Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:

ya_i_ukraina_2kl конспекти

.pdf
Скачиваний:
19
Добавлен:
24.02.2016
Размер:
886.49 Кб
Скачать

вим — будь веселим, життєрадісним, добрим, люблячим, доброзичливим. З такими людьми чудово бути поряд. Сміх теж подовжує життя.

Гумористи, зумієте розважити громаду? Учні розповідають байку «Я тобі кожух дав!»

9.Лікар-стоматолог. Як весело ви смієтесь! Які гарні у вас посмішки!

(Дає поради, як зберегти зуби. Учні виконують пісню «Из чего же, из чего же?»)

10.Слово вчителя. Здоровому — завжди здоро-

во!

Ми, дорослі, хочемо, щоб ви, діти, були завжди здорові і духом, і тілом.

11.Батьки читають вірші.

1.Запам’ятайте, любі діти милі, Як буде на душі, так буде і на тілі.

Тому з хорошими словами подружіть, Веселими та добрими живіть!

Здоров’я бережіть, доки малі, І мудрими ідіть по цій землі.

Хай кожен з вас в житті запам’ятає, Що без здоров’я щастя не буває.

2.А є здоров’я, буде все, як треба, Сміятиметься сонечко із неба.

І дітям світ постелеться під ноги, Щоб ви пройшли усі дороги.

3.Здорові діти — нація здорова, Багата Україна і чудова!

То ж, діти, ви здоровими ростіть,

Вмайбутнє добрими ідіть!

12.Конкурс плакатів на тему «Геть все, що краде у нас здоров’я!»

Поки діти малюють, батьки спілкуються з лікарями.

Учні демонструють плакати, захищають їх. (Звучить пісня «Ну-ка, солнце, ярче брызни!»)

82

УРОК КРАСИ

(ІНТЕГРОВАНИЙ)

Тема. «Золота осінь».

Мета: формувати уміння спостерігати природні явища, відчувати красу навколишнього світу; вчити висловлювати почуття захоплення цією красою за допомогою слова, фарб і гармонійних звуків.

Обладнання: 1) малюнки осінніх дерев; 2) оформлення класної дошки:

І дошка. Тема. Осіння краса.

1. Читаємо виразно:

діалог

Увага!

— досить голосно;

монолог

1. Слухаю.

— чітко

пахощі

2. Думаю.

— дотримуємось пауз,

горобина

3. Відпові-

— логічних наголосів,

восени

даю досить

— передаємо почуття,

різнобарвні

голосно.

відношення автора до подій

багряний

 

 

червоні

 

Т. Г. Шевченко

 

кетяги

 

В. Сосюра

 

 

 

М. Рильський

 

 

Олена Пчілка

 

 

В. Симоненко

 

 

Н. Забіла

 

 

М. Познанська

 

 

 

 

 

ІІ дошка

1.Виставка дитячих малюнків «Осінні барви».

2.Аркуш паперу для виконання малюнку.

3) на столі, на підвіконні букети осінніх листочків, кетягів горобини, калини; 4) переносна дошка:

— бачити, милуватись, любити, цінувати все красиве;

— уміти сказати, намалювати, заспівати, затанцювати — передати свої почуття милування Божою красою.

Хід уроку

І. Організаційний момент

Як ви думаєте, для чого ми, три вчителі (образотворчого мистецтва, музики і читання) задумали цей

83

урок провести? Для того щоб ви вчились (читають з переносної дошки).

Звучить пісня «Лелеки» П. Дворського.

ІІ. Основний зміст роботи

1. Учнівські доповіді. Краса осені.

Учні ІІ групи, які вели спостереження за погодою, природою, доповідають про цікавинки, які вони побачили в природі, виступає прогностик.

2.Загадки про осінь.

3.Інсценівка.

Стукіт у двері. До класу заходить дівчинка-стар- шокласниця в осінньому одязі з кошиком яблук, груш.

— Хто я? У садках, гаях блукаю Жовті шати одягаю.

Золотисту стелю постіль, Жду сестрицю білу в гості.

— Так, я Осінь. А ось і два брати Вересень і Жовтень (два хлопчики-другокласники в шапочках: Вересень, Жовтень).

