Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:

Роз План-конспект уроку

.doc
Скачиваний:
32
Добавлен:
02.03.2016
Размер:
191.49 Кб
Скачать

План-конспект уроку

Дата проведення уроку: 06.12.2012р.

Тема: Хімічний склад, будова і функції рибосом. Синтез білка.

Мета:

  1. Освітня: продовжити формувати знання учнів про структурну і функціональну організацію клітини на прикладі рибосом та біосинтезу білка; розкрити етапи синтезу білків та значення цього біологічного процесу.

  2. Розвиваюча: розвивати уміння порівнювати будову та функції біологічних структур; уміння розв’язувати елементарні вправи з трансляції; уміння бути активними, вміти логічно мислити та робити відповідні висновки та узагальнення.

  3. Виховна: виховувати працелюбність, та цілеспрямованість учнів на прикладі наукових відкриттів та пошуків вчених-біологів.

Тип уроку: Засвоєння нових знань.

Методи і методичні прийоми:

1. Інформаційно- рецептивний:

а) словесний: розповідь-пояснення, опис, бесіда,повідомлення учнів, робота з підручником.

б) наочний: ілюстрація, демонстрація;

в) практичний: виконання практичної роботи.

Прийоми навчання: виклад інформації, пояснення, активізація уваги та мислення, одержання з тексту та ілюстрацій нових знань, робота з роздатковим матеріалом.

2. Репродуктивний.

Прийоми навчання: подання матеріалу в готовому вигляді, конкретизація і закріплення вже набутих знань.

3. Проблемно - пошуковий: постановка проблемного питання.

Прийоми навчання: постановка взаємопов’язаних проблемних запитань, активізація уваги та мислення.

4.Візуальний: складання схем.

Міжпредметні зв’язки: хімія, історія, математика.

Матеріали та обладнання: схеми, малюнки, таблиці, м\медійна дошка.

Основні поняття та терміни: рибосоми, біосинтез, генетичний код, триплет, транскрипція, трансляція.

ХІД УРОКУ

І. Актуалізація опорних знань учнів (5хв).

Бліц-опитування з питань знання двомембранних органел у порівнянні з одномембранними: зробити позначення на малюнках слайдів.

ІІ. Мотивація навчально-пізнавальної діяльності учнів (3хв).

Навіщо живим організмам енергія? На що вона витрачається? Чому органічні речовини, що містяться в їжі, при введенні їх безпосередньо в кров, спричиняють загибель організму, а пройшовши через травний тракт, засвоюється клітинами організму?

ІІІ. Сприймання та засвоювання учнями нового матеріалу(28хв).

Рибосоми - є немембранними органелами клітини. Вони мають вигляд сферичних тілець, що складаються з двох різних за розмірами частин – субодиниць: великої і малої. Кожна із субодиниць складається із сполучених між собою р-РНК та рибосомних білків-протеїнів.

Мал. 65. Схема будови рибосоми:

1 - мала субодиниця;

2 - велика субодиниця

Субодиниці рибосом можуть роз'єднуватись після завершення синтезу білкової молекули і знову сполучатись між собою у місцях синтезу білків. Структурні компоненти рибосом утворюються в ядрі.

Рибосома здійснює біосинтез білків транслюючи м-РНК в поліпептидний ланцюг. Таким чином, рибосому можна вважати фабрикою, що виготовляє білки, базуючись на наявній генетичній інформації. Вони можуть бути вільно плаваючими в цитоплазмі або прикріпленими до цитоплазматичного боку мембран ендоплазматичного ретикулуму чи ядра. Активні (ті що є в процесі трансляції) рибосоми знаходяться переважно у вигляді полісом. Число рибосом у клітині залежить від інтенсивності процесів біосинтезу білків. Наприклад, у хребетних тварин найбільше рибосом виявлено в клітинах печінки, червоного кісткового мозку.

