Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:

урок №1 спинний мозок

.docx
Скачиваний:
17
Добавлен:
24.02.2016
Размер:
27.34 Кб
Скачать

Тема: Спинний мозок людини.

Мета.

Освітня.Продовжити формувати знання учнів про нервову систему людини; ознайомити із загальною структурою центральної нервової системи та її відділами; розкрити значення будови та функцій спинного мозку; особливу увагу звернути на функціональні відмінності сірої та білої речовини.

Розвиваюча.розвивати уміння спостерігати, розвивати увагу та вміння робити відповідні висновки..

Виховна. Виховувати бережливе ставлення до власного організму та оточуючих людей.

Тип уроку:комбінований

Очікувані результати: учні

Методи і методичні прийоми:

1. Інформаційно- рецептивний:

а) словесний: розповідь-пояснення, опис, бесіда, повідомлення учнів, робота з підручником, з картками.

б) наочний: ілюстрація, демонстрація, ТЗН.

Прийоми навчання: виклад інформації, пояснення, активізація уваги та мислення, одержання з тексту та ілюстрацій нових знань.

2. Репродуктивний.

Прийоми навчання: подання матеріалу в готовому вигляді, конкретизація і закріплення вже набутих знань.

3.Проблемно - пошуковий:постановка проблемного питання.

Прийоми навчання: постановка взаємопов’язаних проблемних запитань, активізація уваги та мислення.

4.Візуальний: складання схем.

Міжпредметні зв ́язки: зоологія, медицина, психологія. Матеріали та обладнання:схеми, малюнки, муляжі, таблиці, м\медійна дошка.

Основні поняття та терміни:ЦНС, головний мозок, спинний мозок, оболонки мозку, висхідні шляхи, низхідні шляхи.

ХІД УРОКУ

1.організаційний момент

2. Актуалізація опорних знань та чуттєвого досвіду учнів.

Повторення знань учнів про:

- нейрон та його будову;

- значення нейроглії;

- функції нейронів (чутливих, вставних, ефекторних);

- нервові волокна;

- рефлекс та рефлекторну дугу;

- будову та функції нервової системи.

- ліквор

- синапс

3. Мотивація навчально-пізнавальної діяльності учнів.

Повідомити тему, мету та завдання уроку. Поставити проблемні запитання на які ми повинні дати відповідь протягом уроку:

- навіщо потрібно регулювати процеси в організмі людини?

- які системи органів регулюють процеси в організмі людини

4.Розповідь вчителя

Яка будова спинного мозку?

Спинний мозок- це відділ центральної нервової системи розташований у каналі хребта. Спинний мозок має два максимальних потовщення по своїй довжині - у верхньому відділі (шийне потовщення - місце виходу нервових закінчень до верхніх кінцівок) та в нижньому відділі (попереково-хрестове потовщення - місце виходу нервових закінчень до нижніх кінцівках). Починається спинний мозок при основі черепа, де з'єднується з довгастим мозком (структурою головного мозку), а закінчується на рівні другого поперекового хребця пучком нервів, які відходять від нього. Тому він дещо коротший від хребта. Спинний мозок міститься в спинномозковій рідині, яка захищає мозок від різних механічних впливів. У центрі спинного мозку проходить вузький канал, тяж заповнений спинномозковою рідиною.

Спинний мозок складається з 31 сегмента, об'єднаних у відділи: шийний, грудний, поперековий, крижовий , що відповідають відділам хребта. Від кожного сегмента спинного мозку праворуч і ліворуч відходять по парі задніх і передніх корінців.

Задні корінці побудовані з пучків чутливих нервових волокон, а передні - з рухових нервових волокон. У міжхребцевому отворі корінці зливаються, утворюючи змішаний спинномозковий нерв. Відповідно до кількості сегментів спинний мозок має 31 пару нервів: 8 пар шийних, 12 грудних, 5 поперекових, 5 крижових і одну пару куприкових. Таким чином, спинномозкові нерви іннервують шкіру, внутрішні органи і скелетні мязи тіла.

Ділянку спинного мозку, яка відповідає відповідній парі спинномозкових нервів, називають сегментом спинного мозку. У спинному мозку виділяють 31 сегмент. Передні корінці - рухові нерви, задні корінці - чутливі нерви.

