Висновки
Таким чином, для того щоб будь – яка людина, залучена до певної діяльності, виступала в ній як суб’єкт, вона має усвідомлювати особистісно значиму мету цієї діяльності. З цього виходить, що, якщо ми хочемо включити особистість в освітній процес ( той же урок), вона повинна бачити в цьому певну значимість. Звідси наступна теза : робота вчителя без мотивації і особистісних підстав учнів рівнозначна роботі в порожньому класі.
Межа цінностей – це умовний спосіб визначення для учнів, які потребують позитивної оцінки, підтримки та цінування з боку вчителя в процесі досягнення значимих освітніх завдань.
Цінування – це щире вираження вчителем своєї радості з приводу діяльності та досягнень учня. Цінування безпосередньо не пов’язане з оцінюванням, воно спрямоване не на результат, а на підтримання руху учня до результату.
Ще один чинник, який впливає на розвиток особистості – це надання можливості вибору для нього як суб’єкта діяльності певних способів просування до визначеної мети, тих, яким він надає найбільшої переваги. Це може бути варіант відповіді домашнього завдання, або вибір варіанту підготовки конспекту чи розв’язання завдань на закріплення що завгодно, що, не порушуючи ходу пізнання, дозволяє учневі усвідомити процес суб’єктивного вибору. Саме постійне тренування суб’єктивності – здібності до вільного вибору і відповідальності найбільше сприяє становленню морально розвинутої особистості учня.
Мета особистісно орієнтованої освіти полягає у створенні оптимальних умов для розвитку і становлення особистості як суб’єкта діяльності і суспільних відносин, яка будує свою діяльність і стосунки відповідно до стійкої ієрархічної системи гуманістичних і буттєвих (екзистенціальних) особистісних цінностей –особистість відповідно відповідальна.
Анкета для учнів:
Чи допомагає вам обмін думками з однокласниками при оволодінні знаннями? Чому?
У чому ви вбачаєте зв’язок економічних і соціальних проблем?
Обґрунтуйте ваше ставлення до проекту "Карпати - зона туризму"
4. Який на вашу думку, існує шлях виходу з кризи?
Тема : степова природна зона україни
Мета. Дати характеристику фізико-географічного положення , природних умов і ресурсів степової зони, виховувати любов до рідного краю, розвивати пам'ять, логічне мислення, вміння працювати з картою.
Обладнання. Фізична карта України, карта природних зон України, атласи, маршрутні листи із завданнями.
Тип уроку: Урок – гра.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
Клас ділиться на п'ять експедиційних загонів, кожен загін обирає капітана.
II. Правила проведення гри-експедиції.
Кожен з капітанів отримує маршрутний лист для свого загону, по якому і працює загін, відбираючи потрібну їм інформацію з карт, опираючись на раніше отримані знання. Під час роботи отримана інформація заноситься в таблицю. Першу колонку таблиці заповнюють учні під час розповіді вчителя, інші — під час розповіді членів експедиційних загонів.
Таблиця 1
Ф.г.п. |
Клімат |
Внутріш- ні води |
Рельєф Грунт |
Рослинний і тварин- ний світ |
Екологічні проблеми використання природної зони |
|
|
|
|
|
|
Маршрутний лист № 1 загону «Юних кліматологів».
1. Тип клімату природної зони.
2. Температура (середня літня і зимова, максимальна, мінімальна).
3. Опади (в середньому, найбільше, найменше, де і чому).
4. Циркуляція повітряних мас.
5. Вітри (звідки дмуть і що несуть зимою і влітку). Маршрутний лист № 2 загону «Юних гідрологів».
1. Які річки протікають по території даної природної зони? Показати на карті.
2. Який тип живлення, режим, характер течії даних річок?
3. Чи є на території даної природної зони болота, озера, водосховища, канали, лимани? Поясніть причини їх утворення.
4. Яке значення мають внутрішні води для даної природної зони і населення?
Маршрутний лист № 3 загону «Юних геологів і ґрунтознавців».
1. Тип рельєфу даної природної зони.
2. Які рівнини, височини, гори, кряжі знаходяться в межах даної природної зони? Показати на карті.
3. Які корисні копалини є в межах даної зони, чому саме ці, а не інші?
4. Які типи ґрунту характерні для даної природної зони? Чому?
5. Які методи меліорації характерні для даної природної зони? Чому?
Маршрутний лист № 4 загону «Юних біологів».
1. Яка рослинність характерна для даної природної зони, наведіть приклади. Чому саме ця рослинність?
2. Тваринний світ природної зони, його пристосованість до умов життя в межах даної зони.
3. Які природоохоронні території знаходяться в межах природної зони? Знайдіть їх на карті.
Маршрутний лист № 5 загону «Юних екологів і прогнозистів».
1. Які екологічні проблеми характерні для даної природної зони? Чому?
2. Яке значення і використання має дана природна зона на вашу думку (які сільськогосподарські культури в ній можна вирощувати, які галузі промисловості доцільно розвивати (на основі лісових, мінеральних ресурсів і т.д.), лікувально-оздоровче значення і т.д.).
Підсумок. Заключне слово вчителя:
степова зона України займає Дністровсько-Дніпровську, Лівобережно-Дніпровську, Донецько-Донську, Кримську провінції. Степова зона займає 40% території України.
Степова зона простягається від Лісостепу до Азово-Чорноморського узбережжя і Кримських гір.
Домашнє завдання. Степова природна зона, стор..120-124. Підручник
П.О.Масляк, П.Г.Шишченко