Падоўжаныя зычныякр метбеляз
.docxПадоўжаныя зычныя
Мэты: пазнаёміць вучняў з падоўжанымі зычнымі гукамі, з умовамі іх падаўжэння,з перадачай гэтых гукаў на пісьме;
Фарміраваць ў вучняў першапачатковыя ўменні правапісу з падоўжанымі зычнымі;
Развіваць фанематычны слых, мысленне, памяць.
Выхоўваць жаданне вучыцца, павагу да разумных людзей.
Абсталяванне : мультымедыйная прэзентацыя, раздатковы матэрыял.
Ход урока
-
Арганізацыйны момант.
-Празвінеў школьны званок,
Пачынаем наш урок!
А дэвіз нашага шрока:
Навука не мучыць,
А жыць навучыць.(слайд 1)
-
Праверка дамашняга задання.( Узаемаправерка)
-Пачнем наш урок з праверкі дамашняга задання. Абмяняйцеся сшыткамі з суседам і праверце дамашняе заданне.(слайд2)
( прышчэпка, бабка, рэпка, шапка, галубка, лапка, губка, жабка)
-
Хвілінка чыстапісання (запіс на дошцы)
-
-
Пастаноўка вучэбнай задачы ( падвядзенне вучняў да тэмы ўрока)
-Сёння мы на ўроку паглядзім, як абазначаюцца падоўжаныя зычныя на пісьме.
-
Новая тэма
-Як вы лічыце,якая тэма нашага ўрока?
- Тэма нашага ўрока “Падоўжаныя зычныя”
-Правільна! Сёння мы працуем з падоўжанымі зычнымі. І пачнем знаёмства з імі з вымаўлення пар слоў. Я чытаю пары слоў,а вы паўтараеце за мной.
Жыць-жыццё, навокал- наваколле. Як вы лічыце,ў якіх словах ёсць падоўжаныя зычныя?
-
У словах “жыццё, наваколле” ёсць падоўжаныя зычныя.
-
Малайцы. Як перадаецца на пісьме падоўжаны зычны гук?
-
Падоўжаны зычны гук перадаецца на пісьме дзвюма літарамі.
-
Добра. Замацуем правільнае вымаўленны слоў з падоўжанымі зычнымі,вымаўляючы наступныя словы. Я зноў буду іх зачытваць,а вы паўтараць за мной.
-
Калоссе, насенне, збожжа, тлумачэнне, мяккі, галлё, крылле.
-
Добра.
-
Праца з правілам (я чытаю правіла. Старонка 105.)
-Якія зычныя гукі могуць падаўжацца?
-Могуць падаўжацца наступныя зычныя гукі- [з‘], [с‘],[л‘],[н‘],[дз‘],[ж],[ч],[ц’],[ш].
-
Добра. Прачытайце правіла самастойна і адкажыце на пытанне “ як перадаецца на пісьме падаўжэнне зычных гукаў?”
-
Падаўжэнне зычных гукаў на пісьме перадаецца дзвюма літарамі.
-
Малайчыны!
-
РМ гутарка на тэму “правілы дарожнага руху” з выкарыстаннем малюнка.(слайд 10)
-Разгледзьце малюнак. Раскажыце, як трэба пераходзіць дарогу?
-Трэба пераходзіць дарогу на зялёны колер пешаходнага святлафора.
-Вельмі добра. Аня, прачытай, калі ласка, верш. (слайд11)
-Дзякуй! Знайдзіце словы з падоўжанымі зычнымі гукамі.
-Гэта словы “скрыжаванні, ноччу,уранні”
-Так, назавіце падоўжаныя зычныя гукі ў гэтых словах?
- У слове “ скрыжаванні” падоўжаны зычны гук [н‘], “ноччу”-[ч], “уранні”-[н‘].
-Правільна . запішыце гэтыя словы ў сшытак.
( у гэты час звяртаю ўвагу на правільную пасадку дзяцей пры пісьме)
-
Фізкультхвілінка( слайд 12)
-Давайце адпачнем. Устаньце з-за парт і паўтарайце за мной.
Дарога не сцяжынка
Дарога не канава
Перш глядзі налева
Затым глядзі направа.
Ты налева павярніся
Сябру побач ўсміхніся.
