- •«Здійснення розумового виховання шляхом використання методів формування свідомості »
- •1.1 Особливості розумового виховання учнів птнз
- •2. Практичний розділ. Виховний захід для учнів птнз за темою «Відкриття періодичного закону»
- •Робота з підготовки приміщення
- •2. Підготовка необхідного обладнання
- •Вступне слово вчителя
- •Вистава
2. Практичний розділ. Виховний захід для учнів птнз за темою «Відкриття періодичного закону»
Мета. Ознайомити учнів з історією відкриття періодичного закону та створенням періодичної системи елементів; показати, в чому полягає науковий подвиг ДЛ.Менделєєва; показати рух процесу пізнання вперед; розкрити світоглядне значення періодичного закону.
Форма проведення: групова
Методи: формування свідомості
Засоби. Портрет ДЛ.Менделєєва; таблиця хімічних елементів; плакати з висловами вчених про Менделєєва та його закон.
1.Таблиця Менделєєва — це таблиця історії і життя світостворення. (А.Е.Ферсман)
2. Закони можуть бути важливі, тому, що вони дають можливість володіти, передбачати те, що невідомо. (Д.І. Менделєєв)
Реактиви. Тверді речовини: оксиди магнію, гідроксид натрію; розчини: вода, фосфорна та сірчана кислоти, аміак, соляна кислота.
Хід заходу
І Підготовча частина
План
Робота з підготовки приміщення
-знайти потрібне приміщення
-провести генеральне прибирання
-провести прикрашення приміщення
-оформлення приміщення: клас або невеликий зал. Столи потрібно розставити півколом або не замкненим колом. Розвісити плакати, написати на дошці вислови:
1. ” Якщо людину не вчити ні доброго ні поганого, вона не стане людиною ”.
(В.Сухомлинський)
2. ” Підносячи людину, ти підносиш сам себе ”.
(В.Сухомлинський)
3. ” Людина залишає себе насамперед у людині ”.
(В.Сухомлинський)
-з`ясувати чи вільне приміщення на час проведення заходу
2. Підготовка необхідного обладнання
-підготовка проектора та аудіо апаратури
-перевірка справності освітлювальних приладів
ІІ Основна частина
1.План проведення заходу
1.1 Вступне слово вчителя
1.2 Основна частина
1.3 Заключна частина
Сценарій виховного заходу
Вступне слово вчителя
Вчитель. 8 лютого 1834 р. у сибірському місті Тобольську народився майбутній великий хімік Д.І.Менделєєв. Після закінчення гімназії вступив до Петербурзького педагогічного інституту, який закінчив із золотою медаллю. Деякий час працював учителем у гімназії в м.Одесі. Після захисту докторської дисертації, одержав звання професора. В 1861 р. Д.І.Мен-делєєв задумав написати перший підручник з хімії «Основи хімії». До того він закінчив роботу над підручником з органічної хімії. Сам Д.І.Менделєєв про «Основи хімії» говорив: «Це моя любима дитина. У ній — мій образ, мій досвід педагога».
Протягом усієї наукової діяльності Д.І.Менделєєв приділяв багато уваги зв'язку практики з теорією і горів бажанням принести користь своїй Батьківщині.
«Наука і промисловість — ось тут мої мрії» — писав Менделєєв.
Сучасники його характеризують так.
(Виходять 3 учні, зачитують під фонограму).
1-й учень. Анна Іванівна Менделєєва: «Найхарактерніше в ньому — це довге розкішне волосся навколо високого лоба, яскраві сині очі. Манера, розмови, жести — дуже оригінальні. Під час розмови він жестикулював. Рухи його відповідали настрою».
2-й учень. Вайнберг, учень Д.І.Менделєєва: «Якщо б я був музикантом, то я би переклав його лекції на музику».
3-й учень. С.Толстой — син Л.Толстого: «У костюмі доктора права Единбурзького університету: синьо-малинова тога, кутова шапочка, густе сиве волосся. Обличчя, обрамлене сивою бородою. Все це на фоні білої стіни нагадувало нам середньовічного алхіміка».
Він був всесторонньо розвинутою людиною, любив музику, живопис, цікавився художньою літературою. Найулюбленішими його творами були «Мовчання» Тютчева, «Темрява» Байрона.
Учень.
Мовчить сумнівно Схід
Всюди чується мовчання
Що це: сон або — очікування|чекання|?
І близький день або далекий
Трохи біліє тім'я гір —
Ще в тумані ліс і далечінь
Сплять міста і дрімають села
Але|та| до неба|піднебіння| подимітимете погляд...
