4.Визначення параметрів метричної різьби
Задано різьбове з'єднання: М10-6H/6h
Характеристика різьби: різьба метрична, права; діаметр – 10мм, крок крупний Р=1,5мм. [3], с.141, табл.4.22.; у чисельнику – позначення поля допуску гайки (на першому місці вказана ступінь точності - 6 і основне відхилення (однакове для середнього та внутрішнього діаметрів)), у знаменнику – позначення поля допуску болта (6-а ступінь точності та основне відхилення (однакове для середнього та зовнішнього діаметрів)).
4.1.Визначаємо за [3], с.144, табл.4.24. згідно ГОСТ 9150-81 (СТ СЭВ 180-75), ГОСТ 24705-81 (СТ СЭВ 182-75), ГОСТ 24706-81 (СТ СЭВ 184-75) номінальні діаметри різьби (болта і гайки) та інші параметри:
зовнішній діаметр: d=D=10,000мм;
середній діаметр: d2=D2=d-1+0,026=10-1+0,026=9,026мм;
внутрішній діаметр: d1=D1=d-2+0,376=10-2+0,376=8,376мм;
висота вихідного трикутника: H=0,866·P=0,866·1,5=1,299мм;
робоча висота профілю: H1=0,541·P=0,541·1,5=0,8115мм;
номінальний радіус заокруглень впадин внутрішньої різьби:
R0,144 ·P =0,144 ·1,5=0,216мм;
висота зрізу вершини різьби:
для болта: мм;
для гайки: мм.
Графічне зображення різьбового профілю показано на рис.4.1.
4.2. За [3], с.154, табл.4.29. та с.162, табл.4.29. (ГОСТ 16093-81 (СТ СЭВ 640-77)) вибираємо відхилення діаметрів різьби:
болт:
верхнє відхилення для d, d1, d2: (es)=0мм;
нижнє відхилення для d2: (ei)=-0,132мм;
нижнє відхилення для d: (ei)=-0,236мм;
Профіль та основні розміри різьбового з’єднання М10-6H/6h
Рис.4.1.
гайка:
нижнє відхилення для D, D1, D2: (EI)=0мм;
верхнє відхилення для D1: (ES)=+0,300мм;
верхнє відхилення для D2: (ES)=+0,180мм.
Найбільші та найменші значення діаметрів:
болт:
dmax=d+es=10,000+0=10,000мм;
dmin=d+ei=10,000+(-0,236)=9,764мм;
d2max=d2+es=9,026+0=9,026мм;
d2min=d2+ei=9,026+(-0,132)=8,894мм;
d1max=d1+es=8,376+0=8,376мм;
d1min - не нормується;
гайка:
Dmax – не нормується;
Dmin=D+EI=10,000+0=10,000мм;
D1max=D1+ES=8,376+0,300=8,676мм;
D1min=D1+EI=8,376+0=8,376мм;
D2max=D2+ES=9,026+0,180=9,206мм;
D2min=D2+EI=9,026+0=9,026мм.
Графічне зображення полів допусків різьбового з'єднання М10 М10-6H/6h показано на рис.4.2.
Поля допусків різьбового з’єднання М10-
Рис. 4.2.
5.ВИЗНАЧЕННЯ ДОПУСКІВ РОЗМІРІВ
ШЛІЦЬОВИХ З'ЄДНАНЬ
Вихідні дані: задано прямобічне шліцьове з’єднання. Число зубців z=8, зовнішній діаметр – D=62мм, внутрішній діаметр – d=56мм, ширина зуба – b=10,0мм. Шліцьове з’єднання відноситься до легкої серії, центруючий параметр: d=56. За [3], с.250, табл.4.71 вибираємо розміри прямобічного шліцьового з’єднання.
Поля допусків нецентруючих діаметрів (ГОСТ 1139-80, СТ СЭВ 187-75) вибираємо за [3],с.253, табл.4.73, с.253, табл.4.75: D=62; b=10,0.
Позначення шліцьового з’єднання:
d-8×56×62×10абоd-8×56×62×10.
Вибираємо граничні відхилення за таблицями ГОСТ 25347-82 (СТ СЭВ 144-75) і зводимо до табл. 5.1.
Граничні відхилення розмірів шліцьового з’єднання d-8×56×62×10
|
d=56 |
D=62 |
b=10 |
ES, мкм |
+19 |
+300 |
+76 |
EI, мкм |
0 |
0 |
+40 |
es, мкм |
+6,5 |
-340 |
+16 |
ei, мкм |
-6,5 |
-530 |
+1 |
За граничними відхиленнями креслимо схему розміщення полів допусків шліцьового з’єднання (див. рис.5.1).
Схема розміщення полів допусків шліцьового з’єднання d-8×56×62×10
Рис. 5.1.
Виконуємо розрахунок граничних розмірів:
внутрішнього діаметру:
d+ES=56+0,019=56,019мм;
d+EI=56+0=56,0мм;
d+es=56+0,0065=55,0065мм;
d+ei=56+(-0,0065)=55,9935мм;
=-=56,000-56,0065=-0,0065мм;
=-=56,019-55,9935=0,0255мм.
Зовнішнього діаметру:
D+ES=62+0,3=62,3мм;
D+EI=62+0=62,0мм;
D+es=62+(-0,340)=61,66мм;
D+ei=62+(-0,530)=61,47мм;
=-=62,000-61,66=0,83мм;
=-=62,3-61,47=0,83мм.
Ширини зубця:
b+ES=10+0,076=10,076мм;
b+EI=10+0,040=10,040мм;
b+es=10+0,016=10,016мм;
b+ei=10+0,001=10,001мм;
=-=10,076-10,001=0,015мм;
=-=10,040-10,016=0,024мм.
Виконуємо ескізи шліцьового з’єднання, шліцьових валу та отвору у втулці (див. рис. 5.2.-5.4.).