Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Порівняльна характеристика Чіпки та ГРицька, Ха...docx
Скачиваний:
4
Добавлен:
14.11.2019
Размер:
28.83 Кб
Скачать

Уроки української літератури в 10 класі

Підготувала учитель Диканської гімназії №2

Чуприна Наталія Олексіївна,

Вища категорія, «Старший вчитель»

Урок 12-13

Тема: Жіночі образи в романі «Хіба ревуть воли, як ясла повні?». Проблема життєвого вибору. Художні особливості твору.

Мета: допомогти учням усвідомити ідеї, проблематику твору, їх зв'язок із сучасністю, визначити рівень художньої майстерності автора та значення роману; розвивати навички характеристики героїв, засобів їх творення; виховувати прагнення до чесного, духовного здорового способу життя.

Тип уроку: закріплення знань, умінь і навичок

Хід уроку:

  1. Орг.момент

  2. Повідомлення теми, мети.

  3. Робота над темою

Мотивація навчальної діяльності

Слово вчителя

  • Поміркуйте над поняттям «вибір». Що це так? Чи залежить від правильного життєвого вибору доля людини та її близьких? Чи завжди людина має можливість вибору?

  • Не раз Чіпка опинявся перед життєвим вибором, поки не перетворився на «пропащу силу». Кому з героїв твору ще підходить така характеристика?

Характеристика персонажів твору

Максим Гудзь

  • Чи гордився б січовик Мирін Гудзь своїм онуком?

  • Чи був у Максима інший вибір?

Грицько

  • Панас Мирний показує, що людина – творець своєї долі. Приклад цьому – Грицько. Сирота, ровесник Чіпки, він зумів жити так, щоб його сім’ю ставити за взірець. Чи дійсно Грицько був ідеальним господарем, сім’янином, товаришем?

Складання порівняльної характеристики Чіпки й Грицька

Спільне

Безбатченки, бідні, жили в селі, разом працювали, розважалися, люблять землю. Хліборобську працю; хазяї, здатні кохати

Відмінне

Чіпка

Грицько

Злий, жорстокий, рішучий, сміливий, вболіває за громаду, не може реально оцінити життя, не має твердих моральних устоїв

Працьовитий, наполегливий, цілеспрямований, пасивний до громадського життя; живе за законами народної моралі

Характеристика матері Чіпки – Мотрі

Працьовита Мати Чіпки - необачна, слабка

Вболіває за сина - немудра, затуркана

Справедлива - злість через життєві

негаразди виміщала на

дитині, не мала із

сином душевного

контакту

Дискусійне питання

  • Як ви оцінюєте вчинок матері – донесення у волость на сина?

(Інтерактивна вправа «Займи позицію»)

Евристична бесіда

  1. Як ви думаєте, чому Галя, «розбишацька дочка», виросла чесно, прагнула позбутися такого життя?

  2. Що привабило Галю в Чіпці?

  3. Яку умову поставила Галя для одруження з Чіпкою?

  4. Яких помилок припустилася жінка в сімейних стосунках?чому?

  5. Чи вірите ви, що Галя змогла б перевиховати чоловіка?

  6. Як ви ставитесь до останнього вчинку Галі – самогубства?

  7. Порівняйте Галю і Христю. Що в них спільне й відмінне?

План порівняльної характеристики Христі та Галі

  1. Квітуча врода Гудзівни і незавидна краса сироти Христі.

  2. Ставлення дівчат до своїх коханих.

  3. Вміння Христі й туга за ненародженими дітьми Галі.

  4. Вміння Христі переконувати й виховувати власного чоловіка, безвольність і слабохарактерність Галі.

  5. Самогубство Галі і торжество сімейного щастя Христі.

Творче завдання

Змалюйте відповідно до народних поглядів, показаних Панасом Мирним, ідеал української жінки, дружини (у селянському стані)

  • Красива, здорова, тоненька, жвава.

  • Роботяща, вміла.

  • Привітна із чоловіком, родичами, вміє налагоджувати стосунки в сім’ї.

  • Господиня, добре готує.

  • Лагідна, ніжна.

  • Поважає чоловіка, догоджає йому.

  • Чесна й порядна.

Слово вчителя

На відміну від чоловічих, автори не показують еволюції жіночих образів. Вони є втіленням конкретних морально-етичних проблем. «Ось як, дітки, треба по правді жити» - говорить Панас Мирний вустами одного з героїв. Чесних, добрих, працьовитих людей поважали й цінували. Спокійно відходить в інший світ баба Оришка. На обличчі мертвого Максима застиг жах: його душа боїться зустрічі з Богом. Раптово, без сповіді помирає Явдоха, і цей факт теж сприймається як розплата за безпутне, пусте життя. Народ засуджував тих, хто нехтував мораль, порушував неписані закони. Деякі з норм тодішньої моралі здаються нам жорстокими, бо, додержуючи загальних правил, люди не завжди зважали на конкретну ситуацію чи людину. Так, односельчани зневажали Мотрю, котра стала жінкою одруженого, жорстоко ставилися до Чіпки. Зрозуміло, що виною була обмеженість і затурканість народу, спричинені кріпацтвом.

