Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:

000281655

.pdf
Скачиваний:
92
Добавлен:
14.02.2016
Размер:
10.76 Mб
Скачать

Конспекти уроків навчання грамоти

21

 

 

Яку назву має наш Гімн?

Діти, любіть свою Батьківщину, свою рідну неньку. Вона вас зростила. Шануйте наші державні символи, бо вони є ознакою нашої держави, нашої незалежності.

*О. М. Мачнева

Урок 2 (письмо)

Тема. Письмове приладдя. Правила сидіння за партою. Ознайомлення із зошитом для письма (прописи № 1, № 2). Урок-презентація

Мета: дати початкове поняття про предмети письмового приладдя; ознайомити із зошитом для письма, правилами сидіння за партою; вчити орієнтуватися на сторінці зошита; розвивати уяву, спостережливість, кмітливість, інтерес до навчання, дрібну моторику; формувати вміння аналізувати навчальний матеріал, працювати за зразком; учити дітей бути спостережливими, уважними, виробляти звичку до планування власних дій; вчити працювати спільно, формувати позитивне ставлення до навчання; виховувати бережливе ставлення до письмового приладдя; любов до школи.

Обладнання: аркуш паперу формату А4 із завданнями; корона; таблички з малюнками знака оклику, питання; малюнки про правильне та неправильне сидіння під час письма; чарівна скриня Бабака (картонна коробка, у якій лежать однакові ручки за кількістю учнів у класі, зошити-прописи), музичні уривки, магнітофон.

Хід уроку

I.Організаційний момент

На партах у дітей лежить лише аркуш паперу формату А4 із завданнями для творчої роботи.

Ось і пролунав перший дзвоник. Відсьогодні ви — школярі. Ця радісна звістка облетіла все місто. Але ж у вас є друзі в інших містах чи селах нашої держави. Чи не так? Як же сповістити їм про цю новину? Так, можна зателефонувати і розповісти про свято Першого дзвоника. А раптом у них не працює телефон? Що ж тоді ро-

бити? (Відповіді дітей.)

Справді, можна завітати до них у гості на вихідні і розповісти про свій святковий настрій, поділитися враженнями. А ще можна повідомити через Інтернет. А легше за все взяти і написати листа. Так роблять усі дорослі, бо вони вміють писати. А чи вмієте писати ви? (Ні.) Та нічого страшного в цьому немає, бо через півроку ви вже самі зможете написати листа бабусі чи своєму найкращому другу і розповісти в ньому про свої успіхи у навчанні, про свої досягнення, перемоги. А я намагатимусь навчати вас писати так,

*  © Мачнева О. М., 2010

22

Усі уроки навчання грамоти. 1 клас. I семестр

 

 

щоб вам було цікаво. І обіцяю, що через кілька місяців кожен з вас напише свого першого листа.

Кожен урок буде у нас незвичайним, бо на кожному уроці ви будете вчитися писати нову літеру. А ще ми будемо подорожувати різними країнами, цікавими містами, навіть планетами. От і сьогодні ми перенесемося до іншої країни, яка називається Письмоляндією. Давайте заплющимо очі й уявимо, що ми — чарівні зірочки і зараз полинемо у політ на пошуки цієї невеличкої, але гарної, квітучої, веселої, цікавої країни. Вона знаходиться недалеко, на відстані вашої фантазії.

Учні заплющують очі. Звучить музика. Учні, сидячи на місцях, імітують рухи польоту зірки.

II. Основна частина

З’являється Королева країни Письмоляндії. Учитель одягає корону.

К о р о л е в а. Які чарівні зірочки завітали до моєї країни! Я рада знайомству з вами. У моїй країні живе дуже багато різних мешканців. І всі вони щасливі, бо вміють гарно писати.

А чи хочете ви стати жителями країни Письмоляндії? Для цього вам слід навчитися читати і писати. Для початку я вам допоможу. Зараз я проведу чарівною паличкою — і кожен з вас стане маленьким чарівником-фантазериком.

Звучить музика. Королева проводить паличкою.