Характерна особливість іннервації спинномозковими нервами полягає у тому, що кожному сегменту спинного мозку відповідає певна ділянка тіла - метамер. Кожна пара спинномозкових нервів іннервує три сусідніх метамери, а кожний метаметр іннервується трьома сусідніми сегментами спинного мозку. При пошкодженні спинного мозку порушується його провідність: нижче місця пошкодження втрачається чутливість відповідних ділянок організму і здатність до руху та трофіки тканин і клітин.

У спинному мозку розрізняють сіру і білу речовину . Сіра речовина складається з тіл рухових (3%) і вставних (97%) нейронів. Розміщена вона навколо центрального спинномозкового каналу (на поперечному розрізі за формою нагадує метелика, що летить) і утворює парні виступи - роги. Навколо сірої речовини розміщена біла речовина, що складається з нервових волокон, які утворюють канатики спинного мозку (задній та передній) з провідними нервовими шляхами (висхідними та низхідними). Вони з'єднують спинний мозок із головним.

По висхідних шляхах нервові імпульси прямують до головного мозку, по низхідних - збудження передається від головного мозку до центрів спинного мозку, а від них - до робочого органа.

Які функції спинного мозку?

Спинний мозок виконує рефлекторну і провідникову функції. Рефлекторна функція спинного мозку полягає в здійсненні рефлексів, пов'язаних із роботою м'язів (підтримання постави, ходіння, відсмикування руки від гарячого або гострого предмета тощо), та регуляції функцій внутрішніх органів. Наприклад, до безумовних спинномозкових рефлексів належить колінний. Унаслідок удару молоточком по колінному сухожиллю в рецепторах чотирьохголового м'яза виникають нервові імпульси (збудження), які по чутливих нервах надходять до сірої речовини спинного мозку. В ній нервовий імпульс переключається на рухові нерви, якими прямує до м'язів ноги. М'язи скорочуються, і нога рухається.

Це відбувається мимовільно. Усі реакції, пов'язані з діяльністю спинного мозку, є безумовнорефлекторними (безумовними рефлексами), тобто успадковані, що виявляються вже після народження. Проте будь-яка інформація доходить і до головного мозку, виражається в наших відчуттях, розумінні того, що відбувається.

Біла речовина (нервові волокна), виконуючи провідникову функцію, забезпечує зв'язок і узгоджену роботу всіх відділів центральної нервової системи. Нервові імпульси, що надходять у спинний мозок від рецепторів, по висхідних провідних шляхах передаються до головного мозку, а з нього по низхідних провідних шляхах повертаються до спинного мозку, а звідти - до робочих органів.

Таким чином, спинний мозок відіграє роль двостороннього провідного шляху між головним мозком і периферичною нервовою системою; керує простими рефлекторними діями (наприклад, відсмикування руки від гарячого предмета).

Узагальнимо знання

Спинний мозок має сегментарну будову: 31 сегмент об'єднані у шийний, грудний, поперековий і крижовий відділи. У центрі спинного мозку містяться тіла нейронів (сіра речовина), а по боках - нервові волокна (біла речовина).Спинний мозок виконує низку важливих рухових і вегетативних функцій. Через висхідні і низхідні провідникові шляхи забезпечується зв'язок і регуляція функцій організму відділами головного мозку.

VІІ. Рефлексія

Ø Що таке спинний мозок?

Ø Скільки є спинномозкових нервів?

Ø Скільки сегментів налічує спинний мозок?

Ø Що називають сегментом спинного мозку?

Ø Яка будова спинного мозку?

Ø Які функції виконують оболонки спинного мозку? (Забезпечення захисту й живлення мозку)

Ø Чому співвідношення білої та сірої речовин у різних відділах спинного мозку різне? (Це пов’язано з відмінністю у функціях, що виконуються. У відділах, що виконують в основному провідну функцію, більше білої речовини, а в тих, що виконують функцію аналізу й обробки інформації, — більше сірої речовини)

VІІІ. Підсумки уроку

Домашнє завдання.

Опрацювати текст підручника по темі: ”Спинний мозок.”

До чого може призвести пошкодження поперекового, шийного, відділу спинного мозку?