Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Тема це конспект.doc
Скачиваний:
0
Добавлен:
23.11.2019
Размер:
225.79 Кб
Скачать

Тема. Правопис складних прислівників

Мета: вчити учнів правопису складних прислівників разом, окремо і через дефіс, позначати відповідні орфограми, пояснювати їх за допомогою орфографічних правил; формувати загальнопізнавальні вміння правильно писати складні прислівники з вивченими орфограмами, знаходити й виправляти помилки у правописі складних прислівників;

- розвивати критичне мислення школярів, творчі вміння зіставляти, порівнювати, моделювати й конструювати мовні явища;

- за допомогою мовленнево-комунікативного дидактичного матеріалу сприяти вихованню загальнолюдських цінностей.

Тип уроку: здобуття нових знань

Форма уроку: урок-подорож

Соціокультурна лінія: «Я і мої друзі».

Обладнання: мультимедійна презентація; роздатковий матеріал; орфографічні словники,

ХІД УРОКУ:

І. Організаційний момент.

Учні записують дату, класна робота.

ІІ. Актуалізація набутих знань

1). - Діти, сьогодні ми з вами помандруємо в морську подорож шукати нові знання. Для подорожі кожному з вас потрібні вітрила. Щоб отримати їх необхідно виконати завдання.

  • Прослухайте вірш. Передайте за допомогою прислівників настрій вірша.

“Туга”

Море б’ється, точить камінь,

Хоче пташкою злетіть,

І мене тримає море

У полоні, наче сіть.

Те холодне Чорне море

Б’є об скелі кам’яні.

Темне і таке суворе…

Сумно хвилям і мені.

Учні «методом» мікрофон відповідають

Прогнозовані відповіді: холодно, мокро, сиро, сумно, швидко-швидко і голосно-голосно б’ють хвилі………

- Молодці. Всі попрацювали гарно. Тому я видаю вам вітрила – аркуші паперу (можна пурпурові).

Положіть їх поки-що на парту – я скажу коли підняти, зосередьтеся – ми вирушаємо!

Подорож наша має мету: ми повинні відкрити острів «Правопису складних прислівників». Памятайте: в подорожі, а особливо морській дуже важлива взаємопідтримка, взаємовиручка і злагоджена командна робота.

Девізом нашої подорожі хай будуть такі слова:

Десь, колись давно на світі

Жили славні диваки –

Громадяни добрі, щирі,

Як один – прислівники.

Ми у подорож рушаєм

І пригод собі шукаєм

В дивній тій частині мови –

У землі Прислівниковій!

Щоб дістатися мети необхідно подолати перешкоди – рифи.

Словникова робота: Що таке риф?

РИФ - Пасмо підводних або невисоких надводних скель на мілководді.

У нашому випадку потрібно вивчити правила, які підготував кожен риф, щоб вільно, швидко і весело поплисти до острова «Правопису складних прислівників».

Вчитель знімає картку, читає:

Риф № 1 «Написання прислівників через дефіс».

Мотивація:

  • Написання даних прислівників, учні, дуже часто зустрічаються в писемному мовленні. Тому ми обов’язково повинні знати їх правопис.

Риф хоче, щоб ви виконали Завдання: розкрити дужки і пояснити правопис прислівників:

(хтозна) як, (будь) хто, (коли) небудь, (по) дружньому, (мало) помалу.

Вчитель:

Слово вчителя:

  • Щоб правильно виконати написане на дошці завдання, нам потрібно, перш за все, зібрати необхідну інформацію про правопис прислівників через дефіс. Для цього попрацюємо в парах. Виготовлено … карток (залежно від кількості пар учнів).ДОДАТОК 1

Опис роботи в парах.

Роздавши кожній парті (парі) картки пропоную за 1 хв. ознайомитись із інформацією і обдумати свій висновок. Після того як узгодили свої думки, визначити, хто буде висловлюватись перед класом.

Перший вид інформації:

Дефіс пишеться у прислівниках при складанні слів однакових чи близьких за змістом. Наприклад: ледве – ледве, де – не – де, віч – на – віч, часто – густо.

Другий вид інформації:

Дефіс пишеться у прислівниках після префіксів будь - , казка - , хтозна - . Наприклад: будь – як, казна – коли, хтозна – де.

Третій вид інформації:

Дефіс пишеться у прислівниках перед суфіксами: - небудь, - таки, - то, - то. Наприклад: де – небудь, де – таки, якось – то.

Четвертий вид інформації:

Дефіс пишеться після префікса по - у прислівниках з суфіксами – е, - и, - ому, - ему. Наприклад: по – перше, по – братськи, по – моєму, по – українському.

Вч: - Слово представникам пар (по одній відповіді для кожного варіанта ). Решта пар, що опрацювали те саме завдання, в разі потреби може додавати щось до відповідей своїх товаришів.

