- •1.1 Жобаға берілген мәліметтер
- •2 Электрлік жүктемелерін есептеу
- •2.1. Жөндеу-механикалық цехтың электрлік жүктемелерін есептеу
- •2.2 Жарықтандыру жүктемесін есептеу
- •2.3 Зауыт бойынша электрлік жүктемелерді есептеу
- •2.4 Цех трансформаторлар санын анықтау және 0,4 кВ кернеудегі реактивті қуатты компенсациялау
- •2.1 Сурет – Реактивті қуат балансы
- •2.5 Qнбк тп-ң реактивті жүктемесіне пропорционал тарату
- •2.6 Мұнай өңдеу зауытының нақтыланған жүктемесінің есептелуі
- •2.6.2 Синхронды қозғалтқыштардың есептік қуаттарын анықтау
- •2.6.3 Гпп 10кВ шинасындағы реактивті қуат компенсациясын есептеу
- •3 Сыртқы электрмен жабдықтау схемаларының нұсқаларын салыстыру
- •Асқын кернеу шектеуіш опн-110/420/77-10-III ухл1 таңдаймыз
- •Асқын кернеу шектеуіш опн-35 у1 таңдаймыз
- •4 10КВ қондырғыларын таңдау
- •4.1 Гпп шиналарындағы қысқа тұйықталу тогын есептеу
- •4.2 10КВ сөндіргіштерін таңдау
- •4.3 Тоқ трансформаторларын таңдау Тоқ трансформаторлары келесі шарттар бойынша таңдалады:
- •4.4 Кернеу трансформаторларын таңдау
- •4.5 Тп жүктеме ажыратқыштарын таңдау
- •4.6 Тп автоматты ажыратқыштарын таңдау
- •4.7 Гпп шинасын таңдау
- •4.8 Изоляторлар таңдау
- •4.9 Шығыстағы желілердің күштік кабелдерін таңдау
Асқын кернеу шектеуіш опн-35 у1 таңдаймыз
Бағасы 1000у.е + 10% (монтаж бағасы) = 1100у.е.
II нұсқаның шығындарын есептеу
Зауыттың В1-В2 сөндіргіштерінің бағасындағы үлестік коэффициенті
.
В1-В2 сөндіргіштерінің шығындары
КВ1-В2=2×0,983×35,2=69,2 мың у.е.
Зауыттың В3 сөндіргішінің бағасындағы үлестік коэффициенті
В3 сөндіргішінің шығындары
КВ3=0,983×27,5=27,03 мың у.е.
В4-В7 сөндіргіштерінің шығындары
КВ4-В7=4×27,5=110 мың у.е.
Зауыттың Р1-Р4 ажыратқыштарының бағасындағы үлестік коэффициенті
.
Р1-Р4 ажыратқыштарының шығындары
КР1-Р4=4×0,983×1,87=7,35 мың у.е.
Зауыттың Р5-Р6 ажыратқыштарының бағасындағы үлестік коэффициенті
.
Р5-Р6 ажыратқыштарының шығындары:
КР5-Р6=2×0,983×1,43=2,8 мың у.е.
Р7-Р14 ажыратқыштарының шығындары
КР7-Р14=8×1,43=11,4 мың у.е.
ОПН шығындары
КОПН=2×1,1=2,2 мың у.е.
ГПП трансформатор шығындары
Ктргпп =2×47=94 мың у.е.
Жобаланып жатқан зауыттың энергожүйе трансформаторы қуатыдағы үлестік қатысы .
Энергожүйе трансформаторы шығыны
Ктр. Э/С =2×0,17×159=54,06 мың у.е.
Қондырғыларға кеткен шығын
КОБ=КВ1-2 + КВ3+ КВ4-7+Кр1-4+ КР5-6+ КР7-14+Копн1-2 + Кт гпп+ Ктр.э/с=
=69,2+27,03+110+7,35+2,8+11,4+2,2+94+54,06=378,04 мың у.е.
ЛЭП шығындары (екі тізбекті темірбетонды линия, провод АС-185/29)
Куд=22700 у.е./км.
КЛЭП=lхКуд=17×22,7= 385,9 мың у.е.
2-нұсқаның суммарлық шығындары:
КΣ2= Коб+КЛЭП =378,04+385,9=763,9 мың у.е.
Ағындық шығындар
ЛЭП эксплуатациясының шығындары
Иэкс ЛЭП=0,004хКЛЭП=0,004х385,9=1,54 мың у.е.
