Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
прол.docx
Скачиваний:
4
Добавлен:
16.12.2018
Размер:
467.39 Кб
Скачать
  1. Підсумок уроку

Запитання

  1. Чи можемо ми продовжити цей список? (Поштовий терор, ма­сові терористичні акти)

  2. Що необхідно робити державі, кожному громадянинові, щоб попередити соціальні загрози і забезпечити суспільну безпеку?

Висновок. Забезпечення національної безпеки — пріоритетне завдання будь-якої держави. Коли суспільство постає перед нови­ми глобальними викликами, значення цієї функції зростає. Якщо суспільство втрачає відчуття безпеки, то держава стає нежиттє-спроможною.

В основу безпеки людства покладена оптимальна організація ресурсів. За нових історичних умов, коли формується унітарний антропокосмічний науково-технонатурний комплекс з автоном­ними закономірностями функціонування і самозміни, суспільно-політичні процеси, для яких характерні втрати ресурсів, вкрай небезпечні, бо можуть стати неконтрольованими й спричинити лан­цюгову реакцію руйнації соціальної матерії у глобальних масшта­бах. Тому суспільству потрібна практична політика, яка має бути мистецтвом гармонізації та стабілізації, на противагу дисгармоні-зації та дестабілізації.

  1. Домашнє завдання

  1. Опрацювати відповідний матеріал підручника.

  2. Записати в зошиті десять кроків щодо попередження соціаль­них загроз у сучасному суспільстві.

УРОК 11

Природні та техногенні явища як фактори загрози суспільній безпеці. Подолання та попередження наслідків глобальних проблем

Мета: сформувати уявлення учнів про специфічність гло­бальних проблем людства; акцентувати увагу на їх соціальних та

економічних аспектах, на необхідності консолідації зусиль люд­ства для їх розв'язання; розвивати навички групової роботи, на­вчати аналізувати отриману інформацію; продовжити формування вмінь формування власної точки зору на підставі документальних матеріалів, використовуючи наявні знання; виховувати у дітей то­лерантність, повагу до різних культур, любов до світу, у якому во­ни живуть, почуття відповідальності за його майбутнє. Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

Епіграф до уроку: Цивілізація на нашій планеті досі жива зав­дяки тому, що люди, ставши сильнішими, навчилися бути мудрі­шими. О. Назаретян

ХІД УРОКУ

  1. Організаційний момент уроку

  2. Мотивація навчальної діяльності

Протягом XX та на початку XXI ст. сталося чимало революцій­них за своєю глибиною та радикальністю змін, які посилили факто­ри ризику та глобально вплинули на розвиток світової цивілізації. Це пояснює актуальність теми сьогоднішнього заняття «Виживан­ня людства і людини — нагальна проблема сучасності». Нам необ­хідно осмислити новий рівень глобальних проблем людства та від­повісти на проблемне запитання.

Постановка проблемних питань

  1. Крах людської цивілізації через глобальні проблеми є неми­нучим?

  2. Що необхідно для подолання або запобігання наслідкам гло­бальних проблем сучасності?

  1. Вивчення нового матеріалу

Людство пережило трагедію двох найбільш руйнівних і крово­пролитних світових війн, було покінчено з колоніальними імпері­ями та колоніалізмом, зазнали краху тоталітарні режими. Згодом було створено умови для цивілізаційної єдності світу; науково-технічна революція та новітні технології змінили матеріально-технічну основу сучасного суспільства.

Сучасне людство — це 6 млрд землян, тисячі великих та малих народів, понад 200 країн, багатоманітність економічних укладів, форм соціально-політичного та культурного життя.

Одна з причин багатоманітності світу — різні природні умови, фізичне середовище існування. Ці умови впливають на багато ас­пектів суспільного життя, у першу чергу на господарчу діяльність людини. У різних державах проблеми життя людей, їх добробуту та прав людини розв'язуються в рамках історичних особливостей.

