Reshennye_zadachi
.pdfЗадача 1
Підприємницький сектор складається з двох фірм А і В. Валова продукція фірми А складає 680 гр. од., фірми В — 810 гр. од. Фірма А одержує напівфабрикати від фірми В на суму 250 гр. од., а фірма В у фірми А купує комплектуючі на суму 60 гр. од. Амортизація фірми А складає 15 гр. од., а фірми В — 25 гр. од., непрямі податки фірми А складають 55 гр. од., а фірми В — 70 гр. од. Чому дорівнює національний доход підприємницького сектора.
Решение
Показатели |
Фирма А |
Фирма Б |
Валовая продукция |
680 |
810 |
Амортизация |
15 |
25 |
Косвенные налоги |
55 |
70 |
Полуфабрикаты фирмы Б |
250 |
- |
Комплектующие для фирмы Б |
- |
60 |
1) ВНП = СОП – ПП = (680 + 810) – (250 + 60) = 1180; 2) ЧНП = ВНП – D = 1180 – (15 + 25) = 1140;
3) НД = ЧНП – Ткос = 1140 – (55 + 70) = 1015.
Задача 2
Припустимо, що сектор підприємництва складається з трьох фірм. Визначити на основі даних таблиці наступні макро показники :а) ВНП; б)ЧНП; в) НД.
Показники |
|
Фірма А |
Фірма Б |
Фірма В |
||
|
|
|
|
|
|
|
Валова продукція |
|
|
500 |
700 |
300 |
|
|
|
|
|
|
|
|
Амортизація |
|
|
|
20 |
50 |
20 |
|
|
|
|
|
|
|
Непрямі податки |
|
|
|
40 |
30 |
10 |
|
|
|
|
|
|
|
Напівфабрикати, |
що |
купуються |
у |
100 |
- |
50 |
|
|
|
|
|
|
|
Комплектуючі, |
що |
купуються |
у |
- |
70 |
20 |
|
|
|
|
|
|
|
Комплектуючі, |
що |
купуються |
у |
50 |
50 |
- |
|
|
|
|
|
|
|
Решение
1)ВНП = СОП – ПП = (500+700+300) – (100+50+70+20+50+50) = 1160;
2)ЧНП = ВНП – D = 1160 – (20+50+20) = 1070;
3)НД = ЧНП – Ткос = 1070 – (40+30+10) = 990.
Задача 3
Національний доход країни складає 720 гр. од.; використовуваний доход — 650 гр. од.; перевищення непрямих податків над субвенціями в підприємницькому секторі — 35 гр. од.; споживання домашніх господарств — 500 гр. од.; дефіцит торгового балансу (перевищення імпорту над експортом) — 18 гр. од. Визначити:
а) державні витрати; б) суму прямих податків, якщо дефіцит державного бюджету складає 15 гр. од.
Решение
В соответствии с СНС In = S. Так как S = yᶷ – C = 650 – 500 = 150, то и In = 150.
б) Теперь чистый экспорт можно определить, как остаточную величину статей использования НД
G = y – C – In + (E – Z) = 720 – 500 – 150 – 18 = 52.
в) Поскольку чистые косвенные налоги равны 35, а дефицит госбюджета (— 15), то прямые налоги равны T = G – Tкос + б = 52 – 35 – 15 = 2.
Задача 4
В минулому році ВНП країни склав 600 гр. од.; обсяг валових інвестицій — 105 гр. од.; обсяг чистих інвестицій — 50 гр. од.; обсяг споживання домашніх господарств — 350 гр. од.;
непрямі податки — 5 гр. од.; державні витрати — 90 гр. од.; надлишок державного бюджету
— 5 гр. од. Визначити:
а) національний доход (НД); б) використовуваний доход домашніх господарств та обсяг їхніх заощаджень.
Решение
НД = ЧНП-Косв. налоги = 545 – 5 = 540
А= Iв-Ir = 105-50=55 ЧНП=600-55=545 РД=Ir+Потребл. =350+50=400 I=S: S=50 д.е.