Дивитеся: смуга видно|показний|
І немов|немовби| скритною|потайною| пристрастю шаріючи
Вона все яскравіша, все живіше|жвавий|
Все розгорається|розгоряється| вона.
Ще хвилина — і у всій
Незмірності едпірній|
Пролунає благовіст усесвітній|всесвітній|
Переможних сонячних променів.
4-й учень. Менделєєв любив мистецтво, випускав рецензії на картини. Наприклад картина Куінджі «Ніч на Дніпрі». Рецензія Менделєєва була така: «Перед Дністровською ніччю Куінджі забувається мрійник, у художника з'явиться нова думка про мистецтво, поет заговорить віршами, кожному вона дає своє».
5-й учень. 1 березня (17 лютого за старим стилем) 1999 року виповнилося 130 років з дня відкриття періодичного закону Д.І.Менделєєва. Цей закон є наслідком довгої наукової праці протягом 15 років (1854—1869 рр.), а подальшому його поглибленню було віддано ще 25 років — до 1907 р., до самої смерті вченого. Помер він у віці 73 років.
Ні один з вчених до Менделєєва, таких як Добер-нейер, Ньюлендс, Мойор, не змогли охопити у повному обсязі сукупність фізичних і хімічних властивостей.
Вони не бачили в періодичності основного закону природи. Для них це був тільки гарний спосіб класифікації елементів та речовин.
Світ |світ| складний
Він повний|цілковитий| відкриттів|відчиняти|, сумнівів
І таємниць нескінченних, і сміливих припущень —
Як диво|чудо| природи
Є|з'являється| геній —
І в хаосі цьому наводить лад.
Весь світ великий — жара і холоднеча
Планет кружляння, світло зорі —
Все те, що бачимо ми зовні|ззовні|
Законом зв'язано усередині|всередині|.
Знайдеться|перебуватиме| чи правило просте
Що цілий світ об'єднує —
Таблицю Менделєєва будує
Природи шукає Алфавіт.
6-й учень. Працюючи в Петербурзькому університеті, Менделєєв не знайшов відповідної літератури, яку б можна було порекомендувати студентам. Тоді він вирішив написати свій новий підручник «Основи хімії».
Трапилося в Петербурзі це:
Професор університету
Писав підручник для студентів —
Задумався|замислився| мимоволі|невільний| він:
«Як розповісти|розказувати| про елементи?
Чи не можна тут знайти закон ?
Шукав багато хто рішення|розв'язання|
Але|та|, проходячи|минати| лише нас, шляхи|колії| кидали
Мучило сумнів:
А чи можна закон знайти?»
Світ|світ| складається з елементів
(у той час знали 60)
А скільки їх всього ? На це
Не можна відповісти навмання|наздогад|
Але|та| не ворожив, а вірив він
Тут має бути закон.
7-й учень. В той час вже було відомо, що кожний хімічний елемент — це є певний вид атому. А кожний атом має свою масу. Це стало критерієм для класифікації хімічних елементів. У своїй книзі «Основи хімії» вчений писав: «Маса речовини — це властивість, від якої залежать усі властивості».
Оскільки водень має найменшу масу, він стоїть першим хімічним елементом, далі йде гелій та інші, в порядку зростання атомних мас. Але деякі атомні маси були вирахувані неправильно, і вченому не вдавалося знайти взаємозв'язок між елементами.
Уперто він шукав рішення —
Була праця, надія і терпіння
І віра в те, що він знайде.
Він так працював цілий рік.
8-й учень. 17 лютого (за старим стилем) 1869 р. Д.І.Менделєєв збирався виїхати з Петербурга у Тверську губернію для інспекції артільних сироварень. У той час всі його думки були тільки про те, яку групу елементів потрібно характеризувати після лужних металів у його новому підручнику.
Але справи|речі| відкладені
Розрахунки уриваються
З ранку в поїздку дальню|далеку|
Учений збирається
Всі валізи|чемодани| зібрані|повизбирувати|
На козлах|цапах| кучер мається:
«Достигти б треба до поїзда|потягу|
А пан все копається».
А пан одягається
І до дверей прямує, і раптом...
9-й учень.
Капелюх кинутий в кутку
Він кидається до столу
І строчить олівцем
Нарешті він знайшов.
Він на чому потрапило|попадало| пише
Нічого навколо|навкруги| не чує
Нарешті зрозумів він
У чому розгадка, в чому закон
З|із| кабінету не виходить
«Не упустити б думки|гадки| тій»
Він елементи ставить в лад|стрій|
Але все таки таблиця не виходить
Тоді втомою убитий
Ліг|поліг| на диван і бачить сон.