Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
1 курс - Педагогика - И.Зязюн.doc
Скачиваний:
195
Добавлен:
11.02.2016
Размер:
3.89 Mб
Скачать

Діалог учителя з учнями на уроці

Мета: узагальнення досвіду творчої самостійної роботи студентів, визначення напрямів їхнього подальшого професійного самовиховання, стимулювання потре­би в ньому

Обладнання: вщеомагштофон, дидактичні засоби навчання, необхідні для реа­лізації задумів конкурсних уроків

Завдання для студентів

1. Підготувати фрагмент уроку (організація навчання на засадах діалогічної взаємодії вчителя з учнями) для його демонстрації на конкурсі (час виступу — до 7 хв) Тема, етап уроку — за вибором студента

2. Розробити режисуру свого спілкування з аудиторією на підставі аналізу умов проведення конкурсу визначити завдання і надзавдання своєї діяльності, засоби встановлення особистісного контакту, завоювання ініціативи у спілкуванні, розвитку діалогу зі слухачами, продумати смислові та емоційні акценти, тон темпоритм викладу, визначити оптимальну дистанцію спілкування, своє розміщен­ ня в аудитори, обміркувати інструментовку спілкування (голос, мовлення, міміку, пантоміміку, пластику рухів)

3. Підготуватися до демонстрації вправ, які виконуються для підготовки мов­ леннєвого і психофізичного апарату до творчої роботи в публічних умовах

415

Хід заняття

1. Підготовка до конкурсних змагань. Виконання вправ для психологічного налаштовування на творчу діяльність

Вправи виконують у процесі групової роботи (10—13 осіб) або в мікрогрупах (5 — 7 осіб); керують роботою студенти учасники кон­курсу:

  1. Артикуляційна зарядка. Тренування м'язів губ, нижньої щелепи, язика.

  2. Вправи на розвиток фонаційного дихання, голосу.

  3. Вправи на вдосконалення дикції (скоромовок)1.

  4. Вправи на зняття м'язового напруження.

Після групової роботи відводять час для проведення роботи, спря­мованої на створення творчого самопочуття за індивідуальною програ­мою студентів (самонавіювання, створення установки на самоконтроль; візуалізація зовнішнього вигляду, відтворення в пам'яті логіки уроку, «занурювання» в його зміст тощо).

2. Конкурс: моделювання ситуацій уроку

Роботу студентів оцінюють за критеріями: 1) цілеспрямованість діяльності; 2) її орієнтація на діалогічну взаємодію зі слухачами; 3) до­цільність засобів встановлення контакту, розвитку пізнавальної актив­ності учнів; 4) культура та естетична виразність мовлення, зовнішнього вигляду, поведінки; 5) рівень саморегуляції і самоконтролю діяльності.

На цьому, завершальному, етапі навчання студенти мають продемон­струвати вміння практично застосовувати знання елементів технології побудови і здійснення діалогічної взаємодії на уроці: встановлення кон­такту з аудиторією; створення в учнів когнітивної установки, психологіч­не налаштовування на урок; побудова монологу вчителя як внутрішнього діалогу з учнями; створення на уроці ситуацій співроздумів і співпере­живань; організація навчання на різних рівнях пізнавальної активності учнів; створення робочого самопочуття вчителя та учнів на уроці.

Конкурс також дає змогу продемонструвати рівень практичного опанування студентами всією програмою з основ педагогічної майстер­ності в аспекті володіння педагогічною технікою.

Важливо зрозуміти, якою мірою студент володіє професійними особ­ливостями уваги, мовлення, невербальними засобами спілкування, вмінням гідної самопрезентації. Чи притаманне йому почуття такту у виборі засобів впливу на аудиторію, у визначенні свого стилю, тону,

1 Див Основи педагогического мастерства / Под ред Й А Зязюна. — С 121-130.

416

дистанції спілкування. Чи відчуває він реакцію слухачів на свої слова, поведінку, дії, чи враховує її, чи намагається вести урок-спілкування на рефлексивній основі.

Усі ці питання були предметом вивчання на різних попередніх за­няттях. Проведення конкурсу сприяє синтезу, інтеграції набутого, є на­года ще раз повернутися до вивченого, більшою мірою на рівні самоана­лізу й самооцінки педагогічної діяльності.

Соседние файлы в предмете Педагогика