Задача 5
Економічна діяльність країни за минулий рік характеризується наступними показниками (в грошових одиницях): ВНП — 550; чисті інвестиції особистого сектору — 80; державні закупки
—75; споживання домашніх господарств — 220; надходження до державного бюджету прямих податків — 26; непрямі податки — 18; субвенції підприємцям — 30; експорт — 240; імпорт
—205. Визначити:
а) використовуваний доход домашніх господарств ; б) стан державного бюджету .
Решение
а) Определим величину НД на основе данных о его использовании:
у = 220+80+75+240-205=410
Поскольку прямые налоги составляют 26 ден. ед., то располагаемый доход:
yᶷ = 410 – 26 = 384.
Амортизационный фонд (D) соответствует разности (ВНП—
– ЧНП). В свою очередь ЧНП = 410 + 18 – 30 = 398. Следовательно,
D = 550 – 398 = 152.
б) Состояние госбюджета характеризуется разностью между государственными расходами и поступлениями в бюджет
б = (75+30) – (26+18) = 61.
Задача 6
ВВП складає 728 млрд. крон, вартість спожитого капіталу – 54 млрд. крон, відрахування на соцстрах – 31 млрд. крон, непрямі податки – 40 млрд. крон, чисті факторні доходи іноземців
– 1 млрд. крон. Визначте національний доход.
Решение
НД=ЧНП – Т ЧНП=ВНП-Д
ВНП=ВВП+ЧФД =728+1=729
ЧНП=729-(54+31)=644 НД=644-40=604
Задача 7
Національний дохід країни становив 285 млрд. дол., прибуток корпорацій - 54 млрд. дол., трансфертні платежі – 14 млрд. дол., дивіденди – 17 млрд. дол., відсотки по державним облігаціям –8 млрд. дол., особисті податки – 42 млрд. дол., внески на соцстрах – 38 млрд. дол. Визначте особистий та використовуваний доходи.
Решение
ЛД= НД-Прибыль корпораций – соц. страх + дивиденды+%по гос. облигациям + трансфер
= 285-54-38+17+8+14=232 млрд $
РЛД = ЛД – местные налоги = 232-42=190 млрд. $
Задача 8
Валовий внутрішній продукт за повної зайнятості становить 150 млрд. грн. Фактичний ВВП дорівнює 120 млрд. грн. Податкові надходження становлять 10% від ВВП. Державні закупівлі товарів і послуг дорівнюють 10,5 млрд. грн., а державні трансферти - 2,5 млрд. грн.
Визначіть:
а) чи державний бюджет має надлишок чи дефіцит і його розміри; б) як зміниться сальдо державного бюджету за повної зайнятості;
Решение
б= гос. расходы – поступления в бюджет. налоги = 15
б= (10,5+2,5)-15=-2 (дефицит)
Задача 9
Визначить валові інвестиції в галузі. Створений Нд – 2400 млн.грн. Норма нагромадження
– 20%. Амортизаційні відрахування на відновлення – 200 млн.грн. На які цілі використовуються інвестиційні ресурси?
Решение
Iв = амортизация + Ir 20% от НД = 480 = Ir
Iв = 200+480=680 млн.грн.
Задача 10
Відома наступна макроекономічна інформація:
ВНП = 54800 (у.г.о.);
Валові інвестиції = 800(у.г.о.) Інвестиції = 300(у.г.о.) Споживання = 30000 (у.г.о.) Державні закупівлі = 960 (у.г.о.)
Позитивне сальдо державного бюджету = 40, Розрахуйте ЧНП, чистий експорт, доходи державного бюджету.
Решение
ЧНП = ВНП –А = 54800-500=54300 А= Iв-Ir = 800-300=500
ВНП = C+I+g+Xn 54 800 = 30 000+800+960 + Xn 31750-54800=Xn
Xn=23040
ГБ=дохГБ-расхГБ 40=Х-960
Х =1000
Задача 11
Розрахуйте ЧНП за таких умов:
-споживчі видатки - 80 млрд. грн.;
-валові інвестиції - 190 млрд. грн.;
-трансферти – 30 млрд. грн.;
-амортизація – 90 млрд. грн.;
-імпорт – 6 млрд. грн.;
-експорт – 1 млрд. грн.;
-державні витрати – 40 млрд. грн.