Вересень

Звозить вересень в комори Кавуни і помідори, Спілих яблук, груш і слив Цілі гори натрусив І вантажить гарбузи На машини і вози… Йде до гаю, де гриби Виростають щодоби.

На чолі іскриться піт — Сто турбот і сто робіт.

Жовтень

Подивись: на видноколі Мов змінилися ліси. Хто це їх у жовтий колір

Так барвисто прикрасив?

Ось край річки — жовті клени І берези золоті, Ялинки лише зелені Залишились в самоті.

84

І пишаються дерева Золотим своїм вбранням. Це якийсь маляр, напевно, Догодити хоче нам.

А маляр цей — місяць Жовтень.

Осінь: Вересень! Роздай дарунки Осені дітям, нехай смакують.

4. Слово вчителя.

Осіння краса! Люди милуються нею, душа наповнюється прекрасним почуттям любові, радості. І так хочеться це почуття всім подарувати; допоможе це зробити Слово, але слово — найкраще, найдзвінкіше, наймиліше. Всі люди це вміють? Ні, не всі. Бог наділив цим даром особливих людей — поетів, письменників. Сьогодні будемо читати вірші про осінню красу цих українських поетів…, які мають Божий дар не тільки бачити красу, а й розповідати нам про неї.

(Звучить музика Чайковського «Времена года».) Два учні читають вірш В. Сосюри «Любіть Украї-

ну».

Вчитель музики

Красу можна передати за допомогою гармонії звуків. Уявіть: світить сонечко, подув вітерець і з дерева летять барвисті листочки. Красиво? Уявіть, що ви осінні листочки (діти під музику роблять плавні рухи).

(Пісня «Скворушка» співають всі.)

Класний керівник

Знову покличемо Слово, щоб передати красу. Учні читають вірші М. Рильського, М. Познан-

ської, Т. Шевченка.

Візьміть листочок в руки, уявіть себе листочком

іскладіть казочку про те, що може трапитись з листочком у цю осінню днину. (3–4 учні розповідають казочки).

Вчитель малювання

А тепер передамо красу осіннього листочка за допомогою фарб. Уважно розгляньте листочки; які кольори ви бачите? Намалюйте їх.

Перед вами картина Левітана «Золота осінь». Які кольори переважають? Намалюйте етюд до цієї картини.

85

Діти малюють під музику П. Чайковського. Виставка малюнків.

ІІІ. Підсумок уроку

Смакування осінніми дарами.

ІНТЕГРОВАНИЙ УРОК

(90 ХВИЛИН)

Тема. Зима щедра святами. Старий рік минає, новий наступає. Мета: розширення та уточнення змісту свят: День Святого Миколая,

Новий рік, Різдво Христове; ознайомити з витинанками, зі словами та мелодією колядок; розвивати фантазію, художні здібності; викликати бажання знати і виконувати українські обрядові пісні; удосконалювати навички роботи з ножицями, кольоровим папером; виховувати повагу до народних традицій, почуття гідності, повагу до своєї родини.

Тип уроку: підсумковий.

Форма уроку: урок-свято.

Обладнання: ікона Миколи Чудотворця; українські рушники; виставка витинанок; новорічні подарунки, листівки; печиво «миколайчики»; ялинкові гілки, ножиці, кольоровий папір, клей, пензлики; запис пісні «Одна калина» у виконанні Софії Ротару.

Хід уроку

І. Мотивація пізнавальної діяльності

(Звучить пісня «Одна калина» у виконанні Софії Ротару.)

Вчитель музики.

Добрий день усім, хто до нас завітав. Сьогоднішній урок ми присвятимо Святому Миколаю, бо 19 грудня — День Святого Миколая. Це — веселе народне свято. Святий Миколай боронить людей від різного лиха, він вважається покровителем усіх бідних і знедолених.

Класний керівник.

Святий Миколай Чудотворець жив понад 1700 років тому. Своє життя присвятив справам милосердя:

86

піклувався про убогих, зцілював хворих, допомагав людям, найчастіше таємно. За це Бог дав йому силу творити дива. Так і назвали його Чудотворцем. І тепер він тут, на землі, людям допомагає, відвідує усіх дітей. Добрій, слухняній дитині він дає дарунок, а неслухняній — різочку.

Крім свята Святого Миколая, зима щедра на інші свята. Які?

