- •Міністерство аграрної політики України
- •Загальні рекомендації по виконанню розрахунково-графічної роботи
- •Завдання 1 Визначення елементів циліндричного з’єднання Мета завдання.
- •Послідовність рішення.
- •Приклад 1.
- •Рішення.
- •Приклад 2.
- •Рішення.
- •Завдання 2 Розрахунок і вибір полів допусків деталей підшипникового спряження Мета завдання.
- •Послідовність рішення.
- •Приклад
- •Рішення
- •Завдання 3 Допуски і посадки шпонкового з’єднання Мета завдання.
- •Послідовність розрахунку.
- •Приклад 1.
- •Рішення.
- •Приклад 2.
- •Рішення.
- •Завдання 4 Допуски і посадки шліцьових з’єднань Мета завдання.
- •Послідовність розрахунку.
- •Приклад:
- •Рішення
- •Варіанти завдань для виконання розрахунково-графічної роботи
- •Список рекомендованої літератури
Приклад 1.
Початкові дані:
номінальний діаметр з’єднання – 18 мм;
поле допуску отвору – H8;
поле допуску вала – f7.
Рішення.
З’єднання виконано в системі отвору. Отвір виконано по восьмому, а вал – по сьомому квалітету.
За таблицями ДСТУ ISO 286-2-2002 (додатки 1,2) визначаємо граничні відхилення:
ES = + 0,027 мм; es = – 0,016 мм;
EI = 0; ei = – 0,034 мм.
Визначаємо граничні розміри отвору і вала:
Dmax = Dn + ES = 18,000 + 0,027 = 18,027 мм;
Dmin = Dn + EI = 18,0 + 0 = 18,0 мм;
dmax = dn + es = 18,000 – 0,016 = 17,984 мм;
dmin = dn + ei = 18,000 – 0,034 = 17,966 мм.
Знаходимо граничні зазори:
Smax = ES – ei = 0,027 – (– 0,034) = 0,061 мм;
Smin = EI – es = 0 – (– 0,016) = 0,016 мм.
Визначаємо допуски деталей:
TD = Dmax – Dmin = 18,027 – 18,000 = 0,027 мм;
Td = dmax – dmin = 17,984 – 17,966 = 0,018 мм.
Визначаємо допуск посадки:
Ts = Smax – Smin = 0,061 – 0,016 = 0,045 мм;
Ts = TD + Td = 0,027 + 0,018 = 0,045 мм.
Визначаємо групу посадки:
Оскільки в з’єднанні мають місце лише зазори, то дана посадка відноситься до групи посадок з гарантованим зазором.
За таблицею (додаток 3) визначаємо шорсткість поверхонь деталей:
RaD = 0,8 мкм; Rad = 0,8 мкм.
Викреслюємо спряження складальне і подетальне (рис. 3).
Викреслюємо схему полів допусків деталей (рис. 4).
Рис. 3. Позначення посадок і відхилень на складальному та деталювальних кресленнях
Рис. 4. Схема полів допусків з’єднання
Приклад 2.
Початкові дані:
номінальний діаметр з’єднання – 190 мм;
поле допуску отвору – U9;
поле допуску вала – h9.
Рішення.
З’єднання виконано в системі вала. Отвір і вал виготовлено по дев’ятому квалітету.
За таблицями ДСТУ ISO 286-2-2002 (додатки 1,2) визначаємо граничні відхилення :
ES = – 0,236 мм; es = 0;
EI = – 0,351 мм; ei = – 0,115 мм.
Визначаємо граничні розміри отвору і валу:
Dmax = Dn + ES = 190,000 – 0,236 = 189,764 мм;
Dmin = Dn + EI = 190,000 – 0,351 = 189,649 мм;
dmax = dn + es = 190,0 + 0 =190,0 мм;
dmin = dn + ei = 190,000 – 0,115 = 189,885 мм.
Розраховуємо граничні натяги:
Nmax = es – EI = 0 + 0,351 = 0,351 мм;
Nmin =ei – ES = – 0,115 + 0,236 = 0,121 мм.
Визначаємо допуски деталей:
TD = ES – EI = – 0,027 + 0,315 = 0,115 мм;
Td = es – ei = 0 + 0,115 = 0,115 мм.
Визначаємо допуск посадки:
TN = Nmax – Nmin = 0,351 – 0,121 = 0,230 мм;
TN = TD + Td = 0,115 + 0,115 = 0,230 мм.
Визначаємо групу посадки:
Оскільки в з’єднанні мають місце лише натяги, то дана посадка відноситься до групи посадок з гарантованим натягом.
За таблицею (додаток 3) визначаємо шорсткість поверхонь деталей:
RaD = 6,3 мкм; Rad = 6,3 мкм.
Викреслюємо спряження складальне і подетальне (рис. 5).
Викреслюємо схему полів допусків деталей (рис. 6).
.
Рис. 5. Позначення посадок і відхилень на складальному і деталювальному кресленнях
Рис. 6. Схема полів допусків з’єднання
Завдання 2 Розрахунок і вибір полів допусків деталей підшипникового спряження Мета завдання.
Навчитися розрахунковим шляхом визначити поля допусків деталей підшипникового з’єднання.
Навчитися правильно проставляти на кресленнях поля допусків і посадки елементів підшипникового з’єднання.