Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
тополя.docx
Скачиваний:
74
Добавлен:
28.02.2016
Размер:
23.2 Кб
Скачать

Т. Шевченко «тополя». Романтична ідея незнищенності справжнього кохання, краси, вірності, 7 клас, українська література

Мета: продовжити знайомити школярів з творчістю видатного Кобзаря, зосередивши увагу на його романтичному творі «Тополя»; визначити його ідейно-тематичну спрямованість, проаналізувати казково-фантастичні мотиви, художні засоби, внутрішній світ героїв; розвивати активний словник школярів, увагу, пам’ять, уміння грамотно висловлювати власні думки, почуття, спостереження, формувати кругозір, світогляд; виховувати в учнів любов до рідної літератури; повагу до творчості Т. Г. Шевченка; прищеплювати інтерес до наслідків власної праці.

Тип уроку: комбінований.

Обладнання: портрет Т. Шевченка, дидактичний матеріал (тестові завдання, картки)ю 

 

Хід уроку

 

І. Організаційний момент

 

ІІ. Актуалізація опорних знань

1. Вікторина «Що мені відомо про Т. Шевченка?» • Коли і в якій області народився Т. Шевченко? (09.03.1814 р., Черкаській) • Родина Тараса переїхала до села Кирилівки, коли йому виповнилося… (2 роки) • Село, яке письменник вважав своєю батьківщиною. (Моринці) • Змалку у Тараса виявилися здібності до… (Малярства) • Назвіть 2–3 діячі культури, які брали активну участь у викупленні Тараса Григоровича з кріпацтва. (К. Брюллов, В. Жуковський, О. Венеціанов, В. Григорович, Є. Гребінка) • В якому закладі навчався майбутній письменник, здобувши волю? (Академії мистецтв) • Назва поетичної збірки Т. Шевченка, яка була надрукована у 1840 р. («Кобзар») • Т. Шевченко був удостоєний срібної медалі другого ступеня Академії за картину… («Хлопчик-жебрак, що дає хліб собаці») • Де мріяв Т. Шевченко оселитися і жити серед рідного народу? (Над Дніпром) • Назва гори за визначенням народу, де був перехований Т. Шевченко. (Тарасова) • Як ім’я великого Кобзаря вшановується зараз? (Збудовані пам’ятники, відкриті музеї, могила поета — заповідник, ім’я поета присвоєно навчальним закладам, науковим установам, театрам, вулицям, бульварам, площам, пароплавам тощо) • За рішенням якої організації ювілей поета відзначається майже в усіх державах світу? (ЮНЕСКО)

Примітка. За кожну правильну відповідь встановлюється 1 бал.

 

2. Сторінками біографії т. Шевченка

1. Професія батька Т. Шевченка. (Стельмах) 2. Прізвище кирилівського дяка, у якого навчався малий Тарас. (Богорський) 3. Назва міста, де Т. Шевченко зустрівся з І. Сошенком. (Петербург) 4. У Енгельгардта Т. Шевченко був прислужником — … (Козачком) 5. Про що мріяв все своє життя Тарас Григорович? (Волю) 6. Якому ремеслу Т. Шевченко вчився у цехового майстра Ширяєва? (Малярству) 7. Назва балади Т. Шевченка. («Тополя»)

ІІІ. Оголошення теми, мети уроку. Мотивація навчальної діяльності школярів

 

ІV. Основний зміст уроку Є різні ліки від кохання, але немає жодних надійних. Ф. Ларошфуко

 

1. Теорія літератури

1.1. Балада (фр. вallade, від провансальського balada — танцювати) — невеликий за розміром ліроепічний твір фольклорного походження на легендарну чи історичну тему, з драматично напруженим сюжетом. У ньому, як правило, йде оповідь про щось незвичайне, виняткове, героїчне. Особливості балади як жанру художньої літератури: • реальне часто поєднується з фантастичним; • невелика кількість персонажів; • підкреслена узагальненість; • відсутність деталізації; • стислість у викладі матеріалу; • «магічна» музичність.

1.2. Романтичний пейзаж (фр. paysage, від pays — місцевість, країна) — опис, зображення природи, природних явищ, краєвидів у художньому творі, а також створює природу могутню, буйну, бурхливу або служить одним із засобів створення місцевого колориту за допомогою різних засобів: епітетів; порівнянь, метафор тощо. Пейзаж, на відміну від малярського, відтворює також рухи, звуки, запахи й т. ін.

1.3. Метаморфоза — перетворення, зміна чого-небудь.

1.4. Мотив у художньому творі — (фр. motif, від лат. moveo — рух) проста динамічна смислова одиниця розповіді у творі. Комбінація кількох мотивів складає фабулу.

1.5. Романтичний герой — герой романтичного твору, який страждає від відчуження, від неможливості змінити своє становище та оточуючий світ. Він ідеальний: красивий зовнішньо і внутрішньо, здійснює вчинки у відповідності до своїх ідеалів, жертвує собою в ім’я цих ідеалів та людей, суспільства, якому він не потрібен.