ІІ.Сприйняття навчального матеріалу

1.Бесіда.

Що ви чекаєте від Святого Миколая?

Чому на Новий рік прикрашають ялинку?

Для чого ходять посівальники? (читають хором засівальну)

Коли ми святкуємо Різдво? Чому? (читають колядку)

Чи були ви слухняні, чемні протягом року? Кому Миколай принесе подарунок, а кому різочку?

2. Вчитель музики розучує з учнями колядку.

Коляда, коляда, дайте, бабо, пирога. Як не дасте пирога, візьму вола за рога, Буду рогом трубити, а воликом робити.

Ой, коляда, колядниця, добра з медом паляниця

Ап’ятак не такий, дайте, дядьку, ще й другий!

3. Слово вчителя.

Витинанка — один із видів українського народного мистецтва. Це ажурні паперові візерунки. Мистецтво це з’явилось дуже давно, ще тоді, коли тільки-но винайшли папір. Такі вироби ще здавна використовувались для оздоблення помешкань, зокрема стін, вікон, шаф, столів. Цей вид мистецтва завжди милував людське око і тепер починає відроджуватись (зразки витинанок). Витинанки можуть бути різної форми і кольору. А зараз ми з вами спробуємо пофантазувати над витинанками (учні працюють).

ІІІ. Зустріч Миколая

Вчитель музики.

Свято Миколая раніше відзначали особливо урочисто. Вважалося, що цей святий є захисником усіх бідних і знедолених. Та найбільше його вшановували

87

діти, для яких він був почесним охоронцем. Діти свято вірили в існування цього доброго захисника і намагалися не гнівити Святого Миколая, який знає про все.

У народі до Святого Миколая ставилися з особливою повагою, оскільки він «другий після Бога заступник на землі». На його честь складено чимало молитов. Зараз і ми з вами згадаємо вивчену молитву.

Будь помічником ласкавим, святий Чудотворче. Хорони нас від біди ласкавійший Отче!

До тебе ми всі покірно, щиро прибігаєм.

Втобі помочі, потіхи і ласки шукаєм.

1.Інсценівка.

Стукіт у двері. Входить Святий Миколай з янголятком.

— Я прийшов до вас сьогодні з сонячного раю. З неба Вам привіт приніс я і благословляю. Всі моліться щиро Богу і батьків шануйте, Всі старанно ви учіться й надто не пустуйте Всіх дітей, що добрі, щирі, з святом я вітаю.

Ідля кожної дитини я дарунок маю.

Ми давно на тебе чекаємо і заздалегідь приготувалися до твого приходу. Поглянь, які у нас витинанки. А ще ми вивчили пісні, вірші про це велике свято.

(Учні читають вірші.)

Чому це сьогодні усі такі добрі, Такі веселі й щасливі усі?

Співають, танцюють, радіють, жартують Святково-казкові лунають пісні.

Ми зібралися у школі в нашім гарнім,

дружнім колі; В нашій радісній родині, бо велике свято нині.

А чи є між вас, дівчата, хто не знає, що за свято?

Дівчатка. Немає. Вчителька музики.

Може, хлопчики, мовчать бо не знають, що сказать?

Хлопчики.

Ми давно його чекаєм, бо із дідом Миколаєм Ми по колу дружно йшли, коляду із ним

вели.

88

Аколи він вже прийшов, станьмо разом

вколо знов,

Миколаю заспіваймо, в гості діда закликаймо.

Вчитель музики.

— А що принесе вам Святий Миколай?

1-й учень.

Я ляльок багато маю, але прошу Миколая, Щоб приніс мені новеньку, кучеряву і гарненьку.

2-й учень.

Я хотів би дві машини і солодкі мандарини.

3-й учень.

У бога завжди прошу не цукерок і не грошей, А здоров’я мамі й тату, миру, щастя в нашу хату, Слави й волі всій родині, нашій рідній Україні.

Вчитель. А ти, янголятко, забуло, що свято Миколая прийшло?

Янгол. Справді, сьогодні свято, гостинців багато. Треба дітям приладнати для кожної хати.

Вчитель музики. Чую шелест десь тут близько, що це бути може? Так товчеться неспокійно, мабуть, щось вороже?

(Забігає чортик Антипко) Антипко.

