Задача 16.
П-во планує реалізувати інвестиційний кредит вартістю 135 тис грн. Вартість позичкового капіталу після виплати % за кредит становить 9 %, а ставка дохідності інвестованого капіталу (ВК + довгострокова заборгованість) -13%. Визначити ефект фінансового важеля, якщо частка боргу у структурі капіталу збільшится з 40 до 60%.
R=[(E +D) *r-D* i ] / E =r +(D/E) * (r-i )
Де r – ставка дохідності інвестованого капіталу( ВК+ довгострок заборг)
E – Влас капітал
D – Довгострокова заборгов
i - % з довгострок заборг
Тоді якщо 40% -борг, 60%- ВК, то
R1=0,13 + ((135*0,4)/(135*0,6)) *(0,13-0,09)= X
Якщо 40%- ВК, 60% - борг, то
R2= 0,13 +((135* 0,6) / (135*0,4))*(0,13-0,09)= Y
Задача 17.
За виставлений на продаж об’єкт нерухомості очікується одержання щорічного чистого операційного доходу в розмірі 72000грн. Для придбання об’єкта інвестор планує одержати іпотечний кредит у розмірі 80% вартості об’єкта під 14% річних. Інші 20% будуть представлені ВК, на який інвестор бажає отримати 17% доходу. Відшкодування всіх інвестицій має здійснитися під час перепродажу об’єкта. Визначити вартість об’єкта:
А) Скориставшись методом інвестиційної групи
Б) Скориставшись методом інвестиційної групи з амортизацією, якщо строк кредиту становить 5 років з щоквартальним погашенням боргу.
А) Метод інвестиційної групи:
Зважена ставка по іпотечному кредиту 0,8*0,14=0,112
Зважена ставка на ВК 0,2*0,17=0,034
Ставка капіталізації на весь об’єкт власності 0,112+0,034=0,146
При прямолінійній капіталізації вартість об’єкту 72000/0,146= 493150,7
Б) Щоквартальний % за кредит 14/4=3,5%, а число платежів 4*5р =20, тому що кварт платіж забезпечує повну амортизацію боргу:
493150,7*0,8*(0,035*1,03520) / (1,03520 - 1)= Х
Величина річного платежу з іпотечного кредитування Х*14=У1
Величина іпотечної постійної У1 /49310,7=У2
Зважена ставка з іпотечного кредитування (0,8*493150,7) *У2=У3
Зважена ставка на ВК (0,2*493150,7)*0,17=У4
Загальна ставка У4+ У3 =У5
Оцінювальна вартість об’єкта нерухомості 72000/У5 = А
Задача 18.
Фермер бажає придбати ділянку землі, на якій середня врожайність зернових з гектара становить 32 центнера. Виробничі витрати на гектар - землі 38грн. Визначити диференційний рентний дохід з орних земель, який одержить фермер, за економічною оцінкою по виробництву зернових культур, якщо середня ринкова ціна реалізації центнера зерна -60грн, а коефіцієнт норми рентабельності 8%.
Pдн= (У * Ц – З-З*Кнр)/ Ц=
Де Pдн –диференціальний рентний дохід з гектара орних земель у центнерах.
У- урожайність; Ц – ціна реалізації; З –виробничі витрати; Кнр-коефіцієнт норми рентабельності.
Р= (32*60-38-38*0,08) / 60=
Задача 19.
Вартість обладнання, яке здається в оренду становить 5500 тис. грн. Лізингодавець придбав його в кредит на 4 роки під 10% річних, який буде погашатися рівномірно щороку за рахунок амортизації цього обладнання, яка нараховується прямолінійно 10% у рік. Строк лізингової угоди - 4 роки, узгоджений відсоток з комісії по лізингу становить 4 %. Крім того, лізингодавець самостійно здійснює такі витрати: на юридичну консультацію - 1,6 тис. грн., реклама – 1,5 тис. грн., технічне обслуговування 3,5 тис. грн. Визначити суму лізингового платежу та скласти графік погашення заборгованості лізинговавачу.
Визначимо річну суму амортизації, яка буде йти на погашення банківського кредиту:
5500 · 10% / 100% = 550 тис. грн.
Визначимо щорічну середню заборгованість за кредит:
Період
Заборг на поч
Сума погаш боргу
Заборгов на кін
Середня забор
1
2
3
4
5500
4950
4400
3850
550
550
550
550
4950
4450
3850
3300
5225
4675
4125
3575
Визначимо щорічний лізинговий платіж:
1-рік
А1 = 5500 · 10% / 100% = 550 тис. грн. і так кожен рік.
Пкр1плата за кредитні ресурси = 5225 · 10% / 100% = 522,5 тис. грн.
Пком1 плата за комісію лізингодавцю= 5225 · 4 % / 100% = 209 тис. грн.
Ппослуги1плата за інші послуги = (1,6 + 1,5 + 3,5) / 4 роки = 1,65 тис. грн. і так кожен рік.
ЛП1 лізинговий платіж = 550 +522,5 + 209 +1,65 = 1283,2 тис. грн.
2-рік
А2 = 550 тис. грн.
Пкр2 = 4675 · 10% / 100% = 467,5 тис. грн.
Пком2 = 4675 · 4 % / 100% = 187 тис. грн.
Ппослуги 2 = 1,65 тис. грн.
ЛП2 = 550 + 467,5 + 187 +1,65 = 1206,2 тис. грн.
3-рік
А3 = 550 тис. грн.
Пкр3 = 4125 · 10% / 100% = 412,5 тис. грн.
Пком3 = 4125 · 4 % / 100% = 165 тис. грн.
Ппослуги 3 = 1,65 тис. грн.
ЛП3 = 550 + 412,5+ 165 +1,65 = 1129,2 тис. грн.
4-рік
А4 = 550 тис. грн.
Пкр4 = 3575 · 10% / 100% = 357,5 тис. грн.
Пком4 = 3575 · 4 % / 100% = 143 тис. грн.
Ппослуги 4 = 1,65 тис. грн.
ЛП4 = 550 + 357,5+ 143 +1,65 = 1052,2 тис. грн.
Визначимо загальну суму лізингових платежів:
ЛП = 1283,2 +1206,2 +1129,2 +1052,2 = 4670,8 тис. грн.