Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
урок Плазуни.docx
Скачиваний:
2
Добавлен:
23.08.2019
Размер:
93.64 Кб
Скачать

Тема уроку: « Клас Плазуни. Спосіб життя і будова тіла. Система внутрішніх органів. Розмноження та розвиток.»

Мета:

Навчальна: сформувати в учнів знання про клас Плазуни; розкрити особливості будови та життєдіяльності представників цього класу зв'язку з умовами життя; скласти загальну характеристику класу;

Розвивальна: розвивати логічне мислення, спостережливість, творчість;

Виховна:виховувати любов до всього живого і бережливо ставитися до тварин.

Обладнання: ілюстрації представників класу Плазуни, таблиці « Внутрішня будова Плазунів»;натуральні засоби навчання (скелет ящірки прудкої).

Основні терміни та поняття: клас Плазуни; рогові луски, щитки, кільця, автотомія, грудний, тулубово - поперековий, хвостовий відділи хребта, грудна клітка, міжреберні м'язи, тазові нирки, сечоводи, сечовипускальний канал, гортань, бронхи, якобсонів орган.

Тип уроку: формування нових знань.

План уроку.

І. Організаційний етап.

II. Актуалізація опорних знань.

III. Мотивація навчальної діяльності.

IV. Формування нових знань.

V. Узагальнення та систематизація знань.

VI. Підсумок уроку.

VII. Визначення домашнього завдання.

I.Організаційний етап. ( Організація класу, створення психологічного настрою).

Доброго дня!Мене звати Сергій Олександрович і сьогодні урок біології у вас проведу я. Для уроку вам потрібно мати при собі підручник, олівець, лінійку, ручку та робочий зошит. Всі приготувалися? Добре, тож починаємо наш урок.

II.Актуалізація опорних знань. Зараз ми дізнаємось про кого йтиме мова на уроці, коли пограємо в гру « Ключове слово». Вам потрібно відповісти на запитання, взявши з кожного слова відповідну літеру, яку я вам назву, та скласти ключове слово. Вказані літери з вгаданих слів, записуємо на дошці.

  1. Тип розвитку, при якому молоді особини, які народжуються, схожі на дорослих особин, називається ………. прямим.(1 літера відповіді).

  2. Система органів, що здійснюють газообмін між організмом і навколишнім середовище, тобто надходження кисню і виведенням вуглекислого газу, називається…….. дихальна.( 5 літера відповіді).

  3. Система органів, що забезпечує організм поживними речовинами,для життєдіяльності, росту та розвитку, називається….травна.( 3 літера відповіді).

  4. Наука про тварин – зоологія.( 1 літера).

  5. Кровоносна система, по якій кров рухається лише по судинам, називається ……..замкнутою. (6 літера відповіді).

  6. Частина організму тварин яка має певні функції та будову – ………орган.( 5 літера відповіді).

7.Тварини за типом живлення …….гетеротрофи.(остання літера).

III.Мотивація навчальної діяльності.

Жодні тварини не оповиті таємницею так, як плазуни, або як ще їх називають - рептилії. Людина оповила їх туманом найфантастичніших вигадок і забобонів, приписуючи цим створінням неймовірну демонічну силу.

Злими, лютими зміями та драконами люди населяли свої казки, легенди, повір ' я. Наприклад, грецький бог лікування Ескулап зображався з палицею, обвитою змією. Згідно легенді зміям відомі цілющі властивості різних рослин. Ескулап перетворювався на змію, щоб здобути ці знання. Не менш цікавим є крокодили, які і справді проливають чимало сліз. Але навіщо?( Надлишок солей в організмі). В чому ж річ, що ж породило такі дивовижні асоціації в людській уяві? А секрет тут, безперечно, у загадкових особливостях плазунів, і ми можливо відкриємо його, коли вивчимо все про цих дивовижних тварин.

Тож запишемо тему нашого уроку « Клас Плазуни. Спосіб життя і будова тіла. Система внутрішніх органів. Розмноження та розвиток».

