Zadachi
.docx1.Результ. тесту 16 слух. курсів за 100-бальною сист: 78, 83, 86, 75, 84, 81, 83, 85, 90, 79, 85, 82, 77, 89, 84, 76. Складіть ряд розподілу слухачів за кіл-тю набр. балів, виділивши три групи з рівн. інтервалами.
75, 76, 77,78,79,81,82,83,83,84,84,85,85,86,86,89,90 Nint=√17=3; i=(90-75)/3= 5(балів). 1 гр 75+5=80 75-80 5 2 гр 80+5=85 80-85 8
3 гр 85+5=90 85-90 4
2.Прогрупув. роб.за рівнем з/п, утвор. 5 груп з рівн. Інтервал. за умови, що найб. з/п у кол. 65 тис.гр., а найм – 5 тис.гр.од. Nint=5; і=(65-5)/5=12(тис.грн)
1 гр 5+1=17 2 гр 17+12=29 3 гр 29+12=41 4 гр 41+12=53 5 гр 53+12=65
3,4,5 – см. задачу 1
6. На осн. навед. даних проведіть групув. за якісною озн, визначте кіл-ть груп, інтервали та межі груп. (Є стаж роб. (роки) і Міс. Вип.. прод., грн., якісною ознакою є міс.вип.прод.)
240,241,244,245,252,252,253,256,262,262 Nint=√10=3; і=(262-240)/3=7,3(грн)
1 гр 240+7,3=247,3 240-247,3 4 2 гр 247,3+7,3=254,6 247,3-254,6 3 3 гр 254,6+7,3=261,9 254,6-261,9 1 4 гр 261,9+7,3=269,2 261,9-269,2 2
7. см задачу 2 8,9,10. см. задачу 1
11.
№ підприємства |
Виробництво продукції, тис.грн. |
Чисельність працівників у звітному році |
||||
Фактично у базовому році |
Звітний рік |
Робітників |
Службовців |
|||
План |
Фактично |
|||||
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
|
1 |
120200 |
121900 |
121600 |
1640 |
199 |
|
2 |
200600 |
200178 |
200162 |
1728 |
206 |
|
3 |
192560 |
200700 |
202300 |
2026 |
409 |
|
4 |
158344 |
157563 |
19280 |
1892 |
425 |
|
5 |
62261 |
63124 |
64019 |
893 |
129 |
Визн. такі відносні величини: 1)відн. Пок. Структ. (працівників); 2)відн. Вел. Вик. плану (обсяг виробництва продукції); 3)відн. Вел. Вик. Планов. Завд. (з виробництва продукції);
1) ВВС1=роб/(роб+служб)*100%=1640/1839*100%=89,18%; ВВС1=служб/(роб+служб)*100%=199/1839*100%=10,82% і так по кожному підпр-ву 2)ВВВП1=Уфакт.зв.пер./Уплан зв.пер.*100%=121600/121900*100%=99,75% і так по кожному підпр-ву 3)ВВПЗ1=Уплан зв.пер/Уфакт.баз.пер*100%=121600/120200*100%=101,16% і так по кожному підпр-ву
12.
№ підп.-ва |
Виробництво продукції, тис.грн. |
Чисельність працівників у звітному році |
|||||
Фактично у базовому році |
Звітний рік |
Робітників |
Службовців |
||||
План |
Фактично |
||||||
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
||
1 |
14 141 |
14 395 |
14300 |
847 |
239 |
||
2 |
25 794 |
24 010 |
23120 |
2165 |
569 |
||
3 |
81 649 |
85 000 |
86286 |
5776 |
1487 |
||
4 |
85 378 |
100 450 |
103099 |
4613 |
1020 |
||
5 |
115 924 |
120 900 |
122282 |
5500 |
1459 |
Визнач. такі відн. Вел.: відн вел. динаміки (випуску продукції); відн. Вел. координації (на прикладі чисельності працівників); відн. Вел. інтенсивності (фактичний продукції і чисельність роб. за зв. рік).
1) ВВД1=(У1/У0)*100%=14300/14395*100%=99,34% і так для всіх 2) ВВК1=847/239*100%=354% (ділим завжди на менше число), і так для всіх 3) ВВІ1=14300/847=16,88і так по всім
13. Визначити середньорічну вантажопереробку в розрахунку на 1 м3 критих складів і середню довжину однієї пристані по двох портах в цілому.
