0279 |
Всього |
35632,78 |
1000 |
------ |
0,0963 |
Таким чином Zmid =0,0963
Розрахунок витрат води та визначення діаметрів колекторів
В першу чергу виконано розрахунок притоки 4-2. Оскільки точка 4 -початкова, розрахункова тривалість дощу для перерізу притоки близько точки 2 визначається як сума часу поверхневої концентрації води (при відсутності закритої мережі на внутрішньоквартальній території прийнято 5 хв.), часу добігання води по лоткам проїздів до першого дощеприймального колодязя та часу пробігу по трубі.
Вимірюванням по плану ділянки житлової групи встановлена довжина пробігу по лотку L л = 110,7 м при середньому уклоні i=0,016. В такому випадку
V = 5,2 х =5,2×0,66м/с Т=0,021×= 0,021×=3,5 хв
та час добігання води до точки 4 становить Ткон + Тлот = 5 + 3,5 = 8,5 хв: Час пробігання води по трубі до розрахункової точки 2 знаходиться за формулою:
Ттр.=0.017×=0.017×= 1,12 хв,
та оскільки швидкість в трубі залежить від діаметру і нам невідома, для першої ітерації розрахунку задаємося її довільним значенням (в даному випадку 3 м/с). При повторній ітерації час пробігу по трубі визначено відповідно табличному значенню швидкості при визначеному діаметрі і уклоні труби (взятій з додатку).
При розрахунку протоки 4-2 вдалося прийняти уклони труби однаковими з уклоном поверхні вулиці, що дозволяє прокласти трубу з однаковим заглибленням.
При розрахунку ділянки 1-2 головного колектора прийнято до уваги, що до початку ділянки(точка1)час добігання води вже становив згідно завданню 10,3 хв.
Ділянка №4-2
1) Визначаємо розрахункову площу
Fр = Fсум × Zmid
Визначаємо сумарну площу
Fсум = Fділ + Fприток = 0,58 га
тоді Fр = Fсум × Zmid=0,58×0,0963= 0,056га
2) Визначаємо розрахунковий час добігання
Т = Ткон + Тлот + Ттр
T = 8,5 +1,12 =9,62 хв
3) Визначаємо питому витрату
q== = 545,11 л/с з га
4) Визначаємо розрахункову витрату
Q=q ×Fр =545,11×0,056=30,53 л/с
5) Необхідний діаметр при уклоні 0,0291
D =300 мм
Q =155 л/с
V =2,19 м/с
Робимо перерахунок з швидкістю 2,19м/с
1) Визначаємо розрахунковий час добігання
Т = Ткон + Тлот + Ттр
Т = 8,5 + (0,017×197,85/2,19)= 10,04хв
2) Визначаємо питому витрату
q===514,07 л/с з га
3) Визначаємо розрахункову витрату
Q=q ×Fр =514,07×0,056=28,79 л/с
4) Необхідний діаметр при уклоні 0,0291
D =300 мм
Q =155 л/с
V =2,19 м/с