- •Вступ. Речовини живих організмів
- •Урок 5. Вода в живих організмах
- •Урок 14. Узагальнення та контроль знань з теми
- •Клітина
- •Урок 16. Будова клітин прокаріотів і еукаріотів
- •Урок 19. Ядро. Будова ядра. Функції ядра. Нуклеоїд прокаріотичних клітин
- •Цитоплазма, її компоненти
- •Урок 23. Одномембранні органели: ендоплазматична сітка, апарат Гольджи, лізосоми, вакуолі
- •Урок 24. Двомембранні органели. Мітохондрії та процес дихання. Пластиди і процес фотосинтезу
- •Клітина як цілісна система
- •Урок 29. Узагальнення та контроль знань з теми
- •Неклітинні форми життя
- •Урок 30. Віруси, їх будова, життєві цикли
- •Урок 31. Пріони, їх будова, поширення
- •Урок 32. Роль вірусів і пріонів у природі й житті людини
- •Урок 33. Профілактика вірусних хвороб людини
- •Урок 34. Профілактика ВІЛ-інфекції/СНІДу
- •Одноклітинні організми
- •Урок 35. Прокаріоти. Особливості їх організації та життєдіяльності
- •Урок 36. Бактерії. Роль бактерій у природі та житті людини
- •Урок 37. Профілактика бактеріальних хвороб людини
- •Урок 38. Особливості організації та життєдіяльності одноклітинних еукаріотів. Колоніальні організми
- •Урок 39. Узагальнення та контроль знань з теми
- •Багатоклітинні організми
- •Урок 40. Багатоклітинні організми без справжніх тканин
- •Урок 43. Органи багатоклітинних організмів
- •Урок 44. Регуляція функцій у багатоклітинних організмів
- •Урок 45. Колонії багатоклітинних організмів
- •Урок 46. Узагальнення та контроль знань з теми
- •Уроки академічного рівня
- •Неорганічні речовини
- •Урок 5. Вода в живих організмах
- •Урок 7. Узагальнення та контроль знань з теми
- •Органічні речовини
- •Урок 8. Історія вивчення органічних речовин
- •Урок 10. Взаємозв’язок будови органічних речовин з їх функціями
- •Урок 13. Регуляція роботи ферментів
- •Урок 16. Роль вітамінів, гормонів і факторів росту в життєдіяльності живих організмів
- •Урок 19. Узагальнення та контроль знань з теми
- •Клітина
- •Урок 21. Будова клітин прокаріотів і еукаріотів
- •Урок 22. Проблема походження еукаріотичної клітини
- •Урок 23. Клітинні мембрани. Особливості будови
- •Урок 24. Клітинні мембрани. Транспорт речовин через мембрани
- •Урок 26. Ядро. Будова ядра. Функції ядра. Нуклеоїд прокаріотичних клітин
- •Урок 27. Узагальнення та контроль знань з теми
- •Цитоплазма, її компоненти
- •Урок 31. Одномембранні органели: ендоплазматична сітка, апарат Гольджи
- •Урок 32. Одномембранні органели: лізосоми, вакуолі
- •Урок 34. Двомембранні органели. Пластиди і процес фотосинтезу
- •Урок 35. Узагальнення та контроль знань з теми
- •Клітина як цілісна система
- •Урок 38. Особливості процесу мейозу
- •Урок 39. Значення вивчення каріотипу для діагностування спадкових хвороб людини
- •Урок 41. Причини і способи загибелі клітин
- •Взаємодія клітин. Тканини
- •Урок 43. Стовбурові клітини
- •Урок 44. Взаємодія та диференціація клітин, утворення тканин і органів
- •Урок 47. Узагальнення та контроль знань з теми
- •Узагальнення
- •Урок 48. Принципи організації та функціонування молекулярного, клітинного і тканинного рівнів життя
104 |
Усі уроки біології. 10 клас. Стандарт і академічний рівень |
|
|
IV. Узагальнення, систематизація й контроль знань і вмінь учнів
Дати відповіді на питання:
1.Які положення містить сучасна клітинна теорія?
2.Яке значення для організму мають стовбурові клітини?