Порт |
Площа критих складів, тис.м3 |
Середньорічна вантажопереробка в розрахунку на 1 м3 критих складів, тис.т. |
Загальна довжина пристаней, км. |
Середня довжина однієї пристані, км |
Одеса |
69 |
439 |
4,8 |
0,15 |
Іллічівськ |
60 |
252 |
5,4 |
0,20 |
х(сер)гар.зв; х(сер)гар.зв.=(60+69)/((69/439)+(60+252))=326,33; х(сер)гар.зв.=(4,8+5,4)/((4,8/0,15)+(5,4/0,20))=0,31(км)
14.В результ. Вибірков. Опитув. десяти абонентів за реєстр. таку трив. міжміських телефонних переговорів, хв: 7, 10, 5, 10, 7, 6, 10, 8, 12, 5. Визначити середню тривалість переговорів опитаних абонентів хсер=(7+10+5+10+7+6+10+8+12+5)=8 (хв.)
15.Визначити середній розмір сім’ї та моду по кожному з регіонів за наведеними даними:
Чисельність членів сім’ї, чол. |
Кількість сімей в регіоні, тис. |
|
Першому |
Другому |
|
2 3 4 5 і більше |
105 60 54 31 |
30 42 45 63 |
Разом |
250 |
180 |
х(сер.1)= (105*2+60*3+54*4+31*5)/250=761/250=3(чол.)
х(сер.2)=(30*2+42*3+45*4+63*5)/180=681/180=4(чол.)
Мода: М0(1)=2 М0(2)=5 і більше
16. Продаж іноземної валюти на початок кожного місяця становила, млрд. грн.: 01.01 – 2,8, 01.02 – 3,1, 01.03. – 5,9, 01.04. – 3,2. Визначіть середньомісячний продаж іноземної валюти.
х(сер)=(1/2*2,8+3,1+5,9+1/3,2)/(4-1)=12/3=4(млрд.грн)
17. За експертними оцінками (у балах) фінансового стану комерційних банків визначте для кожного банку середній бал (рейтинг банку). Зробіть висновки, враховуючи, що при >3,5 фінансовий стан вважається критичним.
Банки |
Експерти |
||||
I |
II |
III |
IV |
V |
|
А Б В |
1,6 3,8 2,7 |
2,0 4,2 2,0 |
1,8 3,9 2,2 |
2,2 3,7 2,4 |
1,4 4,0 1,9 |
х(сер.1)=(1,6+2+1,8+2,2+1,4)/5=9/5=1,8(бали)
18. Визначити середній розмір сім’ї та медіану по кожному з регіонів за наведеними даними:
Чисельність членів сім’ї, чол. |
Кількість сімей в регіоні, тис. |
|
Першому |
Другому |
|
2 3 4 5 і більше Разом: |
105 60 54 31 250 |
30 42 45 63 180 |
х(сер.1)= (105*2+60*3+54*4+31*5)/250=761/250=3(чол.)
х(сер.2)=(30*2+42*3+45*4+63*5)/180=681/180=4(чол.)
Медіана: Ме(1)=250/2=125. Медіана(1)=3 чол
Ме(2)=180/2=90, Медіана(2)=4 чол
19. Визначити середню кількість місць у зазначених пунктах громадського харчування.
Вид пункту громадського харчування |
Кількість посадочних місць |
|
разом |
У розрахунку на одну точку |
|
Кафе |
2160 |
48 |
Бари |
546 |
26 |
х(сер)=(2160+546)/(2160/48+546/26)=2706/66=41
20. Кількість вкладників одного банку за 4 роки зросла в 1,57 рази у тому числі: за1 рік – у 1,08 рази, за 2 рік – у 1,12 рази, за 3 рік – 1,1 рази, за 4 рік – у 1,18 рази. Визначити середньо річний темп зростання кількості вкладників.
х(сер)=4кореня з(1,08*1,12*1,1*1,18)=4коненя з(1,57)=1,12(разів)
21. Чисельність робітників, їх стаж роботи та зар/плата за місяць характеризується такими даними:
Номер заводу |
Стаж роботи, років |
Чисельність робітників, тис.чол |
Заробітна плата, млн.грн. |
1 |
3,5 |
14 |
1,1 |
2 |
8,2 |
17 |
1,3 |
3 |
5,6 |
25 |
1,25 |
Визначити середній стаж та середню зарплату.
Середній стаж: х(сер)=(3,5*14+8,2*17+5,6*25)/(14+17+25)=328,4/56=5,86(р)
Середня з/п: х(сер)=(1,1*14+1,3*17+1,25*25)/56=68,75/56=1,23(млн.грн)
22. Визначити середню собівартість одиниці продукції:
Вид товару |
Випущено, тис.шт. |
Собівартість одиниці продукції, гр.од. |
“А” |
4,5 |
104 |
“Б” |
2,5 |
208 |
“В” |
1,7 |
420 |
х(сер)=(4,5*104+2,5*208+1,7*420)/(4,5+2,5+1,7)=1702/8,7=195,63 (гр.од)
23. Залишок матеріалів на складі на початок кожного місяця становив, тис.грн.:
На 01.01.2009р. – 100 На 01.02.2009р. – 140 На 01.03.2009р. – 117 На 01.04.2009р. – 105
На 01.05.2009р. – 120 На 01.06.2009р. – 115 На 01.07.2009р. – 112.
Визначити середньомісячний залишок матеріалів на складі
х(сер)=(1/2*100+140+117+105+120+115+1/2*112)/(7-1)=117,17(т.грн)
24. На ринках міста зафіксовані ціни на молоко та масло, гр.од.
Вид продукції |
№1 |
№2 |
№3 |
№4 |
№5 |
№6 |
Молоко |
1,0 |
1,2 |
0,9 |
1,3 |
1,8 |
1,7 |
Масло |
7,5 |
7,0 |
7,3 |
6,9 |
8,0 |
7,4 |
Визначити середнє відхилення від середньої ціни по кожному виду продукції.
Молоко: х(сер)=(1+1,2+0,9+1,3+1,8+1,7)/6=1,32(гр.од)
х(сер.кв.пр.) = корінь квад.((1-1,32)2+(1,2-1,32)2+(0,9-1,32)2+1,3-1,32)2+(1,8-1,32)2+(1,7-1,32)2)/6)= корінь квад. ( (0,1024+0,0144+0,1764+0,0004+0,2304+0,1444)/6 )= корінь квад.(06684/6)= корінь квад.(0,1114)=0,33(гр.од)
25. Удій молока від 5 корів за добу на фермі орендарів становили, кг: 13, 9, 12, 11, 15. Визначити: 1) середній добовий удій молока; 2) розмах варіації; 3) середнє лінійне відхилення; 4) коефіцієнт осциляції; 5) лінійний коефіцієнт варіації.
1)х(сер)=(13+9+12+11+15)/5=60/5=12(кг)
2) R = 15-9=6(кг)
3) d = ( [хі-х(сер)] )/ n=( [13-12]+[9-12]+[12-12]+[11-12]+[15-12] ) /5 =(1+3+1+3)/5=8/5=1.6(кг)
4) Vn = R/х(сер) *100%=6/12*100%=0,5*100%=50%
5) Vd= d/х(сер) *100%=1,6/12*100%=0,13*100%=13%
26. Вік робітників однієї бригади будівельників становить: 28, 30, 31, 46, 47, 48, 50 років. Визначити 1)розмах варіації 2)коефіцієнт осциляції; 3)середнє лінійне відхилення і 4)лінійний коефіцієнт варіації.
х(сер)=(28+30+31+46+47+48+50)/7=280/7=40(р)
1) R=50-28=22(р)
2) Vn = R/х(сер) *100%=22/40*100%=0,55*100%=55%
3) d = ( [хі-х(сер)] )/ n=( [28-40]+[30-40]+[31-40]+[46-40]+[47-40] +[48-40] +[50-40] ) /7= (12+10+9+6+7+8+10)/7 =62/7=8,86(р)
4) Vd= d/х(сер) *100%=8,86/40*100%=0,2215*100%=22,15%
27. За даними розподілу вантажних автомобілів одного підприємства за строком експлуатації обчислити:1) розмах варіації, 2)середнє лінійне відхилення, 3)середній квадрат відхилення, 4)середнє квадратичне відхилення, 5)лінійний коефіцієнт варіації, 6)квадратичний коефіцієнт варіації, 7)коефіцієнт асиміляції.
