- •Урок № 23
- •Хід уроку
- •Організаційний момент
- •III. Мотивація навчальної діяльності
- •IV. Сприйняття та усвідомлення навчального матеріалу
- •1. Внутрішня та зовнішня політика Данила Романовича. Коронація Данила.
- •III група
- •IV група
- •V група
- •VI група
- •V. Узагальнення та систематизація знань
- •Завдання на узагальнення.
- •Галицьке-Волинська держава за князювання Данила Галицького
Урок № 23
Тема. Галицьке-Волинська держава за князя Данила Галицького.
Мета: характеризувати внутрішнє та зовнішньополітичне становище Галицьке-Волинської держави за князя Данила (Романовича) Галицького, розкривши основні напрямки його внутрішньої та зовнішньої політики; навчити учнів аналізувати історичні факти та події, давати стислу характеристику історичним діячам, розкривати їхнє місце а історичному процесі, використовуючи джерела інформації; сприяти національно-патріотичному вихованню учнів.
Основні поняття: Галицьке-Волинська держава,
Обладнання: карта, картки з джерелами інформації, портрет Данила Галицького,
Тип уроку: урок засвоєння нових знань,
Очікувані результати: після цього уроку учні зможуть: показувати на карті територію Галицько-Волинської держави за Данила Галицького і порівнювати Ті з територією Київської Русі в період її розквіту та сучасними кордонами України; характеризувати основні напрямки внутрішньої та зовнішньої політики Данила Галицького; оцінювати Данила Романовича як особистість і державного діяча, установлювати причини й визначати значення його коронації; доводити, що князювання Данила було періодом розквіту Галицьке-Волинської держави;
розвинути вміння аналізувати джерела інформації та використовувати їх для складання характери) тики історичного діяча.
Хід уроку
-
Організаційний момент
-
АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ Завдання.
Пригадайте, як відбувалося становлення Галицьке-Волинські
держави.
III. Мотивація навчальної діяльності
Діти прослуховують повідомлення одного з учнів про початі князювання Данила Галицького, після чого вчитель проводить; ними бесіду за запитаннями.
Бесіда за запитаннями.
-
Яку роль у становленні Галицько-Волинської держав відіграв батько Данила Галицького — Роман Мстиславич.
-
Хто успадкував князівський престол після смерті Романа? Яким у цей час було внутрішнє становище в державі?
-
Чи мав Данило законне право на престол у Галицьких землях?
-
Чому сини Романа Мстиславича — Данило і Василько — змогли відразу посісти галицький престол?
-
Як і за яких обставин Данилу вдалося повернути князівський престол? У якому році це відбулося?
-
Покажіть на карті «Галицько-Волинська держава ХІІ - XIII ст.» кордони Галицько-Волинської держави за Романі Мстиславича.
IV. Сприйняття та усвідомлення навчального матеріалу
1. Внутрішня та зовнішня політика Данила Романовича. Коронація Данила.
Розгляд питання відбувається шляхом опрацюванням учням джерел інформації.
Робота в групах.
Учитель об'єднує учнів у сім груп, кожна з яких опрацьовує ури-Ік з історичного джерела, після чого виконує завдання до нього. Робота в групах може супроводжуватися розповіддю вчителя.
І група
Данило(Романович)Галицький (1201—1264) — князь волинський і галицький, король Русі від 1254 р. Після смерті батька 1205 р. разом із матір'ю перебував при угорському дворі, рятуючись від боярських заворушень. Князював із братом Васильком у дрібних волинських князівствах. Об'єднав Волинь (1229р.), здобув Галич (1238р.) та Київ (1239 р.). Після перемоги 1246р. над коаліцією Угорщини та Польщі поширив владу на Галичину. Після встановлення монголо-татарського ярма, щоб урятувати державу, був змушений поїхати до ханського двору до Сараю і визнати формальну залежність від Золотої Орди. Підтримував зв'язки з Папою Римським Інокентіем IV, погодився на укладення унії та прийняв від папи королівську корону. Унаслідок мудрої державної політики фактично не підкорився владі Золотої Орди, але 1259р. під натиском військ Бурундая був змушений знищити укріплення. Запропонував європейське самоуправління в містах. Заснував міста Львів, Холм. Активно поширював західні культурні впливи.
- Які корисні справи князь Данило зробив для зміцнення
своєї держави?
ІІ група
«Літопис Руський» про боротьбу Данила із зовнішніми ворогами
...Данило здійняв війну проти татар. Порадившись із братом [Васильком] і сином [Львом], послав він [воєводу] Діонісія Павловича [і] взяв [город] Межибоже. А потім Данилові таки люди і Василькові пустошили Волохів, а Львові — Побожися і людей татарських. Коли ж настала весна, послав [Данило] сина свого Шварна на Городок, і па Сімоць, і на всі [тамтешні] городи. І взяв він Городок, і Сімоць, і всі городи, що піддались татарам, Городеськ і [городи] по [ріці] Тетереву до Жедечева. Але возвягляни обманули Шварна: узявши тивуна [його], вони не дали йому тивунити, і Шварно прийшов [назад], узявши городи всі. А вслід за ним прийшли білобережці, і чернятинці, і всі болохівці [із покорою] до Данила.
Литва тим часом... пустошила [землю Данилову], бо держали вони гнів [на нього]. Отож, поїхавши, пустошили вони довкола Луцька, а [цього] Данило не відав, ні Василько. Тоді князі, що служили в Данила, і Василькові люди — [тисяцький] Юрій [Домажирич], Олекса [Орішок] двірський та інші — поїхали на них. Але
коли вони їхали на них, то ті примчали насунротип до приток) і цінники зітнулися. [Литовці] не видержали і повернули навтікача, а вони, рубаючи їх і колячи, увігнали їх в озеро. Десять муж хапалися за одного коня, думаючи, що «кінь винесе нас», і ІІ[ цім тонули, бо ангел їх топив, посланий богом. І натонуло в озеро трупів, і щитів, і шоломів, так що місцеві жителі велику корт; мали, виволікаючи їх. Велика ж проти литий була січа. Побідники славили бога і святую владичицю богородицю, і послали вони здобич Данилові й Василькові, і обрадувалися Данило й Василь божій помочі, що [була] проти поганих...
— На основі документа визначте, із якими зовнішніми ворог( ми довелося воювати Данилові Романовичу? Чому?