ЛЭП амортизациясы
Иа ЛЭП=0,024×КЛЭП=0,024×385,9=9,26 мың у.е.
Қондырғылар эксплуатациясының шығындары
Иэкс об=0,03×Коб=0,03×378,04=11,3 мың у.е.,
мұнда Коб – ЛЭП бағасын есептемегендегі барлық шығындар.
Қондырғылар амортизациясы
Иа об=0,064×Коб=0,064×378,04=24,19 мың у.е.
ЭЭ шығындарының бағасы
Ипотерь=Сo×( Wтргпп+ Wлэп) =0,053×(590813,4+5922743,4)=345,2 мың у.е.
Сo=6,4 тг за кВт×ч=0,053 у.е./кВтч
Барлық ағындық шығындар
ИΣ2=Иа+Иэ+Ипот =1,54+9,26+11,3+24,19+345,2=391,5 мың у.е.
Келтірілген барлық шығындар
З=0,12×КΣ2+ ИΣ2=0,12×763,9+391,5=483,2 мың у.е.
III.
Зауыттың 220кВ линиясынан қорек алуын қарастымаймыз, өйткені 220/10кВ трансформаторының тіпті қуаты ең кішісі (32кВА) арқылы беру үшін зауыт қуаты өте кішкентай. Бұл кезде ГПП трансформаторларының жүктелу коэффициенті Кз=0,35 ғана болады.
Екі нұсқаның мәндерін 3.1-кестеге жазайық.
К е с т е 3.1 - ТЭЕ нәтижелері
Нұсқа |
Uном ,кВ |
КΣ мың у.е. |
ИΣ мың у.е. |
З мың у.е. |
I |
115 |
871,46 |
124,9 |
229,47 |
II |
37 |
763,9 |
391,5 |
483,2 |
1-нұсқаны таңдаймыз. Ол 2-нұсқаға қарағанда арзанырақ және сенімдірек.
4 10КВ қондырғыларын таңдау
4.1 Гпп шиналарындағы қысқа тұйықталу тогын есептеу
Сурет 4.1 – Орынбасу схемасы
Орынбасу схемасының параметрлерін анықтаймыз.
Sб=1000 МВА; Uб=10,5 кВ.
Тр. ГПП:
Тр. Э/С: АТДЦТН-63000 - 220/110/35
Xc= Xтр.с +Xгпп+Xлэп
Энергожүйеден қысқа тұйықталу тогы
№9 цехындағы СҚ-ның кабель кедергісін табамыз.
,
мұнда J=1,2 А/мм2 – Тм=6000 үшін экономикалық тоқ тығыздығы.
ААШв-10-(3х70) , Iдоп=165 А кабелін таңдаймыз
Iдоп=165 А > Ip=72,5 A.
Худ=0,095 Ом/км.
СҚ параметрлерін анықтаймыз
Xклсд9=(Xсд+Xкл)/2=(0,0017+144)/2=72 о.е.
№16 цехындағы СҚ-ның кабель кедергісін табамыз
,
ААШв-10-(3х50), Iдоп=140 А кабелін таңдаймыз.
Iдоп=140 А > Ip=72,5 A.
Худ=0,09 Ом/км.
СҚ параметрлерін анықтаймыз
Xклсд16=(Xсд+Xкл)/2=(0,0017+144)/2=72 о.е.
Xклсд= Xклсд9 *Xклсд16 / (Xклсд9 +Xклсд16)=72*72/(72+72)=36 о.е.
РП шиналарындағы есептік тоқ
, ,
Iр=,
ГПП-РП линиясына 2хААШв-10-(3х150) с Iдоп=275х2=550 А. (алдын-ала)
Iдоп=550х0,75=412,5 А > Iр=274,9 A.
1,3·Iдоп=1,3·550=715 А > Iав= 549,8 A.
где Кп=0,75 – траншеядағы кабель саны N=6 кездегі түзеткіш коэффициенті.
Худ=0,079 Ом/км.
РП шинасын таңдау (алдын-ала)
Шинаны рұқсатты тоғы бойынша таңдаймыз:
Iав=549,8 А; Iр=274,9 А.
(4-41 Л-1 кестеден)Iдоп=665 А рұқсатты тоғы бар 50х5 мм2 тік бұрышты алюминий шинаны аламыз. Худ=0,065 Ом/км.
Iдоп>Iав;
740 А>693,8 А.
ГПП шиналарындағы қысқаша тұйықталу тогы: