Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:

уроки з мови 11кл голобородько

.pdf
Скачиваний:
1993
Добавлен:
13.04.2015
Размер:
2.73 Mб
Скачать

Повторення вивченого в 10 класі. Стилістика мови. Культура мовлення 11

Які головні ознаки кожного зі стилів не вказані у поданій характеристиці?

Розподільна робота

Заповніть таблицю, розподіливши подані нижче жанри за їхньою стильовою характеристикою.

 

Книжні стилі

Розмовний

Мова

 

 

 

стиль

художньої

науковий

діловий

публіцистичний

 

літератури

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Тези, протокол, нарис, репліка, повість, дисертація, реферат, звіт, роман, оповідання, поема, заява, акт, конспект, доповідна, звинувачувальний акт, діалог, лозунг, листівка, закон, постанова, анкета, характеристика, ода, казка, стаття, замітка, оголошення, угода, виступ.

Які ще жанри ви знаєте? Доповніть таблицю своїми прикладами.

Коректорська правка

Виправте помилки.

Стати в нагоді, під відкритим небом, біле місце, здавати екзамени, заключати угоду, попередити пожежу, у своє задоволення, видатися у вічі, нічого гріха таїти, поговорити по душах, жити приспівуючи, у лід зрушився, потерпіти невдачу.

Правильні відповіді: бути в пригоді, просто неба, біла пляма, складати іспити, укладати угоду, запобігти пожежі, впадати в око, ніде правди діти, поговорити по щирості, жити в розкошах, крига скресла, зазнати невдачі.

Комунікативний практикум

Підберіть власні приклади до тези Ф. І. Буслаєва про синоніми: «У мові нема двох чи кількох слів, що означають рішуче одне і те ж, як дві краплі води. Навіть слова лоб,чоло,вінецьпри однаковому значенні виражають різні відтінки (тут межа між синонімами і між архаїзмами, варваризмами, провінціалізмами)».

Висловіть свою точку зору з цього приводу.

Лексична робота

Попрацюйте в парах. Запишіть по черзі словосполучення, добираючи з дужок найбільш точне слово. Мотивуйте свій вибір.

(Прихильник, шанувальник, послідовник) таланту; (доступний, зрозумілий, досяжний) виклад; (сперечання, спір, дискусія)

12

Усі уроки української мови в 11 класі. Академічний рівень

 

 

у пресі; (обіймати, осягати, охоплювати) посаду; (говорити, казати, висловлювати) думки; (оплачувати, сплачувати, платити) борги; (діставати, здобувати, набувати) освіту; (вичерпна, фундаментальна, глибока) відповідь; (хиба, помилка, вада) в розрахунках; (проведення, здійснення) валютних операцій.

ІV. Контрольно-рефлексивний етап

Рефлексія у вигляді суджень

Закінчіть речення.

Українська мова — це мова… Для мене українська…

Діамантом дорогим називав мову… Стилістичні засоби — це… Українська літературна мова має… стилів. Жанри публіцистичного стилю…

Сьогодні на уроці для мене важливим було…

V. Домашнє завдання

Напишіть твір-мініатюру, у якому довести або спростувати одну з тез: «Людина, байдужа до рідної мови, — дикун» або «Кожна мова має свій шлях розвитку, на якому позначились історичні події, пережиті народом… Усе це створює… національну психіку, що так виразно відбивається в мові»

(Б. Антоненко-Давидович).

Урок № 2   НОРМА ЛІТЕРАТУРНОЇ МОВИ ЯК ОСНОВНЕ ПОНЯТТЯ

ПРАВИЛЬНОСТІ МОВЛЕННЯ, ЇЇ ВАРІАТИВНІСТЬ

Мета: узагальнювати знання учнів про стилістику, повторити вивчене про значення норми літературної мови, удосконалювати вміння визначати стилістичні ознаки слів та текстів, утворювати слова і форми слів; розвивати навички роботи з текстами, уміння робити лінгвістичний аналіз тексту, навички роботи з інформацією, творчі навички; збагачувати словниковий запас; виховувати дбайливе та уважне ставлення до рідної мови.

Внутрішньопредметні зв’язки:

Орфоепія: наголошування слів.

Лексика: стилістичне забарвлення синонімів.

Повторення вивченого в 10 класі. Стилістика мови. Культура мовлення 13

Морфологія: утворювання числових форм іменників. Фразеологія: значення та вживання фразеологізмів. Морфеміка: значення суфіксів іменників.

Тип уроку: повторення знань, удосконалення вмінь і навичок.

Людина вища за тварину здатністю до мови, але нижча за неї, коли негідно поводиться з мовою.

