Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Історія педагогіки 11.doc
Скачиваний:
1
Добавлен:
14.11.2019
Размер:
161.79 Кб
Скачать

8 Семестр

Семінарське заняття № 1.

Тема: Розвиток національної школи та педагогіки в епоху українського Відродження (ХVІ – І пол. ХVІІІ ст.) (2 год.).

Мета: розкрити основні віхи розвитку національної системи виховання і педагогіки в епоху українського Відродження, показати високе значення козацької педагогіки, познайомити студентів з особливостями навчально-виховного процесу в перших академіях України.

Хід заняття:

  1. Загальна характеристика національно-визвольного руху в Україні, виникнення козацтва.

  2. Система козацьких шкіл. Ступені козацького навчання та виховання. «Кодекс лицарської честі»”.

  3. Виникнення і розвиток братських шкіл.

  4. Перші вищі навчальні заклади – Острозька (1576 р.) та Києво-Могилянська академія (1632 р.).

  5. Розвиток педагогічної думки.

Практичні завдання:

  1. Зробити конспективні записи: Руденко Ю. Українська козацька педагогіка // Рідна школа . – 1994. - № 5.

  2. Розкрити організаційні основи діяльності братських шкіл на основі аналізу статуту Львівської братської школи (вміщений у хрестоматії).

  3. Використовуючи схему 5.2. (навч. посібник. А.Сбруєвої - джерело № 23) проаналізувати стан освіти на українських землях у ХУІ – першій половині ХУІІ ст.

  4. Опрацювати схеми «Українські академії ХУІ-ХУІІІ ст.» (8.3.1.та 8.3.2 – навч. посібник. А.Сбруєвої).

  5. Опрацювати схеми 5.4.2; 5.4.3; 5.4.4; 5.4.5 (навч. посібник А.Сбруєвої).

Оцінювання: 1 б. – за усну відповідь на теоретичне питання; 2 б. – за виконання практичного завдання.

Семінарське заняття № 2.

Тема: Освіта та педагогічна думка ХУІІІ ст.(2 год.).

Мета: познайомити студентів із сутністю та наслідками освітніх реформ в Україні та Росії, основними діячами в галузі освіти і виховання, формувати аналітичне мислення, вміння бачити логіку та динаміку у розвитку педагогічних ідей, причини протиріч.

Хід заняття:

  1. Реформування освіти у ХУІІІ столітті та його історичне значення.

  2. Педагогічні ідеї Г.Сковороди.

  3. Педагогічні погляди М.Ломоносова.

  4. Загальні напрямки педагогічної думки другої половини ХУІІІ століття (І.Бецькой, М.Новіков, О.Радищев). Ідеї про дошкільне виховання.

Практичне завдання: зробити конспективні записи зі статті М.Ломоносова – шляхи та засоби «сохранения и размножения российского народа»; зі статті І.Бецького – основи нового проекту про створення закритих закладів та виховання нової породи людей; зі статті М.Новікова – мету і завдання виховання, основні правила навчання дітей та виховання серця; з праці Г.Сковороди – поради з сімейного виховання (роботи вміщено у хрестоматії – джерело 15; 17).

Оцінювання: 1 б. – за усну відповідь на теоретичне питання; 2 б. – за виконання практичного завдання.

Практичне заняття № 3.

Тема: Поточна контрольна робота (2 год.).

Мета: узагальнення та перевірка знань студентів з трьох вище опрацьованих тем, вправляння у розв’язанні творчих завдань, співставленні поглядів, заповненні графічних схем.

Хід заняття: студенти отримують пакет вибіркових завдань, де вміщено як репродуктивні, так і творчі завдання за темами «Педагогічні пам’ятки та література вітчизняного середньовіччя», «Розвиток національної школи та педагогіки в епоху українського Відродження», «Розвиток освіти та педагогічної думки у ХУІІІ ст.», обирають по одному питанню з кожної теми і дають письмову відповідь.

Оцінювання: 3 б. – за виконання контрольних завдань.

Семінарське заняття № 4.

Тема: Засновник вітчизняної педагогіки К.Д.Ушинський (2 год.).

Мета: розкрити визначальне значення педагогічної теорії К.Д.Ушинського в розвитку світової та вітчизняної педагогічної думки.

Хід заняття:

  1. К.Д.Ушинський – реформатор освіти.

  2. К.Д.Ушинський про педагогічну науку та мистецтво виховання.

  3. Розробка К.Ушинським принципу народності виховання.

  4. К.Ушинський про роль праці та її виховне значення.

  5. К.Ушинський про суспільне та сімейне дошкільне виховання.

Практичні завдання:

  1. Опрацювати і скласти тезовий план статей «Праця в її психічному та виховному значенні», «Педагогічна подорож по Швейцарії», «Звіт про відрядження за кордон», зробити виписки.

  2. Розробити педагогічний портрет К.Ушинського.

  3. Підготувати реферативні повідомлення: «Педагогічна проблематика статті «Про користь педагогічної літератури»; «Ідея народності у вихованні».

