Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:

usі-uroki-lіteraturnogo-chitan_

.pdf
Скачиваний:
61
Добавлен:
14.02.2016
Размер:
2.23 Mб
Скачать

II семестр

201

 

 

7 Гра «Котик і мишка»

Першою починає читати «мишка». Коли вона прочитала декілька слів або речення, то починає читати «котик». Він намагається наздогнати «мишку». Гра припиняється, коли обидва учні читають одне й те саме.

8 Складання характеристики дійових осіб

Турботлива

 

допитлива

 

уважна

 

добра

Яринка

маленька

мама

ніжна

 

здивована

 

бережлива

 

— Доведіть свій вибір словами з тексту.

9Робота в групах

— Складіть словесний малюнок до оповідання.

10 Гра «Диктор телебачення»

Читати текст, періодично відриваючи погляд, щоб подивитися на глядачів.

11 Гра «Земля — небо»

За командою «земля» — діти нахиляються до книжки і читають текст. За командою «небо» — піднімають голівки вгору, прибираючи вказівки від тексту. Знову «земля» — учні очима знаходять, де вони закінчили читати.

V.Підсумок уроку

Чи сподобалося вам оповідання?

Що вас найбільше вразило?

VI. Домашнє завдання

Переказувати оповідання.

Урок 60

Тема. Бджола мала, а й та працює. В. Сухомлинський «По волосинці» Мета: продовжити роботу над удосконаленням навичок виразного, свідомого читання; розвивати вміння визначати головну думку оповідання, оцінювати вчинки дійових осіб; виховувати працелюбність.

202

Усі уроки літературного читання. 2 клас

 

 

Хід уроку

I.Організаційний момент

II. Мовленнєва розминка

1Робота над скоромовкою

— Читайте швидко й чітко!

КЛЮЄ КУРКА КРУПКУ

Курник

Кривенький На горбку. Гарненька Курка В курнику.

Не турбуйте Курку! Клює Курка Крупку. Крупка Дрібненька, Курка Рябенька.

Г. Бойко

2Розчитування за складовою таблицею

3Учіться читати виразно!

ЛІНЬКИ НАПАЛИ

Чом це ти, котику, Довго так спиш?

Чи ліньки на тебе напали? Ми вже й із лісу

Зтатом прийшли — Грибів-маслюків Назбирали.

Чом це ти звичку Таку собі взяв:

Довго на ліжку валятись? Хто ж бо захоче

Злінивцем таким, Невмиваним, заспаним Гратись?

М. Томенко

II семестр

203

 

 

Що засуджує автор у цьому вірші?

Чи добре бути лінивим?

III.Перевірка домашнього завдання

Конкурс на кращий переказ оповідання.

IV. Сприйняття й усвідомлення нового матеріалу

1Виразне читання оповідання Василя Сухомлинського «По волосинці» вчителем

Чи сподобалося вам оповідання?

Назвіть його головних героїв.

2Словникова робота

Онука

вузлик

щоразу

весняного

пляшку

хвилювання

першокласник

в дзьобику

прийшовши

ледаченьким

волосяне

працьовита

Читання слів учнями «дощиком».

— Назвіть слова-антоніми (ледаченьким — працьовита).

3Читання оповідання учнями хором. Гра «Дощик»

Яка пора року описується в оповіданні?

4Аналіз змісту оповідання з елементами вибіркового читання

Хто пішов до лісу?

Скільки років було Петрикові?

Що бабуся дала нести онукові?

Чому він не захотів нести вузлик? Чи справді той був дуже важким?

Про що це свідчить?

Що зробили бабуся з онуком, прийшовши до лісу?

Що вони побачили? Яке було гніздо? Прочитайте.

Що так вразило хлопчика?

Яка головна думка оповідання?

5Читання оповідання учнями «ланцюжком»

Знайдіть в оповіданні зачин, основну частину, кінцівку.

Яка пташка будувала своє житло? Прочитайте.

6Робота в групах

Складіть словесний малюнок до оповідання.

Кожна група презентує свій словесний малюнок.

204

Усі уроки літературного читання. 2 клас

 

 

7 Гра «Читає Незнайко»

Учитель читає речення, замінюючи деякі слова. Учні мають помітити «помилку», прочитати речення правильно.

8Гра «Розвідники»

— Скільки разів у тексті зустрічається слово?

1-ша група: бабуся. (П’ять разів) 2-га група: Петрик. (Чотири рази) 3-тя група: пташка. (Три рази)

9 Гра «Утворіть пару»

Першокласник Петрик… Прийшовши до лісу,… Пташка швидко літала до гнізда,… Петрик підвівся…

10 Гра «Кидок — засічка»

…бабуся з онуком сіли відпочити. …був ледаченьким хлопчиком. …й глянув на кущ.

…щоразу приносячи по волосинці.

За командою «кидок» усі діти починають читати напівголосно текст. За командою «засічка» — зупиняються й олівцем відзначають останнє прочитане ними слово. Цей текст так саме читають ще раз (але не більше трьох разів). Під час повторного читання діти переконуються, що прочитали більший обсяг — «засічка» поставлена вже далі. Це доводить їм необхідність багаторазового читання тексту, адже із кожним разом результати поліпшуються.