Різноманітний

Взаємопов'язаний

У

Сучасний світ

Взаємозалежний

Суперечливий

  • Перед сучасним суспільством стоїть низка складних гло­бальних проблем. Над цим ми з вами і поміркуємо сьогодні.

Запитання

  • Що таке глобальна проблема?

До середини XX ст. в політичному словнику було відсутнє по­няття «глобальні проблеми» на позначення загальних проблем сві­тової цивілізації. Поступово у науковому світі почали з'являтися вчені і філософи, що пов'язували загальні проблеми зі станом біо­сфери. Російський вчений В. І. Вернадський висловив припущен­ня, що діяльність людини набуває масштабів, які не поступаються за потужністю силам природи. Він також поставив питання про пе­ребудову біосфери на ноосферу (сферу діяльності розуму).

Запитання

  1. Чому до середини XX ст. у розвитку людської цивілізації не іс­нувало глобальних проблем?

  2. Що породило глобальні проблеми?

  3. Які причини, на вашу думку, призвели до виникнення глобаль­них проблем сучасності?

(Глобалізація світу, катастрофічні наслідки людської діяль­ності, нездатність людства раціонально використовувати свої сили.)

  1. У чому, на ваш погляд, полягають особливості глобальних проблем? (Див. схему на с. 200)

Таким чином, глобальні проблеми — це сукупність проблем людства, які виникли в другій половині XX віку та загрожують існуванню світової цивілізації.

ОСОБЛИВОСТІ ГЛОБАЛЬНИХ ПРОБЛЕМ

Породжені діяль­ністю людства

Загрожують усьому людству

\

Земна куля

Вимагають ефективних рішень

Вимагають колектив-

них зусиль всіх землян

Практична робота

Клас поділяється на групи, кожна група отримує текст з інфор­мацією, опрацьовує її та виконує завдання.

  1. Ознайомтесь з поданим текстом і визначте, до якої групи гло­бальних проблем належить подана інформація.

  2. Визначте, як можна подолати або попередити цей глобальний конфлікт.

  3. Заповніть таблицю «Типи глобальних проблем».

Текст 1

За період з 3500 р. до н. е. і до сьогодні відбулось 1 430 війн. І лише 294 роки люди жили на землі у мирі.

У війнах загинули мільйони людей: XVII ст. — 3,3, XVIII ст. — 5,5, XX ст. — понад 120 млн людей.

Накопиченої зброї вистачить, щоб п'ять разів знищити все жи­ве на Землі.

На війни прямо чи опосередковано припадає 10 % смертей в су­часному світі.

На воєнні потреби у світі щорічно витрачається понад 1 млрд доларів.

Понад 40 % наукового потенціалу залучено до створення нової та удосконалення уже існуючих видів зброї.

Текст 2

За різними оцінками у світі голодують та недоїдають від 0,8 до 1,2 млрд людей, більшість яких проживає в розвинених країнах.

Сьогодні 75 % населення світу проживає в бідних країнах, що розвиваються, на них припадає лише 25 % світових благ, тоді як 25 % населення провідних країн споживають 80 % цих благ.

Понад 2 млрд людей не мають можливості користуватися без­печною для здоров'я водою. Через недоїдання постійно потерпають 500 млн людей, від голоду щорічно помирає 30-40 млн людей.

Текст З

Сучасний етап глобалізації відрізняється від попередніх своїми масштабами та інтенсивністю. Сучасна глобалізація здійснюється не через війни, а внаслідок утворення гігантських імперій. Головну роль в її розвитку відіграє економіка, технічною базою якої явля­ються нові промислові та інформаційні технології. Інформаційна революція та створення глобальної інформаційної мережі — най­важливіший фактор світової інтеграції.

У глобальному інформаційному просторі люди, які живуть у різних куточках Землі, можуть спілкуватися один з одним завдя­ки Інтернету, комп'ютерам, телекомунікаціям, аудіовізуальним засобам зв'язку.

