- •Розгорнутий конспект уроку з української мови у 7 класі
- •Хід уроку
- •Vі. Домашнє завдання
- •Розгорнутий конспект уроку з української мови у 6 класі (2 урока)
- •Хід уроку
- •Улюблений куточок україни
- •Vі. Домашнє завдання
- •§ 60, Впр. 461 (скласти план до тексту).
- •Розгорнутий конспект уроку з української мови у 5 класі
- •Хід уроку
- •Повторення вивчених правил (бесіда):
- •Колективна робота (гумореска)
- •Повідомлення учениці №1
- •V. Засвоєння нових знань, умінь і навичок
- •Опрацювання § 54, стор. 165
- •Завдання 2.
- •VI. Закріплення вивченого матеріалу
- •VII. Домашнє завдання
- •§ 54, Вправа 397 (списати речення, пояснити письмово значення фразеологізмів,
- •§ 54, Скласти гумореску або оповідання, використавши фразеологічні звороти. Розгорнутий конспект уроку з української мови у 7 класі
- •Хід уроку
- •Пізнавальна діяльність (вірш на дошці):
- •(Коло, над, з, а)
- •IV. Засвоєння нових знань, умінь та навичок
- •2. Опитування учнів (актуалізація опорних знань):
- •Розподільний диктант
- •Історична довідка (доповіді учнів).
- •Пошукова робота.
- •Доповіді учнів про творчість видатних письменників.
- •Мистецька лабораторія.
- •V. Рефлексія (підсумки уроку)
- •VI. Домашнє завдання
- •Хід уроку
- •Актуалізація опорних знань учнів (бесіда):
- •Дивиться (3 особа одн. Теп. Час) цікавий фільм.
- •Дивився (однина, минулий час, дійсний спосіб) цікавий фільм.
- •IV. Узагальнення і систематизація вивченого
Vі. Домашнє завдання
-
§ 60, Впр. 461 (скласти план до тексту).
-
Підготувати усну розповідь про заповідник Асканія-Нова, скласти план до усного твору.
Розгорнутий конспект уроку з української мови у 5 класі
ТЕМА: ФРАЗЕОЛОГІЗМИ. ЛЕКСИЧНЕ ЗНАЧЕННЯ. ФРАЗЕОЛОГІЧНІ СЛОВНИКИ.
СИНТАКСИЧНА РОЛЬ У РЕЧЕННІ.
МЕТА: дати уявлення п’ятикласникам про фразеологічні звороти, їх лексичне значення та
функціонування в мові; виробляти навички доречного вживання фразеологізмів у мовленні;
сформулювати значення цих фразеологізмів; удосконалити вміння і навички правильно
тлумачити фразеологізми; знаходити їх у тексті (текстоцентричний підхід); з’ясовувати
синтаксичну роль у реченні; ознайомити учнів з фразеологічними словниками; поповнювати
словниковий запас слів учнів; розвивати культуру мовлення, спостережливість, образне
мислення, пам'ять, виховувати бажання здобувати знання і ставати вихованими, серйознішими
і стриманішими (на основі тексту).
ТИП УРОКУ: урок засвоєння нових знань, умінь і навичок з використанням текстоцентричного
підходу у вивченні мови.
ОБЛАДНАННЯ: підручники, зошити, словники, роздавальний матеріал – тексти, малюнки.
ЕПІГРАФ: „… Кожен вираз рідної мови має своє обличчя.
Як у квітки, у них свій неповторний аромат і відтінок…”
В. О. Сухомлинський
Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
-
Повторення вивчених правил (бесіда):
-
Які групи слів за значенням ви знаєте?
-
Що таке синоніми? Наведіть приклади.
-
Що таке антоніми? Наведіть приклади.
-
Що таке омоніми? Наведіть приклади.
-
Колективна робота (гумореска)
-
Послухайте гумореску Павла Глазового і скажіть, чому хлопчик не зрозумів дідуся.
- Лягай спати вже, онучку, -
Дід говорить басом, -
Я як був таким маленьким,
Лягав з курми разом.
А онучок здивувався:
- Як же ви там спали?
Як ви з сідала, дідусю,
Додолу не впали? (обговорення)
Стійкі словосполучення весь час виникають у нашій мові і надають їй влучності, образності та дотепності. Тому їх вправно використовують поети та письменники, створюючи художні твори жартівливого змісту. Наприклад, Остап Вишня – гуморист, Леонід Глібов – байкар та багато інших,
а також уже відомий вам з української літератури Іван Франко з його казкою „Фарбований Лис”.
СІДАЛО – перекладина, жердина у пташнику чи клітці, на яку сідають птахи. Синонім – СИДІННЯ.
Повідомлення учениці №1
-
У казці „Фарбований Лис” Іван Франко використав такі фразеологізми:
-
Закрутився, мов муха в окропі – так говорять про моторну, вертляву людину.
-
Сам від себе не втечеш – нікуди подітись.
-
Дати драпака – швидко зникнути, втекти.
-
Мов полуда з очей впала – прозріти, розкрити очі і побачити правду.
ПОЛУДА – білувата пляма на рогівці ока, яка призводить до сліпоти.
ІІІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ ТА ЕПІГРАФА УРОКУ
ІV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Проблемні запитання:
-
Діти, що ви очікуєте від вивчення розділу про фразеологізми?
-
Навіщо нам потрібні знання з фразеології?
Висновок: ми дізнаємось з вами про те, завдяки чому наше мовлення може стати яскравішим, наші жарти більш влучними і дотепними. А також дізнаємось про те, що саме надає образності нашій мові, мові художньої літератури. І самі будемо вчитись правильно використовувати, пояснювати і розпізнавати фразеологічні звороти.
-
Давайте порівняємо кілька речень (на дошці):
У яких реченнях думка висловлена виразніше і образніше? Чому?
1. Він утік. |
1. Він п’ятами накивав. |
2. Вона сказала, що нічого не знає про хлопця. |
2. Вона сказала, що ні слухом, ні духом не відає про хлопця. |
3. Мати встала дуже рано. |
3. Мати встала ні світ, ні зоря. |