— Ось ви і стали маленькими чарівниками. Але не простими чарівниками, а чарівниками країни Письмоляндії. А кожен чарівник моєї країни повинен мати те, що необхідно для письма. А чи знаєте ви, що необхідно мати для уроків письма? (Учні дають від-

повіді, учитель їм допомагає.)

— У самому центрі моєї країни є чарівне місце, де можна знайти все, що нам знадобиться на наших уроках. Але всі ці речі охороняє мудрий Бабак.

Якщо ви впораєтесь із завданнями охоронця,— станете повноцінними чарівниками країни Письмоляндії.

1 Відгадування загадок

• Не дерево, а з листочками,

• Чорні, криві,

Не сніг, а білий,

Від роду німі,

Не сорочка, а зшитий. (Зошит)

А стануть в ряд —

 

Враз заговорять. (Літери)

Конспекти уроків навчання грамоти

23

 

 

• Чи в лінійку, чи в клітинку

• У коробці спочивають

Чистим був, а за хвилинку

Спритні хлопці молодці,

Мерехтить від цифр і літер.

Убрання барвисте мають

Здогадались, що це, діти?

Та загострені кінці.

Кожному він каже: «Прошу».

На папері слід лишають,

Це шкільний учнівський… (зошит).

А зовуться… (олівці).

• Виводить букви і слова

• Кожен з нас його шанує,

Ота цікава штучка,

Бо він пише і малює.

В руці виблискує здаля

Хто ж цей славний молодець?

Нова, гарненька… (ручка).

Здогадались?… (Олівець)!

• Невеличка деревина,

• У портфелі є хатинка —

Із граніту середина.

Ручки там живуть, резинка,

Всім потрібна, щоб писати,

Клей, лінійка, кутники —

Щоб картинки малювати. (Олівець)

Школярів помічники.

 

(Пенал)

— Молодці! Ви відгадали всі загадки мудрого Бабака. І за це він вам подарує письмове приладдя — предмети, що необхідні на уроках письма.

Давайте зазирнемо у чарівну скриню Бабака. (Учитель дістає ручку.)

2Ознайомлення з ручкою

Мабуть, кожний з вас знає цей предмет. Так, це — ручка. Вона нам знадобиться на уроках, а особливо на уроках письма. Це наша чарівна паличка. Бо ми — чарівники, а у кожного чарівника повинна бути чарівна паличка. (Учитель роздає дітям ручки.)

Перш ніж почати виконувати наступне завдання, нам необхідно навчитися користуватися цим предметом. А для цього виконаємо декілька нескладних практичних вправ.

3Правила тримання ручки

1)Візьміть ручку в руку і поставте цю руку на лікоть.

2)Тримайте ручку трьома пальцями (великим, середнім, вказівним) на відстані приблизно 1–1,5 см від кульки.

3)При цьому великий, середній і вказівний пальці зігнуті; без­ іменний та мізинець — напівзігнуті, лежать опорою для кисті, але не притиснуті до долоні.

4)Тримайте ручку пальцями на спеціальних насічках або гумці. Це необхідно, щоб пальці не посувалися донизу.

5)Верхній кінець ручки повинен дивитися у праве плече (якщо дитина пише правою рукою).

(Бажано, щоб учитель сам уклав ручку в руку кожному учневі.)

24

Усі уроки навчання грамоти. 1 клас. I семестр

 

 

Вправа 1. Згинання й розгинання пальців при «письмі» прямих штрихів у повітрі.

Вправа 2. Коливання ручкою, утримуючи її вказівним і великим пальцями; вказівним і середнім та ін.

Вправа 3. Обертання ручки пальцями правої (або лівої, якщо вона є робочою) руки.

Вправа 4. Поставити ручку кулькою на парту, тримаючи за протилежний кінець, потім «спуститися» пальцями до кульки.

Вправа 5. Піднімання й обертання у повітрі ручки так, щоб кулька опинилася вгорі (при цьому пальці будуть біля кульки).