  • Які ж проблеми порушені в романі?

Проблематика роману

Тогочасні проблеми

Вічні проблеми

Кріпацтво

Бідність безземельних селян

Свавілля поміщиків

Позашлюбні діти

Порядки в земстві

Злочин і кара

Кохання, родинне життя

Батьки і діти

Добро і зло

«пропаща сила», життєвий вибір

Слово вчителя

Відомий літературознавець С.Єфремов писав: «Два завдання поставлено в романі «Хіба ревуть воли, як ясла повні?». Одне – соціологічне – картина загального розкладу й гнилизни, що викликає проти себе протест; і друге психологічне – самого протестанта образ. І коли перше виконано блискуче, сильною майстерною рукою, то з другим не так щасливо вийшло: автор не знайшов відповідних фарб і спинився з своїм образом на півдорозі. Чіпка добре задуманий і чітко заґрунтований на полотні до події, що повернула його життя, - далі виступає якоюсь тінню, блідне і все далі відходить від живого образу.

Проте роман – явище дуже визначне. Широта поодиноких картин і всього життя докупи зведеного, глибина начерку, майстерна рука в деталях, ціла галерея живих, художньо схоплених і яскраво інтерпретованих типів, яких іншому стало б на декілька романів, нарешті, строгий стиль і прекрасна мова – все це винесло роман на височінь нескороминущого літературного явища».

Тож і ми можемо помилуватися гарним, влучним красивим художнім словом.

Усі літературознавці відзначають багатство, красу, поетичність мови роману. Наприклад, Т.Федоренко пише: «Пейзажі у творах Панаса Мирного мальовничі, вражають своєю незрівнянною красою і свідчать про дивовижну спостережливість та глибоку любов письменника до рідної Полтавщини. У багатьох місцях природа виступає як засіб контрасту в змалюванні пейзажних картин і соціальної дійсності, інколи – як паралель до психологічного стану героя».

Цікаві у Панаса Мирного портрети, які водночас є засобом розкриття внутрішнього світу героїв, їхньої психології. Часто змальований портрет розкриває й авторське ставлення до героя.

Мова роману образна, багата художніми засобами, афористична: «Життя – що стерняста нива; не пройдеш, ноги не поколовши»; «На людях і смерть красна», «Селянин без поля – старець без рук і без ніг».

Завдання для учнів

Випишіть прислів’я – назви розділів

Підсумки уроку

Інтерактивна вправа «Мікрофон»

Продовжіть речення

  • Твір Панаса Мирного примусив мене замислитись…

  • Позбавлення людини життя – це …

  • Актуальність роману у тому…

Інструктаж до написання контрольного домашнього твору.

- «Людина починається з родини» (за повістю І.Нечуя-Левицького «Кайдашева сім'я» і романом Панаса Мирного «Хіба ревуть воли, як ясла повні?»

- «Найстрашніше для матері – бути зневаженою власними дітьми»

- «Зображення життя пореформеного села в повісті І.Нечуя-Левицького «Кайдашева сім'я» і романі Панаса Мирного «Хіба ревуть воли, як ясла повні?»

Домашнє завдання: підготуватися до контрольної роботи «Вступ. Творчість І.Нечуя-Левицького та Панаса Мирного»; написати твір.

10 Клас Література

Урок

Тема: Еволюція Чіпки від правдошукача до розбійника. Типове й екстремальне в долі героя.

Мета: допомогти учням глибше усвідомити ідейно-художній зміст твору; розвивати навички самостійного читання художньої літератури, виділення головного та деталей, їх коментування; виховувати вдумливе ставлення до свого життя, чесність і справедливість.

Тип уроку: формування вмінь та навичок (урок-спостереження)

Хід уроку:

  1. Орг.Момент

  2. Повідомлення теми, мети

  3. Мотивація навчальної діяльності

Вступне слово вчителя

Існує думка, що в людину від народження закладено все – і добро, і зло. Якщо під впливом життєвих обставин руйнуються духовні цінності, орієнтири чесного життя – перемагає зло. Що залежить від генетичної спадщини, що від суспільства, а що – від самої людини, спробуємо розібратися сьогодні на уроці.