Вибачте, що вас тривожу, янголята з неба, То скажіть чи різочок вам для дітей не треба? Я Антипко, я із пекла, з різками гнучкими, Мушу чемних діток поробити злими.

Вчитель. А чого ти тут приходиш? А чого з’явився тут ти? В радісну таку хвилину тут тобі не треба бути.

Антипко. Моє чортяче шанування, любі чортята і чортики. Гайда зі мною. До пекла! Там знаєте, як гарно. Ні вчитися, ні вуха мити не треба.

Чи думаєте, що добрі на землі всі діти? Там не небо, не янголи! Падуть в наші сіті! (Сміється, показує в’язку різочок)

Тут не слухають ні мам, ні татусів, Не поважають старших, вчителів

Ха-ха! Хі-хі! Даруночки такі (Танцює, розмахує різочками)

Вчитель музики. Якщо так кажеш, то лиши кілька різочок, Антипку, може, й справді треба буде, та тікай вже швидко.

89

Антипко. Ой тікаю, вже тікаю, бо для мене тут все ясно. Люблю лиш, як світло згасне. Йду лихих дітей шукати, а найду їх ще на світі — то потішу пекло наше, що ще є нечемні діти. (Тікає)

Янгол. Слава Богу, що забрався вже Антипко той безп’ятий.

Боже Отче, не дай злому діточок у сіті взяти. Святий Миколаю, все готово. Можеш дари розда-

вати!

Святий Миколай. За хорошії справи я торбинку свою розв’яжу для дітей.

1-а учениця.

Мамі я допомагала, рано-вранці прокидалась, Одягалась, узувалась, в школу поспішала,

Аіз школи повернуся — знов допомагать беруся.

2-й учень.

Ая не раз ходив улітку рибалити разом із татком.

3-й учень.

Ая мамі пісню заспіваю і в кімнаті прибираю,

Бо важка в мами робота, вихідний тільки в суботу.

Танцюють дівчатка-сніжинки.

Святий Миколай. Я схвильований до краю, Що діток хороших маю!

В Україні хай засвітить зірка щастя, волі і добра. (Учні читають вірші.)

1. Дуже вдячні Миколаю, що про нас він пам’ятає,

А найбільша радість нині, що приніс він Україні

Волю, правду і свободу — найдорожчу нагороду.

2. Ми маленькі українці, ще слабенькі, як мізинці,

Але ми зростем на славу, боронитимем державу,

Щоб ніколи Україна вже не впала на коліна.

3.Життя Святого Миколая дає нам важливий урок — бути щирими, лагідними, працьовитими

і милосердними.

(Звучить пісня «Одна калина» у виконанні Софії Ротару.)

90

Святий Миколай. Сьогодні я прийшов до вас у цей святковий світлий клас.

А зараз розповім усе, що знаю про вас і ваші справи.

Ось слухайте, я зараз починаю… (Читає про кожного з листівки. Дарує цю листів-

ку кожній дитині)

— Зараз, зараз роздам дітям гостинців багато. О, вітайте, любі діти, і це моє свято.

Хто побожний, хто слухняний, пильний, Цей дістане від мене гостинців.

Рідну мову хто голубить, батька й неньку завжди любить

По черзі гостинців вам, які маю, всі роздам!

(Святий Миколай з янголом роздає дарунки.)

— Тіштеся, радійте, діти, та горніться до освіти, Батька, неньку поважайте і учителів своїх.

І дружіть і не сваріться, бо ви є брати і сестри, Залишайтеся здорові.

За рік прийду до вас знову!

Янгол. Будьте добрі, мудрі, щирі, живіть у радості і в мирі. Хай добро вас не минає, сонце щастя хай засяє.

ІІI. Підсумок уроку

Вчитель музики.

Прийде Миколай аж через рік. Але цілий рік буде він за вами спостерігати! Як поводитесь, чи допомагаєте старшим, чи шануєте своїх батьків, вчителів, як навчаєтесь…

Вчитель.

Ой, а це що? мабуть, щось Святий Миколай забув. (Дивиться на те, що лежить під рушником)

Та ні, не забув… це він нам залишив на згадку про себе печиво. За давньою традицією в Україні кожна господиня випікала на це свято таке печиво. А називали його ласкаво — «миколайчики».

(Діти та гості пригощаються печивом).

91

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]