Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
10.pdf
Скачиваний:
185
Добавлен:
14.02.2016
Размер:
1.13 Mб
Скачать

Уроки стандартного/академічного рівня. Одноклітинні організми

141

 

 

IV. Узагальнення, систематизація й контроль знань і вмінь учнів

Дати відповіді на питання:

1.Чому потрібно робити щеплення?

2.Хто й коли розробив першу вакцину проти бактеріального захворювання?

3.Яких заходів можна вжити для запобігання бактеріальним інфекціям?

V. Домашнє завдання

Урок 38. Особливості організації та життєдіяльності одноклітинних еукаріотів. Колоніальні організми

Цілі уроку: ознайомити учнів з одноклітинними та колоніальними еукаріотичними організмами; розглянути особливості будови

йжиттєві цикли одноклітинних і колоніальних еукаріотів, їх роль у природі

йжиттілюдини;порівнятиодноклітинних еукаріотів із прокаріотами та вірусами.

Обладнання й матеріали: таблиці або слайди презентації «Будова еукаріотичної клітини», «Найпростіші», «Будовапрокаріотичноїклітини»,«Різноманіттябактерій»,«Ціанобактерії»,«Будова віріона», «Різноманіття вірусів».

Базові поняття й терміни: клітина,неклітинніформижиття,еукаріотичніорганізми,планктон,колоніальні організми,ядро,псевдоподії,джгутики, війки, циста.

Хід уроку

І. Організаційний етап

II. Актуалізація опорних знань і мотивація навчальної діяльності учнів

Питання для бесіди

1. Чому потрібно робити щеплення?

142

Усі уроки біології. 10 клас. Стандарт і академічний рівень

 

 

2.Хто й коли розробив першу вакцину проти бактеріального захворювання?

3.Яких заходів можна вжити для запобігання бактеріальним інфекціям?

III. Вивчення нового матеріалу

Розповідь учителя з елементами бесіди

Особливості будови одноклітинних еукаріотичних організмів обумовлені тим, що вони за набором органел подібні до клітин багатоклітинних організмів, але змушені виконувати всі функції, притаманні окремому організму, лише однією клітиною. Це призводить до того, що клітини цих організмів часто мають досить великий розмір та велику кількість органел. Усіх їх часто об’єднують в окреме царство живої природи — Найпростіші.

Серед найпростіших є групи з відносно простою будовою клітин, наприклад амеби. Є й групи з дуже складною зовнішньою формою та внутрішньою будовою клітини. До таких найпростіших відносять інфузорії та ацетабулярії. Цілий ряд найпростіших має в клітині більш ніж одне ядро. У інфузорій їх два — мікронуклеус (мале ядро, яке відповідає за зберігання й відтворення спадкової інформації) та макронуклеус (велике ядро, що керує життєдіяльністю клітини). У найпростіших часто трапляються захисні пристосування, наприклад, різноманітні скелети або трихоцисти інфузорій. Рухаються вони з допомогою псевдоподій, джгутиків або війок.

Роль одноклітинних еукаріотів у природі й житті людини дуже велика. Найбільш відомі паразитичні найпростіші, до яких належать збудники малярії, амебної дизентерії та сонної хвороби. Але величезне значення мають і деякі симбіотичні види, такі як інфузорії зі шлунка й кишечнику копитних тварин або багатоджгутикові найпростіші з кишечнику термітів.

Фауна найпростіших морів і океанів найбільш різноманітна. Зі 120 тисяч відомих видів протистів близько 40 тисяч є морськими. При цьому найбільшу кількість первинної продукції (тобто органічних речовин, одержуваних шляхом фотосинтезу) дають не вищі рослини, а фітопланктон Світового океану, переважну частину якого становлять забарвлені джгутиконосці (в основному, панцирні джгутиконосці — динофлагеляти). Крім автотрофних найпростіших, у морях багато гетеротрофів — джгутикових та інфузорій.

Планктонні найпростіші (разом з бактеріями) можуть утворювати скупчення, які називаються «морський сніг». Такі скупчення служать їжею для дрібних планктонних ракоподібних і є основою морських харчових ланцюгів. Планктонними є й одні з найгарніших одноклітинних організмів — радіолярії. Їх ажурні внутрішні

Уроки стандартного/академічного рівня. Одноклітинні організми

143

 

 

скелети, що складаються із силіцій оксиду або стронцій гідрогенсульфату, надзвичайно різноманітні.

