Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:

the ways of solution

.docx
Скачиваний:
8
Добавлен:
06.03.2016
Размер:
29.91 Кб
Скачать

Күні:

Сынып: 11

Тақырыбы: « The ways of solution. Ecological problems»

Мақсаты: экологиялық проблемалар және оларды шешу жолдары туралы мағлұмат беру, осы тақырып сөздік қорларын молайту.

Қолданылған модуль: «Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету», «Білім берудегі жаңа тәсілдер», «Оқытуда АКТ-ны қолдану»

Қолданылған әдіс-тәсілдері: «Ой қозғау», «Сөйлемді толықтыр», «Жалғасын тап», «Топтастыру», «Сәйкестендір», «Бұл ақпарат дұрыс па әлде жалған ба?»

Мұғалімнің іс-әрекеті:

Не істеймін?

Оқушының іс-әрекеті:

Ресурстар: осы іс-әрекет үшін қандай құралдар, кітаптар, компьютерлік жабдық және т.б қажет?

Ой қозғау.

  • What can you pollution of the world?

  • Pollution problems in Balkhash?

  • What ecological problems do you know? - Balkash and Aral have left; - Baikonur. Every year a lot of rockets are flown from Baikonur; - People killed many birds and animals; - Factories throw their rubbish into the rivers, lakes, oceans and many fish were killed; - Trees are cut. 4) Drill work:

оқушылар ой қозғау сұрақтарына жауап бере отырып сабаққа мақсат қоюға қатысады.

Оқу мақсатын алға қою.

экологиялық проблемалар және оларды шешу жолдары туралы мағлұмат беру, осы тақырып сөздік қорларын молайту.

оқушылар мақсат қоюға қатысады

New words

Human attitude-отношение человека

Depend on- зависеть

Increase-увеличивать

Fertilizers and pesticides- удобрения и пестициды

Ruin soil- разрушать почву

Reducing –уменьшение

Negative influence- негативное влияние

Drastically- сильно

Decline-уменьшаться, идти на убыль

Due to-благодаря

Сontamination- загрязнение

Industrial facilities- промышленные объекты

Carbon dioxide emissions-выброс двуокиси углерода

Оқушылар сөздерді қайталайды, сөздікке жазады

Сөздік ,қалам

Мәтінмен жұмыс

“Environmental protection”, look at he sentences in the tests on your desks but the first pay attention to the words on the blackboard. Repeat after me. I don’t ask you questions about the text, here is a test. Complete the sentences using the right word, we’ll see how you understand the text. Environmental protection. The poisoning of the world’s land, air and water is one of the most important problems of our civilization. The seas are in danger. Many companies dump chemical and nuclear waste into water. The Mediterranean is already nearly dead; The North Sea is following. The Aral Sea is on the brink of extinction. Half of the lakes in the world are polluted. If nothing is so done about it, one day nothing will be able to live in the seas. Air pollution is also a very serious problem. Because many factories release sulfates into the air. When the sulfates mix with the clouds, acid rains fall and harm all living creatures. In Cairo just to breathe the air is like smoking two packs of cigarettes a day. Mexico City and 600 cities of Russia have dirty air. This causes different diseases. Because of different kinds of pollution every ten minutes one kind of animal, plant, or insect dies out forever. People begin to realize that environmental problems are our problem. These are a lot of international green organizations that take care of the environment and “Green Peace” is one of the most active. Many governments are waking up and making strict laws against pollution. Scientists are trying to make factories and plants cleaner. In many countries there are big plans to clean up the water. And every person must do his best to help our planet survive.

Оқушылар мәтінді оқиды аударады.

мәтін

Test 1. Environmental protection is an…………….. problem. a) easy, b) important, c) pleasant. 2. Factories pour a lot of ………………. into air and water. a) a shortage, b) waste, c) pollution. 3. What caused the …………. of wildlife? a) destruction, b) poison, c) population. 4. Many rivers and lakes are ………….. a) poisoned, b) filled, c) used. 5. Many scientists try …………… ecology problems. a) to solve, b) to know, c) to protect. IV. Relaxation. - Listen to music and try tо write the slogans about the environmental protection. Example: Love our nature! People don’t destroy the nature! People protect animals and plants! People plant trees and flowers! Wildlife needs our help! People protect our nature! Think our nature!