Решение
ЧНП = ВНП-А = 305-90=215
ВНП = 80+40+190+(-5)=305
Задача 12
Припустимо, що виробляються і споживаються 2 продукти: апельсини і яблука. Апельсини коштували в 2000г. 1 дол., в 2005г. - 1,5 дол. за штуку. Яблука в 2000г. коштували 0,5 дол., а в 2005г. - 1 дол. У 2000г. було вироблено 10 яблук і 5 апельсинів, а в 2005г. - 5 яблук і 10 апельсинів. Розрахуйте дефлятор ВНП для 2005г., приймаючи за базисний 2000 рік.
Решение
ВВП2000 |
=∑Pi * Qi =1*5+0.5*10=10 д.ед. |
|
|||
ВВП2005 |
=∑Pi * Qi =1,5*5+1*10=17,5 д.ед. |
||||
ВНП реальн = ВНП ном 2000 =10 д.ед. |
|
||||
ВНП реальн 2005 = =∑P2000 * Q2000 = 5*1+10,1,5 = 20 д.ед. |
|||||
Д = ( |
ВНПном 2005 |
) 100% = |
10 |
100% = 50% |
|
|
|
||||
ВНП |
|
ВНПреальн 2005 |
20 |
|
|
|
|
|
Задача 13
В економіці виробляється і споживається тільки чотири види благ: одяг, житло, їжа, розваги. Визначте дефлятор для 2000 p., використовуючи дані 1990 р. як базові.
|
Товар |
|
1990 |
|
|
2000 |
|
|
ні |
Обсяг. |
|
Ціна, |
Обсяг |
|
Ціна |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Одяг |
10 |
|
20 |
12 |
|
21 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
їжа |
30 |
|
8 |
35 |
|
10 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Житло |
9 |
|
12 |
11 |
|
14 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Розваги |
8 |
|
7 |
15 |
|
11 |
|
|
|
|
|
|
|
|
Решение |
|
|
|
|
|
|
Дифлятор:
12 21+35 10+11 14+15 11 = 252+350+154+165 = 921 = 1,272 10 21+30 10+9 14+8 11 210+300+126+88 724
Задача 14
В таблиці наведені дані про величину валового внутрішнього продукту країни в поточних цінах та про рівень інфляції.
|
Показники |
|
|
|
|
|
|
|
Роки |
||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1998 |
|
1999 |
|
|
2000 |
|||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
ВВП в поточних цінах, гр. од. |
1000 |
|
1010 |
|
|
1200 |
||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Рівень інфляції, % до попереднього |
107 |
|
105 |
|
|
110 |
||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
ВВП в цінах 1998 року, гр. од. |
1000 |
|
1010/1,05=961,9 |
|
1200/(1,05*1,1)=1038,961 |
|||||
Решение - нижняя строчка таблицы |
|
|
|
|
|
|
|
||||
|
|
|
|
Задача 15 |
|
|
|
|
|||
Заповніть таблицю приймаючи кожний попередній рік за базисний. |
|||||||||||
|
Показники |
1-й |
|
2-й |
3-й |
|
4-й |
5-й |
|
||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Номінальний ВНП, гр. од. |
600 |
|
720 |
700 |
|
900 |
1025 |
|
|
|
|
Індекс цін |
1,2 |
|
1,3 |
0,9 |
|
1,4 |
1,1 |
|
|
|
|
Реальний ВНП, гр. од. |
500 |
|
553,8 |
777,8 |
|
642,9 |
931,8 |
|
|
Решение - нижняя строчка таблицы
Задача 16
В таблиці подані дані, що характеризують розмір номінального ВНП за три роки. Розрахуйте реальний ВНП для кожного року.