V.Підсумок уроку

Що сподобалося сьогодні на уроці?

Чого вчить нас прочитане оповідання?

Що в ньому засуджується? Що схвалюється?

VI. Домашнє завдання

Читати оповідання. Дібрати до нього прислів’я.

Урок 61

Тема. Урок милосердя. В. Сухомлинський «Горбатенька дівчинка» Мета: учити учнів розуміти текст, виділяти в ньому головне, аналізувати, правильно

оцінювати вчинки дійових осіб; розширити уявлення учнів про добрі і погані вчинки; виховувати доброту, людяність.

Хід уроку

I.Організаційний момент

II семестр

205

 

 

II. Мовленнєва розминка

1 Вправи для розвитку дихання

«Задми свічку»;

«понюхай квіточку»;

«пий чай із блюдця»;

«подми на кульбабку»;

«насос»;

«годинник».

2 Робота над скоромовкою

Скрекоче сорока сороці:

А я у сорочій сорочці! Сорока сороці скрекоче:

А в мене яєчко сороче!

О. Орач

3 Робота над чистомовкою

Ку-ку-ку, ку-ку-ку! — сидить пташка на сучку! Ки-ки-ки, ки-ки-ки! — посадили огірки! Ко-ко-ко, ко-ко-ко! — люблю свіже молоко!

4Гра «Блискавка»

Доброта, чесність, терпимість, працелюбність, людяність.

5Робота над прислів’ями

Прочитайте прислів’я. Поясніть його зміст.

Якому з прочитаних у попередньому завданні слові відповідає прислів’я?

 

теп

го

 

ва

 

 

лід

 

 

мер

 

 

є

 

Від

ло

 

сло

 

 

і

 

 

роз

 

 

за

 

(Від теплого слова і лід розмерзає. Доброта)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Мов

 

чан

 

ка

 

 

гнів

 

 

га

 

сить

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

(Мовчанка гнів гасить. Терпимість.)

 

 

 

 

 

 

 

 

ех

св

пе

деш

на

 

не

 

неш

Бр

 

нею

 

іт

 

рей

 

 

а

 

 

зад

вер

 

ся

(Брехнею світ перейдеш, а назад не вернешся. Чесність)

206

Усі уроки літературного читання. 2 клас

 

 

III.Перевірка домашнього завдання

Які прислів’я до оповідання підготували? Що в них схвалюється, а що — засуджується? (Працелюбність — лінь)

IV. Повідомлення теми і мети уроку

— Якою, на вашу думку, повинна бути справжня людина?

Складання «павутинки» якостей людини

Працелюбність

 

 

 

 

Чесність

 

 

 

 

 

 

 

Людина

 

 

 

 

 

 

 

Доброта

 

 

 

 

Терпимість

 

 

 

 

 

 

— Усі ці якості людини відображені в народних казках, приказках, прислів’ях. Письменники присвятили цьому оповідання.

V. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу

1Читання оповідання Василя Сухомлинського «Горбатенька дівчинка» вчителем

Хто зайшов до класу?

Чому хвилювався вчитель?

2Словникова робота

Учні

здалеку

подиву

подих

полегшено

насмішки

благав

спокійний

цікавість

цікавість

затамував

всміхалися

Читання слів повільно, швидко, скоромовкою.

«Довідкове бюро»

Живенько — швидко.

Благав — наполегливо, пристрасно, невідступно просив. Іспит — перевірка знань з певного предмета, що здійснюється

згідно із встановленими правилами, екзамен.

3Повторне читання оповідання учнями «ланцюжком»

— Як клас зустрів незнайому дівчинку?

Фізкультхвилинка

4Аналіз змісту оповідання. Вибіркове читання

Який урок ішов у класі?

Скільки учнів було у класі?

II семестр

207

 

 

Прочитайте, як почувався вчитель. З якою інтонацією слід читати ці слова?

Про що вчитель «мовчки благав» дітей?

Що було в очах дітей?

Як вони дивилися на незнайому дівчинку?

Чому вчитель «полегшено перевів дух»?

Як звали дівчинку? Якою вона була?

За яку парту посадили дівчинку? Чому? Хто поступився їй місцем?

Який іспит витримав клас?

Поясніть значення виразів: «живенько відчинив»; «впилися

внезнайому дівчинку»; «полегшено перевів дух».

Які почуття вчителя передані у виділених реченнях?

Як по-іншому можна назвати оповідання?

Знайдіть в оповіданні зачин, основну частину, кінцівку.

5 Читання оповідання за частинами, складання плану

1)У двері постукали.

2)Чорноокий хлопчик відчинив двері.

3)До класу зайшов директор із новенькою.

4)Учитель затамував подих.

5)Діти дивилися з цікавістю.

6)Дівчинці поступилися місцем за першою партою.

7)Клас витримав іспит.

6Переказ оповідання за планом

Які позитивні людські якості продемонстрували діти? (Пле-

темо «павутинку»: співчутливість, лагідність, доброзичливість, прихильність…)

VI. Підсумок уроку

Чого вчилися на сьогоднішньому уроці?