«Сөйлемді толықтыр» әдісі Here is a quiz It is the final task of our lesson. 1. The gradual warming up of the Earth called ……… warming. (alogbl) 2. Acid …… destroys trees and kills fish in lakes. ( ianr) 3. The hole in the ………. layer may cause encrease in skin cancer. ( oonze) 4. Electricity is produced in ……….. stations. ( oerwp) 5. The waste from this kind of 4 stations remaines dangerous for hundreds of years ( neauclr) 6. Many factories dump dangerous ………. straight into the sea. ( michecals) 7. Burning things release……. dioxide into the atmosphere. ( boncar) 8. The exhaust fumes from cars and lorries cause serious ……… in many cities around the world. ( llutionpo) 9. A good example of the problem of desertification is the ………… Desert. ( Shaara) 10. Huge areas of tropical rain ………… are disappearing every year. ( orestf) 11. Some gases trap the heart from the Sun in the Earth’s atmosphere making the Earth warmer. This is called the ……… effect. ( grehoenuse)

Оқушылар тест сұрақтарына жауап береді

Сөйлемді толықтырады

If man wants to live long, healthy life, he must be in right diet, have good manner, not to smoke, not to use alcohol and clean environment. We must take care of our nature and enjoy the beauty of nature. What has helped our environment? Planting trees Growing grass Clean environment Not to take oil a lot What has hurt our environment? Burning coal Trains, cars Watching TV Factories To through trash in the ocean, rivers… Cutting trees Killing birds and animals What do we need to watch television? Electricity What does electricity come from? Burning coal

«Сәйкестендіру» әдісі

match the words on the left with the definitions on the right.

1)destroy a)convince somebody in something or doing something

2)increase b)garbage on the ground or in the street

3)enterprise c)damage something so much that it can not be required, ruin

4)reduce d)decrease, fall

5)persuade e) a factory or a plant that provides goods for people

6)litter f)rise

«Бұл ақпарат дұрыс па әлде жалған ба?» әдісі

Are the sentences true (T) or false (F)?

1.Nowadays ecological situation is not such serious.

2.Fertilizers and pesticides are important in growing crops.

3.Factories and plants pollute air and water.

4.Government can’t stop reducing pollution.

5. In many places water is drinkable.

Advices

1.To walk or use bicycle instead of going by car.

2.To design posters telling people about ecological problems of the day and put them all over the countryside. Such as: don’t kill animals, don’t destroy houses of animals, don’t drop litter etc.

3.Not to waste Nature riches.

4.Planting new forests.

5.To start ecological education at school. This suggests ecological activities.

6.Plant flowers: they attract bees, butterflies.

7.We must live in harmony with Nature, follow its laws.

8.Controlling of level of the contamination of the atmosphere.

9. Save water. To clear rubbish from lakes and rivers.

10.To change fuel: oil gas instead of wood.

11.Hunting rare animals is forbidden.

Оқушылар сөйлемдерді сәйкестендіреді

Қатемен жұмыс жасайды

Кластер әдісі.

pollution

Оқушылар топта ойды жинақтайды, тақтаға жазады.

Тақта, бор, дәптер

Қорытындылау

а)Уәждеме. Бағалау.

(мадақтау, ынталандыру)

Сабақ барсында бейресми бағалау түрін қолдану.

Қателесіп, не болмаса тапсырмаларды орындауда қиналған оқушыларды да ынталандыру.

Үйге тапсырма: Экологиялық проблемалар тақырыбына диалог құрастыру.

Формативті бағалау әдісімен өзін-өзі бағалау. Балалар өз білімдерін сабақтың әр кезеңі бойынша бағалайды. Қандай баға басым болса, сол бағаға ие болады.

Оқушылар үй жұмысын күнделікке жазады

Бағалау парақшасы

Күнделік, қалам

Рефлексия

Мұғалім стикерлер таратады.

Оқушылар сабақ барысында не ұнады, не ұнамады өз пікірлерін жазады.

Стикерлер

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]