|
Рік |
|
|
Номінальний ВНП, млрд. гр.од. |
Індекс рівня цін, % |
|||
|
2009 |
|
|
95 |
93 |
|||
|
2010 |
|
|
120 |
120 |
|||
|
2011 |
|
|
147 |
100 |
|||
Решение |
|
|
|
|
|
|
|
|
ВНП = |
ВНПном |
*100% = |
95 |
100% = 102,1 |
|
|||
|
|
|
||||||
р |
|
Уу |
93 |
|
||||
|
|
|
||||||
ВНПр |
= |
120 |
100% = 100% |
|
||||
120 |
|
|||||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
ВНПр |
= |
147 |
100% = 147% |
|
||||
100 |
|
|||||||
|
|
|
|
|
|
|
|
Задача 17
У 2003 р. номінальний ВВП країни становив 400 млрд. грн. У 2011 р дефлятор ВВП дорівнював 2,0 стосовно 2003 р. Реальний ВВП збільшився за 2003-2011 рр. на 50%. Обчисліть обсяг номінального ВВП у 2011 р.
Решение
ВНПреальн = ВНПном, т.к. 2003г. – базис, то ВНП ном 2003 = ВНП реальн 2003 =400 д.ед.
Д
ВНПреальн(2011) = 1,5*ВНПреальн(2003) ВНПреальн(2011) = 600 д.ед.
ВНП
600 = 2
ВНП2011 =1200
Задача 18
Визначте потенційний ВВП, якщо фактичний ВВП становить 3000 млрд гр. од., фактичний рівень безробіття 12.1%, природний рівень безробіття 6.1% а коефіцієнт Оукена — 2,5.
Решение
3000 − х = −2,5(0,121 − 0,061)
х
3000 – х = - 0,15х
3000 = х – 0.15х
3000 = 0,85х х = 3529,4
Задача 19
Все населення країни становить 900 чоловік. З них діти до 16 років — 200 чол., психічно хворі та ув'язнені — 50 чол.; а 100 чол. вибуло зі складу-робочої сили. Безробітних налічується 40 чол., робітників, зайнятих неповний робочий день — 60 чол.
Визначити:
а) величину робочої сили; б) офіційний рівень безробіття.
Решение
РС = 900-200-50=650 чел.
УБ = РСБ *100% = 65040 *100% = 6.15%
Задача 20
Населення країни становить 150 млн чол., в тому числі:
•діти до 16 років — 25 млн чол., з них працюють (продають газети, миють автомобілі тощо) 0,8 млн чол.;
•пенсіонери— 10 млн чол.;
•домогосподарки — 8,5 млн чол.
•студенти — 15 млн чол., з них 5 млн чол. є студентами денної форми навчання;
•безпритульні та бездомні — 3 млн чол.;
•особи у виправних спецзакладах — 6 млн чол.;
•особи, що перебувають у психіатричних лікарнях — 4 млн чол.;
•особи, що хворіють і перебувають на «лікарняному» —- 3 млн чол.;
•звільнені і не шукають роботи за даного рівня заробітної плати — 5,5 млн чол.;
•зайняті неповний робочий день, що шукають роботу на повну ставку— 2 млн чол.;
•звільнені внаслідок спаду в економіці — 5 млн чол.;
•звільнені внаслідок структурних змін в економіці і скорочення попиту на певні професії — 3 млн чол.;
•звільнені за власним бажанням, що шукають високооплачувану та престижну роботу — 1 млн чол.;
• навчаються на курсах перекваліфікації центру зайнятості — 1 млн чол. Визначте: кількість робочої сили; фактичний рівень безробіття; природний рівень безробіття.
Решение
PC = 150-25+0.8-10-8.5-5-3-6-4-5.5-5-3-1=74.8
УБоб = РСБ 100%= 74,810 100% = 13,4%
Б=5+3+1+1=10
УБЕ=БЕРС 100% = 74,84 100% = 5,34%
БЕ=УБфр+УБст = 3+1 = 4
Задача 21
Чисельність населення складає 100 млн. чол., 24 млн. чол.– діти до 16 років, а також люди знаходяться в тривалій ізоляцій (у
психіатричних лікарнях, у виправних установах); 30 млн. чол. – вибули із складу робочої сили; 4,6 млн. чол. – безробітні;
1 млн. чол.– працівники зайняті не повний робочий день, і що шукають роботу. Використовуючи ці статистичні дані розрахуйте:
а) величину робочої сили.
