- •Урок № 11
- •Зміст уроку
- •I. Організаційний момент
- •II. Актуалізація опорних знань і вмінь учнів
- •Iiі. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності учнів
- •IV. Вивчення нового матеріалу
- •4. Прийом «Мікрофон»
- •V. Закріплення нового матеріалу
- •VI. Підсумок уроку
- •VII. Домашнє завдання
- •Урок № 12
- •Зміст уроку
- •I. Організаційний момент
- •II. Актуалізація опорних знань і вмінь учнів
- •Iiі. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності учнів
- •IV. Вивчення нового матеріалу
- •V. Закріплення нового матеріалу
- •VI. Підсумок уроку
- •VII. Домашнє завдання
- •Урок № 13
- •Зміст уроку
- •I. Організаційний момент
- •II. Актуалізація опорних знань
- •Iiі. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності учнів
- •IV. Вивчення нового матеріалу
- •V. Закріплення вивченого матеріалу
- •VI. Підсумок уроку
- •VII. Домашнє завдання
VI. Підсумок уроку
Учні роблять висновок щодо виконаної роботи на уроці і виконання завдань і мети уроку. Визначають, що нового дізнались на уроці.
VII. Домашнє завдання
• Опрацювати текст підручника.
• Підготуватися до участі в «Мозковому штурмі» з теми «Океани Землі та їх природні багатства».
Урок № 13
Тема. Загальні відомості. Північний Льодовитий океан — найменший океан на Землі. Географічне положення. Дослідження океану та Арктики в цілому. Особливості рельєфу дна. Клімат океану у зв’язку із розташуванням
океану у високих широтах. Течії. Льодовий режим, своєрідність органічного світу. Проблеми охорони природи океану
Мета: сформувати в учнів уявлення про особливості географічного положення Північного Льодовитого океану, про історію дослідження, особливості рельєфу дна, клімату, течії, льодового режиму, визначити своєрідність органічного світу, а також екологічні проблеми океану; сприяти виявленню учнями відмінностей у природі океанів; удосконалити навички роботи з картами атласу, текстом підручника та іншими джерелами географічних знань.
Тип уроку: комбінований.
Зміст уроку
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань
Бесіда
• Покажіть на карті ті океани, які ви вже вивчили.
• Я кий океан Землі найбільший за площею?
• Я кі відмінності географічного положення Індійського океану порівняно з географічним положенням Тихого та Атлантичного ви можете назвати?
• Які спільні риси можна відзначити в серединно-океанічних хребтах трьох океанів?
• Чому деякі течії Індійського океану двічі на рік змінюють свій напрямок?
• Де розташований Північний Льодовитий океан?
Iiі. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності учнів
Уч и т е л_ь. Океан, що його сьогодні ми будемо характеризувати, претендує на першість за кількістю епітетів, які починаються префіксом «най-». Він найменший за розмірами, найнижчий за показниками солоності (29–35 %), кількості морських течій, тривалості періоду навігації (3–5 місяців), але за кількістю островів займає друге місце (після Тихого). В межах Північного Льодовитого океану лежить найбільший острів — Ґренландія. Тут зареєстровані найнижчі для океанів середні
температури води, найменш досліджений та найспокійніший з точки зору сейсмічної активності. Нарешті, це найсвоєрідніший за складом органічного світу океан планети. Як ви вже здогадалися, сьогодні ми вивчатимемо суворий Північний Льодовитий океан Землі.
IV. Вивчення нового матеріалу
Уч и т е л_ь. Північний Льодовитий океан — найменший з океанів планети, його площа становить 14,1 млн км2, з яких на моря припадає приблизно 8 млн км2. Максимальна глибина його також найменша й складає 5527 м.
Північний Льодовитий океан розташований на крайній півночі й з усіх боків повністю оточений суходолом: Євразією та Північною Америкою.
Береги материків значно порізані, тут численні моря і затоки. Багато островів материкового походження, які укриті льодовиками.
Першими, хто вивчав Північний Льодовитий океан з промисловою метою, ще на початку ХVІ ст. були російські помори. Цікавився науковим вивченням океану М. В. Ломоносов. Першою науковою експедицією до акваторії океану стала та, яку очолив Вітус Берінґ. У 1909 р. Американець Роберт Пірі став першою людиною, яка побувала на Північному полюсі Землі.
Рельєф дна океану нерівний, воно поділено на три котловини підводними хребтами Ломоносова і Менделєєва. Серединно-океанічний хребет є фактично продовженням такого самого хребта в Атлантиці. Для дна океану не характерні вулканізм і землетруси, оскільки тут відсутня перехідна зона.
Характерна особливість океану — великий шельф (1300–1500 км).
Особливість клімату обумовлена полярним розташуванням океану та переважанням арктичних повітряних мас. Зима сувора, з температурами +3...–40 °С. Влітку температури коливаються від 0 до +10 °С. Хмарність переважає влітку. Також улітку часті тумани. Опадів випадає від 75 до 250 мм/рік. Клімат у цілому холодний, але тепліший від антарктичного. Під дією західних і південно-західних вітрів з Атлантики в Льодовитий океан надходить могутній потік теплих вод Північноатлантичної течії. Води Тихого океану утворюють Трансарктичну течію. Утворюються паковий лід та тороси.
Багато водоростей — зелених, бурих та червоних, які живуть в холодній
воді та у льоду. Зростає морська трава зоостера. Тваринний світ небагатий:
моржі, тюлені, білі ведмеді. Налічується понад 150 видів риб. На скелястих
берегах птахи утворюють масові гніздування — «пташині базари».