Вправа 6. Не випускаючи з рук, поставити ручку на парту вже протилежнимвідкулькикінцемі«спускатися»пальцямивідкульки вниз (декілька разів).

Вправа 7. Тримаючи ручку великим та середнім пальцями, піднімати вказівний.

Вправа 8. Колові оберти кистю.

Вправа 9. Покладіть ручку на парту і знову візьміть її.

— А ось і перше випробування від нашого мудрого Бабака. Нам необхідно зачарувати прямокутники так, щоб вони пере-

творилися на ручки. (Домальовування.)

— Молодці! Які гарні ручки у нас вийшли. Висловлюємо велику подяку вашим чарівним паличкам. Без них ми б не змогли впоратися з цим завданням.

Конспекти уроків навчання грамоти

25

 

 

4Презентація зошитів-прописів

— Давайте ще раз зазирнемо у скриню до мудрого Бабака.

Учитель дістає і роздає дітям зошити-прописи.

Це — зошит.

Як ви гадаєте, чому цей предмет назвали зошитом? (Відпо-

віді учнів.)

Зошит — це зшиті аркуші паперу. Зошит — зшитий. Подивіться ще раз на зошит і скажіть, з чого він складається?

(З аркушів паперу, які зшили разом.)

Розгляньте свій зошит і скажіть, що зображено на обкладинці?

Перегорніть декілька сторінок. Що ви бачите?

Як ви вважаєте, для чого нам потрібен зошит? (Щоб учитися

вньому писати.)

Запам’ятайте! Зошит — це обличчя учня. Слідкуйте за тим, щоб він завжди був чистим, охайним. А щоб не забруднилася обкладинка, треба його обов’язково обгорнути.

5Історія зошита

— Зараз зошит — звичайна річ, його може мати кожна дитина.

Асталося це тільки після того, як винайшли великі машини, що роблять папір. У кожній країні тепер є великі паперові фабрики, де всі операції виконують розумні машини. Вони беруться за діло з самого початку, коли ще в лісі ростуть ялинки та сосни.

Дерева спилюють електричною пилкою. Трактор-лісовоз везе деревину до річки. Потім поліна пливуть по річці. Коли вони допливають до фабрики, їх з води виловлює та складає на березі велика машина-кран.

На фабриці за деревину беруться інші машини: на станку поліна розпилюються на менші частини, інша машина знімає з них кору, рубильна машина рубає на шматки. Конвеєром ці шматки подаються до котла, в якому деревина очищується та відбілюється. Далі ця сировина потрапляє до млина, який ще більш її роздрібнює і роздавлює в паперову кашу. Ця каша потрапляє до останньої машини. Це дуже великий агрегат, який займає величезну кімнату і складається з кількох менших машин: перша — віджимає з паперу воду, друга — прасує папір, щоб той був гладенький і сухий, а потім накручує його на котушку у великі рулони. Далі ці котушки відправляють на картонно-паперові комбінати, на яких цей папір ріжуть, лініють, зшивають у зошити.

Після цього ці зошити надходять у магазини, де ми можемо їх купити. І ось перед нами цей зошит.

26

Усі уроки навчання грамоти. 1 клас. I семестр

 

 

Покладіть його перед собою.

Як він називається?

Так, це «Прописи». Його назва йде від слова «писати». У цьому зошиті ми будемо вчитися писати рукописними літерами.

Роздивіться, будь ласка, сторінки в зошиті.

Що ви помітили? Як написані букви? (Всі букви написані під нахилом.)

Щоб так писати, треба покласти зошит під нахилом.

Правила розташування зошита на парті

Сторінка зошита, на якій працюємо, лежить лівим нижнім кутом проти середини грудей.

Похила лінія повинна бути перпендикуляром відносно краю стола.

Права рука тримається перпендикулярно до верхнього краю зошита.

Якщо ви малюєте, зошит чи альбом треба покласти рівно.

Положення сторінки зошита на парті

— Потренуйтеся покласти зошит для письма, для малювання.

6 Фізкультхвилинка

П’ять пальчиків ми маємо

Великий палець — п’ятий,

І так їх називаємо:

Не можемо не знати.

