- •III. Вивчення нового матеріалу
- •IV. Вивчення нового матеріалу
- •III. Вивчення нового матеріалу
- •III. Вивчення нового матеріалу
- •III. Вивчення нового матеріалу
- •III. Вивчення нового матеріалу
- •Урок 91
- •Урок 94
- •Урок 95
- •Хід уроку
- •Організація класу до уроку
- •Актуалізація опорних знань
- •Мотивування навчальної діяльності школярів.
- •Оголошення теми й мети уроку
- •Вивчення нового матеріалу
- •Узагальнення та систематизація знань.
- •Підсумок уроку
Урок 91
Тема. Спостереження за вживанням прикметників у прямому й переносному значенні
Мета: формувати в учнів уміння розрізняти прикметники, вжиті в прямому й переносному значенні; розвивати вміння вживати у своєму мовленні такі прикметники; збагачувати словниковий запас; виховувати любов до рідної мови.
ХІД УРОКУ
Організація класу до уроку
Актуалізація опорних знань
Перевірка домашнього завдання (Впр. 119)
Прочитайте сполучення слів, які виписали. Визначте число і рід прикметників.
Фронтальне опитування
Як визначити число і рід прикметника?
В якому числі рід прикметників не визначається? Чому? (У множині прикметники за родами не змінюються.)
Які закінчення мають прикметники?
Аналіз прикметників теплий, пахуча, лісові
Оголошення теми й мети уроку
Вивчення нового матеріалу
1. Спостереження за вживанням прикметників у прямому й переносному значенні
Прочитайте вірш, знайдіть прикметник. В якому значенні він вживається?
Прилетіла оса, вилетіти хоче. Золотенькими крилами на вікні тріпоче.
Доберіть до іменника крильми прикметники в прямому та переносному значенні. (Крильми (якими?)малими, жовтими, прозорими..)
Поясніть вживання прикметника золотенькими. (За кольором — схожі на золото.)
Випишіть із вірша сполучення прикметників з іменниками. Які в них вжито в прямому, а які — в переносному значенні?
Стоять жоржини мокрі-мокрі, Сплять діамантові жуки. Під грушею у дикій моркві До ранку ходять їжаки.
(Ліна Костенко)
Висновок. Для чого в мовленні використовуються слова, вжиті в переносному значенні? (Вони роблять нашу мову багатою, виразнішою, милозвучнішою.) 2. Заміна іменників у словосполученнях з набуванням прикметни- ками прямого значення (Впр. 122) Срібний голосочок — срібна ложка; сталеві коні — сталевий ключ; залізний характер — залізна миска; вишневе плаття — вишневе варення.
З одним словосполученням, у якому прикметник вжито в переносному значенні, складіть речення.
Підкресліть у ньому головні члени речення.
Узагальнення й систематизація вивченого
Розвиток мовлення (Впр. 121)
Групування прикметників, ужитих у прямому та переносному значеннях
М'який хліб, м'який характер, кам'яне обличчя, холодний по- гляд, дикий виноград, шовкові кучері, кам'яна хата, золотий промінь, золоті руки.
Самостійна робота (Впр. 120). Списування
Перевірка виконання
Підсумок уроку
Домашнє завдання Вправа124,С.54.
Урок 92
Тема. Урок розвитку зв'язного мовлення*
Урок 93
Тема. Контрольна робота. Мовна тема «Іменник. Прикметник»
Урок 94
Тема. Закріплення й узагальнення знань про прикметник
Мета: проаналізувати помилки, допущені в контрольній роботі; закінчити й узагальнити вивчене про прикметник; збагачувати словниковий запас; виховувати любов до рідного краю.
ХІД УРОКУ
Організація класу до уроку
Аналіз виконання тестової роботи
Оголошення теми й мети уроку
Сьогодні на уроці ми згадаємо й закріпимо все, що вивчили про прикметник. Будемо вчитися вживати прикметник у своєму мовленні.
Узагальнення й закріплення вивченого
Робота над запитаннями для повторення (С. 59)
Вибірковий диктант
Послухайте текст.
Що нового дізналися з нього?
ПТАХ З ЛЕГЕНДИ
Синій птах. Живе він далеко від осель у горах Паміру. Синій птах надзвичайно красивий. У затінку його пір'я оксамитово- чорне. На сонці воно переливається то синім, то ліловим кольором. Довжина його тіла чимала — до півметра. Голову прикрашає низький червоний гребінець. Співає цей птах лише навесні. Спів його дуже ніжний. Він нагадує мелодію чарівної флейти.
Проте мало кому пощастило побачити цього таємного кра- сеня. Вважається, що цей птах приносить щастя, здійснення мрій. (З книги «Дванадцять місяців»)
Випишіть прикметники з іменниками, пов'язаними з ними. Визначте число та рід. Виділіть закінчення.
Редагування тексту (Впр. 130)
Робота з текстом (Впр. 132)
Розвиток зв'язного мовлення (Впр. 136)
Колективне складання розповіді «Моє рідне місто/село».
Самостійна робота (Впр. 131)
Спишіть вірш, розкриваючи дужки. Визначте число і рід прикметників. Виділіть закінчення.
Як визначити рід і число прикметників?
В яких випадках рід прикметників не визначаємо? (У мно- жині)
7. Коментоване письмо (Впр. 137) V. Підсумок уроку
Робота над схемою.
Доповніть схему.
Прикметник означав ... відповідає на питання...
I
змінюється за
1 |
||
числами |
||
|
|
|
однина |
|
множина |
1 |
|
і |
за родами |
||
S |
1 |
|
чоловічий |
жіночий |
середній |
ий; ій |
а; я |
е; є |
VI. Домашнє завдання
Вправа 138, С. 58.