Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:

my plans for future

.docx
Скачиваний:
10
Добавлен:
06.03.2016
Размер:
36.46 Кб
Скачать

Күні:

Сынып: 10

Тақырыбы: «My plans for future»

Мақсаты: оқушыларға Future Continuous Tense шағын түсіндіре отырып, өздерінің болашақтағы жоспарлары туралы айтуға үйрету, тақырып аясында сөздік қорларын молайту.

Қолданылған модуль: «Білім беру және білім алудағы жаңа тәсілдер», «Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету», «Білім беру үшін бағалау және оқуды бағалау»

Қолданылған әдіс-тәсілдері: «Ой қозғау», «Топтастыру», «АВС сұхбаты»

Мұғалімнің іс-әрекеті:

Не істеймін?

Оқушының іс-әрекеті:

Ресурстар: осы іс-әрекет үшін қандай құралдар, кітаптар, компьютерлік жабдық және т.б қажет?

Ой қозғау.

  • What’s your hobby?

  • What do you want to be in future?

  • What are your plans for future?

оқушылар ой қозғау сұрақтарына жауап бере отырып сабаққа мақсат қоюға қатысады.

Оқу мақсатын алға қою

оқушыларға Future Continuous Tense шағын түсіндіре отырып, өздерінің болашақтағы жоспарлары туралы айтуға үйрету, тақырып аясында сөздік қорларын молайту.

оқушылар мақсат қоюға қатысады

Үй жұмысын сұрау

үй жұмысын айтады.

Жаңа лексиканы енгізу

Лексиканы енгізу мақсатында оқушыларға жаңа сөздер беріледі.

Vocabulary:

to change one's mind — ойынан айнып қалу to make up one's mind — бір шешімге келу to suit — келу благородный  — асыл prudent — сақ trait — мінезіндегі ерекшеліктер  ignorant — ақымақ, надан  burning desire — ынта to bring up —тәрбиелеу reason — себеп to respect —сыйлау to realise (realize) — сезіну

to graduate from (the university) —аяқтау (жоғарғы оқу орнын) would like — қалар едім independent — тәуелсіз a career — карьера successful — табысты to communicate — қарым- қатынас жасау to be fond of smth — бір нәрсеге қызығушылығы болу customs and traditions — әдет-ғұрып to realize — жүзеге асыру

жаңа сөздерді сөздікке жазады

сөздік, қалам

My Plans for the Future (5)

When you leave school you understand that the time to choose your future profession has come. It's not an easy task to make the right choice of a job. I have known for a long time that leaving school is the beginning of my independent life, the beginning of a far more serious examination of my abilities and character.

I have asked myself a lot of times: "What do I want to be when I leave school?" A few years ago it was difficult for me to give a definite answer. As the years passed I changed my mind a lot of times about which science or field of industry to specialize in. It was difficult to make up my mind and choose one of the hundreds of jobs to which I might be better suited.

A couple of years ago I wanted to become a doctor. I thought it was a very noble profession. I was good at biology and chemistry in the 8th and 9"1 forms. I wanted to help people who had problems with health. I knew that a doctor should be noble in work and life, kind and attentive to people, responsible and reasonable, honest and prudent. A doctor, who is selfish, dishonest, can't be good at his profession. I tried to do my best to develop good traits in myself.

Now I have already decided what to do. I'd like to be a teacher. I know that it's very difficult to become a good teacher. You should know perfectly the subject you teach, you must be well-educated and well-informed. An ignorant teacher teaches ignorance, a fearful teacher teaches fear, a bored teacher teaches boredom. But a good teacher develops in his pupils the burning desire to knowledge. As John Steinbeck once said, a great teacher is a great artist and you know how few great artists there are in the world. Teaching might even be the greatest of the arts. It's a great responsibility to bring up children. I think that's the reason why teachers are deeply respected.

More and more people realise that every educated person should know a foreign language. That's why I'm going to become an English teacher. I always remember these famous words and I'm going to teach them to my pupils: "He, who doesn't know a foreign language, doesn't know his own language".

Grammar

Future Continuous Tense

Shall, will+V ing

Tomorrow this time I shall be flying to New York. Завтра в это же время я буду лететь в Нью-Йорк. Choose the right variant.

  1. shall go/shall be going to the party when my brother arrives.

  2. Will you pass / will you be passing me the books from him tomorrow?

  3. I’m sure Tom will give up/is giving up the job.

  4. Jack isn’t free on Monday. He will write/ will be writing at home.

«Әр сұраққа бір жауап» әдісін жүргізу.