IV. Формування нових знань.

Клас Плазуни, або Рептилії, об'єднує хребетних тварин. Плазуни - холоднокровні, переважно наземні, хребетні тварини, розмноження і розвиток яких відбувається на суходолі (навіть у мешканців водойм). Водяні рептилії такі, як морські черепахи: виходять на сушу для відкладання яєць, з яких згодом вилуплюються малі особини. Найдавніші плазуни — котилозаври — з'явилися в середньому карбоні і ще зберігали в своїй будові ознаки, характерні для земноводних палеозою (стегоцефалів). У подальшому плазуни розділилися на 2 головних гілки — звіроподібних (що дали в кінці тріасу початок ссавцям) і діапсид (лепідозаврів і архозаврів, які дали початок птахам), навіть водяні рептилії такі, як морські черепахи: виходять на сушу для відкладання яєць. Записуємо у зошит визначення: плазуни. У наш час на земній кулі налічують близько 6000 видів рептилій. До плазунів відносять: ящірок, змій, черепах, крокодилів, хамелеонів, саламандр.(Ілюстрації ящірки, крокодила, черепаха, змія).

Розглянемо зовнішню будову плазунів, на прикладі ящірки зеленої.( Ілюстрація ящірки зеленої). Це дуже жвава рептилія: швидко бігає, добре стрибає і лазить по деревах і кущах, плаває. Ховається у власних та інших норах, порожнинах під корінням дерев, поваленими стовбурами, кам’яними брилами, у купах хмизу. Живиться різноманітними комахами, павуками, рідше — мокрицями, молюсками, дощовими червами, багатоніжками, інколи дрібними ящірками та гризунами або ягодами. Активна вона з середини березня — середини травня до середини вересня — кінця жовтня. Тіло плазунів поділяють на голову - шию – тулуб – хвіст – кінцівки(показ відділів тіла). Розглянемо малюнок будови голови ящірки на сторінці 160, і з'ясуємо з чого вона складається. На голові ящірки розташовані ніздрі і очі з добре розвиненими століттями. З боків голови, за очима, видно вушні отвори, закриті барабанними перетинками. З інших органів почуттів слід назвати довгий, роздвоєний на кінці язик, який ящірка постійно висовує з рота, користуючись ним, як органом дотику. Кінцівки розташовані по боках тулуба, внаслідок чого тіло торкається землі – « плазує», звідки й походить назва класу. Тулуб ящірки стрункий та гнучкий, він закінчується довгим хвостом. Як ви гадаєте, чому ящірку неможливо підняти за хвіст?(явище самокаліцтва – автотомії, внаслідок сильного скорочення м’язів один із хвостових хребців переламується і кінець хвоста відпадає). Згодом хвіст відновлюється, або від втраченого хвоста можуть відростати два нові. В багатьох видів ( у змій, деяких ящірок) кінцівки зникають або дуже зменшені( Ілюстрація змії). Давайте пригадаємо будову тіла, та перерахуємо відділи тіла земноводних: голова - тулуб – хвіст – кінцівки .

Покриви. Тіло ящірки зовні вкрите сухою шкірою. Шкіра ящірки покрита роговими лусочками, які подібно черепиці налягають одна на одну, і тільки на голові і череві такі лусочки (щитки) повністю зростаються з шкірою. Захищаючи тіло ящірки від висихання, вони дають їй можливість жити в посушливих місцевостях і навіть в пустелях. Крім того, луска оберігає шкіру від пошкоджень, коли ящірка швидко пересувається між камінням. Луски на голові називаються щитками, а хвості - кільцями. У шкірі ящірки на відміну від земноводних немає залоз, тому вона завжди суха.

Скелет. Розглянемо в підручнику малюнок 103 на сторінці 161, на прикладі прудкої ящірки. Він складається з : черепа, пояса передніх кінцівок, хребта, пояса задніх кінцівок. Хребет в свою чергу, поділяється на п'ять відділів: шийний, грудний, тулубово – поперековий, крижовий та хвостовий. До грудних хребців прикріплюються справжні ребра. Передні ребра з'єднуються з грудиною, утворюючи грудну клітку. Основна особливість будови мускулатури плазунів та земноводних полягає в тому, що в них з'являються міжреберні мзи, які беруть участь у процесі дихання.

А ще ми з вами з'ясуємо з чого складається пояс передніх кінцівок: ключиця, лопатка, плече, променева кістка, ліктьова кістка, зап'ясток, фаланги пальців. Пояс задніх кінцівок представлений: стегно, стопа, фаланги пальців. ( Робота з підручником на сторінці 161).