Тупні праваю нагой раз,два,тры.
Рукі ўгору падымі
І папляскай раз, два,тры.
-Паўтарыце яшчэ раз.
9. Завучванне шапялявай скорагаворкі.( слайд 13)
-Прачытаце скорагаворку.
-Свінні совам семкі сушаць.
Прачытайце пра сябе, уголас, з ускарэннем уголас, хутка ўголас.
Хто жадае прачытаць скорагаворку вельмі хутка? Калі ласка,Аляксандра.
-Знайдзіце слова з падоўжанымі зычнымі.
- Гэта слова “ свінні”
-Малайчынка!
10. Індывідуальная праца па картках.
- А зараз я раздам вам карткі з заданнямі.у першым заданні вам патрэбна ўставіць літары, якія “ уцяклі”. Для выконвання гэтага задання карыстайцеся даведкай. А ў другім заданні патрэбна ў дужках закрэсліць непатрэбныя літары.
Зразумела? Выконвайце.
1.Прачытайце словы. Дапамажы словам знайсці літары, якій “уцяклі”. Карыстайся даведкай. Якія словы атрымаліся? Упішы прапушчаныя літары.
Ліче__е, га__ё, кры__е, падаро__а, су__а, жы__ё.
Даведка: н,л,ж,ц,ч.
2. Прачытай сказы. У дужках закрэслі непатрэбныя літары.
Вучні займаюцца лічэ(н,нн)ем і чыта(н,нн)ем. Зелянее лісце на го(л,лл)ях дрэў. Вяскоўцы засыпалі збо(ж,жж)а на насе(н,нн)е. У паднябе(с,сс)і звінела песня жаўрука.
( ўзаемаправерка па слайдзе 14)
11. Фізкультхвілінка для вачэй.(слайд15)
12. Работа ў парах.( складанне сказаў.(слайды 16-17))
-Разгледьзе малюнкі. Што на іх адлюстравана?
-Хлопчык слухае настаўніка.
-А на другім малюнку?
Вучань адказвае на пытанне.
-Добра. Я зараз раздам вам паштоўкі са словамі. Ваша задача скласці са слоў сказы.
-Справіліся з заданнем?
-Да.
-Якія сказы атрымаліся?
-Атрымаліся сказы:Рыгорка ўважліва слухае тлумачэнне настаўніка. Хлопчык адказаў на ўсе пытанні. Настаўніца паставіла Рыгорку добрую адзнаку.
А давайце з гэтых сказаў саставім тэкст. Як лічыце які будзе першы сказ?
-Першым сказам будзе- рыгорка ўважліва слухае тлумачэнне настаўніка.
- Так, а другі?
-Другі сказ-Хлопчык адказаў на ўсе пытанні.
-І апошні сказ?
-Апошні сказ- настаўніца паставіла Рыгорку добрую адзнаку.
-Так,вельмі добра. Давайце гэтыя сказы перанясем на дошку.
-Малайцы, вы справіліся і з гэтым заданнем. Запішыце гэты тэкст у сшыткі і падкрэсліце падоўжаныя зычныя гукі.
13. дамашняе заданне(слайд 18)
- Адкрыйце дзеннікі і запішыце дамашняе заданне- практ.230, правіла.
14. Вынік ўрока. Рэфлексія
- З якой тэмай мы сення пазнаёміліся?
- Мы сення пазнаеміліся с тэмай “падоўжаныя зычныя”
-Так,добра. Якія зычныя гукі могуць падаўжацца?
-Могуць падаўжацца наступныя зычныя гукі- [з‘], [с‘],[л‘],[н‘],[дз‘],[ж],[ч],[ц’],[ш].
-Малайцы. Прывядзіце прыклады слоў з падоўжанымі зычнымі.
-Насенне,жыцце, збожжа,крылле, мяккі,галле, лічэнне.
-Малайцы. А зараз я раздам вам па дзве кветкі-зялёную і чырвоную-калі вам было ўсе зразумела,вы не рабілі памылак- павешайце у нашу вазу зяленую кветку, а калі вам незразумелая тэма-чырвону.
(слоўнае ацэньванне працы вучняў)
-На гэтым наш урок завершаны. Дзякуй,за працу. Да пабачэння.