Questions:

1. Have you made up your mind what to be in the future? 2. When did you begin making plans for the future? 3. When were you able to give a definite answer about your future profession? Did anybody help you to make the choice? 4. Are you going to work and study at the same time? 5. Why do you think teaching is a noble profession? 6. What traits must a good teacher have? 7. What difficulties of teaching profession can you name? 8. What did Steinbeck say about teaching profession ?

Топ мүшелері бір-біріне сұрақтар қояды, жауап береді.

оқулық

«Үш оқушымен кеңес» (диалог, әңгімелесу.

А-сұрақ қоюшы

В-жауап беруші

С-жазушы (жауапты жазып отырады)

1. Have you decided what you are to do after school?  2. Why did you choose psychology?  3. Is the profession of a psychologist a new one?  4. Whom are psychologists supposed to work with?  5. If you fail to get the job you want the most, what will you do?

Оқушылар сұхбатқа түседі

«Созылыңқы осы шақты» (Future Continuous) қолдану

Қорытындылау

а)Уәждеме

(мадақтау, ынталандыру)

Формативті бағалау әдісімен бағалау.

Бағалау парақшасы

Рефлексия

Мұғалім стикерлер таратады.

Оқушылар сабақ барысында не ұнады, не ұнамады өз пікірлерін жазады.

Стикерлер

Homework. To make a dialogue

My name is Svetlana. I am a student. I study in Donetsk. I am 19 years old. I am a student of the third year of study. I have a lot of plans for future. And my first dream is to graduate from the university and start working as an economist. My future profession is my own choice. I study with pleasure. I would like to earn my own money and become more independent.

Nowadays everyone dreams about a successful career. I also want to become a very good economist. I like to communicate with people, so I will be happy to organize and lead a project in the sphere of economics. I am also fond of foreign languages, English and German. I plan to visit Germany and the USA in order to practice my language skills and learn something new about the customs and traditions of these countries. I want to see the famous Statue of Liberty and other places of historical interest with my own eyes.

When I succeed in my career, I plan to create a family and have children. My parents have three children. I think we are a united and friendly family. Each evening we gather together in our kitchen and discuss our plans for the next day. I also would like to have such family traditions that will unite my family. If I realize all my plans, I will become happy. And then, perhaps, I will plan something new for future.

My Plans for the Future (1)

This year I'm leaving school. I have already decided what career to choose. I would like to be a psychologist.

I want to help people to solve their problems. I want to help them to understand their inside world, to help them to be confident. I love working with people and children.

I think it's a difficult job, because one should love people, take care of them, support them. This profession is rather new and hence very interesting. Psychologists work with people from different layers of society.

I realize that my dream can come true only if I work hard. 

My plans for the future

I think that one of the most different things is to plan one’s own future. But a person may suppose what he or she would like to do in the future. I haven’t decided about my future profession yet.

Life is quite difficult now, but I want to have an interesting job. I would like to connected with different countries and people. I’d like to communicate with people at my work. I hope to enter some higher educational establishment and gain more knowledge and more friends.

My another dream is to learn to operate the computer well. I’ll do my best to know the computer better. I’ll improve my command of English I realize that the knowledge of languages is very important nover  days.

I hope to spend more time with my family especially with my grandparents. They are getting older, so they need more care and help now.

And I hope I`ll have enough time for my favourite music and my old friends. I can`t imagine my future life without them.

  1. shall go/shall be going to the party when my brother arrives.

  2. Will you pass / will you be passing me the books from him tomorrow?

  3. I’m sure Tom will give up/is giving up the job.

  4. Jack isn’t free on Monday. He will write/ will be writing at home.

  5. Jim is going to study from 7 till 10 this evening. So at 8.30 this evening he will learn/will be learning new words.

  6. While I shall read/ shall be reading this poem she will play/ will be playing the piano.

  7. When you call him he will sleep/ will be sleeping.

  8. I hope the next mail will bring/ will be bringing news from home.

  9. Her homework is not finished. She will work/ will be working at it.

  10. At what time will you be/ will you being at home?

Ответы

  1. shall be going — 2

  2. Will you pass — 1

  3. will give up — 1

  4. will be writing. — 2

  5. will be learning — 2

  6.  shall be reading/will be playing — 2

  7. will be sleeping — 2

  8. will bring — 1

  9. will be working — 2

  10.  will you be -1.

Қолданылған модуль: «Білім беру және білім алудағы жаңа тәсілдер», «Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету», «Білім беру үшін бағалау және оқуды бағалау»

Қолданылған әдіс-тәсілдері: «Ой қозғау», «Топтастыру», «АВС сұхбаты»

Мұғалімнің іс-әрекеті:

Не істеймін?

