Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:

Урок 30 ІУ Тема 3. 10 клас

.doc
Скачиваний:
55
Добавлен:
20.05.2015
Размер:
45.57 Кб
Скачать

Урок № 30.

Дата:

Тема: «Директорія УНР».

Тип уроку: комбінований

Мета: охарактеризувати внутрішню та зовнішню політику Директорії та порівняти її з політикою попередніх урядів; визначити причини військових поразок військ УНР та наростання нестабільності у внутрішньополітичному становищі України; розвивати в учнів уміння працювати з історичними джерелами, аналізувати матеріал, робити висновки.

Обладнання: підручник

Місце: клас

Час: 45 хвилин

Хід уроку:

І. Вступна частина (15 хв.) – перелік особового складу; оформлення журналу;

Перевірка знань та умінь з попередньої теми:

  • Коли і з якою метою було утворено Директорію?

  • Відновлення якої держави відбулося за часів Директорії?

  • Якою була мета Директорії?

  • Визначте склад Директорії.

  • Визначте основні положення політичної програми Директорії УНР.

ІІ. Основна частина (25 хв.) – пояснення нового матеріалу;

План:

  1. «Отаманщина».

  2. Друга війна Радянської Росії проти УНР. Поразка УНР.

  1. «Отаманщина».

Визначення поняття

Отаманщина – засилля різних збройних формувань в умовах відсутності реальної державної влади; період в історії визвольних змагань, який найчастіше асоціюється із селянським повстанським рухом 1918-1923 рр.

Причини виникнення

Пробудження селянської стихії. Стислі строки формування армії. Наявність незаконних збройних формувань. Самоуправство окремих місцевих політичних та отаманських авторитетів. Слабкість державного апарату і центральної влади. Вплив підривної більшовицької пропаганди. Внутрішні суперечності між українськими політичними силами.

Найвідоміші отамани

Зелений, Григор’єв, Махно, Божко, Ангел

Результати та наслідки

Розгортання С.Петлюрою активної діяльності з реформування армії та боротьба з отаманщиною. Отаманщина як деструктивна сила паралізовувала українську визвольну боротьбу, поглиблювала внутрішній фронт, підточувала сили народу, деморалізовувала національні сили й послаблювала можливості протистояти перед зовнішніми фронтами, якими були передусім російські Біла та Червона армії.

  1. Друга війна Радянської Росії проти УНР. Поразка УНР.

3 січня 1919 р.

Захоплення більшовицькими військами Харкова, куди переїхали ЦК КП(б)У та Тимчасовий робітничо-селянський уряд України; перетворення Харкова на столицю більшовицької України.

9 січня 1919 р.

Ультиматум Директорії УНР Раднаркому з вимогою припинити воєнні дії та негайно вивести російські війська з території України. Раднарком відповів, що воєнні дії ведуть між собою війська Директорії та Українського радянського уряду, а російських військ там немає.

12 січня 1919 р.

Війська Першої української радянської дивізії вибили частини УНР із Чернігова.

16 січня 1919 р.

Директорія оголосила війну Радянській Росії

19 січня 1919 р.

Захоплення більшовицькими військами Полтави, а 27 січня – Катеринослава

2 лютого 1919 р.

Директорія на чолі з С.Петлюрою залишила Київ та переїхала до Винниці.

5 лютого 1919 р.

Радянські війська увійшли до Києва.

Лютий – квітень 1919 р.

Розгром головних військових сил Директорії.

Причини поразки Директорії:

  • Суперечлива внутрішня політика (у тому числі нерозв’язане аграрне питання);

  • Заборона на вживання російської мови,спроможність завадити єврейським погромам;

  • Значна частина українських громадян була позбавлена політичних прав;

  • Нерозбірливе закриття національних установ, створених за часів гетьмана;

  • Розквіт отаманства, анархія;

  • Погана підготовка та організація армії;

  • Протистояння між лідерами (В.Винниченко та С.Петлюрою);

  • Складна зовнішньополітична ситуація (територія України стала ареною битви для військ Радянської Росії, білогвардійців, Антанти, поляків).

ІІІ. Заключна частина (5 хв.) – запитання на закріплення нового матеріалу:

  • Що таке отаманщина?

  • Назвіть відомих отаманів?

  • Коли почалась Друга війна радянської Росії проти УНР?

Д/з: опрацювати & 20 підручника, відповісти на 6 стор. 169.