Найпростіші становлять основу й донних біоценозів морів. Найбільш різноманітною є фауна організмів, що населяють товщу морського піску, — інтерстиціаль. Багато інфузорій тут мають листоподібну, веретеноподібну або червоподібну форму. Узагалі в подібних біотопах домінують інфузорії, тут трапляються сотні їх видів, а кількість інфузорій інтерстиціалі сягає мільйонів екземплярів на кубічний сантиметр піску.

На морському дні переважають форамініфери — найпростіші, що мають вигадливий вапняний скелет-черепашку. Густота форамініфер у донних мулах може досягати 1 000 екземплярів на грам.

Крім морів, не менша кількість найпростіших спостерігається в прісних водоймах. Щоправда, для прісноводних угруповань, на відміну від морських, характерна відсутність чіткого поділу форм найпростіших за місцями існування. Наприклад, планктонні форми можуть бути знайдені на дні, і навпаки. Крім того, у прісних водах цілком відсутні радіолярії та форамініфери. Останніх певною мірою заміщають черепашкові амеби. Відсутня в прісних водах і специфічна фауна інтерстиціалі.

Величезна кількість різноманітних найпростіших живе в ґрунтах, де вони беруть участь у процесах розкладання тканин загиблих рослин і тварин і, відповідно, в утворенні родючого шару ґрунту — гумусу. Невидима плівка вологи, що оточує частки ґрунту, являє собою повноцінне місце існування, в якому протисти можуть жити й одержувати багату їжу. Один грам зовні сухого ґрунту достатній для підтримання популяцій, що включають десятки або навіть сот­ ні тисяч одноклітинних організмів.

Фауна ґрунтових протистів не специфічна й в основному включає види, що трапляються в прилеглих водоймах. Однак майже всі ці види адаптовані до періодичного висихання й частіше трапляються все-таки в ґрунті. Універсальною властивістю ґрунтових найпростіших є здатність до утворення стадій спочинку — цист. Найбільш численні в ґрунтах черепашкові амеби, яких налічується до 2 млн екземплярів на грам ґрунту, а їхня біомаса становить до 95 % біомаси всіх найпростіших.

Деякі з одноклітинних еукаріотів набули здатності залишатися разом і зберігати певний зв’язок між дочірніми клітинами після нестатевого розмноження. Таким чином утворилися колоніальні форми живих організмів. Подальша диференціація функцій між клітинами колонії (наприклад, у вольвокса клітини колонії вже поділяються на генеративні й соматичні) призвела до появи багатоклітинних організмів.

144

Усі уроки біології. 10 клас. Стандарт і академічний рівень

 

 

IV. Узагальнення, систематизація й контроль знань і вмінь учнів

Дати відповіді на питання:

1.Які організми відносять до одноклітинних еукаріотів?

2.Які особливості будови мають клітини одноклітинних еукаріотів порівняно з клітинами багатоклітинних організмів?

3.Які особливості життєдіяльності притаманні одноклітинним еукаріотичним організмам?

4.Які особливості будови й життєдіяльності притаманні колоніальним організмам?

5.Чим найпростіші відрізняються від бактерій та вірусів?

V. Домашнє завдання

Урок 39. Узагальнення та контроль знань з теми

Мета уроку: узагальнити й закріпити знання про неклітинні форми життя та особливості будовийжиттєдіяльностіодноклітинних таколоніальнихпрокаріотичнихйеукаріотичних організмів.

Обладнання й матеріали: таблиці «Будова вірусів», «Будова прокаріотичної клітини», «Різноманіття вірусів», «Різноманіття бактерій», підручник, зошит.

Базові поняття й терміни: вірус, віріон, прокаріоти, еукаріоти, клітина, клітинна стінка, нуклеоїд, бактеріальні захворювання, вірусні захворювання, грип, СНІД, віспа, туберкульоз, ангіна, дифтерія.

Хід уроку

І. Організаційний етап

II. Обговорення та узагальнення матеріалів теми

Питання для бесіди

1.Чим неклітинні форми життя відрізняються від інших живих організмів?

Уроки стандартного/академічного рівня. Одноклітинні організми

145

 

 

2.Які особливості будови й життєдіяльності притаманні прокаріотичним організмам?

3.Які особливості будови й життєдіяльності притаманні одноклітинним еукаріотичним організмам?

4.Які особливості будови й життєдіяльності притаманні колоніальним організмам?

5.Яких заходів слід уживати для профілактики вірусних захворювань?

6.Яких заходів слід уживати для профілактики бактеріальних захворювань?

 

III. Контроль знань з теми

 

 

Варіант І

 

1.

Клітини прокаріотів, які мають спіральну форму:

 

а) коки;

б) спірили;

 

в) вібріони;

г) бацили.

2.

Збудником коров’ячого сказу є:

 

 

а) бактерія;

б) вірус;

 

в) пріон;

г) найпростіше.