3.Яке значення для людини має розвиток цитотехнологій?
V. Домашнє завдання
Урок 29. Узагальнення та контроль знань з теми
Мета уроку: узагальнити й закріпити знання про клітинний рівень організації живої матерії.
Обладнання й матеріали: таблиці «Будова клітини», «Клітини рослин», «Клітини тварин», підручник, зошит.
Базові поняття й терміни: клітина,прокаріоти,еукаріоти,органели, ядро, мітохондрія, пластиди, лізосоми, комплекс Гольджи, ендоплазматична сітка, цитоскелет, вакуоль, клітинна мембрана, рибосома.
Хід уроку
І. Організаційний етап
II. Обговорення та узагальнення матеріалів теми
Питання для бесіди
1.Як вивчають будову клітин?
2.Чим відрізняються клітини прокаріотичних і еукаріотичних організмів?
3.Як пов’язана будова біологічних мембран з функціями, які вони виконують?
4.Яке значення для клітини мають одномембранні органели?
5.Яке значення для клітини мають двомембранні органели?
6.Яке значення для клітини мають немембранні органели?
Уроки стандартного/академічного рівня. Клітина як цілісна система |
105 |
||
|
|
|
|
|
III. Контроль знань з теми |
|
|
|
Варіант І |
|
|
|
Виберіть одну правильну відповідь. |
|
|
1. |
Клітинний сік заповнює: |
|
|
|
а) вакуоль; |
б) цитоскелет; |
|
|
в) лейкопласт; |
г) ядро. |
|
2. |
Органелою руху є: |
|
|
|
а) джгутик; |
б) мітохондрія; |
|
|
в) хлоропласт; |
г) лізосома. |
|
3. |
Світлова фаза фотосинтезу здійснюється: |
|
|
|
а) у тилакоїдах; |
б) у стромі; |
|
|
в) у цитоплазмі; |
г) у лізосомі. |
|
4. |
Хемосинтез здійснюють: |
|
|
|
а) зелені водорості; |
б) залізобактерії; |
|
|
в) тварини; |
г) гриби. |
|
5. |
Установіть відповідність між термінами й визначеннями. |
|
1 Цитоскелет
2 Органели
3 Вібріони
4 Компартменти
АПрокаріотичні організми з клітинами у формі коми
БТимчасові вирости цитоплазми, які забезпечують пересування клітини
ВСистема мікротрубочок і мікрониток, яка є опорою клітини й бере участь у її русі
ГОкремі функціональні ділянки клітини, на які вона поділена плазматичними мембранами
ДПостійні клітинні структури, що виконують певні функції
Відповідність |
1 |
2 |
3 |
4 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6.Розмістіть етапи фотосинтезу в послідовності від останнього до першого:
а) реакції світлової фази; б) транспорт синтезованих моносахаридів до місця використання; в) реакції темнової фази;
г) уловлення світла фотосистемами.
Послідовність |
1 |
2 |
3 |
4 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
106 |
Усі уроки біології. 10 клас. Стандарт і академічний рівень |
|
|
|
|
|
Варіант ІI |
|
|
Виберіть одну правильну відповідь. |
|
1. |
Синтез ДНК здійснює: |
|
|
а) ДНК-полімераза; |
б) РНК-полімераза; |
|
в) т-РНК; |
г) глікоген. |
2. |
Перший етап біосинтезу білка: |
|
|
а) реплікація; |
б) трансляція; |
|
в) транскрипція; |
г) зворотна транскрипція. |
3. |
Активне захоплення твердих об’єктів клітиною: |
|
|
а) дифузія; |
б) фагоцитоз; |
|
в) піноцитоз; |
г) трансляція. |
4. |
Органела, в якій розташовані хромосоми: |
|
|
а) лізосома; |
б) хлоропласт; |
|
в) ядро; |
г) мітохондрія. |
5. |
Установіть відповідність між термінами і процесами. |
1 |
Захист клітин |
2 |
Мейоз |
3 |
Клітинний транспорт |
|
|
4 |
Фотосинтез |
|
|
А |
Поділ мітохондрій |
Б |
Синтез целюлози |
В |
Піноцитоз |
|
|
Г |
Утворення веретена поділу |
|
|
Д |
Утворення тилакоїдів |
|
|
Відповідність |
1 |
2 |
3 |
4 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6.Розмістіть етапи синтезу ДНК у послідовності від останнього до першого:
а) приєднання ДНК-полімерази до ланцюга ДНК; б) розплітання подвійного ланцюга ДНК; в) добудова комплементарного ланцюга ДНК; г) від’єднання ДНК-полімерази.
