Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
конспек з англ.мови.doc
Скачиваний:
2
Добавлен:
17.11.2019
Размер:
86.53 Кб
Скачать

ДАТА_______

КОНСПЕКТ УРОКУ

З АНГЛІЙСЬКОЇ МОВИ

СТУДЕТКИ-ПРАКТИКАНТКИ

V КУРСУ ПЕДАГОГІЧНОГО ФАКУЛЬТЕТУ

РІВНЕНСЬКОГО ДЕРЖАВНОГО

ГУМАНІАРНОГО УНІВЕРСИЕТУ

КУЗЬМІНЕЦЬ МАРІЇ ПЕРІВНИ

ОЦІНКА_________

ВЧИТЕЛЬ________

МЕТОДИСТ______

Тема: My flat.

Мета: повторити й активізувати вивчений лексичний матеріал по темі, практикувати учнів у вживанні ЛО в усному та писемному мовленні;формувати навички діалогічного та монологічного мовлення (з опорою та без опори на зразок); вчити презентувати власну творчу роботу; розвивати навички читання, аудіювання, говоріння, письма; розвивати мислення, пам’ять, творчість школярів; збагачувати словниковий запас; виховувати культуру діалогічного мовлення, почуття товариськості, інтерес до вивчення іноземної мови.

Обладнання: - малюнки (пейзажі зими, зимові розваги)

- будинок Принцеси-осені

- іграшки (кіт, миша)

- запис вірша на дошці “Little Mouse”

- набір тематичних карток “House. Flat”

- бланки реклам «Світ кухні»

- підручники

- магнітофон

План

1. Організаційна частина

      1. 1.1. Привітання

    1. 1.2. Активізація уваги учнів

  1. Підготовка до сприймання іншомовного матеріалу

          1. 2.1. Мовна розминка (Warming up)

    1. 2.2. Aim

2.3. Phonetic Practice

  1. Основна частина уроку

3.1. Vocabulary Practice

3.2. Dialogues

3.3. Check on Homework

    1. Physical Warming up

    2. Writing

    3. Listening

    4. Reading

  1. Заключна частина уроку

4.1. Home task

4.2. Marks

4.3. Summarizing

          1. The procedure

1. The beginning of the lesson.

Greeting

- Good morning, children! I’m glad to see you!

  • Be ready for the English lesson.

  • Let’s start our work.

          1. Warming up

  • Let’s recollect our poem

Red, yellow, green and blue

Hello Tim, how are you?

Red, yellow, green and blue

Hello Tom, how are you?

Red, yellow, green and blue

Hello ………., how are you?

  • How are you?

  • How do you feel today?

  • Look at the window. What is the weather like today?

  • Do you like this weather?

  • And what season is it now?

  • Let’s tell the poem Spring is green

Summer is bright

Autumn is yellow

Winter is white

  • Do you like Autumn ? Why? What can we do in Autumn?

  1. Aim

  • Today the topic of our lesson is “House. Flat”. And we are going to travel to the Autumn house. Autumn Princess invited us to her house. So, we have to recollect the words, read the text, listen, right and speak about houses and flats if we want to be good guests in the Autumn palace.

Phonetic Practice

          1. - Winter has got a pet. It’s the mouse. Let’s learn the poem about this

          2. mouse.

                  1. Little mouse, little mouse,

                  2. Where is your house?

                  3. Little cat, little cat,

                  4. I’ve got a big flat.

                  5. I’m a good mouse,

                  6. I live in the Autumn house!

II. The main part of the lesson.

Vocabulary Practice

- Let’s recollect the words on the topic “House. Flat”. Name these

things…

(робота з предметними малюнками). Good for you!

Dialogues

- Now we’ll work in the pairs. You are meeting in the street. Ask each

other about your flats.

(Учні декламують діалоги):

  • Hello!

  • Where do you live? (And you?)

  • Do you live in a house or in a flat? (And you?)

