Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:

ya_i_ukraina_2kl конспекти

.pdf
Скачиваний:
19
Добавлен:
24.02.2016
Размер:
886.49 Кб
Скачать

Мати: — Соловей піснями, тиха нічка снами. Дитина: — А які сни має, коли засинає?

Мати: — Сняться йому квіти, що вдень для них світить.

Дитина: — А хто його збудить, як світати буде? Мати: — Пташки веселі збудять із постелі. Дитина: — А на що, як встане, то найперш погля-

не?

Мати: — На дітей, серденько, чи встають ранень-

ко.

(М. Підгірянка)

 

— У природі все взаємопов’язано, жоден предмет живої природи не може існувати, жити без неживої природи. І все це створено так розумно, прекрасно, гармонійно, що викликає у людей подив. І багато що нам незрозуміло. Людина вчиться гармонії, порядку, розуму у природи. Природа ще далеко не прочитана книжка.

8. Екологічна гра «Павутинка».

Всі 7 членів команди держать у руках певний малюнок, і капітан — Людина зв’язує їх ниткою (павутинкою).

(Наприклад: калина, бджілка, пташка, струмок, повітря, сонце і людина).

9. «Майбутнє нашого довкілля».

Вчитель показує два куточки природи. Учні розповідають, в якому середовищі хочуть жити і що для цього потрібно робити.

Не хочу!

Метелика ловити я не хочу, він — квітка неба, хай живе собі!

Хай крильцями барвистими тріпоче, щоб радісно було мені й тобі.

Іквітку лісову не стану рвати, її додому я не понесу,

бо вдома їй джмеля не погойдати і не попити ранками росу!

Іне стеблинку, гілку чи травинку я не ображу — це страшний гріх!

Бо в кожній з них живе тремка живинка, що світиться довірою до всіх.

(А. Костецький)

182

Казкова країна добра і краси

Тату, ти знаєш, чого мені треба? Чистого дощику з синього неба. Треба і чути, і бачити літом, як заливається жайвір над житом.

Як підпадьомкають в мідній пшениці досвідком тихим перепелиці.

Треба, щоб в лісі для лиса і лося Місця живого хоч трохи знайшлося. Треба ще рибок малих і великих в чистих-пречистих озерах і ріках.

треба, щоб я по морському купанні не одмивавсь од мазуту у ванні. Треба сніданків і треба обідів,

тільки, будь ласка, без жодних нуклідів. Треба, виходить, не так і багато… Люди, чи важко про все це подбати?

(О. Пархоменко)

(Звучить запис «Аве, Марія!»)

VI. Підсумок уроку

— Маленьке довкілля — це наше місто (село). А велике довкілля — це наша рідна Україна.

Ми всі діти українські

Ми всі діти українські, український славний рід. Дбаймо, щоб про нас маленьких добра слава йшла у світ.

Свої здібності і сили розвиваймо раз у раз, щоб народу була втіха,

іщоб користь була з нас. Будьмо пильні у науці, будьмо чемні у ділах, будьмо смілі та відважні

іне думаймо про страх!

(Ю. Шкрумеляк)

Любіть Україну

Любіть Україну, як сонце любіть. як вітер, і трави, і води… В годину щасливу і в радості мить, любіть у годину негоди.

183

Любіть Україну у сні й наяву, вишневу свою Україну! Красу її, вічно живу і нову, і мову її солов’їну.

(В. Сосюра)

Підбиття підсумків змагання.

Члени журі підбивають підсумки роботи кожного учня, членів команд і в цілому роботу кожної команди. Вручають призи.

УРОК 35

Тема. Урок людяності «Краса і добро врятує світ».

Мета: створити уявлення про морально-етичний зміст стосунків із навколишнім світом; формувати почуття чуйності і доброзичливості; розвивати уяву, мислення, пам’ять; вчити виразно читати вірші; формувати уміння створювати красу своїми руками за допомогою фарб та інших засобів; виховувати любов до поезії, рідного краю, естетичний смак; узагальнювати знання про правила поведінки в громадських місцях.

Форма уроку: інтегрований урок: природознавство — класний керівник, малювання — вчитель образотворчого мистецтва, музика — вчитель музики.

Обладнання: пейзажі різних куточків природи; малюнки квітів, пташок, метеликів; записи «Вальсу квітів» П.Чайковського, пісень «Сину, сину, ангел мій», «Біжить весна», «Джерело».

Хід уроку

І.Ознайомлення з темою і метою уроку

Природа — це гармонія і краса небокраю, зеленого і тваринного світу. І людина — частинка цієї гармонії, краси — не перестає дивуватись і милуватись цією надзвичайно розумно створеною красою. «Світ врятує краса»,— так сказав відомий письменник. Але, якщо навколо панує добро і немає зла. Тоді це так! Всім відомо, що зло знищує красу. І тому сьогодні поговоримо про красу і добро, будемо вчитись створювати красу, проповідувати добро словами поетів і своїми

184

вчинками. Тобто, вчимося бути справжніми людьми. Я і вчителі музики та малювання (імена та по батькові) постараємося провести так цей урок Людяності, щоб ваші душі завжди вчились відгукуватись на красу, добро і любов; розповсюджували навколо себе ці почуття, адже добро помножує добро.

