Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
2 ЕКЗЕМПЛЯРИ.doc
Скачиваний:
6
Добавлен:
01.05.2019
Размер:
623.1 Кб
Скачать

V. Узагальнення і систематизація знань.

- гра « Пізнайка »

За допомогою плакату «Ізомерія гомологів метану» учні складають формули ізомерів. Один учень складає і назначає учня який називає ізомер, а потім складає і так далі. Вразі якщо учень невзмозі назвати ізомер, допомагає учень який складав. Якщо вони не можуть допомагає вчитель.

- Завдання біля дошки:

1)Скласти структурні ізомерні формули ізомерів гексану.

2)Скласти структурні формули речовин за назвою:

а) 2,2- диметилбутан;

б) 2,3,4- триметилгексан;

в) 3- етилоктан;

г) 1,1- дихлорпентан;

Лабораторна робота: Виготовлення моделей молекул парафіну.

- Самостійна робота.

Ι варіант ΙΙ варіант

1.Закінчити рівняння реакції:

а)Метан +кисень а)пропан + кисень

б)Пропан + хлор б)етан + хлор

в)Бутан + нітратна кислота в)гексан + нітратна кислота

2.Здійсніть перетворення речовин:

СН4→СН3Сl→C2H6→C2H5Cl→C2H4Cl→C2H3Cl3

3. Скласти структурні ізомерні формули ізомерів:

Нонану Гептану

4. Скласти структурні формули речовин за назвою:

а) 2,2,5,5- тетраметилгексану; а) 2,4- диметил-3-етилгексану;

б) 3,4- диетилгептану;

б) 2,3,4,- триметилпентану;

Vι. Підсумки уроку.

Виставлення оцінок та їх мотивація.

Vιι. Домашнє завдання.

Прочитати §29

Підготувати повідомлення на 5-7 хв. «Життя і творчість О.М.Бутлерова», « Вклад Е. Франкленда та Ш.Ф.Жерара в розвиток теорії хімічної будови».

Завдання:

1)Скласти структурні формули речовин за назвою:

а) 2,3,4,5- тетраметилгексану;

б) 2,2,4,- триметилпентану;

в) 2,4- диметил-3-етилгексану;

г) 3,4- диетилгептану;

2)Скласти всі можливі ізомери октану.

План – конспект уроку на тему:

«Теорія хімічної будови органічних речовин. Значення теорії, її розвиток. Життя і діяльність О.М.Бутлерова»

Тема: Теорія хімічної будови органічних речовин. Значення теорії, її розвиток. Життя і діяльність О.М.Бутлерова.

Мета: Ознайомити з основними положеннями теорії Бутлерова; простежити розвиток теорії Бутлерова, визначити її наукове й практичне значення; продовжуємо формувати вміння складати структурні формули. Розвинути логічне мислення та вміння систематизувати знання. Виховати повагу до думки іншого і вміння виславлювати власні.

Обладнання та матеріали: фотокартки вчених.

Базові поняття й терміни: ізомерія, ізомери, гомологи, валентність.

Тип уроку: комбінований

Структура уроку:

  1. Організаційний момент

  2. Перевірка домашнього завдання

  3. Мотивація

  4. Вивчення нового матеріалу

  5. Закріплення і узагальнення знань

  6. Підбиття підсумків уроку

  7. Домашнє завдання

Ι. Організаційний момент: Привітання, перевірка присутніх, підготовка учнів до уроку.

ΙΙ. Перевірка домашнього завдання:

  • Індивідуальна самостійна робота:

1)Напишіть формулу:

      • 2,3,4- триметилпентану;

      • 3,3- диметилгексан;

      • 2,2- диетилгептану;

      • 3-метил-4-етилнонану;

      • 2-метил-3-пропілоктану;

      • 2,4-диметил-3-етилгексану;

      • 2,2- диметилбутан;

      • 2,3,4- триметилгексан;

      • 3- етилоктан;

      • 1,1- дихлорпентан;

  1. З перелічених сполук виберіть пару ізомерів і напишіть їхні структурні формули: 4-метилгептан, 3-метил-3-етилоктан, 2,3-диметилоктан, 4-метилоктан, 3,4-диетилгексан.

  • бригадна робота.

  1. гра «Ланцюжок»

Клас поділяється на бригади (поділ може відбуватися хто з ким товаришує або по рядах). Учням пропонується по черзі скласти ланцюжок гомологів метану. Коли ланцюжок складено останній називає першого представника ряду гомологів та передає іншому представнику команди.

ΙΙΙ. Мотивація:

У XIX столітті багатьом вченим було незрозуміло чому можуть існувати різні речовини з однаковою молекулярною масою. Наприклад, молекулярна формула глюкози С6Н12О6 і така сама молекулярна формула фруктози – однієї із складової частини меду. Учені – хіміки також немогли пояснити, чому два елемента водень і вуглець – можуть утворювати таку велику кількість різних сполук і чому органічних сполук існує так багато. Науково обгрунтовану відповідь на всі ці питання ви дізнаєтесь на цьому уроці.

ΙV. Вивчення нового матеріалу:

Створення теорії будови органічних сполук повязане з кількома іменами хіміків XIX століття: . Франкленда та Ш.Ф.Жерара

- зачитування доповідей про вклад вчених у розвиток теорії.

Вирішальна роль у розвиток цієї теорії (1861) належить великому російському вченому Олександру Михайловичу Бутлерову.

- зачитування доповіді про життя і творчість О.М.Бутлерова.

Він детально розробив поняття про хімічну будову речовин ( під яким розумів порядок зв'язку атомів у молекулі), встановив, що хімічна будова речовини визначає її властивості, і довів, що його теорія має велике значення у завбаченні нових речовин.

О.М.Бутлеров сформулював основні ідеї теорії будови органічних речовин у вигляді таких положень:

1. Усі атоми, які утворюють молекули органічних речовин, звязані в певній послідовності відповідно до їхніх валентностей.

Порядок сполучення атомів у молекулі і характер їхніх звязків називав хімічною будовою. Умовно позначають рисками.

2. Властивості речовин залежать не тільки від того, які атоми і скільки їх міститься в молекулі, а від порядку сполучення атомів у молекулах.

Це положення теорії будови органічних речовин пояснило, зокрема, явище ізомерії. Існування сполук, які містять однакову кількість атомів тих самих елементів, але звязаних по різному.

Ізомерія – це явище, при якому речовини однакового складу мають різну просторову будову, і відповідно, властивості.

3.За властивостями даної речовини можна визначити будову її молекули, а за будовою молекули – передбачити властивості.

4.Атоми і групи атомів у молекулах речовин взаємно впливають один на одного.

Значення теорії будови органічних речовин О.М.Бутлерова:

Розроблена ним теорія не тільки пояснила будову молекул усіх відомих органічних речовин і їхні властивості, а й дала змогу теоретично передбачити існування невідомих і нових речовин, знайти способи їх синтезу.

Пройшло більше 120 років з того часу, як була створена теорія будови , але й тепер хіміки всих країн використовують її в своїх працях. Найновіші досягнення науки поповнюють цю теорію, уточнюють і знаходять все нові підтвердження правильності її основних ідей.

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]