Вчитель:

  • Порівняємо тепер свої висновки з теоретичним матеріалом, вміщеним у підручнику: параграф 33, с. 213. Як бачимо, ваші відповіді цілком правильні.

  • То ж давайте тепер виконаємо завдання, що записане на дошці, розкриємо дужки і обґрунтуємо написання орфограми «Дефіс у прислівниках» (діти письмово виконують завдання у зошитах.

2. Вч.: Одну перешкоду подолано. Та попереду - інша.

Риф №2 «Асоціативний» Написання прислівників разом.

А) Бесіда :

-Чому риф має таку назву?

-Що таке асоціація? Це психологічний термін – означає зв'язок між окремими нервово-психічними актами — уявленнями, думками, почуттями, внаслідок якого одне уявлення, почуття і т. ін. викликає інше.

- Чи асоціаціюється у вас прислівник з координатною прямою?

- Чи асоціаціюється у вас прислівник з часовими проміжками ранок-ніч?

Б) Розглянемо малюнки.ДОДАТОК 2.

Пояснення: Краще запам’ятати правопис скл.присл. допоможе ваша уява.

Завдання: Зробіть записи в зошити. Так як у підручниках відсутні правила на орфограму «Написання прислівників разом», ви запам’ятайте їх по асоціації.

До цих таблиць ми ще звернемось.

Ми наближаємося до 3-го рифу.

3. Риф №3 «Риф роздумів». Тут кожен працює індивідуально, але максимально швидко. Час біжить.

Учням роздаю текст (ДОДАТОК 3)

А) Виразно прочитати текст. Довести, за допомогою методу «Прес», що висловлювання належить до роздуму. За допомогою чого автор досягає виразності мовлення? Виписати прислівники, пояснити їх правопис.

НАГАДУВАННЯ: метод «Прес»:

Я вважаю…

Тому що ..…

Наприклад……..

Отже ……

Два прислівники

Жили-були два прислівники, міцно-міцно з’єднані між собою. Вони були так міцно з’єднані, що в Граматиці вважалися одним прислівником. Жили собі тихо-скромно, що любо-мило було на них подивитися. Думали вони так: «Слів у світі повно, раптом щось не так, і піде все шиворіт-навиворіт. Тому краще жити з рисочкою, що дефісом зветься». Живуть прислівники… І раптом неждано-негадано – появляється між ними одне слово. Усього-на-всього одне маленьке слово, а все ж воно своє значення в житті має, бо його не викинеш, як слова з пісні, навіть тоді, коли пісня давним-давно набридла.

Тепер можна жити душу в душу, з року в рік, з дня на день, щоб усе було честь по честі, хоча жити час від часу не легше, але йти треба нога в ногу з іншими. А де ж дефіс, ота маленька рисочка, що колись з’єднувала прислівники?

Раніше в них було все добре-добре, трималися вони міцно-міцно, тому що хоч і де-не-де, а було їм за що триматись. А тепер хоч і душа в душу живуть, та це вже не прислівник.

Ось як буває! Ми думаємо, що нас з’єднує слово, яке з пісні не викинеш, хоч вона вже давним-давно набридла. А в дійсності – маленька рисочка, яка одна на двох і жити без якої не любо і не мило вже. (За Феліксом Кривіним).

Прогнозована відповідь

Доведення за методом «Прес»

Я вважаю, що це роздум.

Тому, що до даного висловлювання можна поставити загальне запитання: чому?

Текст-роздум складається з трьох основних частин:

* теза (думка, яку доводять);

* аргумент (докази);

* висновок.

Наприклад, тезою в цьму тексті буде третя частина останнього речення першого абзацу (одне-єдине маленьке слово, а все ж воно своє значення в житті має). Другий і третій абзаци – це аргументи. А висновок – 4-ий абзац, сформульований дуже чітко. Автор хоче, щоб ми зрозуміли, що важливе не завжди повинно бути великим, помітним…...

Отже, цей текст – роздум.

  • Яка тема тексту?

  • Тема дружби, …….

4. = Проблемне питання: : А тепер хоч і душа в душу живуть, та це вже не прислівник. Якщо «душа в душу» не прислівник, то що це?

Вчитель: Це прислівникові сполуки, що мають значення прислівників і складаються з двох іменників (зрідка – числівників) та одного або двох прийменників: від ранку до вечора, день у день, з боку на бік, з дня на день, один в один, раз у раз, рік у рік, час від часу;

Ось так непомітно ми наблизились до Рифу № 4 – «рифу творчості»Написання прислівників окремо .

А) Наше завдання вивчити правила написання прислівників окремо. Одне ми уже з’ясували. Відкрийте підручники на с. 222, прочитайте 1 -3 абзаци..

Б) Рольова гра (2 підготовлені учні в ролі Прикметника, Прислівника вижодять посеред класу).

Учитель: Послухайте, учні, суперечку Прикметника та Прислівника. Приготуйтеся їм допомогти.