3.

Колоніальним організмом є:

 

 

а) амеба;

б) вольвокс;

 

в) збудник чуми;

г) збудник віспи.

4.

У клітинах бактерій немає:

 

 

а) цитоплазми;

б) клітинної мембрани;

 

в) клітинної стінки;

г) ядра.

5.

Установіть відповідність між термінами й визначеннями.

1 Віруси

2 Пріони

3 Бактеріологія

4 Вірусологія

АСпецифічні білкові молекули, патологічна конформація яких викликає захворювання

Б Наука, яка вивчає бактерії

В Наука, яка вивчає гриби

ГНеклітинні форми життя, які містять лише один тип нуклеїнової кислоти

Д Наука, яка вивчає віруси

Відповідність

1

2

3

4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6.Розмістіть організми послідовно за розмірами від найменшого до найбільшого:

146 Усі уроки біології. 10 клас. Стандарт і академічний рівень

 

а) амеба;

 

 

 

б) збудник грипу;

 

 

в) збудник сальмонельозу;

 

г) вольвокс.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Послідовність

 

1

 

2

 

3

 

4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Варіант ІI

 

 

 

 

 

 

 

1.

Віруси містять:

 

 

 

 

 

 

 

 

а) тільки РНК;

 

 

 

б) тільки ДНК;

 

 

в) ДНК або РНК;

 

 

 

г) тільки білки.

 

2.

Збудником звичайного сказу є:

 

 

 

 

 

 

а) бактерія;

 

 

 

б) вірус;

 

 

в) пріон;

 

 

 

г) найпростіше.

 

3.

Одноклітинним еукаріотичним організмом є:

 

 

а) амеба;

 

 

 

б) вольвокс;

 

 

в) збудник чуми;

 

 

 

г) збудник віспи.

 

4.

У віріонах вірусів немає:

 

 

 

 

 

 

а) рецепторів;

 

 

 

б) оболонки;

 

 

в) рибосом;

 

 

 

г) нуклеїнової кислоти.

5.

Установіть відповідність між термінами й визначеннями.

1 Віріон

2 Спора

3 Аероби

4 Анаероби

АОрганізми, що можуть існувати в разі наявності в середовищі вільного кисню

БПозаклітинна форма існування вірусів

ВОрганізми, що не можуть існувати в разі наявності в середовищі вільного кисню

ГФорма існування бактерій, яка є стійкою до дії зовнішніх факторів

ДОрганізми, які живляться мертвими організмами та їхніми рештками

Відповідність

1

2

3

4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6.Розмістіть організми послідовно за розмірами від найменшого до найбільшого:

а) збудник холери;

б) збудник віспи;

в) інфузорія-туфелька;

г) дизентерійна амеба.

Уроки стандартного/академічного рівня. Одноклітинні організми

147

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Послідовність

 

1

 

2

 

3

 

4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Варіант ІII

 

 

 

 

 

 

 

1.

Клітини прокаріотів, які мають круглу форму:

 

 

а) коки;

 

 

 

б) спірили;

 

 

в) вібріони;

 

 

 

г) бацили.

 

2.

Збудником туберкульозу є:

 

 

 

 

 

 

а) бактерія;

 

 

 

б) вірус;

 

 

в) пріон;

 

 

 

г) найпростіше.

 

3.

Прокаріотичним організмом є:

 

 

 

 

 

 

а) амеба;

 

 

 

б) вольвокс;

 

 

в) збудник чуми;

 

 

 

г) збудник віспи.

 

4.

В амеби немає:

 

 

 

 

 

 

 

 

а) ядра;

 

 

 

б) цитоплазми;

 

 

в) рибосом;

 

 

 

г) клітинної стінки.

 

5.

Установіть відповідність між термінами й визначеннями.

1 Антибіотики

2 Капсид

3 Інтерферон

4 Колонія

А Білкова оболонка вірусу

БФорма співіснування організмів одного виду, яка утворюється внаслідок нестатевого розмноження

ВОрганізми, у клітинах яких немає ядра

ГХімічні речовини, які виділяють бактерії та гриби для пригнічення інших мікроорганізмів

ДБілок, який запобігає потраплянню вірусів у клітини організму

Відповідність

1

2

3

4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6.Розмістіть організми послідовно за розмірами від найменшого до найбільшого:

а) збудник поліомієліту;

 

б) збудник пневмонії;

 

в) евглена;

 

 

г) збудник тютюнової

 

 

 

 

мозаїки.

 

 

 

 

 

 

 

 

Послідовність

1

2

 

3

 

4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

148

Усі уроки біології. 10 клас. Стандарт і академічний рівень

 

 

 

 

Варіант ІV

 

1.