Мізинчик — скромний, чемний,

Всі пальчики ми знаємо,

А поруч — безіменний.

Їх пестим, доглядаємо.

Середній — то найвищій,

Вони ж потрібні нам таки —

А вказівний — той нижчий.

Найкращі з них помічники.

7Ознайомлення з правилами сидіння за партою

А зараз послухайте, яку історію розкаже вам мудрий Бабак.

Конспекти уроків навчання грамоти

27

 

 

Розкажу вам зараз, діти, Дуже правила прості. Як за партою сидіти — Це потрібно у житті.

Не сидіть, як знак питання,

(Учитель показує малюнок зі знаком «?».)

Гарно плечі розведіть. Спинку рівною тримайте, Голову не нахиляйте, Як окличний знак сидіть!

(Учитель показує малюнок знака «!».)

— Діти, подивіться ще раз на знак питання і спробуйте сісти так, щоб бути схожим на нього. А тепер сядьте так, щоб бути схожим на знак оклику. Не нахиляйте низько голову. Відстань від очей до зошита перевіряйте так: поставте лікоть правої руки на парту, кінцем середнього пальця торкніться вуха. Ми будемо перевіряти нашу поставу щодня.

Будуть в вас здорові очі, Швидко будете рости. Хто здоровим бути хоче — Вмій здоров’я берегти. Ніг не треба закладати, Опустіть їх до землі.

Про здоров’я треба дбати, Доки ви іще малі.

На письмі сидіти важко. Хтось зігнувся, бідолашка, Мало носом не клює.

І забув про все, до речі, Животом на парту ліг.

— Сидіть рівно, не торкаючись грудьми столу, відстань від грудей до парти має дорівнювати товщині долоні. Спробуйте перевірити цю відстань. Молодці! Плечі тримайте на однаковій висоті. Ставте ноги на підлогу. Ліву ногу можна трохи висунути вперед.

— А тепер сядьте, як знак питання.

Хтось зібрав докупи плечі, Ще й зсутулився, як міг. А тим часом все страждає: Шлунок стиснувсь і болить, Ще й печінка набрякає, Селезінка аж пищить.

Іне бачать добре очі, Серце дрібно стукотить. Кожен орган волі хоче

Іздоровим хоче жить. А тому запам’ятайте Дуже правила прості.

28

Усі уроки навчання грамоти. 1 клас. I семестр

 

 

Спинку рівною тримайте —

Бережіть здоров`я власне,

Це потрібно у житті.

Поки є на це ще час.

Буде гарною постава

Бо життя таке прекрасне

І красивою хода.

І одне воно у нас!

Будь, дитино, вправна, жвава, Не спітка тебе біда.

8Вправи з орієнтування на сторінці

— А ось і наступне завдання.

Загадка

Він мій друг і помічник. Я до нього дуже звик, Бо він для мене залюбки

Іручки носить і книжки. (Портфель)

Нам слід перетворити ці фігури так, щоб кожна з них стала «портфелем» та «зошитом».

— Що треба намалювати, щоб прямокутник став «зошитом»? (Прямі лінії)

— Давайте і ми проведемо рівні лінії, як у справжньому зошиті, на однаковій відстані одна від одної.

— Молодці! Ось які чудові портфелі і зошити ми намалювали.

III.Заключна частина

Підсумок уроку

Ось і добігла кінця наша перша подорож до чарівної країни Письмоляндії. Давайте заплющимо очі й перенесемося назад до класу.

Вам сподобалось мандрувати? Що було цікавого? Що було нового? З чим ви познайомилися на уроці? Чого навчились?

А зараз в альбомі кольоровими олівцями намалюйте те, що найбільше вам подобається. Не забувайте, як слід тримати ручку чи олівець, як правильно сидіти за партою під час роботи.

Конспекти уроків навчання грамоти

29

 

 

І ще запам’ятайте одне просте правило: зошит після уроку необхідно обов’язково покласти до папки, а ручки і олівці — до пе­нала.

