Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:

Я у світі

.docx
Скачиваний:
20
Добавлен:
28.02.2016
Размер:
33.74 Кб
Скачать

План-конспект контрольного уроку з «Я у світі»

для 4-А допоміжного класу

Виконали Живчин І. та Куліковська М.

Тема: «Весняні турботи людей.»

Мета: поглибити знання учнів про весняні турботи людей, розширити кругозір, поповнити дієслівний словник.

Розвивати кмітливість, символічний праксис, мислення, увагу.

Виховувати повагу до праці та працелюбність, любов до природи, спостережливість.

Обладнання: Демонстраційний матеріал: апаратура для показу презентації, ребус. Роздатковий матеріал: Дод. 1, кросворд «Городні рослини» (х 4).

Хід уроку:

І. Підготовча частина (4 хв.)

1. Нервово-психічна підготовка (1 хв.)

В.: Діти, сьогодні ми проведемо цікавий урок «Я у світі». Ви вже побачили, що у класі стоїть ноутбук, отже ми будемо дивитись презентацію. Ви готові? Починаємо!

2. Організаційний момент (3 хв.)

В.: До нас сьогодні завітав гість, який хоче провести з вами урок. Але, щоб побачити його, вам потрібно розгадати цей ребус. (Вивішує на дошку.)

Що означають ці значки в ребусі? Яке слово вийшло? (Всезнайка) Отже, вітайте Всезнайку (Показує 1 слайд презентації.).

ІІ. Основна частина (32 хв.)

1. Дихальна, зорова гімнастики (2 хв.)

В.: Сядьте рівненько і зробіть глибокий вдих через ніс і протяжний видих ротом. При вдиху надуваємо кульку в животі, видихаємо і спускаємо її. Подивіться прямо, вгору, вниз, вліво до вікна, вправо до дверей, вверх, вниз. Намалюйте оченятами круг, а тепер в інший бік.

2. Актуалізація опорних знань. Повідомлення теми уроку (3 хв.)

В.: На минулому уроці ви були на екскурсії по території школи. Які ознаки приходу весни ви помітили? (Розпускаються бруньки, пробиваються із землі рослини, тане сніг, стає тепліше.) Так змінюється навесні природа. Але прихід весни впливає не лише на природу, а й на людей. Чи впливає потепління на те, як люди одягаються? Подивіться на двох дівчаток. (Слайд 2.) Котра дівчинка одягнута у зимній одяг, а котра у весняний? Але зміни в природі впливають не лише на те , як ми одягаємось, а й на те, чим ми займаємось. Отже, сьогодні ми з вами ознайомимося з весняними турботами людей, а в цьому нам допоможе Всезнайко.

3. Встановлення відповідності між частинами народних висловів про працю, їх пояснення. (3 хв.) (Текст записано на дошці до початку уроку.)

В.:Людська праця навесні має дуже велике значення і від того, як проведеш весну, залежить як пройде цілий рік, чи буде урожай, чи будуть радувати око посаджені клумби тощо. На дошці записані народні вислови про важливість праці, але вони сплутались і треба з’єднати 2 частинки одного прислів’я. Як ви розумієте ці прислів’я?

Весняний день

Посієш вчасно –

Посій у пору –

Хто спить весною –

Що посієш,

Весна ледачого

не любить.

рік годує.

плаче зимою.

будеш мати зерна гору.

вродить рясно.

те й збереш.

4. Весняні роботи на полях (2 хв.)

В.: Отже, давайте детальніше ознайомимось з тими видами роботи, які виконують люди навесні на полях.

В.: З настанням весни поля оживають (Слайд 3.). Всезнайко повідомляє, що першими на поля виходять плуги, основне завдання яких – перевернути верхній шар землі. Орання зменшує кількість бур’янів, розпушує і робить ґрунт більш м’яким, що полегшує подальший посів. Після обробки землі її засівають також за допомогою спеціальних машин. Поля засівають хлібними рослинами такими, як пшениця. Які ще злакові рослини вам відомі? (Ячмінь, жито, просо, гречка, кукурудза.)

5. Весняні турботи людей на городах (2 хв.)

В.: Крім полів, де засівають великі площі землі, у багатьох людей є власні городи. Скажіть, як ви думаєте, для чого люди вирощують рослини на власних городах, адже зараз все можна купити в супермаркеті? Свої овочі, зелень будуть смачнішими і кориснішими, бо вирощені з любов’ю, турботою та без використання хімікатів.

В.: Щоб висадити овочі рослини на городі, там теж треба обробити землю, перекопавши та розпушивши її, прибравши бур’яни (Слайд 4.). Далі господарки вручну засівають кожну зернинку чи коренеплід. Після цього за рослинами потрібен догляд: поливання, підгортання землі, прополювання від бур’янів, удобрювання. У народі посадку рослин недаремно звуть «весняні жнива», коли «день рік годує».