Оболонка простих вірусів складається:

 

а) з білків;

б) з вуглеводів;

 

в) з ліпідів;

г) з нуклеїнових кислот.

2.

Збудником малярії є:

 

 

а) бактерія;

б) вірус;

 

в) пріон;

г) найпростіше.

3.

Неклітинною формою життя є:

 

 

а) амеба;

б) вольвокс;

 

в) збудник чуми;

г) збудник віспи.

4.

З допомогою одноклітинних грибів виробляють:

 

а) цеглу;

б) хліб;

 

в) бетон;

г) квашену капусту.

5.

Установіть відповідність між термінами й визначеннями.

1 Віруси

2 Пріони

3 Мікологія

4 Вірусологія

АСпецифічні білкові молекули, патологічна конформація яких викликає захворювання

Б Наука, яка вивчає гриби

В Наука, яка вивчає бактерії

ГНеклітинні форми життя, які містять лише один тип нуклеїнової кислоти

Д Наука, яка вивчає віруси

Відповідність

1

2

3

4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6.Розмістіть організми послідовно за розмірами від найменшого до найбільшого:

а) амеба;

 

 

 

б) збудник грипу;

 

в) збудник сальмонельозу;

 

г) вольвокс.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Послідовність

1

 

2

 

3

 

4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Варіант V

 

 

 

 

 

 

 

1. Клітини прокаріотів, які мають форму коми:

 

а) коки;

 

 

 

б) спірили;

 

в) вібріони;

 

 

 

г) бацили.

 

2. Збудником ангіни є:

 

 

 

 

 

а) бактерія;

 

 

 

б) вірус;

 

в) пріон;

 

 

 

г) найпростіше.

 

Уроки стандартного/академічного рівня. Одноклітинні організми

149

 

 

 

3.

Одноклітинним еукаріотичним організмом є:

 

 

а) евглена;

б) вольвокс;

 

 

в) збудник холери;

г) збудник СНІДу.

 

4.

З допомогою бактерій виробляють:

 

 

а) цеглу;

б) хліб;

 

 

в) бетон;

г) квашену капусту.

 

5.

Установіть відповідність між термінами й визначеннями.

 

1 Віріон

2 Сапротрофи

3 Аероби

4 Анаероби

АОрганізми, що можуть існувати в разі наявності в середовищі вільного кисню

БПозаклітинна форма існування вірусів

ВОрганізми, що не можуть існувати в разі наявності в середовищі вільного кисню

ГФорма існування бактерій, яка є стійкою до дії зовнішніх факторів

ДОрганізми, які живляться мертвими організмами та їхніми рештками

Відповідність

1

2

3

4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6.Розмістіть організми послідовно за розмірами від найменшого до найбільшого:

 

а) збудник холери;

 

 

 

б) збудник віспи;

 

 

в) інфузорія-туфелька;

 

г) дизентерійна амеба.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Послідовність

 

1

 

2

 

3

 

4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Варіант VІ

 

 

 

 

 

 

 

1.

Неклітинною формою життя є:

 

 

 

 

 

 

а) бактерії;

 

 

 

б) віруси;

 

 

в) бурі водорості;

 

 

 

г) птахи.

 

2.

Збудником грипу є:

 

 

 

 

 

 

а) бактерія;

 

 

 

б) вірус;

 

 

в) пріон;

 

 

 

г) найпростіше.

 

3.

Неклітинною формою життя є:

 

 

 

 

 

 

а) евглена;

 

 

 

б) вольвокс;

 

 

в) збудник холери;

 

 

 

г) збудник СНІДу.

 

150 Усі уроки біології. 10 клас. Стандарт і академічний рівень

4. Симбіотичні бактерії кишечнику людини виробляють вітамін:

а) D;

б) B12;

в) B6;

г) B2.

5. Установіть відповідність між термінами й визначеннями.

1 Антибіотики

2 Капсид

3 Прокаріоти

4 Колонія

А Білкова оболонка вірусу

БФорма співіснування організмів одного виду, яка утворюється внаслідок нестатевого розмноження

ВОрганізми, у клітинах яких немає ядра

ГХімічні речовини, які виділяють бактерії та гриби для пригнічення інших мікроорганізмів

ДБілок, який запобігає потраплянню вірусів у клітини організму

Відповідність

1

2

3

4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6.Розмістіть організми послідовно за розмірами від найменшого до найбільшого:

а) збудник поліомієліту; б) збудник пневмонії; в) евглена;

г) збудник тютюнової мозаїки.

Послідовність

1

2

3

4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ІV. Домашнє завдання

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]