Оцінювання: 1 б. – за усну відповідь на теоретичне питання; 2 б. – за виконання практичного завдання.

Практичне заняття № 5.

Тема: Становлення та розвиток суспільного дошкільного виховання в Україні та Росії у другій половині ХІХ ст. (2 год.).

Мета: познайомити студентів з тенденціями розвитку суспільного дошкільного виховання, обґрунтувати внесок представників суспільно-педагогічного руху Є.Водовозової, А.Симонович, Є.Конраді у розробку проблем дошкільної педагогіки.

Хід заняття:

  1. Перші дитячі садки України та Росії. Характер та зміст їх роботи.

  2. Теоретики і практики дошкільного виховання:

  • педагогічна діяльність і погляди на виховання дітей дошкільного віку А.Симонович;

  • Є.Водовозова – теоретик дошкільного виховання;

  • Є.Конраді про виховання дітей дошкільного віку.

Практичні завдання:

  1. Складання тезових планів статей діячів дошкільного виховання, вміщених у хрестоматії (джерела № 15, 17, 25).

  2. Заповнення таблиці «Порівняльний аналіз авторських педагогічних концепцій двох педагогів» (за вибором студента) за наступними параметрами: мета, завдання та основні принципи виховання дитини-дошкільника; особливості організації педагогічного процесу у дитячому садку; характеристика будь-якого аспекту виховання – морального, розумового, естетичного тощо (за вибором студента).

Оцінювання: 1 б. – за усну відповідь на теоретичне питання; 2 б. – за виконання практичного завдання.

Семінарське заняття № 6.

Тема: С.Русова – визначний діяч у галузі дошкільного виховання України (2 год.).

Мета: поглиблене вивчення педагогічної спадщини С.Русової у галузі дошкільного виховання.

Хід заняття:

  1. Основні етапи педагогічної біографії С.Ф.Русової.

  2. Основи дошкільного виховання.

  3. Принципи, зміст і методи роботи дитячого садка.

  4. Підготовка садівниць.

Практичне завдання: підготовка реферативних повідомлень за відповідними питаннями, матеріалів для дискусії до участі у засіданні круглого столу.

Оцінювання: 1 б. – за усну відповідь на теоретичне питання; 2 б. – за виконання практичного завдання.

Практичне заняття № 7.

Тема: Дитячий садок початку ХХ століття (2 год.).

Мета: познайомити студентів з тенденціями розвитку педагогічної думки в галузі дошкільного виховання, авторськими концепціями, учити виокремлювати перспективні ідеї педагогів відповідного періоду, визначати звۥязок із сучасними пріоритетами дошкільної освіти.

Хід заняття:

    1. Н.Лубенець про організацію педагогічного процесу у дитячому садку.

    2. Авторська концепція Є.Тихєєвої.

    3. Дитячий садок М.Свентицької.

    4. Погляди Л.Шлегер на роботу дитячого садка.

Практичне завдання: за власним бажанням досконало опрацювати одну концепцію (дивитись список педагогічних творів для самостійного вивчення, вміщених у хрестоматії) та вміти її репрезентувати на засіданні круглого столу за таким орієнтовним планом: мета та завдання дошкільного виховання; програма (ставлення до неї, принципи побудови); організація та зміст педагогічного процесу; педагогічні кадри, їх підготовка. Підготуватися до дискусії за такими питаннями: як висвітлено дух та основні риси часу у концепціях дитячого садка, як можна оцінити внесок педагогів у розвиток ідей гуманної педагогіки; що з’єднує концепції, а що робить їх оригінальними; які ідеї та положення увійшли до сучасних документів з дошкільного виховання, критичні зауваження.

Оцінювання: 1 б. – за усну відповідь на теоретичне питання; 2 б. – за виконання практичного завдання.

Семінарське заняття № 8, 9.

Тема: А.Макаренко та В.Сухомлинський – засновники гуманістичної педагогіки (4 год.).

Мета: розширити знання студентів про педагогічну спадщину А.Макаренка та В.Сухомлинського та їх визначальну роль у становленні педагогічної думки в Україні, формувати переконання у можливості використання їх ідей у сучасній освітній практиці.

Хід заняття:

  1. Основні педагогічні ідей А.Макаренка.

  2. Значення та роль сімейного виховання у житті дитини. Поради батькам.

  3. В.Сухомлинський та сутність його педагогічної творчості, її самобутність та оригінальність.

  4. “Батьківська педагогіка” В.Сухомлинського.

  5. Дискусійне обговорення з приводу актуальності педагогічних ідей А.Макаренка та В.Сухомлинського.

Практичне завдання: добрати матеріал з першоджерел та зробити конспективні записи (твори вказані у списку літератури) для повідомлення та підготуватися до дискусії за відповідними питаннями.

Оцінювання: 1 б. – за усну відповідь на теоретичне питання; 2 б. – за виконання практичного завдання.