Травна система прудкої ящірки досконаліша, ніж у земноводних, що дає змогу тварині використовувати різноманітну їжу і певним чином перетравлювати її. Тваринний тракт рептилій представлений: ротова порожнина – стравохід – шлунок – кишечник – клоака.( Показ відділів травного тракту на таблиці « Внутрішня будова»). Пригадайте, які відділи травної системи наявні у земноводних?(Ротова порожнина – глотка - стравохід – шлунок – кишечник – клоака). Дрібні зуби ящірки слугують лише для захоплення та утримання здобичі. Слина не лише змочує їжу, а й містить спеціальні речовини, завдяки яким процес перетравлення починається в глотці. Кишечник плазунів відкривається, як і в земноводних, у клоаку. У плазунів є невеличка сліпа кишка - відділ кишечнику, де їжа перетравлюється за допомогою симбіотичних мікроорганізмів.

Видільна система. Представлена бобоподібними нирками , які за місцем розташування називаються тазовими нирками від них відходять сечоводи , які відкриваються в сечовий міхур. Сеча, що утворилася таким чином, накопичується в сечовому міхурі виходить через сечоводи в клоаку , і видаляється в міру його наповнення.

Дихальна система. Які типи дихання характерні для земноводних? (Легеневе, шкірне). Плазуни дихають лише легенями. Через носові отвори повітря надходить до гортані – трахей – бронхи – легені.

Кровоносна система пристосована до легеневого дихання. Серце ящірки трикамерне і складається з двох передсердь , одного шлуночка з неповною перегородкою. Артеріальна та венозна кров змішується.

Нервова система. Пригадайте чим представлена нервова система у земноводних? ( Головним та спинним мозком). З яких відділів складається мозок у земноводних? ( Передній, середній, проміжний, довгастий, мозочок). Такі самі відділи є у плазунів: передній відповідає за нюх зір; середній - за зір; в проміжному знаходяться залози внутрішньої секреції; довгастий – слух та дотик; мозочок – координації руху. ( Показ на таблиці « Будова головного мозку»).

Органи чуття досконалі у порівнянні з плазунами. Очі мають м'язи, які переміщують кришталик і змінюють його форму, що дозволяє добре розрізняти предмети на різних відстанях. Крім того, ящірки здатні легко водити очима на всі боки, не повертаючи голови. Органом дотику слугує язик, який може далеко висуватися з ротової порожнини. Також добре розвинені органи слуху, рівноваги, нюху, смаку(якобсонів орган) тощо

Статева система. Пригадайте чим представлена статева система у земноводних? ( У самок яєчники, які утворюють яйцеклітини; а у самців - сім'яники, всередині яких відбувається дозрівання сперматозоїдів.) Плазуни є роздільностатевими організмами, запліднення – внутрішнє. Якщо порівняти їх з земноводними, то вони роздільностатеві організми, але їхній розвиток відбувається на суші. Рептилії відтворюють потомство трьома способами:

  • Яйцеродіння, тобто самка відкладає яйця;

  • Яйцеживородіння, коли зародок розвивається в яйці у статевих шляхах організму матері, живиться поживними речовинами яйця.

  • Живородіння, за якого зародок розвивається в материнському організмі й одержує з нього поживні речовини. За такого способу відтворення самка народжує малят.

Від температури інкубації яєць рептилій залежить стать потомства, яке з'являється на світ. У крокодилів та черепах при температурі інкубації, вищій +30 С, народжуються лише самки, а при температурі нижче від цього показника, - лише самці. У травні – червні самка прудкої ящірки відкладає в неглибоку ямку або нірку від 6 до 16 яєць, що містить запас поживних речовин – жовток. Він необхідний, аби зародок мав змогу розвиватися протягом тривалого часу і з'явитися на світ маленькою ящіркою. Яйця вкриті м'якою шкірястою оболонкою шкаралупною оболонкою. Шкаралупна оболонка захищає від пошкоджень та висихання яйця. Тривалість життя плазунів найбільша серед усіх хребетних тварин. Ящірки живуть до 20 років, змії – до 60, а крокодили та черепахи можуть доживати до 100. Найдовше живе слонова черепаха – понад 150 років.