- •План уроку 1
- •Хід уроку
- •План уроку 2
- •Хід уроку
- •2 Прикладна екологія
- •План уроку 4
- •Хід уроку
- •1 Види забруднень
- •2 Основний фактор екологічної кризи в Україні
- •План уроку 5
- •Хід уроку
- •План уроку 6
- •Хід уроку
- •1 Геосистема. Стійкість геосистеми
- •2 Форми стійкості геосистем
- •План уроку 7
- •Хід уроку
- •План уроку 8
- •Хід уроку
- •2 Дніпропетровська область
- •План уроку 9
- •Хід уроку
- •План уроку 10
- •Хід уроку
- •План уроку 11
- •IV. Практична робота
- •План уроку 12
- •Хід уроку
- •План уроку 13
- •Хід уроку
- •2 Порушенню геологічного кругообігу речовин сприяли такі фактори:
- •План уроку 14
- •Хід уроку
- •План уроку 15
- •Хід уроку
- •План уроку 16
- •Хід уроку
- •План уроку 17
- •II рівень (по 1 балу за кожне завдання).
- •2. До біотичних чинників належать:
- •III рівень (по 1,5 бала за кожне завдання)
- •IV рівень (3 бали)
План уроку 13
з предмету Екологія
Тема уроку: Вплив антропогенних факторів на коло обіг речовин та енергії в природі
Мета уроку: сформувати знання учнів про фактори впливу антропогенних факторів на колообіг речовин в природі, визначити ступінь їх стійкості до антропогенних забруднень, та визначити РНДУ з попередньої теми
Тип уроку: комбінований
Методи та прийоми проведення: розповідь, бесіда, самостійна робота
Комплексно методичне забезпечення уроку: підручники, презентація, мультимедійний комплекс
Хід уроку
1 Організаційна частина (перевірка:наявності учнів, чергових, готовності учнів до уроку)
2 Повторення та узагальнення попередньої теми
Опитування
1 Розкрийте поняття «великого» та «малого» кругообігу речовин та енергії в природі
2 Перерахуйте основні кола кругообігу основних елементів в природі
3 Повідомлення теми, мети і завдань уроку. Мотивація теми.
4 Основна частина.
4.1 Вивчення фактичного матеріалу. Запис теми, плану.
План уроку
1 Антропогенний вплив на коло обіг речовин
2 Фактори порушення геологічної рівноваги
1 Проблеми народонаселення та ресурсів біосфери тісно пов'язані з реакціями навколишнього природного середовища на антропогенний вплив. Природний екологічно збалансований стан навколишнього середовища зазвичай називають нормальним. Цей стан, при якому окремі групи організмів біосфери взаємодіють один з іншим та з абіотичним середовищем без порушення рівноваги кругообігів речовин та потоків енергії в межах певного геологічного періоду, обумовлене нормальним протіканням природних процесів в всій геосфері. Природні процеси можуть мати катастрофічний характер, наприклад виверження вулканів, землетрус, повінь, що, однак, також складає 'норму' природи. Ці та інші природні процеси поступово, із геологічною швидкістю, еволюціонують і в той же час на протязі тысячорічч (протягом одного геологічного періоду) залишаються в збалансованому стані. При цьому протікають малий (біологічний) та великій (геологічний) кругообіги речовин та встановлюються енергетичні баланси між різноманітними геосферами і космосом, що поєднує природу в єдине ціле.
Кругообіги речовин та енергії в біосфері характеризуються певними кількісними параметрами, які специфичні для даного геологічного періоду і для кожного елементу земної поверхні у відповідності з їхньою географією.
Ці параметри стану навколишнього середовища можуть бути кількісно визначені експериментальним шляхом для кожного району, великого регіону, природної зони або ландшафтно-географічного пояса, нарешті, для земної кулі вцілому; вони кількісно характеризують стан та просторову неоднорідність середовища.
Геохімічний параметр стану навколишнього середовища також суттєво змінився, особливо у відношенні біологічного і геологічного кругообігів. Під впливом людської діяльності відбуваються великі зміни в розподілі хімічних елементів в біосфері, природна та антропогенна трансформація речовин, а також перехід хімічних елементів з одніх сполук до інших. Природний біологічний кругообіг речовин порушений людиною на площі, яка досягає майже половини всієї поверхні суши: антропогенні пустелі, індустріальні та міські землі, сади, вторинні