Строк перебування вантажних автомобілів в експлуатації, років. |
Кількість автомобілів |
||||||
До 4 4-6 6-8 8-10 10-12 12-14 14 і більше. |
6 10 70 47 35 20 12 |
||||||
Строк пер-ня вантажних авто років.. () |
К-ть авт (fі) |
||||||
2-4 |
6 |
(2+4)/2=3 |
18 |
4,28 |
18,32 |
109,92 |
|
4-6 |
10 |
(4+6)/2=5 |
50 |
2,28 |
5,2 |
52 |
|
6-8 |
70 |
7 |
140 |
0,28 |
0,08 |
5,6 |
|
8-10 |
47 |
9 |
423 |
1,72 |
2,96 |
139,12 |
|
10-12 |
35 |
11 |
385 |
3,72 |
13,84 |
484,4 |
|
12-14 |
20 |
13 |
260 |
5,72 |
32,72 |
654,4 |
|
14-16 |
12 |
15 |
180 |
7,72 |
59,6 |
715,2 |
|
Разом: |
200 |
- |
1456 |
25,72 |
137,72 |
2160,64 |
х(сер)=1456/200=7,28(р)
1) R=16-2=14(р)
2) d = ( [хі-х(сер)] )/ n = 25,72/200=0,1286
3) =2160,64/200=10,8(р)
4) =корінь кв(10,8)=3,29(р)
5) Vd= d/х(сер) *100%=0,1286/7,28*100%=1,77%
6) V= /х(сер)*100%=3,29/7,28*100%=45,19%
7) Vn = R/х(сер) *100%=14/7,28*100%=192,31%
29. Визначіть: середній рівень; абсолютний приріст (ланцюговим способом); коефіцієнт зростання (ланцюговим способом); темп приросту (обома способами ланцюговим методом); абсолютне значення 1% приросту; середній абсолютний приріст; середній коефіцієнт зростання; середній темп зростання; середній темп приросту.
Дані про виробництво концерном прогресивної промислової продукції наведено в таблиці:
Рік |
2003 |
2004 |
2005 |
2006 |
2007 |
2008 |
2009 |
2010 |
Роторні і роторно-конвеєрні лінії комплектів |
85 |
80 |
87 |
89 |
80 |
90 |
110 |
113 |
Сер.р.=(1/2*85+80+87+89+80+90+110+113*1/2)/8-1=90,71 Апр1=80-85=-5 Апр2=87-80=+7 Кзр1=80/85=0,9418(94,18%) Кзр2=87/80=1,0875(108,75%) Ісп. Тпр1=(-5/85)*100=-5,88 Тпр2=7/80)*100=8,75
ІІ сп. Тпр=Тзр-100% Тпр1=94,18-100=5,82 Тпр2=108,75-100=8,75 А1%=Апр/Тпр А1=-5/-5,88=0,85 А2=7/8,75=0,8 Середній (по ланцюговому завжди)Апр=(-5+7+2-9+10+20+3)/7=4 Кзр=7корінь(0,9418*1,0875*1,0229*1,1284*1,125*1,1222*1.)273=7корінь(1,14355) Тзр=Кзр*100=7корінь(1,14355)*100% Тпр=Тзр-100%
30. Визначіть: середній рівень; абсолютний приріст (ланцюговим способом); коефіцієнт зростання (ланцюговим способом); темп приросту (обома способами ланцюговим методом); абсолютне значення 1% приросту; середній абсолютний приріст; середній коефіцієнт зростання; середній темп зростання; середній темп приросту.
Дані про експорт цукру наведені в таблиці:
Рік |
2006 |
2007 |
2008 |
2009 |
2010 |
Експорт цукру, тис.т |
37 |
39 |
43 |
48 |
52 |
Сер.р.=(1/2*37+39+43+48+52*1/2)/5-1=43,625 Апр1=39-37=+2 Апр2=43-39=+4 Кзр1=39/37=1,0541(105,41%) Кзр2=43/39=1,1026(110,26%) Ісп. Тпр1=2/37*100=5,4 Тпр2=4/39*10=10,26 ІІсп. Тпр=Тзр-100% Тпр1=105,41-100=5,41 Тпр2=110,26-100=10,26 А1%=Апр/Тпр А1=2/5,4=0,37 А2=4/10,26=0,38 Середній Апр=(2+4+5+4)/4=3,75
Кзр=4корінь(1,0541*1,1026*1,1163*1,0833)=4корінь(1,4055 Тзп=Кзр*100% Тпр=Тзр-100%
31. Визначіть: середній рівень; абсолютний приріст (ланцюговим способом); коефіцієнт зростання (ланцюговим способом); темп приросту (обома способами ланцюговим методом); абсолютне значення 1% приросту; середній абсолютний приріст; середній коефіцієнт зростання; середній темп зростання; середній темп приросту.