Амінокислоти їжі всмоктуються через стінки кишечника в кров і транспортуються до клітин, де з них синтезуються білки, властиві даному організму. У живих організмах утворюється величезна кількість різноманітних білків. Інформація про структуру кожного з них знаходиться у клітинах і передається нащадкам. Єдина для всіх живих організмів система запису спадкової інформації називається генетичним кодом. Вчені виявили, що кожна амінокислота в поліпептидному ланцюзі кодується певною послідовністю з трьох нуклеотидів – триплетом. 18 із 20 амінокислот кодуються від двох до шести триплетів і лише дві з них – одним.

Розповідь про етапи біосинтезу білка з використанням електронної дошки.

Етапи біосинтезу білків. Перший етап — транскрипція (від лат. транскрипціо - переписування) — синтез іРНК з ДНК. Спочатку фермент РНК-полімераза розщеплює подвійний ланцюг ДНК і на одному з ланцюгів за принципом комплементарності синтезує молекулу іРНК, яка таким чином повторює послідовність нуклеотидів певної ділянки молекули ДНК, далі з іРНК видаляються ділянки, позбавлені генетичної інформації, яка із ядра надходить до цитоплазми клітини.

Другий — трансляція (від лат. транслятіо — передача) — переклад послідовності нуклеотидів у молекулі іРНК у послідовність амінокислотних залишків молекули білка.

Потім іРНК зв'язується з субодиницями рибосом. Транспортна РНК за принципом комплементарності взаємодіє з триплетом (кодоном) іРНК, який дає сигнал про початок синтезу поліпептидного ланцюга. Внаслідок цього процесу виникає ініціативний комплекс, який складається з триплету іРНК, рибосоми та певної тРНК.

Далі поліпептидний ланцюг подовжується завдяки послідовному сполученню пептидними зв'язками амінокислотних залишків між собою. Кожна з амінокислот транспортується до рибосоми і розміщується на ланцюзі за допомогою певної тРНК, яка створює комплементарні пари з відповідним їй триплетом в іРНК .

Коли рибосома досягає стоп-кодону, синтез білкової молекули завершується, і рибосома разом з нею залишає іРНК. Потім рибосома потрапляє на будь-яку іншу молекулу іРНК, а молекула білка — в ендоплазматичну сітку, і біосинтез білкових молекул триває далі.

На останньому етапі білок набуває своєї природної структури, утворюючи певну просторову конфігурацію.

ІV. Узагальнення та систематизація знань (5хв).

Біосинтез білка належить до пластичного обміну в організмах. Система запису генетичної інформації – генетичний код – певна послідовність нуклеотидів молекул нуклеїнової кислоти, що визначає порядок розташування амінокислотних залишків у поліпептидному ланцюзі під час синтезу. Біосинтез має такі етапи: транскрипція, активація амінокислот, трансляція, утворення поліпептидного ланцюга. Синтез ланцюга із 150 амінокислот триває 3-5 секунд.

Бесіда з учнями:

1. Що таке генетичний код?

2. Назвіть етапи біосинтезу білків.

3. Що відбувається на першому етапі біосинтезу білків?

4. Що відбувається на другому етапі біосинтезу білків?

Розв’язання задачі: Перепишіть інформацію з ДНК на РНК:

1) ДНК: ЦАЦ-ЦЦТ-ААА-ГЦА.

2) ДНК: ТГЦ-АТА-ГЦЦ-ГАТ.

V. Підведення підсумків уроку (2хв).

VІ. Домашнє завдання (2хв).

Вивчити §22 у підручнику.

Розв’язати задачі:

1. Відомо, що молекула і-РНК складається з -1335 нуклеотидів. Із кількох амінокислот будуть складатися білки, які синтезуються із цієї молекули і-РНК, якщо серед них є один триплет УАГ та два триплети УГА?

2. Скільки амінокислот кодує молекула і-РНК, якщо вона синтезована на ділянці молекули ДНК, що складається з таких нуклеотндів: ААГ-ТЦА-ГЦА-ГЦЦ-ЦАГ-АЦА.

3. З досліджень відомо, що 24% загальної кількості нуклеотидів даної молекули і-РНК припадає на гуанін, 38% - на урацил, 22% - на цитозин. Визначте процентний вміст азотистих основ молекули ДНК, на якій була синтезована молекула і-РНК.

Студент-практикант: Хабло Т.П.

Оцінка:

Вчитель біології: Бабійчук Т.В.