Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
3333.doc
Скачиваний:
23
Добавлен:
23.11.2018
Размер:
154.11 Кб
Скачать

Зміст

Календарний план до теми “Однорідні члени речення” 2

Речення з однорідними членами 3

Розділові знаки при однорідних членах 6

Узагальнюючі слова при однорідних членах речення 8

Однорідні й неоднорідні означення 10

Повторення і узагальнення теми “Однорідні члени речення” 12

Підготовка до написання переказу 16

Переказ 18

Завдання до переказу “Українські національні символи” 19

Тренувальні вправи 20

Картки для учнів 24

Календарний план до теми “Однорідні члени речення”

Тема уроку

Комунікативна змістова лінія

Число й місяць

1

Речення з однорідними членами

РЗМ Твір-мініатюру “Ранок на морі”

2

Розділові знаки при однорідних членах

РЗМ Редагування речень

3

Тренувальні вправи

4

Узагальнюючі слова при однорідних членах речення

5

Тренувальні вправи

6

Однорідні й неоднорідні означення

РЗМ Міні-твір “Осінь”

7

Узагальнення вивченого за темою “Однорідні члени речення”

Доповідь “народні символи”

8

Підготовка до написання переказу

Складання плану переказу, робота з текстом.

9

Переказ

Написання переказу

Речення з однорідними членами

Урок № 1

Тема. Речення з однорідними членами

Мета: сформувати загальне уявлення про речення з однорідними членами; виробляти вміння і навички розпізнавати однорідні речення; сформувати основні поняття про однорідні члени речення; розвивати зв’язне мовлення; виховувати любов і повагу до природи.

Використана література:

  1. Ющук і.П. Рідна мова: Підручник для 8 кл. – к.: Арт- Освіта, 2004. – 256 с.

  2. Шевчук с.В. Українська мова: Збірник диктантів: Навч. Посіб. Для учнів 10 – 11 кл. – 2-ге вид., допов. – к.: Вища шк., 2002. – 229 с.

Обладнання: таблиця “Звязок між однорідними членами речення”

Хід уроку

І. Перевірка засвоєних знань за темами “Односкладне” і “Двоскладне речення”.

Завдання № 1. Тест

  1. Односкладне означено-особове речення –

1) Їдемо лісовою стежкою і захоплюємося чудовими краєвидами (+)

2) Її виступ покажуть по телебаченню

3) Готуй сани влітку

4) Вибрати не можна тільки Батьківщину.

  1. Односкладне неозначено-особове речення –

1)Виростеш і станеш вчителем

2)Шилом по море не нагрієш

3)У газетах детально описують події тижня (+)

4)Скрізь було тихо.

  1. Неповне речення –

1)Навкруги вже світало

2)Пекучий день

3)Праворуч – поле золотої пшениці (+)

4)Сміле слово – то наша зброя

  1. Складений дієслівний присудок є в реченні

1)Починав жевріти схід сонця (+)

2)Домашнє завдання буду робити завтра

3)Я попросила, а він не зробив

4)Творчість завжди мрійна і тривожна.

  1. Іменний складений присудок є в реченні

1)Розмову продовжувати стало зайвим (+)

2)Я зобовязаний допомогти другові

3)Ми змушені були прийти на урок

4)Кінь спинятися не хоче.

  1. Тире ставиться в реченні

1)Хата як писанка

2)Лиш боротися значить жити (+)

3)Сумлінна праця не заслуга, а обовязок

4)Гостре слово завжди образливе.

  1. Дієприкметниковий зворот виділяється комами в реченні

1)Тепла ніч напоєна степовими пахощами пропливала над морем (+)

2)Край моря сонце золотить укриті лісом гори

3) Щось шепче серед ночі вітром збуджена трава

4)Вчитель був одягнений охайно й вишукано.

Тестові завдання перевірити і пояснити на уроці

ІІІ. Актуалізація опорних знань і вмінь.

Викликати до дошки учня, який буде допомагати у розборі нової теми

Завдання № 2. Записати під диктовку вчителя два речення; зробити їх синтаксичний розбір; пояснити чим вони розрізняються, яке з них є більш докладнішим і чому

1. Небо було затягнуте хмарами.

2. Похмуре, сіре небо було затягнено міцними, темними хмарами.

ВИСНОВОК: (записати до зошита-довідника)

Висновок робиться учнями завдяки відповідям на питання вчителя:

  • На які питання відповідають однорідні члени у записаних реченнях?

  • До якого слова в реченні належать означення “похмуре і сіре”, а до якого “міцними і темними”?

  • Які члени речення можна назвати однорідними?

Зроблені висновки зрівняти з визначенням у підручнику та записати до своїх зошитів.

Члени речення, які в одному плані стосуються того самого слова в реченні і відповідають на те саме питання, називаються однорідними.[1]

Однорідні члени речення відповідають на одне і те ж питання, належать до одного й того ж слова в реченні й виконують однакову синтаксичну роль (однорідними бувають підмети, присудки чи другорядні члени речення)