Оқушының іс-әрекеті:

Ресурстар: осы іс-әрекет үшін қандай құралдар, кітаптар, компьютерлік жабдық және т.б қажет?

Топқа бөлу.

Оқушыларды тақырыпқа байланысты таратылған сөздерді таңдау арқылы топқа бөлу.

оқушылар таратылған сөздерді таңдау арқылы топқа бөлінеді.

қиынды қағаздардағы сөздер

Ой қозғау.

  • What’s your hobby?

  • What do you know about tourism in Kazakhstan?

  • Do you like travelling?

оқушылар ой қозғау сұрақтарына жауап бере отырып сабаққа мақсат қоюға қатысады.

Оқу мақсатын алға қою

оқушылардғаҚазақстандағы туризм туралы мағлұмат беру, туризмнің маңыздылығын ұғындыру, таным-түсініктерін кеңейту.

оқушылар мақсат қоюға қатысады

Үй жұмысын сұрау

үй жұмысын айтады.

Жаңа лексиканы енгізу

Лексиканы енгізу мақсатында оқушыларға жаңа сөздер беріледі.

жаңа сөздерді сөздікке жазады

сөздік, қалам

«Әр сұраққа бір жауап» әдісін жүргізу.

Топ мүшелері бір-біріне сұрақтар қояды, жауап береді.

оқулық

Кластер әдісі.

ecotourism trecking

tourism

mountaineering fishing

sightseeing hunting

Оқушылар топта ойды жинақтайды, тақтаға жазады.

Қалам, қағаз, бор, дәптер

«Үш оқушымен кеңес» (диалог, әңгімелесу.

А-сұрақ қоюшы

В-жауап беруші

С-жазушы (жауапты жазып отырады)

Оқушылар сұхбатқа түседі

«Созылыңқы осы шақты» (Present Continuous) қолдану

Ех 6 Инсерт.Мәтінмен жұмыс.

Kazakhstan has something for every kind of tourist. A rich history and diverse ethnic heritage have left scores of diverse sights of interest for the sightseer; the natural environment offers innumerable opportunities in eco- and sports tourism, the latter including trekking, mountaineering - Kazakhstan being particularly well provided for as far as mountains are concerned - fishing and hunting, the latter already popular with an established clientele who value the diversity of species available and the relatively low cost of such trips. The wealth of religious sites, mostly, but not all, connected with Islam, attract a steady and growing number of visitors. SIGHTSEEING. There are also numerous places of interest associated with the Silk Road, mostly in the south, and especially in the valleys of the Chu, Talas and Syr-Darya rivers.  These sights include the khanaka of Khodja Akhmed Yasavi, the Aisha-Bibi, Babaja-khatun and Karakhan mausoleums, the ancient settlement at Otrar, and the underground mosques at Shopan-Ata and Shakpak-Ata. ECOTOURISM Each region of Kazakhstan has its own appeals for the ecotourist;. Three of the most popular of these are Aksu-Zhabagly nature reserve, Ile-Alatau National Park and Korgalzhyn nature reserve.  The main ecotourism locations in Central Kazakhstan are the natural oases at Karkaraly, Kent, Bugyly, Kyzylarai and Ulytau.  These tours can be devoted to bird watching and/or ringing, which is popular in Aksu-Zhabagly and Korgalzhyn nature reserves; TREKKING Trekking in Kazakhstan usually entails overnight stays in tents: hotels are not available in the mountains. Although pitching a tent does not usually attract a fee, there may be special restrictions in protected areas. Restrictions may also apply to fires for cooking.  Trekking usually takes place between May and September, but the best time for hiking in the mountains is in high summer, the second half of July and the first two weeks of August.

оқушылар мәтінді оқиды, қазақшаға аударады

оқулық, сөздік, қалам

Мәтінді оқу.

оқушылар мәтінді оқиды, аударады

Қорытындылау

а)Уәждеме

(мадақтау, ынталандыру)

Сабақ барсында бейресми бағалау түрін қолдану.

Қателесіп, не болмаса тапсырмаларды орындауда қиналған оқушыларды да ынталандыру.

Формативті бағалау әдісімен бағалау. Балалар өз білімдерін сабақтың әр кезеңі бойынша бағалайды. Қандай баға басым болса, сол бағаға ие болады.

Бағалау парақшасы

Рефлексия

Мұғалім стикерлер таратады.

Оқушылар сабақ барысында не ұнады, не ұнамады өз пікірлерін жазады.

Стикерлер

Homework. To make a dialogue

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]