— Дякую вам за роботу на уроці!

*О. Б. Полєвікова

Урок 3 (читання)

Тема. Практичне ознайомлення з поняттями «слово», «речення». Бесіда на тему «Літні розваги». Спосіб умовного позначення речень. Урок-змагання «Рятівники» Мета: формувати практичне уявлення про номінативну роль слова і про речення як засіб вираження думки; учити порівнювати слово і речення; ознайомити зі способом умовного позначення слів і речень; учити добирати слова, близькі за значенням; розвивати організаційні, загальномовленнєві вміння і навички, мовлення дітей, збагачувати його

новими словами; формувати дружні взаємини.

Обладнання: повітряні кульки із завданнями (якщо є змога, наповнити кульки гелем, зв’язати разом, підв’язати нижче корзинку з лялькою Петром П’яточкіним, якщо — ні, то намалювати плакат із зображенням хлопчика на повітряних кульках, а кульки надути окремо); карта змагань зі стовпчиками для балів кожного загону; спеціальні зошити у клітинку для графічного зображення звукових схем слів і моделей речень із прописаними вчителем зразками, предметні малюнки.

Хід уроку

I.Організаційний момент

Починаємо урок навчання грамоти. Перевіряємо готовність до уроку: на парті в кожного є олівці; Букварі і зошити лежать закриті на краю парти. Усе інше з парт потрібно прибрати. Дякую вам і вашим батькам за виготовлені закладки. Вони всі — на потрібній для роботи сторінці (с. 4–5).

II. Основна частина уроку

1Повідомлення теми і мети уроку

Сьогодні ми дізнаємося, за допомогою чого можемо виражати свої думки, продовжимо мандрівку до чарівного світу українського слова, будемо вчитися працювати з Букварем.

2Мотивація навчальної діяльності

Чи знайомий вам невгамовний герой мультфільму Петро П’яточкін? Він опинився у скрутному становищі. Прочитавши книгу Миколи Носова «Пригоди Незнайка», Петрик вирішив теж здійснити подорож у повітрі, надув повітряні кульки і не може приземлитися. Справа в тому, що кожна кулька містить завдання, які

*  © Полєвікова О. Б., 2010

30

Усі уроки навчання грамоти. 1 клас. I семестр

 

 

хлопчик не в змозі виконати. Пропоную утворити команду рятівників 1-А класу і врятувати горе-мандрівника! Хто готовий мандрувати і складні перешкоди долати? Наш клас об’єднуємо у три рятівні загони: 1, 2, 3 ряди. Будемо вчитися прислуховуватись до іншої думки й обґрунтовувати власну. Пам’ятаймо, що лише дружні дії врятують Петрика. Тож починаємо! (Учитель проколює кульку № 1 і дістає завдання.)

3Гра «Додай слівце!»

Перше завдання цікаве, але потребує дисципліни. Кожному загону-рятівнику по черзі пропонується загадка. Поспішати не можна, слово-відгадку не викрикувати, а додавати хором у кінці тексту. Якщо відгадку викрикує рятівник іншого загону, то він позбавляється права виконати своє завдання і отримати бал.

Загадки

• Красивий, щедрий, рідний край І мова наша — солов’їна. Люби, шануй, оберігай Усе, що зветься… (Україна).

Додаткове запитання для 1-го загону рятівників

Якими словами ще можна назвати Україну? (Батьківщина, Вітчизна­ )

Хочеш плавать в океані, Побувать на глибині, Десь у джунглях, чи савані, Чи в космічній вишині.

Бути пильним слідопитом В хащах вікових — Всі шляхи тобі відкрито На сторінках… (книг).

Додаткове запитання для 2-го загону рятівників

Яка книжка вчора на уроці навчання грамоти виявилася мешканцем казкового будиночка? Як її ще можна назвати іншим сло-

вом? (Буквар, підручник)

У коробці спочивають Спритні хлопці молодці,

Убрання барвисте мають І загострені кінці.

На папері слід лишають, А зовуться… (олівці).

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]