  • Is your house large? (And yours?)

  • How many rooms have you got?

  • Do you like your room?

Check on Homework

Projects “My House”

(Виходить принцеса осінь)

Winter Princess: Hello, my dear friends!

I am Autumn Princess!

I’ve got a large house

And my pet – little grey mouse.

My house is in Fantasy Street

There are five rooms in it:

A kitchen, a bathroom, a living-room,

A hall and a children’s room.

I like my rooms

Big and small.

But I like my bed-room

Best of all!

Welcome, welcome

To my place,

And tell me, please,

About your flats

(Учні презентують міні-проекти, розповідають про свої

квартири. 4-5 учнів.)

Physical Warming up

  • Now, stand up, please.

Let’s warm up a little!

  • Look at the ceiling

Look at the floor

Look at the window

Look at the door

Once more!

  • Look at the ceiling

Look at the floor

Look at the window

Look at the door

Hands up

Hands down

Hands on hips

Bend left, bend right,

Turn yourself around

And sit down!

    1. Writing

  • Well, as you see, there is a kitchen in the Autumn house. But the kitchen is empty. There is no furniture in it. Let’s help our Autumn princess. Imagine – you are the managers of the shops “Kitchen Land”. Make her kitchen good and propose the services of your shops.

  • We have to work in groups of 4. Each group has got the blanks. Use them and write the advertisement of your shop. And one manager of each group will present the advertisement.

(Учні заповнюють бланки-рекламу магазину «Світ кухні». Один учень від групи презентує рекламу.)

Come to Kitchen Land!

We have everything you need for your kitchen,

From …………s and …………….s,

To ……………s and ……………..s.

Are you looking for a new …………?

Your old ……………. doesn’t work?

Don’t worry!

Come to Kitchen Land today!

We have everything you need!

    1. Listening

Now I propose you to guess the riddles about the Autumn House.

  1. You can have a rest, watch TV, read books there. What room is this?

( living-room)

  1. You can sleep, do your home tasks, work with computer there. What room is this?

( bed-room)

  1. You can wash your hands, your face, clean your teeth, take a shower there. What room is this?

( bath-room)

  1. You can keep your shoes, your warm clothes, you can meet guests there. What room is this?

( hall)

  1. You can have your breakfast, dinner, supper there. You can cook meals in this room. What room is this?

( kitchen)

  1. Autumn Princess has got a large bed in this room. What is this?

(bed-room)

  1. There is a brown door, a big mirror and a wardrobe there. What room is this?

(hall)

    1. Reading

  • Open your text books. Page 74-75. Exercise 2 and 3. Let’s read an interesting story about the Parker’s flat and agree or disagree with the sentences after the text.

( Учні мовчки читають текст. Потім один учень зачитує вголос твердження. Якщо речення відповідає змісту тексту, діти піднімають знак «+», якщо речення неправильне – піднімають знак «-».)

  • ….read the sentences of exercise 3. Show me the sign “+” if you agree, and “-“ if you disagree with the sentences.

III. Conclusion

4.1. Home task

- Your hometask for the next lesson will be the story about the Autumn

house. And the additional task ( if you want 12) – exercise 5 on page

75. Write about your kitchen .

4.2. Marks

- You all worked very well today. But some children were better than

others. Your marks are…………..

4.3. Summarizing

- Look at the blackboard. You can see the proverb :

There is no place like home”.

How do you understand it? (Як ви розумієте це прислів’я?)

Немає кращого місця, ніж вдома.

В гостях добре, а вдома – краще.

- Did you like our lesson?

- Was it interesting for you?

- Did you like the Autumn house?

- So, our lesson is over. It’s time to say “Good Bye”. Let’s sing a song

for our Autumn Princess!

ДАТА_______

КОНСПЕКТ УРОКУ

З АНГЛІЙСЬКОЇ МОВИ

СТУДЕТКИ-ПРАКТИКАНТКИ