правила життя людей
.docxКомунальний заклад навчально-виховне об’єднання – «Загальноосвітня школа I-III ступенів №31 з гімназійними класами, центр дитячої та юнацької творчості «Сузір’я»
Кіровоградської міської ради Кіровоградської області
Конспект уроку з етики
На тему: «Правила життя людей у суспільстві»
5 А клас
Урок №20
Дата: 06.02.2013
Підготувала та провела:
студентка-практикантка
Бондаренко Катерина
Перевірила:
Вчитель етики
Антонова Наталя
Олександрівна
_____________
Кіровоград - 2013
Урок 20
Тема: Правила життя людей у суспільстві
Мета: ознайомити учнів з основними правилами життя людей у суспільстві; обґрунтовувати важливість поваги до гідності прав людини як
необхідної умови життя в суспільстві; розвивати вміння працювати з підручником, зошитом; пояснювати зміст понять «норма права», «закон», «права людини»; наводити приклади поваги до звичаїв, традицій, символів і законів; висловлювати свою оцінку щодо порушень моральних та правових норм; оцінювати власні вчинки і вчинки інших з погляду поваги до прав людини.
Обладнання: Фесенко В., Фесенко О., Бакіна Т. Етика. – К.: «Навчальна книга», 2005; дошка , папір, маркери, роздавальний і наочний дидактичний матеріал.
Тип уроку: комбінований.
Поняття: : звичай , традиція, норма права, закон, права людини.
Хід уроку
-
Організаційний момент
-
Актуалізація знань учнів
-
Дайте визначення поняттям:
-
моральні норми;
-
традиції;
-
обряд.
-
Назвіть найпоширеніші моральні уявлення українців (повага до старших, любов до рідної землі, гостинність, працелюбність).
-
Назвіть відомі вам звичаї українців.
-
Що вам найбільше подобається в моральних нормах українців?
-
Мотивація навчальної діяльності учнів
Повідомлення теми та мети уроку.
-
Вивчення нового матеріалу
- Добрий день, діти, − вітається вчитель.
- А чого ви встаєте, коли в школі з вами вітаються вчителі?
- Так прийнято, − кажуть діти.
- Це така традиція. − Учитель записує на дошці слово «традиція».
- А коли, на вашу думку, взагалі виникла потреба людей вітати одне одного? Для чого це було потрібно? Що означала долоня, простягнута для привітання, для наших давніх предків?
- Це був давній звичай демонструвати добрі наміри і відсутність зброї,− відповідають діти.
- Учитель пише на дошці слово «звичай».
- Дякую, ви зараз назвали 2 найголовніші правила життя людей у суспільстві, а про інші ми докладніше поговоримо на цьому уроці, бо тема уроку так і звучить: «Правила життя людей у суспільстві».
Дітям пропонується розглянути малюнок та прочитати текст до нього:
- Богдане, - спитала Олеся, - чому це ти такий невихований? Павло хотів з тобою привітатися, а ти відвернувся та ще й удаєш, ніби його не бачиш.
- З якого дива я маю з ним вітатися, коли він ще минулого тижня взяв у мене комп'ютерну гру й не віддає, - не приховуючи роздратування, відповів Богдан. - Я вже тричі йому нагадував. І не буду з ним вітатися, аж поки не поверне!
Потім для обговорення ставиться запитання:
-
Яку норму етикету порушив Богдан?
-
Чому він це зробив?
-
Чи порушив хлопчик моральні правила? Якщо так, то які саме?
-
Якби ви поводилися па місці Богдана в такій ситуації?
Для того щоб діти уявили ситуацію, їм пропонують дати відповідь на запитання:
- Що відчував Павло, з яким Богдан відмовився вітатися?
- Якби ви в цей час стояли поруч, щоб ви сказали Богдану?
- Які наслідки для Богдана матиме така поведінка?