  1. Сприйняття та засвоєння знань

Слово вчителя

З моменту широкого ознайомлення зі змістом роману ставлення до головного героя змінюється. Радянське літературознавство трактувало образ Чіпки як революціонера-бунтаря, героя-протестанта, який не може миритися із соціальною несправедливістю

  • Чи дійсно в трагедії Чіпки слід звинувачувати суспільний лад?

  • Чи був у Чіпки інший вибір?

  • Хто такий Чіпка: герой-бунтар, жертва суспільства чи кримінальний злочинець?

Бесіда з учнями

  • Уважно причитайте портрет Чіпки. Підкреслюючи типовість героя («Таких парубків часто й густо можна зустріти по наших хуторах та селах»), автор звертає увагу на деталь – погляд. Що ж насторожує у ньому читача?

  • Уже з портрета ми розуміємо, що перед нами не цілісна особистість. У Чіпці поєднано дві людини. З одного боку, «палкий погляд», з іншого – «хижа туга». Епітет «хижа» має якесь біологічне підґрунтя. Перше – від виховання, позитивного оточення, освіти, самовдосконалення; друге закладене генетично.

  • Яка ж кров текла в жилах Чіпки? Накресліть його родовід.

Орієнтовна схема

Чіпка

Іван Вареник Мотра Жук

(Хрущ, Притика, Хрущов) (селянка, козачка)

Уляна Петро Вареник Оришка

(покоївка пана) (лакей) (селянка, козачка)

Запитання до учнів

  • В жилах Чіпки тече кров безжальних, аморальних гнобителів. Як дала про себе знати ця генетика?

  • Розкажіть про дитинство Чіпки. Чи були в дитинстві героя такі епізоди, які вас насторожили?

  • Які риси міг успадкувати Чіпка по батьковій лінії?

  • Чи були в житті Чіпки люди, які його любили?

Слово вчителя

Життя Чіпки можна зобразити у вигляді злетів і падінь. Накресліть цю лінію (Див. – Паращич, с. 45)

  • Які висновки ви можете зробити?

  • Де витоки першого падіння Чіпки? Ці причини соціальні чи моральні?

(Отже, слаба воля Чіпки, небажання пристосуватися до нових умов – ще одна причина деградації)

  • Доведіть, що Чіпка опинився на дні. Чого не можна йому вибачити?

  • Чим можна пояснити, що Чіпка не погодився продати хліб жидові, а віддав його Грицькові задарма?

  • Причитайте сцену сповіді Чіпки перед Христею. Чи зрозуміла його Христя?

  • Зверніть увагу, коли настало прозріння Чіпки. Що допомогло йому знову стати людиною? Чи мав він право на прощення від матері?

  • Проаналізуйте низку епізодів, які вплинули на рішення Чіпки змінити життя. (Розправа москалів над козаками і заступництво Чіпки, віщий сон Чіпки, прозріння після «сповіді» перед Лушнею).

  • Що було останнім ударом для Чіпки?

  • Оцініть позицію головного героя, який пояснює своє розбійництво так: «Хіба ми ріжемо? Ми тільки рівняємо багатих з бідними».

  • Випадковістю чи закономірністю став останній злочин Чіпки – розправа над родиною козака?

  • Чи можна назвати Чіпку правдошукачем?

  • Прочитайте сцену, коли Чіпку везуть на Сибір. Проаналізуйте репліки односельчан, Грицька, Христі. Що в них: ненависть, жаль, прокляття, співчуття?

  • Автор назвав Чіпку «пропащою силою». Як на основі цієї метафори можна визначити авторське ставлення до героя?

  • Чи могло життя Чіпки скластися по-іншому? За яких умов? Що типового і виняткового було в цього героя?

Робота з таблицею

Типове

екстремальне

  • Життя покріпаченого селянства

  • «Голодна воля» пореформеного періоду

  • Порядки в армії

  • Тяга селянина до землі

  • Повага до хліба

  • Працьовитість.

  • Двожонство

  • Розбійництво

  • Вигнання матері з хати

  • Заява матері на сина

Інтерактивна вправа «Займи позицію»

  • Яке ваше ставлення до Чіпки? Він герой, жертва чи злочинець?

  • Наскільки життєвим є образ такої людини, як Чіпка? Чи є такі люди нині?

  • Панас Мирний уперше в українській літературі показує, що на формування характеру людини, її долю впливає багато чинників: спадковість, оточення, виховання, робота над собою. Що ж найголовніше?

  • Доведіть, що роман «Хіба ревуть воли…» - психологічний твір.

Домашнє завдання: визначати, які морально-етичні проблеми порушено у творі (письмово); 1 в. – характеристика образу Максима Гуздя , накреслити його родовідне дерево; 2 – схарактеризувати образ Грицька; 3 – скласти характеристики жіночих образів.