- •III. Вивчення нового матеріалу
- •IV. Вивчення нового матеріалу
- •III. Вивчення нового матеріалу
- •III. Вивчення нового матеріалу
- •III. Вивчення нового матеріалу
- •III. Вивчення нового матеріалу
- •Урок 91
- •Урок 94
- •Урок 95
- •Хід уроку
- •Організація класу до уроку
- •Актуалізація опорних знань
- •Мотивування навчальної діяльності школярів.
- •Оголошення теми й мети уроку
- •Вивчення нового матеріалу
- •Узагальнення та систематизація знань.
- •Підсумок уроку
Урок 95
Тема. Загальне поняття про дієслово. Зв'язок дієслова з іменником в реченні. Складання речень за малюнками.
Мета: повторити знання учнів про дієслово; формувати вміння розпізнавати дієслово за істотними ознаками (питанням, значенням, роллю в реченні), вчити правильно вимовляти та писати дієслова на -ться; розвивати зв'язне мовлення, виховувати працелюбність.
Обладнання: малюнки професій: ткач, будівельник, сівачі, вчитель, лікар, пекар, індивідуальні картки з текстом.
Хід уроку
-
Організація класу до уроку
-
Доброго дня. Сідайте. Сьогодні урок української мови. Проведу його я. Звуть мене Ольга Вячеславівна. Перевірте, щоб у вас на партах лежало усе потрібне.
-
Усі пам`ятають, як учні поводять себе на уроці? (тихо)
-
Що треба робити, якщо хочеш відповісти? (підняти руку)
-
Як ми сидимо? (рівно)
-
А що робимо після того, як виконали письмове завдання? (підіймаємо ручку і тримаємо її)
-
Актуалізація опорних знань
Повторення знань про частини мови
- Яку частину мови називають іменником?
- Яку частину мови називають прикметником?
- З якою частиною мови найчастіше пов'язаний прикметник у реченні?
- Яким членом речення виступає іменник? Прикметник?
- Що ви пам'ятаєте з 2 класу про дієслово? (слова, які означають дії осіб та предметів, відповідають на питання що робити? Що робить? Що роблять?, називаються дієсловами)
-
Мотивування навчальної діяльності школярів.
Визначення частин мови
- Прочитайте слова. (слова записані на дошці вчителем заздалегідь). Якою частиною мови вони є?
Червоний, червень, червоніти.
Біліти, білизна, білий.
Садок, посадити, садовий.
- Назвіть дієслова. (червоніти, біліти, посадити)
- Як ви визначили, що це дієслова? (вони відповідають на питання Що робити?)
-
Оголошення теми й мети уроку
Сьогодні ми поговоримо про дієслово та його зв`язок з іменником у реченні.
-
Вивчення нового матеріалу
5.1. Робота над реченням. Визначення ролі дієслова в реченні
- Розгорніть зошити. Запишіть число, класна робота.
Запишіть під диктовку речення, а один учень до дошки: Тече вода з-під явора яром на долину.
- Знайдіть головні члени речення. (Тече вода)
- Якою частиною мови виражений підмет, присудок? (дієсловом та іменником)
Хлюпочуться качаточка поміж осокою.
- Підкресліть головні члени речення. (Хлюпочуться качаточка)
- Чим вони виражені? (дієсловом та іменником)
Висновок. Найчастіше в реченні дієслово буває присудком.
-
З яким словом пов'язані ці дієслова в реченні? (з підметом)
-
З якою частиною мови? (з іменником)
Висновок. У реченні дієслово буває пов'язане з іменником.
-
Розпізнавання дієслів у тексті (Впр. 139)
Прочитати вірш. Які професії в ньому згадуються? (ткачі, будівельники, сівачі, вчителя, лікарі, пекарі)
- Як автор ставиться до людей цих професій?
- Знайдіть у вірші дієслова. Доберіть спільнокореневі іменники до дієслів перших двох рядків.
(Тче — ткач, ткаля; будує — будівельник; сіє — сівач; вчить — вчитель; лікує — лікар; пече — пекар.)
-
Доберіть синоніми до слова леліє. Леліє — оберігає, піклується, доглядає.
Фізкультхвилинка.
-
Фонетико-орфографічна хвилинка (за таблицею «Вимовляй. Пиши»)
-
Повторіть за мною дієслова. Зверніть увагу на вимову та написання слів.(С. 59).
-
Прочитайте прислів'я (Впр. 140), правильно вимовляючи дієслова на -ться.
- Як ви їх розумієте?
- Спишіть, підкресліть дієслова.
-
Розвиток зв'язного мовлення (Впр. 141)
-
Поглянемо на перший малюночок. Давайте назвемо цього хлопчика Петрик. Що робить Петрик? ( так за кожним малюнком).
- А тепер складіть по одному реченню за кожним малюнком і запишіть їх. Підкресліть слова, які відповідають на запитання що робить? що роблять? А як ми називаємо такі слова? (дієслова)
Правильно. Починайте.