Учитель: Ви, напевно, погодитеся, що Богдан у цій ситуації порушив норму етикету, яка вимагає від нас вітатися зі знайомими під час зустрічі. Ви пам'ятаєте, що ця норма етикету ґрунтується на давній традиції: показувати іншій людині відкриту долоню, демонструючи відвертість і мирні наміри. Цю норму етикету пов'язано з моральними правилами, які вимагають від нас поважати й інших людей. Відмова від привітання означає порушення цих правил, неприхований вияв зневаги до інших.
Традиції та звичаї спілкування, закріплені в правилах етикету, вони є надбанням багатьох поколінь. Дотримуючись їх, ми чинимо «як усі», так само, як чинили наші діди-прадіди, як чинять наші сусіди чи знайомі.
На відміну від цього, мораль приписує нам: робіть так, як мусять робити всі. Отже, перед тим, як учинити щось, ми повинні подумати не над тим, як учинив би на нашому місці прадід чи сусід, а що велить наша совість і відповідальність перед собою й іншими. Якщо вирішуємо порушити моральне правило, це означає, що ми готові відповідати за це: вислуховувати докори інших, терпіти сором і докори власної совісті.
Сформулюйте висновок, продовживши речення:
-
Традиції, звичаї та моральні правила допомагають людині...
-
Порушення традицій, звичаїв та моральних правил призводить до…
Учні по черзі зачитують продовжені ними речення.
Продовжуючи, звертається увага на ще один вид правил, які регулюють життя людей у суспільстві: це норми права. До норм права належать такі правила поведінки, без яких стає неможливим мирне життя в країні.
Уявімо собі на мить, що багато людей почали б брехати, красти, руйнувати будівлі... За таких умов нормальне життя одразу припиниться. Тому серед усіх правил поведінки визначають найнеобхідніші, порушення яких є небезпечним для всього суспільства. Ці найважливіші правила і є правовими. Дотриманням таких норм опікується держава. Вона допомагає людям захищати їхні права в суді, охороняє їх від порушників за допомогою міліції, суду і навіть в'язниці. Крім того, справою держави є записати найважливіші правила поведінки у спеціальний документ - закон.
Притча.
Один цар так навчав свого сина обирати загальні правила життя людей. «Сину мій, - казав цар, - коли ти будеш закладати парк, то спочатку не роби в ньому ніяких доріжок, а дозволь людям ходити там, де їм зручно. Поступово, за найзручнішими маршрутами люди прокладуть стежки - і лише потім, по цих стежках зроби дороги з каменю. А коли ти станеш володарем і захочеш видати якийсь закон, то спочатку знайди ті «стежинки», по яких людям природно й зручно рухатися в нормальному житті. Якщо ти уважно вивчиш ті всі природні правила поведінки людей, з якими погоджується все суспільство, ти можеш записати такі правила у своїх законах».
-
Як на думку автора виникають закони?
-
Навіщо вони потрібні людям?
-
Чи пов’язані між собою мораль і закон?
-
Чи погоджуєтесь ви з твердженням: «якщо людина дотримується моралі, вона ніколи не порушить закон»?
Звичай - загальноприйнятий порядок, правила, які здавна існують у житті народу, наприклад порядок відзначення яких-небудь подій, свят.
Традиція - звичаї, норми поведінки, що передаються з покоління в покоління.
Норма права - встановлене державою загальноприйняте правило поведінки людей.
Закон - документ, у якому держава записує норми права.
Це все правила життя людей у суспільстві, що в них спільного?
-
Перевірка та узагальнення нових знань учнів
-
Що нового ви дізналися про правила життя людей у суспільстві?
-
Що таке звичай, традиція, норма права, закон?
-
Яких головних правил слід дотримуватись людям, щоб життя суспільства було спокійним і щасливим? Сформулюйте 1-2 таких правил.
-
Домашнє завдання
Складіть таблицю правил поведінки вдома, у школі, на вулиці, у театрі (кіно, на концерті), у музеї (на виставці), в бібліотеці, у транспорті, в магазині.