б) фактичний рівень безробіття.
Решение
РС = 100-24-30=46 млн. чел.
УБ = РСБ 100% = 4,646 100% = 10%
Задача 22
Розрахуйте циклічне безробіття за наступних умов: чисельність робочої сили – 4 млн. чол., чисельність зайнятих – 3.5 млн. чол., природне безробіття – 6%. Яка буде в цих умовах різниця між фактичним і потенційним ВВП?
Решение
УБоб = УБфр +УБстр + УБц
УБоб = РСБ 100% = 4−43,5 100% = 12,5%
УБц = 12,5-6=6,5% |
|
|
ВВПфактич−ВВПпотенц |
= -β (УБоб – УБЕ) |
|
ВВПпотенц |
||
|
∆ВВП(%) = -2,5*6,5% = -16,25% (недопроизведено)
Задача 23
В таблиці наведені дані, які характеризують обсяги фактичного і потенційного ВНП в млрд. євро. У 2000р. економіка функціонувала при наявності безробіття на рівні 6 %, що відповідає природному рівню. Визначте рівень фактичного безробіття у 2001р. і 2002 р.
Рік |
ВНП |
ВНП |
|
потенційний |
фактичний |
||
|
|||
2003 |
3000 |
3000 |
|
2004 |
3800 |
3705 |
|
2005 |
4125 |
3712,5 |
Решение
У − У 100% = − ( − )
У
3705 − 3800 = −2( − 0.06)
3800
-0.025=2(u-0.06) -0.025=-2u+0.12 2u=0.145 u=0.07
Задача 24
Валовий національний продукт держави становить 150 млрд. грн.. Природний рівень безробіття - 6%. Відставання ВНП в наслідок безробіття становить 15.млрд. грн.. Визначить загальний рівень безробіття.
Решение
По закону Оукена
Y* = 150+15=165
150 − 165 = −2.5( − 0,06)
165
U=…(сами дорешайте, линейное ур-ние 9 класса)
Задача 25
Визначити величину відносного відставання фактичного ВНП від потенційного за умови, що коефіцієнт чутливості ВНП до динаміки циклічного безробіття дорівнює 2. Природний рівень безробіття в поточному році складає 6%, а фактичний – 10%. Якщо фактичний обсяг в тому ж році складає 600 млрд. дол., то які втрати ВНП, викликані циклічним безробіттям.
Решение
600 − = −2(0.1 − 0.06)
600-x=-0.08x 600=x-0.08x 600=0.92x x=652.17
Задача 26
Використовуючи дані, наведені в таблиці, обчислити: а) рівень безробіття по роках;
б) циклічне безробіття, якщо природна норма безробіття становить 6,6%.
Показник |
Роки |
|
|
2007 |
2008 |
||
|
|||
Населення, млн. |
49,2 |
49,5 |
|
Кількість зайнятих, млн. |
22,1 |
22,2 |
|
Кількість безробітних, млн. |
2,2 |
2,3 |
Решение
Задача 27
Фактичний ВНП дорівнює: 100 000 (гр. од.). Природний рівень безробіття в цьому році дорівнював 7%, а фактичний рівень безробіття становив 9%. Визначити потенційний обсяг виробництва в цьому році.
Решение
100 000 − = −2,5(0.09 − 0.07)
100 000 − = −0.05
100 000 – x + 0.05x = 0 -0.95x = 100 000
x = 105 263 д.ед.
Задача 28
Національна економіка описується рівнянням: У= С+I+G, С=150+0,8(У-Т); I=190, G=250, T=150, де С - функція споживання, I - інвестиційні витрати, G - державні витрати, Т - прибутковий податок. Визначити: а) рівноважний рівень доходу; б) якщо У=2500, то наскільки збільшаться інвестиції?
Решение
У=150+0,8(У-Т)+190+250 У=590+0,8(У-Т) У=590+0,8У-120 470=0,2У У=2350
2500=150+0,8(2500-150)+I*+250 220=I*
∆I=220-190=30
Задача 29
Відома функція споживання S = 0,2У - 30, ставка прибуткового податку Т= 0,25, обсяг трансфертних виплат з держбюджету - 50, обсяг інвестицій -70, державні закупівлі на ринку благ -60 гр.од., У - національний дохід. Визначити рівноважне значення національного доходу.