Послідовність |
|
1 |
2 |
|
3 |
4 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Варіант ІII |
|
|
|
|
|
|
Виберіть одну правильну відповідь. |
|
|||||
1. З мікротрубочок і мікрофіламентів складається: |
|
|||||
а) вакуоль; |
|
|
б) цитоскелет; |
|
||
в) лейкопласт; |
|
|
г) хромосома. |
|
||
2. Органелою з подвійною мембраною є: |
|
|||||
а) клітинний центр; |
|
б) хромопласт; |
|
|||
в) лізосома; |
|
|
г) рибосома. |
|
Уроки стандартного/академічного рівня. Клітина як цілісна система |
107 |
||
|
|
|
|
3. |
Темнова фаза фотосинтезу здійснюється: |
|
|
|
а) у тилакоїдах; |
б) у стромі; |
|
|
в) у рибосомах; |
г) у цитоплазмі. |
|
4. |
До автотрофного живлення не здатні: |
|
|
|
а) зелені водорості; |
б) залізобактерії; |
|
|
в) тварини; |
г) червоні водорості. |
|
5. |
Установіть відповідність між термінами і процесами. |
|
1 Трансляція
2 Транскрипція
3 Дихання
4 Синтез ДНК
А |
Синтез ДНК-полімерази |
|
|
Б |
Фотоліз води |
|
|
В |
Синтез РНК-полімерази |
|
|
Г |
Взаємодія т-РНК та і-РНК в ри- |
|
босомі |
|
|
Д |
Синтез АТФ |
|
|
Відповідність |
1 |
2 |
3 |
4 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6.Розмістіть етапи поділу клітини в послідовності від останнього до першого:
а) анафаза; |
|
б) телофаза; |
|
||||
в) профаза; |
|
г) метафаза. |
|
||||
|
|
|
|
|
|
|
|
Послідовність |
1 |
|
2 |
|
3 |
|
4 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Варіант ІV |
|
|
|
|
|
||
Виберіть одну правильну відповідь. |
|
||||||
1. Синтез РНК здійснює: |
|
|
|
|
|
||
а) ДНК-полімераза; |
|
б) РНК-полімераза; |
|
||||
в) т-РНК; |
|
г) інсулін. |
|
||||
2. Другий етап біосинтезу білка: |
|
|
|
|
|
||
а) реплікація; |
|
б) трансляція; |
|
||||
в) транскрипція; |
|
г) транспірація. |
|
||||
3. Комплекс, у складі якого багато целюлози: |
|
||||||
а) глікокалікс; |
|
б) клітинна стінка; |
|
||||
в) цитоскелет; |
|
г) ядерна оболонка. |
|
4.Проникнення речовин через мембрану внаслідок теплового руху:
а) дифузія; |
б) фагоцитоз; |
в) піноцитоз; |
г) транскрипція. |
108 Усі уроки біології. 10 клас. Стандарт і академічний рівень
5. Установіть відповідність між термінами й визначеннями.
1 |
|
Гіалоплазма |
|
|
|
А |
Частина цитоплазми, прозорий |
||||
|
|
|
|
|
|
|
|
розчин органічних і неорганічних |
|||
|
|
|
|
|
|
|
|
сполук у воді |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
|
Лейкопласти |
|
|
|
Б |
Органела, що складається зі сто- |
||||
|
|
|
|
|
|
|
|
пок сплощених цистерн, розташо- |
|||
|
|
|
|
|
|
|
|
ваних навколо ядра |
|
||
3 |
|
Мітохондрії |
|
|
|
В |
Безбарвні пластиди різноманітної |
||||
|
|
|
|
|
|
|
|
форми |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
|
Комплекс Гольджи |
|
|
|
Г |
Внутрішній уміст клітини за ви- |
||||
|
|
|
|
|
|
|
|
нятком ядра |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Д |
Органели, оточені подвійною |
|||
|
|
|
|
|
|
|
|
мембраною, основною функцією |
|||
|
|
|
|
|
|
|
|
яких є синтез АТФ |
|
||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Відповідність |
|
1 |
|
|
|
2 |
|
3 |
4 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6.Розмістіть етапи синтезу білків у послідовності від останнього до першого:
а) транскрипція; б) трансляція;
в) дозрівання і-РНК; г) утворення просторової структури білка.