Який висновок ви зробили для себе?

VII. Домашнє завдання

Переказувати оповідання за планом.

Урок 62

Тема. Совість у людини — головне. В. Нестайко «Руденький» Мета: удосконалювати техніку свідомого, виразного читання; вчити аналізувати, пере-

казувати прочитані твори, оцінювати вчинки дійових осіб; розвивати зв’язне мовлення; виховувати кращі людські якості: чесність, порядність, доброту, щедрість.

208

Усі уроки літературного читання. 2 клас

 

 

Хід уроку

I. Організаційний момент II. Мовленнєва розминка

1 Робота над скоромовкою

Наварили смакоти — Будем їсти я і ти.

А сороки і ворони Будуть їсти макарони.

Б. Чепуренко

2Читайте правильно, швидко, чітко!

Кожен стовпчик прочитати згори вниз, а потім — знизу вгору.

Джем

 

 

ґудзик

 

 

 

джин

 

 

дзвоник

дзвін

 

 

джунглі

дзиґа

 

 

джерело

дзьоб

 

 

дзеркало

бджола

 

 

дзвіночки

джміль

 

 

кукурудза

 

 

 

3Читайте, думайте, доповнюйте!

Слухають, пишуть, сидять, малюють — … (діти). Співає, літає, будує, годує — … (пташка). Повзе, блищить, шипить, жалить — … (гадюка). Пише, запитує, навчає, перевіряє — … (учитель).

III. Перевірка домашнього завдання

Гра «Обличчям до обличчя»

Учні повертаються одне до одного та переказують зміст тексту

впарах.

IV. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу. Опрацювання оповідання Всеволода Нестайка «Руденький»

1 Робота над заголовком оповідання

Гра «Мікрофон»

— Прочитайте заголовок і пофантазуйте, про що йтиметься

воповіданні.

II семестр

209

 

 

2 Напівголосне читання учнями тексту, кожен — у своєму темпі

Гра «Бджілки»

Чи сподобалося вам оповідання?

Назвіть дійових осіб оповідання.

3 Словникова робота

 

 

Пильно

інколи

тим часом

тицьнув

поплескав

хочеться

зойкнула

помилився

майданчик

похапливо

усміхнувся

справжній

Читання слів: повільно, з прискоренням, швидко, скоромовкою. Пояснення незрозумілих слів.

«Довідкове бюро»

Дременути — швидко побігти, тікаючи від кого-небудь або до-

ганяючи кого-небудь.

Тицьнув — тут: швидко віддав.

4Читання тексту учнями «ланцюжком»

З якою інтонацією слід читати слова руденького хлопчика? (Невпевнено, тихо, сором’язливо)

Чиї слова слід читати впевнено, повчально, спокійно? (Ді-

дуся)

Фізкультхвилинка

5Аналіз змісту оповідання з елементами вибіркового читання

Хто грався на майданчику?

Хто і чим пригостив дітей?

Що зробив із цукеркою чорнявий хлопчик? А дівчинка та руденький хлопчик?

Чому дременув чорнявий хлопчик?

Як дівчинка відреагувала на образу?

Якою була поведінка руденького? Прочитайте.

Чому він «швидко пішов геть»?

Хто похвалив руденького хлопчика? Прочитайте.

Чому він не може бути поганим?

Який висновок зробив дідусь?

Які слова передають головну думку оповідання?

Яка якість обов’язково повинна бути у справжньої людини? (Дописати в «павутинку»)

6Читання уривка тексту за особами. (Розмова руденького хлопчика і дідуся)

210

Усі уроки літературного читання. 2 клас

 

 

7Складання характеристики дійових осіб

Хто з дійових осіб оповідання вам сподобався? Хто — ні?

Чому?

Кого ви жалієте?

Скажіть, хто який.

 

спостережливий

 

добрий

 

маленька

Чорнявий хлопчик

злий

жадібний

руденький хлопчик

мудрий

дівчинка

розважливий

дідусь

слабка

 

 

сором’язливий

 

самокритичний

 

боягузливий

8 Гра «Читає Незнайко»

Учитель читає речення, замінюючи деякі слова. Учні мають помітити помилку, прочитати речення правильно.

9Робота в групах

Вибрати із тексту:

1-ша група — слова — назви предметів. 2-га група — слова — назви ознак. 3-тя група — слова — назви дій.

10Гра «Впізнай героя»

До слів — назв дій доберіть назву предмета (дійової особи). Тицьнув, вихопив, дременув — … (чорнявий хлопчик). Зойкнула, скривилась, заплакала — … (дівчинка).

Тицьнув, подивився, пішов, спинився, почервонів, зітхнув —

(руденький хлопчик).

Сидів, бачив, усміхнувся, сказав, поплескав — … (дідусь).

V.Підсумок уроку

Чого вчить оповідання, над яким сьогодні працювали?

Із кого з героїв оповідання слід брати приклад?

Із ким би ви хотіли товаришувати — з чорнявим чи з руденьким хлопчиком? Чому?

VI. Домашнє завдання

Стисло переказувати оповідання.

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]