Сааді

ПЕРЕБІГ УРОКУ

І. Організаційний момент

ІІ. Ознайомлення учнів із темою, метою і завданнями уроку

Слово вчителя. Мови — і рідної, і чужої — вчаться все життя. Кажуть: «Заговори, щоб я тебе побачив», бо рівень культури мови визначає і культуру мислення, і загальну культуру людини. Особистість не може формуватися без засвоєння доброї літературної мови. Якщо людина не навчиться говорити точно, доречно, виразно, якщо її мовлення не буде чистим і багатим, різноманітним, вона не навчиться добре, послідовно і логічно мислити, вона не зможе пізнати навколишній простір і відкрити свій внутрішній світ. Панас Мирний говорив: «Мова — така ж жива істота, як і народ, що її витворив». А народ — це окремі люди, кожна людина зокрема. Для усіх людей — носіїв мови, діють закони, які лінгвісти називають мовними нормами. Саме про них ми сьогодні і будемо говорити.

ІІІ. Виконання практичних вправ, спрямованих на повторення вивченого

Робота з опорною схемою

Згадайте, що таке мовні норми. Які ознаки вони мають?

Де зібрано закони писемної мови?

Матеріал для вчителя. Мовна норма — це сукупність мовних засобів, що вважаються правильними й сприймаються носіями мови як зразок суспільного спілкування в певний період розвитку мови і суспільства. Ознаки мовної норми: гнучка стабільність, варіантність, дотримання усталених, загальноприйнятих правил щодо слововживання, написання, наголошування слів, граматичного оформлення висловлювання. Закони писемної мови зібрані в «Українському правописі» (редакція 1993 р.).

14

 

 

Усі уроки української мови в 11 класі. Академічний рівень

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Норми літературної мови

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

лексичні й фразеологічні

 

 

орфографічні й пунктуаційні

 

 

орфоепічні

 

 

стилістичні

 

 

словотворчі

 

 

граматичні (морфологічні та синтаксичні)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Робота з таблицею

Заповніть таблицю за поданим початком.

Види норм української літературної мови

Орфоепічні

Регулюють вимову звуків та наголо-

 

шування слів

Лексичні й фразеологічні

Морфологічні

Синтаксичні

Орфографічні й пунктуаційні

Словотворчі

Стилістичні

Робота з текстом

Прослухайте уважно текст.

До найкоштовніших надбань кожного народу належить мова. Мова — найбільший духовний скарб, у якому народ виявляє себе творцем, передає нащадкам свої досвід і мудрість, перемоги і славу, культуру і традиції, думи і сподівання.

Слово — це життя народу, невмируще джерело його поступу. З цього невичерпного джерела мовець здобуває і засвоює не тільки знання про навколишній світ, а й моральні та естетичні цінності. Тонкий різець слова формує і вигранює особистість. Прилучення до мовних скарбів надає нам духовної дужості, адже мова є наймогутнішим виявом національної культури.

Повсякчас потрібно відкривати для себе красу, неповторні барви, музику, високість і найтонші відтінки слова.

Висока культура мовлення, як складова гармонійної особистості, передбачає вміння правильно розмовляти і писати, активно

Повторення вивченого в 10 класі. Стилістика мови. Культура мовлення 15

і творчо застосовувати мовні знання відповідно до мети й умов спілкування. Цього можна досягти вмілим і доцільним уживанням слів, різноманітних синтаксичних конструкцій, а в усному мовленні — багатством інтонації.

Знання виражальних засобів мови й уміння використовувати їх залежно від потреб спілкування — вищий ступінь опанування мовної культури. Щоб забезпечити його, треба знати призначення мовних засобів досягнення стилістичної виразності мови

(За І. Вихованцем).

Знайдіть у тексті відповіді на питання.

Як мова впливає на особистість?

Що таке культура мовлення і як досягти її високого рівня?

Лінгвістичне змагання

Коментар для вчителя. Подальшу роботу на уроці пропонуємо організувати у формі змагання, розділивши клас на двітри команди. Кожна виконує завдання, потім результати роботи колективно перевіряються, учитель веде облік помилок кожної команди і визначає переможця.

Конкурс 1. Орфоепічна розминка

Поставте наголос у словах.

Адже, бажаний, ознака, близький, вимова, каталог, у цілому, вогкий, сільськогосподарський, дихання, завдання, одинадцять, дрова, другий, здійсненний, помаленьку, сімдесят, чотирнадцять.

Які норми регулюють правила наголошення слів?

Конкурс 2. «Утвори форми слів»

Утворіть, де можливо, дві числові форми іменників.

Чому деякі іменники мають тільки одну числову форму? Наведіть свої приклади.

Кисень, вода, камінь, радість, колосся, блакить, Україна, птахи, жнива, оповідання, дітвора, площа, пісок, масло, хліб, сталь, переконання, солодощі.

Які норми регулюють правила утворення форм слів?