Прикметник: Учні, я маю докази про звинувачення Прислівника у Крадіжці, оскільки вважаю, що слова по, братньому, по, батьківському, по, військовому належать мені та прийменникові; по, іншому, по,моєму - займеннику та прийменнику; по, перше, по, друге - числівнику та прийменнику!

Вчитель: Чи є серед присутніх свідки, що можуть довести твердження пана Прикметника, склавши речення та довівши, що це дійсно вказані частини мови?

Відповіді учнів

У році дванадцять місяців, і кожний по-своєму вельможний.

І півень по своєму подвір'ї воєводою ходить.

Нар.творчість

Прислівники з префіксом по- потрібно відзрізняти від однозвучних прикметників, займенників, числівників із прийменником по, правильно ставлячи до них запитання .

Наприклад, по своєму подвір’ї (по подвір’ї якому? своєму – це прикметник. По-своєму вельможний( вельможний як? по-своєму – це прислівник, і пишеться він через дефіс.

Вчитель: Що ви можете на це зауважити , пане Прислівнику?

Прислівник: Мені здається, що потрібно вчити правила.

Вчитель: Рішення прийняте! А тепер покажіть себе на практиці.

Робота біля дошки по 2 учні. Завдання на карточках.

Списати, розкриваючи дужки. Порівняти написання співзвучних слів. Зробити висновок про правопис прислівників із префіксом по- й однозвучних інших частин мови з прийменником по.

1. Мисливець ішов (по) лисячому сліду. — Він дивився на їжу (по) лисячому.

2. Пташки защебетали вже (по) весняному. — (По) весняному небу пролетіли перші ластівки.

  1. Рапорт віддавали (по) військовому. — Кожному герою дали (по) військовому званню

Риф дає нам підказку. Розглянемо напис на рифі : (ДОДАТОК 3)

Окремо пишуться прислівники:

1. Між двома однаковими словами є прийменник у, в, по:

рік у рік, день у день, плече в плече, раз по раз

2. Прислівник із чотирьох компонентів:

з боку на бік, з дня на день, з краю в край, з ранку до вечора

3. Друге слово прислівника в О.в. (чим?):

кінець кінцем, тим часом, одним одна, таким чином, сама самотою

4. По + збірний числівник:

по двоє, по четверо,

але: поодинці

5. Прислівник на означення емоційного стану людини:

на жаль, на диво, на щастя, на радість, на сором, на сміх, на зло

але: зόзла

Памятаєте, я казала, що ми повернемось до таблиць рифу № 2. Чому саме зараз?

Відповідь: тому що треба уважно писати слова удень – у день, вкрай в край. В першому випадку – це прислівники, у другому – прийменник, з іменником.

= ПРОБЛ. ПИТ : як розрізнити такі слова, щоб не допустити помилки при написанні?

Риф творчості вимагає виконання вами ще одного завдання . Він хоче переконатися в тому, що ви все зрозуміли.

І група впр 409

ІІ група: впр. 410

ІІІ група: Впр 411

Вибіркова перевірка виконаних завдань.

5. І остання перешкода – «Риф моделювання»

Завдання на вибір учнів:

1.Утворіть прислівники від прикметників, числівників, займенників за допомогою префікса -по і суфіксів -ому, -ему, -е, -и. Зробіть висновок про написання.

Добрий, товариський, людський, перший, мій, третій.

2. Змоделюйте вправи для зорової гімнастики, викор. прислівники.

Прогнозоване викон :

Зорова гімнастика.

Уявіть квадрат, проведіть очима в напрямках:

- вгору-вниз;

- зі сторони в сторону;

- по діагоналі зліва направо , справа наліво;

- обведи очима всі сторони квадрата.

  • заплющ і розплющ очі.

  • Добре.

ІІІ Підсумки уроку

1. Усі перешкоди подолано. Залишилося підняти вітрила і – вперед до нашого острова, до прислівникової землі! Та вітрила потрібно підготувати для подорожі.

Отож ми пишемо «вітрильний диктант».

Він не простий! Він підступний! Тому дозволяється взаємопідтримка. На початку уроку я роздала вам «вітрила», от на них ми напишемо вітрильний диктант.

  • Для чого кораблю вітрила?

  • ……………………………………………

  • Від вашої уважності залежить швидкість нашого корабля. Пам’ятайте від кожного з вас! Отже девіз дружби : Один за всіх - …

Словниковий диктант

Порізно, хтозна-куди, по-козацькому, мало-помалу,холодно по-осінньому, по різному думати, бозна-де, віч-на-віч, любо-дорого, тільки-но, колись, абияк. Перевірка з коментуванням

АБО:

Вч: Перевірка диктанту – «Ланцюжком».

На місці кожної помилки зробіть дірку ручкою.

Після закінчення перевірки прошу учнів:

- Підніміть свої вітрила. Ви зрозуміли – з дірявими вітрилами далеко і швидко не попливеш.

Якщо дірок мало – молодці.

Висновок:

-…………….

-…………….