Послідовність |
|
1 |
2 |
|
3 |
|
4 |
|
|
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Варіант V |
|
|
|
|
|
|
|
|
Виберіть одну правильну відповідь. |
|
||||||
1. |
Органела, в якій накопичуються продукти синтезу: |
|
||||||
|
а) ядро; |
|
|
б) апарат Гольджи; |
|
|||
|
в) рибосома; |
|
|
г) центріоль. |
|
|||
2. |
Безбарвною пластидою є: |
|
|
|
|
|
||
|
а) вакуоль; |
|
|
б) цитоскелет; |
|
|||
|
в) лейкопласт; |
|
|
г) мітохондрія. |
|
|||
3. |
Фотосинтез здійснюють: |
|
|
|
|
|
||
|
а) водорості; |
|
|
б) залізобактерії; |
|
|||
|
в) тварини; |
|
|
г) гриби. |
|
|||
4. |
Кількість ланцюгів у спіралі ДНК: |
|
||||||
|
а) один; |
|
|
б) два; |
|
|||
|
в) три; |
|
|
г) чотири. |
|
Уроки стандартного/академічного рівня. Клітина як цілісна система |
109 |
|
|
5. Установіть відповідність між термінами і процесами.
1 |
Захист клітин |
|
|
2 |
Мейоз |
|
|
3 |
Клітинний транспорт |
|
|
4 |
Фотосинтез |
|
|
А |
Синтез хлорофілу |
|
|
Б |
Спіралізація хромосом |
|
|
В |
Утворення хітину грибами |
|
|
Г |
Синтез цитохромів |
|
|
Д |
Фагоцитоз |
Відповідність |
1 |
2 |
3 |
4 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6.Розмістіть етапи фотосинтезу в послідовності від першого до останнього:
а) реакції світлової фази; б) транспорт синтезованих моносахаридів до місця використання; в) реакції темнової фази;
г) уловлення світла фотосистемами.
Послідовність |
|
1 |
2 |
|
3 |
|
4 |
|
|
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Варіант VІ |
|
|
|
|
|
|
|
|
Виберіть одну правильну відповідь. |
|
||||||
1. |
Процес, який лежить в основі синтезу ДНК: |
|
||||||
|
а) реплікація; |
|
|
б) трансляція; |
|
|||
|
в) транскрипція; |
|
|
г) транспірація. |
|
|||
2. |
Циліндр з мікротрубочок, частина клітинного центру: |
|
||||||
|
а) хромосома; |
|
|
б) центріоль; |
|
|||
|
в) криста; |
|
|
г) тилакоїд. |
|
|||
3. |
Речовина, що є основою внутрішнього вмісту ядра: |
|
||||||
|
а) клітинний сік; |
|
|
б) матрикс; |
|
|||
|
в) цитозоль; |
|
|
г) каріоплазма. |
|
|||
4. |
Комплекс, у складі якого багато глікопротеїдів: |
|
||||||
|
а) хромосома; |
|
|
б) глікокалікс; |
|
|||
|
в) клітинна стінка; |
|
|
г) цитоскелет. |
|
|||
5. |
Установіть відповідність між термінами і процесами. |
|
1 |
Мейоз |
|
|
2 |
Клітинний транспорт |
|
|
3 |
Фотосинтез |
|
|
4 |
Захист клітин |
А |
Поділ мітохондрій |
|
|
Б |
Синтез целюлози |
|
|
В |
Піноцитоз |
|
|
Г |
Утворення веретена поділу |
Д |
Утворення тилакоїдів |
|
|