6. Розгадування кросворда «Городні рослини» (5 хв.)

В.: Ось вам кросворд від Всезнайка. Якщо ви впишете назви рослин у сітку кросворда, то дізнаєтесь, які рослини висаджують люди на городах навесні.

7. Весняні роботи у саду (2 хв.)

В.: (Слайд 5.) Працюють не лише на городах, а й у саду починається обрізка, побілка і обприскування дерев. І тут зволікання неприпустиме. Хвороби та шкідники чекати не будуть.

Проводять весною також посадку кущів, дерев, обрізку гілок плодових дерев і чагарників.

Коли ґрунт підсихає, видаляють торішню траву і листя. Також слід розпушити ґрунт біля кущів і дерев.

8. Гра рухів «Весняні турботи людей» (3 хв.)

В.: Ви вже багато знаєте про весняні турботи людей і я пропоную вам пограти в цікаву гру. Вам потрібно показати мовчки яку-небудь дію, яку ми виконуємо навесні на полях, на городах, в садах. А інші учні будуть відгадувати.

9. Весняні роботи у місті (3 хв.)

В.: Весна – чудова пора, коли ласкаво гріє сонечко і в таку погоду не хочеться сидіти у квартирі. Маючи вільну хвилинку, ми вирушаємо на вулицю, до парків. А щоб вулиці міста й парки були красивими, на початку весни комунальні служби міста й городяни невтомно працюють (Слайди 6, 7.). Що ви бачите на фото? Для чого люди виконують цю роботу?

10. Складання оповідання (5 хв.)

В.: Ви проглянули всі картинки з зображенням весняних робіт в місті, а тепер виконайте таке завдання: скласти невеличке оповідання «Операція "Зелена весна”» або «Як люди зустрічають весну», описавши там в декількох реченнях, як саме люди готуються до приходу весни і як її зустрічають.

11. Тест (2 хв.)

В.: (Роздає листочки з тестами (Дод. 1).) Ось вам тест від Всезнайки. Він хоче перевірити, як ви засвоїли знання з сьогоднішнього уроку. Позначте 4 дії, які виконують люди навесні.

○ Проводять посадку кущів, дерев.

○ Утеплюють вулики.

○ Збирають урожай овочів і фруктів.

○ Влаштовують клумби, садять і сіють квіти.

○ Починають посів зернових рослин і овочів.

○ Виганяють корів і овець на пасовища.

ІІІ. Заключна частина (4 хв.)

1. Заключна бесіда

В.: Отже, які ознаки приходу весни? Як вони впливають на життя людей? Які нові турботи з’являються у людей навесні? З чим вони пов’язані? Що вам найбільше запам’яталося з уроку? Що найбільше сподобалося?

2. Оцінювання діяльності дітей, вказівки щодо закінчення малюнку

3. Домашнє завдання

Доповнити оповідання розповіддю про те, як ви готуєтесь до весни, що змінюється у вас в житті з її приходом.

Додатки:

Дод. 1 (х 5)

○ Проводять посадку кущів, дерев.

○ Утеплюють вулики.

○ Збирають урожай овочів і фруктів.

○ Влаштовують клумби, садять і сіють квіти.

○ Починають посів зернових рослин і овочів.

○ Виганяють корів і овець на пасовища.

○ Проводять посадку кущів, дерев.

○ Утеплюють вулики.

○ Збирають урожай овочів і фруктів.

○ Влаштовують клумби, садять і сіють квіти.

○ Починають посів зернових рослин і овочів.

○ Виганяють корів і овець на пасовища.

○ Проводять посадку кущів, дерев.

○ Утеплюють вулики.

○ Збирають урожай овочів і фруктів.

○ Влаштовують клумби, садять і сіють квіти.

○ Починають посів зернових рослин і овочів.

○ Виганяють корів і овець на пасовища.

○ Проводять посадку кущів, дерев.

○ Утеплюють вулики.

○ Збирають урожай овочів і фруктів.

○ Влаштовують клумби, садять і сіють квіти.

○ Починають посів зернових рослин і овочів.

○ Виганяють корів і овець на пасовища.

○ Проводять посадку кущів, дерев.

○ Утеплюють вулики.

○ Збирають урожай овочів і фруктів.

○ Влаштовують клумби, садять і сіють квіти.

○ Починають посів зернових рослин і овочів.

○ Виганяють корів і овець на пасовища.

○ Проводять посадку кущів, дерев.

○ Утеплюють вулики.

○ Збирають урожай овочів і фруктів.

○ Влаштовують клумби, садять і сіють квіти.

○ Починають посів зернових рослин і овочів.

○ Виганяють корів і овець на пасовища.