- •План – конспект уроку з теми:
- •Структура уроку:
- •V. Узагальнення і систематизація знань.
- •Vι. Підсумки уроку.
- •Vιι. Домашнє завдання.
- •V. Узагальнення і систематизація знань.
- •Vι. Підсумки уроку.
- •Vιι. Домашнє завдання.
- •План – конспект уроку на тему:
- •V. Узагальнення і систематизація знань.
- •Vι. Підсумки уроку.
- •Vιι. Домашнє завдання.
- •План – конспект уроку На тему: « Практична робота. Виявлення Карбону, Гідрогену і Хлору в органічних речовинах.»
- •Структура уроку:
- •3. Завдання на 9 – 12 балів:
- •V. Узагальнення і систематизація знань:
- •Vι. Підсумки уроку.
- •Vιι. Домашнє завдання.
- •План – конспект урок на тему:
- •V. Узагальнення і систематизація знань.
- •Vι. Підсумки уроку.
- •Vιι. Домашнє завдання.
- •План – конспект уроку на тему:
- •Тема: Поняття про полімери на прикладі поліетилену. Полімери та пластмаси. Застосування поліетилену та інших пластмас на основі вуглеводнів.
- •V. Узагальнення і систематизація знань.
- •Vι. Підсумки уроку.
- •Vιι. Домашнє завдання.
- •План – конспект уроку на тему:
- •Тема: Бензен як представник ароматичних вуглеводнів. Склад молекули. Структурна формула. Фізичні та хімічні властивості.
- •Хімічні властивості бензену
- •V. Узагальнення і систематизація знань.
- •Vι. Підсумки уроку.
- •Vιι. Домашнє завдання.
- •План – конспект уроку на тему:
- •Тема: Застосування бензену, його дія на організм. Поняття про хімічні засоби захисту рослин.
- •V. Узагальнення і систематизація знань.
- •Vι. Підсумки уроку.
- •Vιι. Домашнє завдання.
- •План – конспект уроку на тему:
- •Тема: Нафта, вугілля, природний газ як сировина. Склад і використання природного газу та нафти, їх властивості. Застосування нафтопродуктів.
- •V. Узагальнення і систематизація знань.
- •Vι. Підсумки уроку.
- •Vιι. Домашнє завдання.
- •План – конспект уроку на тему:
- •Тема: Застосування продуктів коксування кам’яного вугілля. Охорона довкілля під час переробки і використання вуглеводневої сировини.
- •Структура уроку:
- •Продукти піролізу кам'яного вугілля
- •V. Узагальнення і систематизація знань.
- •Vι. Підсумки уроку.
- •Vιι. Домашнє завдання.
- •I рівень:
- •II рівень:
- •III рівень:
- •Здійсніть перетворення:
- •4. Розв’яжіть задачу:
- •Vι. Підсумки уроку.
- •Vιι. Домашнє завдання. План – конспект уроку на тему:
- •Тема: Поняття про органічні сполуки. Спільні та відмінні ознаки органічних і неорганічних речовин.Природні і синтетичні органічні речовини.
V. Узагальнення і систематизація знань.
- фронтальне опитування:
Дайте відповіді на запитання:
1.З яких елементів складається метан ?
2.Яка загальна формула характерна для насичених вуглеводнів ?
3.Напишіть структурну і електронну формули метану ?
4.Який тип гібридизації в молекулі метану?
5.Яку просторову форму має молекула метану?
6.Які фізичні властивості виявляє метан?
7.Де метан зустрічається в природі?
- Завдання за карткою біля дошки:
Закінчити рівняння хімічної реакції. Вкажіть тип хімічної реакції:
CH4 +2O2 →
СH4 +Cl2→
2CH4→
Задача.
Речовина містить 85,72% Карбону, 14, 28% Гідрогену, густина за н.у. цієї сполуки – 1,26 г/мл. Виведіть формулу сполуки.
Vι. Підсумки уроку.
Виставлення оцінок та їх мотивація.
Vιι. Домашнє завдання.
Прочитати §28. с.102-106.
Виконати завдання:
1.Опишіть чотири стадії хлорування етану С2 Н6
2.За допомогою синтезу В’юрца здійсніть перетворення метану на пропан С4 Н10.
3.Задача.
Виведіть молекулярну формулу речовини, що містить 92, 3% Карбону, 7, 7% Гідрогену. Відносна густина за воднем – 13.
План – конспект уроку
на тему:
«Гомологічний ряд метану. Хімічна будова. Залежність властивостей речовин від хімічної будови. Поняття про номенклатуру парафінів.»
Тема: Гомологічний ряд метану. Хімічна будова. Залежність властивостей речовин від хімічної будови. Поняття про номенклатуру парафінів.
Мета: Ознайомитися з представниками гомологічного ряду метану ; сформувати уміння учнів складати структурні формули насичених вуглеводнів; розглянути залежність властивостей речовин від будови. Розвинути уміння образного мислення, вміння порівнювати. Виховати вміння самостійно здобувати знання.
Обладнання та матеріали: моделі молекул алканів, пластилін і сірники;
Базові поняття й терміни: Гомологічний ряд, гомологія, гомологічна різниця, загальна формула гомологічного ряду.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Структура уроку:
Організаційний момент
Перевірка домашнього завдання
Мотивація
Вивчення нового матеріалу
Закріплення і узагальнення знань
Підбиття підсумків уроку
Домашнє завдання
Ι. Організаційний момент: Привітання, перевірка присутніх, підготовка учнів до уроку.
ΙΙ. Перевірка домашнього завдання:
Проводиться у вигляді тестування.