Решение
AS=AD; C = 30+0.8У
С = 30+0,8(У+50-0,25У)
У=30+0,8(У+50-0,25)+60+70
У=160+0,8У+40-0,2У 0,2У+0,2У=200 0,4У=200 У=500
Задача 30
Споживання домашніх господарств характеризується функцією С = 100 + 0,8У, інвестиції = 50, витрати держави на покупку благ = 200, трансфертні виплати з бюджету = 62,5, ставка прибуткового податку = 0,25. Визначити: а) рівноважне значення національного доходу, б) стан державного бюджету (трансфертні виплати враховуються в доході у розпорядженні і не входять до обсягу державних витрат).
Решение
Y=C+I+g |
|
|
|
|
|
Y= 100+0.8у+50+200 |
|
|
|
||
Y=350+0.8y |
|
|
|
|
|
350=0.2y |
|
|
|
|
|
Y=1750 |
|
|
|
|
|
|
|
Гб |
|||
|
Гб |
|
|||
|
|
Доход |
Расход |
||
|
Доход |
Расход |
|
||
|
|
421,8 |
200 |
||
|
437,5 |
262,5 |
|
||
|
|
221,8 |
|||
|
175 |
|
|||
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
Задача 31
Національний дохід країни у базовому році становив 200 млрд. євро, а грошовий попит складав 45 млрд. євро. В аналізованому періоді національний дохід зріс на 6 %, а швидкість обертання грошей і рівень цін не змінилися. Чому дорівнює попит на гроші в аналізованому періоді?
Решение
MD =K*P*Y 45=K*P*200 K*P=0.225 MD 0.225*212 MD 47.7
Задача 32
Якщо індекс цін торік був 110, а в цьому - 121,то яким буде рівень інфляції цього року? Скільки часу буде потрібно для того, щоб ціни подвоїлися, якщо інфляція збережеться на цьому рівні?
Решение
П= |
Р−Рi |
100% |
|||||
|
|
||||||
|
|
Pi |
|
|
|||
П= |
121−110 |
100% = 10% |
|||||
110 |
|
||||||
|
|
|
|
|
|||
70 |
70 |
|
|
||||
|
|
= |
|
|
= 7 лет |
||
П |
10 |
Задача 33
Інвестиційна функція задана рівнянням I = 1000 – 40 r, де r – реальна відсоткова ставка. Чому дорівнює обсяг інвестицій, якщо номінальна ставка відсотку складає 13 %, а темп інфляції є 5 %?
Решение
Рассчитаем реальную процентную ставку как разницу между номен. ставкой % и темпом инфляции
r = 13-5=8%
Для расчета объема инвестиций подставим в данную формулу величину реальной ставки
%. I=1000-40*8=680
Задача 34
Фактичні сукупні видатки в національній економіці, в якій відсутні експортно-імпортні операції, дорівнюють 100 млрд.грн. Потенційний ВВП становить 120 млрд.грн. Гранична схильність до споживання=0,8. Визначте тип розриву та знайдіть його величину за умови, що в економіці досягнута рівновага.
Решение
E
|
|
AS |
в.и.р. |
A |
AD |
Y 100 120
Тип разрыва – инфляционный разрыв
∆Y = -в.и.р.*mA
mA = 1−0.81 = 0.21 = 5
∆Y=100-120=-20
-20= -в.и.р.*5
-в.и.р. = −520 -в.и.р. = -4
в.и.р. = 4 (млрд.грн)
Задача 35
Фактичні сукупні видатки в національній економіці, в якій відсутні експортно-імпортні операції, дорівнюють 120 млрд.грн. Потенційний ВВП становить 100 млрд.грн. Гранична схильність до споживання=0,8. Визначте тип розриву та знайдіть його величину за умови, що в економіці досягнута рівновага.
Решение
|
E |
||
|
|
|
AS |
в.р.р. |
A |
|
|
|
|
|
AD |
|
|
||
|
|
|
|