Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
3240_Світ фантастичної демоніади у романі.doc
Скачиваний:
1
Добавлен:
02.08.2019
Размер:
61.44 Кб
Скачать

11 Клас

План-конспекту уроку № 17

Тема: «Світ фантастичної демоніади у романі м. Булгакова «Майстер і Маргарита». Образи Воланда та його почту.»

Мета: Зробити спробу зрозуміти авторський задум, вчити вести аргументовану дискусію та відстоювати власну позицію, розвивати уміння узагальнювати і аналізувати опрацьований матеріал, виховувати культуру поведінки під час дискусії

Обладнання: портрет М. Булгакова, виставка книг, у яких просліджується тема «дияволіади» (Гете «Фауст», Достоєвський «Біси», Лєрмонтов «Демон», М. Гоголь «Вечори на хуторі біля Диканьки», М. Булгаков «Майстер і Маргарита»),виставка учнівських малюнків-ілюстрацій «Воланд і його свита», виставка ілюстрацій до твору «Майстер і Маргарита», музика з фільму «Майстер і Маргарита», фільм «Майстер і Маргарита» (режисер Володимир Бортко)

Тип уроку: урок-дискусія з використанням прийомів інтерактивного навчання

Основні методичні прийоми: «Завдання експертної групи», «Мікрофон», «Діалог», «Проблемне питання»)

(Розстановка парт має передбачати участь у дискусії окремих груп учнів)

Епіграф: Я- часть той силы, что вечно хочет зла и вечно совершает благо

/Гете «Фауст»/

Хід уроку

I. Організаційний момент

II. Оголошення теми, мети, завдань уроку

ІІI. Актуалізація опорних знань учнів

1.Вступне слово вчителя

Цей урок мені б хотілось розпочати віршем Юрія Левітанського:

Каждый выбирает для себя

Женщину, религию, дорогу;

Дьяволу служить или пророку —

Каждый выбирает для себя.

Каждый выбирает по себе

Слово для любви и для молитвы;

Шпагу для дуэли, меч для битвы

Каждый выбирает по себе.

Каждый выбирает по себе

Щит и латы, посох и заплаты;

Меру окончательной расплаты

Каждый выбирает по себе

Наш світ побудований на протилежностях, немов розділений на дві половини: в одній живе добро, а в іншій панує зло. Неодноразово вони вступали у двобій, і наша Земля як стихія абсурдного, ненормального існування перетворювалася на пекло.У кожного з нас є свій власний вибір.

Звідси і одвічне прагнення людини до добра, яке завжди перемагало зло у міфах, казках, легендах, а у житті...

І тому проблема співіснування добра і зла хвилювала, хвилює і, з впевненістю можна сказати, буде хвилювати людство у майбутньому. Співвідношення Добра і Зла з'ясовується Булгаковим на найвищому художньому рівні, і тому його роман «Майстер і Маргарита» не залишає байдужим жодного читача. Піднімаючи цю проблему, Булгаков спирається на певні традиції зображення «дияволіади» у художній літературі

2.Виступи учнів-«літературознавців» ( Прийом «Завдання експертної групи») «Зображення дияволіади у світовій літературі» (діти шукали паралелі зображення)

Основні тези виступів

а. Спираючись на «Божественну комедію» Данте, Булгаков використовує прийом подорожі, яку у нього здійснює Воланд і його почет з викривальною місією. Пекельні кола в «Майстері і Маргариті» - це різні боки суспільної системи та людських вад.

б. Як і Гофман у «Золотому горнятку», Булгаков змальовує фантастичне перетворення простору і часу (на прикладі квартири № 50), проголошує: кожному дано по вірі його.

в. Використовуючи мотиви «Фауста» Гете, Булгаков показує зіткнення людини і диявола.

г. Як і Достоєвський , розглядає мотив «вседозволеності» - якщо немає Бога, значить немає і диявола, тобто немає ні пекла, ні раю, отже, все дозволено: писати доноси , брехати, красти, арештовувати безвинних людей. Булгаков розвиває тему суспільного божевілля.

д. Фантастика Булгакова ( пригоди Воланда, політ Маргарити та інше ) перегукується із фантастичною стихією гоголівських «Вечорів на хуторі біля Диканьки», петербурзьких повістей. Це один із способів показати справжню сутність людей і суспільства, геніальні передбачення письменником жахливих перетворень у суспільстві.

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]