У нас сьогодні справжнє свято, Гостей зібралося багато.

А ну ж, на мене подивіться

Івеселенько посміхніться.

ІІ.Основна частина уроку

Солодка земля

Босоніж стежка побіжить левадою в городи… Як любо тут, як славно жить — серед цієї вроди.

Кохаю край наш дорогий, що зветься Україна. Вітчизні хочу я своїй зрости достойним сином. Є в світі зваби не малі, цікава стежка кожна… Але до рідної землі збайдужіти не можна.

Люби, шануй, піднось до зір її пісні і мову.

Нема солодшої, повір, за неї, пречудову.

(В. Коломієць)

— Як ви розумієте слова «рідний край»? Адже недарма говорять: «Як у гостях не добре, а вдома найкраще», бо ти на своїй рідній землі. Колись, давнимдавно, на такій же землі і не за безкрайніми морями, не за дрімучими лісами, не за високими кам’яними горами, а ось тут (показує на карту) був веселий, багатий, мальований, але зачаклований злими людьми, зневолений двома неволями край. Одна неволя — панська, друга — царська. І жили там рабами в тяжкій чужій роботі люди. І називали той край — Україна. Україна — це не лише країна смутку і жалю, а й країна великої краси. Краса її — це тихі води і ясні зорі,

185

зелені сади і білі хатки, лани золотої пшениці і багатоводні ріки, співучі роботящі люди. Ось така наша країна! Полюбуйтесь цією красою. (Роздивляються малюнки-пейзажі).

(Учні співають пісню «Стоїть гора високая» на слова Л. Глібова).

— Красу навколишнього світу описали поети у віршах.

Білі ночі

І на Вкраїні білі ночі! — Це коли ніжним білим цвітом

черешні в селах зацвітають, коли в садах буває повінь цвітіння щедрого. На вітах нема ще жодного листка, який би світлим оксамитом

впромінні сонячнім бринів. Кругом лиш цвіт. Не видно навіть ні хат у селищах, ні вулиць, ані людей. Все потопає у білім мареві цвітіння,

і села в пору цю здаються поміж зеленими полями неначе білі острови.

Стоїш, дивуєшся, вдихаєш медовий запах черешневий, а місяць, ніби човен срібний, ледь-ледь у вишині пливе. Тюї-тюї — десь соловейко

вдолині пісню починає,

а потім до струни торкнеться — і ніч, як арфа забринить.

(В. Грінчак)

Наша річка

Сама собою річка ця тече, маленька річечка, вузенька, як долоня,

ця річечка Дніпра тихенька синя доня, маленька донечка без імені іще.

Вона тече в городі в нас під кленом, і наша хата пахне їй борщем. Цвіте над нею небо здоровенно солодкими хмаринами з дощем.

186

Ця річечка тече для клена і для мене, її й тоді я бачу, коли сплю.

Я річечку оцю в городі в нас під кленом, як тата й маму і як мед люблю.

(М. Вінграновський)

(Звучить пісня «Джерело» у виконанні М. Гнатюка).

Врятує світ краса — Завжди так говорили.

Тепер врятує світ лиш доброта. Бо однієї вже краси занадто мало,

Бо стільки всюди зла — людина вже не та. Тож, люди на землі!

Спішіть добро творити, Щоб нам не згинути у морі зла,

Щоб кожен міг серед краси прожити У царстві справедливості й добра.

Дітки, вчимося жити добрими людьми, адже: Все: з доброго чи злого, починається з малого, Листя виросте з листочка, З нитки витчеться сорочка,

Хліб — з маленької зернини, Дощ — із чистої краплини.

— Здавна на землі люди цінували праведне життя — чесне, щире, відкрите. Треба утримуватись від поганих вчинків, лихих намірів. Зло, як відомо, довго не забувається і породжує зло. А от добро помножує добро. Не давайте злу перебороти добро. Щоб люди вас поважали, приязно ставилися, ніколи не забувайте і завжди дотримуйтесь золотого правила вихованості: ставтеся до людей так, як би ви хотіли, щоб люди ставилися до вас.

ІІІ.Закріплення знань, умінь і навичок

1.Завдання «Що значить бути добрим».

(Малюнки: хлопчики ламають дерева, у дівчаток

великі букети квітів; в автобусі діти сидять, а поруч стоять бабусі).

Ситуації:

— на зупинці чимало людей. Ти станеш в чергу, чи проберешся, щоб бути першим?

187

ти сидиш в автобусі, а на зупинці до салону ввійшов дідусь (бабуся). Твої дії?

ти йдеш по вулиці і їси морозиво. Закінчив їсти, куди викинеш обгортку?

2. Гра «ввічливо-не ввічливо».

Потрібно (хлопок — ні):

1) Привітатися під час зустрічі.

2) Штовхнути і не вибачитись.

3) Допомогти підняти річ.

4) До всіх у родині бути уважним і ласкавим.

5) Інколи обманювати товариша.