Тест
1.Органічні речовини поділяються на три групи : вуглеводні, оксигенвмістні та нітрогенвмістні?(1бал)
2.Вуглеводні поділяються на: насичені, ненасичені та ароматичні?(1бал)
3. Загальна формула насичених вуглеводнів – СпН2п – 2?(1 бал)
4.Метан – найпростіша органічна сполука алканів?(1 бал)
5.Метан має:(2 бала)
а) гібридизацію SP
б) гібридизацію SP2
в) гібридизацію SP3
6.Утворює просторову геометричну фігуру(2 бала):
а)Тетраедр
б)Лінійна
в)Гексагональна
7.Метан це(2 бала):
а) газ, без кольору, смаку, запаху, майже нерозчинний у воді;
б) газ, має запах гнилі, без смаку і кольору, нерозчинний у воді;
в) речовина, без кольору, смаку, запаху, майже нерозчинна у воді;
8.Інша назва метану(2 бала):
а) рудниковий газ
б) болотний газ
в) відповіді 1 і 2.
Цим часом учитель проходе по рядах і перевіряє домашню роботу в зошитах.
ΙΙΙ. Мотивація:
Кожен з нас схожий на своїх батьків, а дехто на бабусь та дідусів, це все спадково.
Але є сполуки також подібні між собою, але різняться якоюсь частинкою.
На даному уроці ми познайомимося з такими речовинами і з’ясуємо чим вони різняться.
ΙV. Вивчення нового матеріалу:
Яка загальна формула алканів (парафінів)? Сn H2n + 2
Найпростішим представником цього ряду є… метан CH4
Чим подібні і чим різняться ці сполуки?
СН3-СН3
СН3-СН2-СН3
Кількістю атомів карбону і
гідрогену
А саме на -СН2- групу.
Що ж таке гомологи? Це сполуки подібні між собою,
але різняться на -СН2- групу.
Гомологи – це речовини, подібні за будовою та хімічними властивостями, склад яких різниться між собою на одну або кілька гомологічних різниць ( СН2 -).
Завдання біля дошки:
Знайдіть гомологи етану, октану, метану.
СН3-СН2-СН3
СН3-СН2-СН2-СН2-СН3
СН3-СН3
СН3-СН2-СН2-СН2-СН2-СН2-СН2-СН2-СН3
Гомологічний ряд алканів
Формула гомологу |
Назва речовини |
СН4 |
Метан |
СН3-СН3 |
Етан |
СН3-СН2-СН3 |
Пропан |
СН3-СН2-СН2-СН3 |
Бутан |
СН3-СН2-СН-СН2-СН3 |
Пентан |
СН3-СН2-СН2-СН2-СН2-СН3 |
Гексан |
СН3-СН2-СН2-СН2-СН2-СН2-СН3 |
Гептан |
СН3-СН2-СН2-СН2-СН2-СН2-СН2-СН3 |
Октан |
СН3-СН2-СН2-СН2-СН2-СН2-СН2-СН2-СН3 |
нонан |
СН3-СН2-СН2-СН2-СН2-СН2-СН2-СН2-СН2-СН3 |
декан |
Гомологічний ряд – це ряд сполук, подібних за своєю будовою та хімічними властивостями, які відрізняються одна від одної за складом молекул на одну або кілька гомологічних різниць.
Вуглеводневий радикал – це одновалентна частка, що утворюється внаслідок відриву атома Гідрогену від вуглеводню.
С2Н6 –етан С2Н5- етил
С3Н8- пропан С3н7- пропіл
Розглянемо будову бутану СН3 –СН2 –СН2 –СН3. Для бутану характері
2 ізомери.
Ізомери – це речовини, що мають однаковий якісний і кількісний склад, але різну будову, що зумовлює різні властивості.
Обертаючи молекулу у просторі або згинаючи карбоновий ланцюжок, не можна одержати ізомери. Потрібно перемістити атом Карбону:
а)СН3 –СН2 –СН2 –СН3 б) СН3 –СН –СН3
│
СН3
Структурна ізомерія – це вид ізомерії, за якого молекули речовини відрізняються послідовністю зв’язків у молекулі.
СН3 –СН2 –СН2 –СН2 -СН3 пентан
СН3 –СН2 –СН –СН3
│ 2- метилбутан
СН3
СН3
│
СН3 – С –СН3 2,2 – диметилпропан
│
СН3
Для того, щоб дати назву алкану, застосовують як тривіальну (назви, поширені у певній місцевості) так і систематичну(запропоновану Міжнародною спілкою теоретичної та практичної хімії IUPAC).
Для пояснення використовую плакат: « Ізомерія гомологів алканів».
Послідовність дій під час називання ізомерів.
1.Вибрати головний і найдовший ланцюг.
Н3С – СН – СН2 – СН – СН2 – СН3
│ │
СН3 С2Н5
2.Пронумерувати атоми Карбону з того кінця, до якого ближче розташований замісник.
1 2 3 4 5 6
Н3С – СН – СН2 – СН – СН2 – СН3
│ │
СН3 С2Н5
3.Назвати номер атома Карбону, біля якого знаходиться замісник – вуглеводневий радикал, назву вуглеводневого радикалу(за алфавітом, якщо радикалів кілька; додають префікс ди-, якщо їх два, тетра-, якщо чотири).
1 2 3 4 5 6
Н3С – СН – СН2 – СН – СН2 – СН3
│ │
СН3 С2Н5
4- етил – 2 метилгексан.
4.Називають вуглеводень головного ланцюга із суфіксом –ан.
Фізичні властивості гомологів метану.
- робота з підручником:
Прочитати фізичні властивості алканів і дати відповіді на питання:
1.В якому стані перебувають представники алканів?
2.як змінюється температура кипіння і чи змінюється?