Дані про кількість зареєстрованих шлюбів такі:
Дата |
На 01.01 |
На 01.02 |
На 01.03 |
На 01.04 |
На 01.05 |
На 01.06 |
На 01.07 |
Зареєстровано шлюбів |
776 |
768 |
672 |
760 |
648 |
805 |
868 |
С.р.=(1/2*776+768+672+760+648+805+868*1/2)/7-1=745,83 Апр1=768-776=-8 Апр2=672-768=-96 Кзр1=768/776=0,9897(98,97%) Кзр2=672/768=0,875(87,5%) Ісп. Тпр=Апр/у*100 Тпр1=-8/776*100=-1,03 Тпр2=-96/768*100=-12,5 ІІсп Тпр=Тзр-100 Тпр1=98,94-100=-1,06 Тпр2=87,5-100=-12,5 А1%=Апр/Тпр А1=-8/-1,03=7,77 А2=-96/-12,5=7,68 Середній Кзр=7корінь(0,9897*0,875*1,1209*0,8526*1,1423*1,0783=7корінь(1,11853) Тзр=Кзр*100 Тпр=Тзр-100%
32. Визначіть: середній рівень, абсолютний приріст базовим і ланцюговим способом, коефіцієнт зростання базовим і ланцюговим способом, середній коефіцієнт зростання, середній абсолютний приріст.
Дані про виробництво молока наведені в таблиці:
Рік |
2004 |
2005 |
2006 |
2007 |
2008 |
2009 |
Виробництво молока, тис.т. |
2366 |
2389 |
2424 |
2516 |
2603 |
2661 |
С.р.=(1/2*2366+2389+242+2516+2603+2661*1/2)6-1=2489,1
Базовий Апр1=2389-2366=23 Апр2=2424-2366=68 Кзр1=2389/2366=1,0097 Кзр2=2424/2366=1,0245
Ланцюговий Апр1=2389-2366=23 Апр2=2424-2389=35 Кзр1=2389/2366=1,0097 Кзр2=2424/2389=1,0147 Середні(лише по ланцюговому) Кзр=5корінь(1,0097*1,0147*1,0395*1,0346*1,0223)=5корінь(1,19176) Апр=(23+35+92+87+58)/5=59
33. Визначіть: абсолютний приріст ланцюговим і базовим способом, темп приросту ланцюговим і базовим способом, абсолютне значення 1% приросту ланцюговим і базовим способом, середній абсолютний приріст.
Дані про перекачування вантажів трубопровідним транспортом наведені в таблиці, млн.т.:
Рік |
2002 |
2004 |
2005 |
2006 |
2007 |
2008 |
Природний газ |
160 |
176 |
186 |
200 |
221 |
212 |
Базовий Апр1=176-160=16 Апр2=186-160=26 Тпр=Апр/у*100 Тпр1=16/160*100=10 Тпр2=26/160*100=16,25 А1%=Апр/Тпр А1=16/10=1,6 А2=26/16,25=1,6 Ланцюговий Апр1=176-160=16 Апр2=186-176=10 Тпр1=16/160*100=10 Тпр2=10/176*100=5,68 Середні (лише по ланцюговому) Апр=(16=10+14+21-9)/5=10,4
34. Здійснити вирівнювання ряду способом найменших квадратів.
Роки |
Р-к.л. |
t |
yt |
(y - y~) |
|||
2002 |
85 |
1 |
85 |
1 |
-60.18 |
145.18 |
21077.23 |
2003 |
80 |
2 |
160 |
4 |
-16.45 |
96.45 |
9302.6 |
2004 |
87 |
3 |
261 |
9 |
27.28 |
59.72 |
3566.48 |
2005 |
89 |
4 |
356 |
16 |
73.01 |
15.99 |
255.68 |
2006 |
80 |
5 |
400 |
25 |
114.74 |
-34.74 |
1206.87 |
2007 |
90 |
6 |
540 |
36 |
158.47 |
-68.47 |
4688.14 |
2008 |
110 |
7 |
770 |
49 |
202.2 |
-92.3 |
8519.29 |
2009 |
113 |
8 |
904 |
56 |
245.93 |
-132.93 |
17667.73 |
Разом |
734 |
36 |
3476 |
166 |
645 |
0 (-11.12) |
57914.02 |