6) Не дотримуватись традицій родини, школи.

7) Знімати рукавиці під час вітання.

8) Хлопчикам знімати головні убори в приміщеннях.

3. Слово вчителя.

Ви напевне чули про лицарів. Яку людину ми називаємо лицарем? Лицарем називають людину, котра здатна на подвиг заради іншої людини. Така людина прекрасна! Лицар той, кого не лякає важка праця, хто уважний до своїх близьких, у кого в грудях б’ється благородне серце. Послухайте поради, як стати красивим не лише своїм зовнішнім виглядом,

ай прекрасним своєю людяністю.

Хлопчик

Для хлопців завжди дуже радий Я дати ось які поради:

Увагу щоб звернуть на себе, Як слід навчитися нам треба Не смикати дівчат за коси, Робити все, що вони просять. Не будь хвалько і задавака,

Не змушуй меншого заплакать. Коли врахуєш ці поради, Вона дружить з тобою рада.

Дівчинка

У дівчат свої секрети. Слід їм знати ці куплети, Чисті руки, одяг, щічки, В косах гарні білі стрічки. Все важливе для дівчаток З голови до самих п’яток.

188

Та віддавна й дотепер Цінять правильні манери. А грубити, з кимось биться Для дівчаток не годиться.

(Звучить пісня «Сину, сину, ангел мій» у виконанні Надії Шестак).

ІV. Музична пауза

— Красу природи можна передати музичними звуками. Ось як про це написав поет.

Музика дощу

Літній дощ іде над гаєм, лісом і стає веселим цимбалістом.

Б’ють краплинки-молоточки срібно, тихо, лунко, густо, а то й дрібно, мов по струнках, по долоньках листя,— і вже лине музика троїста.

Грає дуб на барабані пружно, а на скрипках — дві ялини дружно. Басовитий грім згори озвався, ліс йому луною обізвався.

А осичка плеще у ладусі дощовій різноголосій музі.

(С. Жупанин)

— Подивіться на дерева, квіти. Вони мають різний колір. Природа дуже різноманітна, і музика, щоб передати її різноманітність, використовує різні звуки.

Яка природа наша гарна: і річка, й поле, степ і гай.

А що ж таке «музичні барви»? Ну, хто сміливий, відгадай!

1. Гра «Добери квітку до музики».

На партах лежать різні квіти. Вчитель музики виконує музичний акорд, а учні піднімають відповідну квітку, пояснюють (або хто хоче побути квіткою, виходить. Вчитель грає, а учні імпровізують, виконують танок квітів).

(Звучить «Вальс квітів» П. Чайковського).

2. Гра «Вгадай тварину».

Вчитель музики грає музичний портрет якоїсь тварини.

189

Який характер у тварини? Як це передається

узвуках?

Чи чуєте ви в музиці голос цього звіра? Що він нагадує?

Визначте характер рухів цієї тварини.

(Звучить пісня «Біжить весна» у виконанні

М.Гнатюка.)

3.Конкурс малюнків.

Вчитель малювання розповідає про картину: завдяки чому художнику вдалося передати красу природи у кольорі.

Кожен вибирає предмет природи і малює. Виставка і оцінка малюнків.

V.Підсумки уроку

Що врятує світ? (Добро і краса). Щоб зберегти красу, якими повинні бути люди? (Добрими, чемними, милосердними — справжніми людьми).

VI. Завдання на літо

Спостерігайте, бережіть, примножуйте красу природи. Шукайте цікавинки, записуйте, замальовуйте у альбомі «Літо-2005».

СПИСОК ЛІТЕРАТУРИ

1.Ш. А. Амонашвили. «Как живете, дети?». — Москва, «Просвещение», 1986.

2.В. К. Дяченко. «Співробітництво в навчанні». — Москва, «Просвещение», 1991.

3.В. О. Сухомлинський. «Серце віддаю дітям». — Київ, «Радянська школа», 1972.

4.Н. Бібік, Н. Коваль. «Календарне планування уроків» з курсу «Я і Україна. Навколишній світ». 2 клас. — 2002.

5.Програма для дітей та родини «Крок за кроком: особисте орієнтоване навчання дітей 6–7 років» — Всеукраїнський фонд «Крок за кроком», 2001.

6.Журнал «Початкова школа»:

№ 2, 1993;

№ 1, 2001;

№ 3, 2001;

№ 6, 2001;

№№ 7, 9, 2002;

№ 10, 2002;

№ 5, 2003;

№ 10, 2003;

№ 12, 2003.

7.Н. Ф. Скрипченко, О. Я. Савченко. «Читанка», 3 (2). — Київ, «Освіта», 1994.

8.Н. Ф. Скрипченко, О. Я. Савченко, Н. Й. Волошина. «Читанка» 4 (3). — Київ, «Освіта», 1993.

9.М. Бібік, Н. С. Коваль. «Я і Україна», 2 клас. — Київ, «Форум», 2002.

10.В. А. Тетьоркіна, С. М. Погорілова. «Я і Україна. Навколишній світ». Робочий зошит. 2 клас. — «Ранок», 2001.

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]