Становлення взаємозалежної у глобальних масштабах еконо­міки — одна з найважливіших тенденцій сучасності. Практично жодна країна не може бути повністю економічно незалежною, тоб­то розвиватися поза світовими економічними зв'язками.

Дедалі більшу роль у світовій економіці відіграють транснаціо­нальні корпорації та компанії, які контролюють понад 60 % світо­вого валового продукту.

Виникають світові промислові лінії: багато видів товарів вироб­ляють там, де це вигідно, де можна звести до мінімуму витрати на транспорт і оплату праці.

Глобалізація економіки — складний процес, наслідки якого дуже суперечливі. З одного боку, участь у світових економічних зв'язках може прискорити розвиток тієї або іншої країни. З іншо­го — розвиток національної економіки тепер залежить від різного виду зовнішніх обставин.

Текст 4

Деякі дослідники вважають, що зростання кількості населення на Землі триває і перевищило норму. Найближчим часом можливі такі сценарії:

  • країни свідомо запровадять обмеження народжуваності;

  • зростатиме кількість померлих від голоду;

  • одна з ядерних держав спробує захопити джерела невідтворю-ваних ресурсів, що, у свою чергу, може призвести до ядерної ві­йни.

Темпи зростання населення протягом останніх 150 років на­були загрозливого характеру. Мільярдної межі населення плане­ти досягло 1830 року, а в подальшому тривалість періоду, упро­довж якого кількість населення збільшувалася на мільярд, почала

помітно скорочуватися. Чисельність у два мільярди людство дося-гло через 100 років, три — ЗО, чотири 15, п'ять 12 років. Зараз населення планети щорічно збільшується на 90 млн.

Регіон

Європа

Північна Америка Азія Африка

ЗРОСТАННЯ НАСЕЛЕННЯ У 1970-2000 РОКАХ

Зростання населення, % 16,1

30^2

76Д

140,4

Текст 5

Світовий океан «хворіє», у нього щорічно потрапляєє 1 млн тонн нафти, а також відходи промисловості: важкі метали, радіо­активні відходи. Понад 10 тис. туристичних суден виливають не­чистоти в Середземне море.

Значне занепокоєння викликає скорочення лісового покрову планети. Із 1950 року територія лісів скоротилася більш ніж на 12 %. Із 1950 року площа пустель збільшилась на 20 % .

Від кислотних дощів в Англії потерпають 2/3 лісових масивів, у країнах континентальної Європи — більше половини їх площі.

ТИПИ ГЛОБАЛЬНИХ ПРОБЛЕМ

Назва глобаль­них проблем

Екологічні

Економічні

Соціальні

Політичні

Зміст проблем

«Озонова діра», «парниковий ефект», забруднення навколишнього середовища.

Стихійні лиха: тайфуни, цунамі, урагани,землетруси, паводки, засухи.

Освоєння космосу та Світового океану

Продовольча проблема, полюси розвитку «Північ — південь», економічний глобалізм

Демографічна проблема, проблема охорони здоров'я, поширення небезпечних захворювань, проблема освіти (1 млрд неписьменних, етнічні, міжконфесійні конф­лікти)

Проблема війни та миру: можливість переростання локальних конфліктів у глобальні, небезпека ядерної війни, різні політичні системи (демократія, авторита­ризм, тоталітаризм, тероризм (міжнародний, внутріпо­літичний, уголовний)

Назва глобаль­них проблем

Духовні

Зміст проблем

Деградація «масової культури», девальвація мо­ральних цінностей, поринання людей у світ ілюзій, зростання агресії, нервово-психічні захворювання, комп'ютеризація, проблема відповідальності учених за наслідки свої відкриттів

Висновок. Глобальні проблеми різноманітні, складні, супереч­ливі. Вони тісно переплетені та пов'язані між собою, краще говори­ти про комплекс глобальних проблем.