Конкурс 3. Лексична робота

З’ясуйте значення й стилістичне забарвлення кожного слова в синонімічних рядах. Визначте стрижневе слово кожного ряду.

Берегти — боронити — уборонити — зберегти. Бігти — мчати — нестись — гасати — ганяти — скакати. Парубок — юнак — хлопець — молодик — молодець. Безліч — чимало — чималенько — тьма — багацько — сила-силенна. Обличчя —

16

Усі уроки української мови в 11 класі. Академічний рівень

 

 

лице — лик — пика — фізіономія — вид. Чудовий — чудесний — дивний — дивовижний — чарівний — пречудесний.

Як стилістичне забарвлення слова впливає на правила його вживання?

Конкурс 4. «Кращий знавець фразеологізмів»

Наведені фразеологізми запишіть у три колонки: розмовнопобутові, народнопоетичні, книжні. Поясніть їх значення, використавши фразеологічний словник.

Витріщити очі, слово в слово, язик чесати, з оригіналом згідно,

здавніх-давен, шуми в серці, червоная калинонька, гуси-лебеді, рухоме майно, на точці замерзання, грати першу скрипку, як риба у воді, допекти до живого.

Наведіть ще приклади фразеологізмів, що належать до трьох указаних груп.

Конкурс 5. «Увага! Суфікси!»

У поданих іменниках визначте суфікси і поясніть їх роль у вираженні різних відтінків почуттів.

Шептун, дідунь, мамуня, вогник, вовчице, хатиночка, зміюка, кошеня, звірятко, хлопчисько, писака, звірюга, оченята, розбишака, зіллячко, зозулька, бородань, водиця, парубота, бродяга, голівонька.

Конкурс 6. Творча робота

Складіть невеличкий жартівливий текст, використавши слова з попередньої роботи.

Конкурс 7. «Чергування!»

Пригадайте правила чергування і/й, у/в, з/із/зі, -ти/ть, -ся/сь. Поясніть, чому мова закріпила їх у правилах, чого ми досягаємо дотриманням цієї варіативності.

Конкурс 8. Усна робота

Визначте характер помилок у поданих конструкціях, підберіть правильний варіант.

Хочеться сказати кілька зауважень з приводу прочитаної доповіді. Звернемо увагу до легенди про Данко. У допомозі вчителю можуть стати й популярні посібники з історії живопису. У кінотеатрі ми зустріли Ольгу з Миколою і їхню Наталочку з косичками. Дядько Лев добре ставиться до Мавки, любить природу. Такі люди і молодь були достойними епохи, в яку вони жили. У своїх творах і віршах Шевченко гнівно викриває царизм. Хлопчаки тікали, накивавши п’ятами.

Повторення вивченого в 10 класі. Стилістика мови. Культура мовлення 17

Конкурс 9. Стилістична робота

З’ясуйте емоційні та стилістичні можливості наведених дієслів. Доповніть ряди власними прикладами.

Штовхнути, козакувати, парубкувати, дівувати, гарувати, кухарювати, батрачити, наймитувати, багатшати, добрішати, старітися, молодіти, злішати, розумнішати, гладшати, теплішати.

Заметушитися, заспівати, заговорити, зажевріти, закричати, засвітися; розкричатися, розговоритися, розспіватися, розсістися, розшарітися.

V. Домашнє завдання

Складіть текст про літературну норму з п’яти рядків за схемою:

1)іменник;

2)два прикметники;

3)три дієслова;

4)одне речення;

5)асоціативний рядок.

Записати 10 українських народних прислів’їв і приказок, побудованих на антитезі або антонімії. Визначити стилістичне забарвлення цих мовних засобів.

Урок № 3   СТИЛІСТИЧНЕ ЗАБАРВЛЕННЯ ГРАМАТИЧНИХ

ПОНЯТЬ І ГРАМАТИЧНИХ ФОРМ. НАПИСАННЯ

УПРИКМЕТНИКАХ, ДІЄПРИКМЕТНИКАХ, ЗАЙМЕННИКАХ, ПРИСЛІВНИКАХ; -НН- У ПРИКМЕТНИКАХ, ПРИСЛІВНИКАХ

Мета: повторити, закріпити, узагальнити і систематизувати матеріал з теми уроку; розвивати мовне чуття; виховувати уважне ставлення до слова.

Внутрішньопредметні зв’язки: граматика і стилістика, граматика і орфографія, мова й мовлення.

Міжпредметні зв’язки: мова і література, українська і російська мови.

Тип уроку: урок систематизації й узагальнення знань, умінь і навичок.

ПЕРЕБІГ УРОКУ

І. Організаційний момент

ІІ. Ознайомлення з темою, завданнями і метою уроку

18

Усі уроки української мови в 11 класі. Академічний рівень

 

 

ІІІ. Актуалізація мотиваційних резервів учнів

Аудіювання з елементами аналізу граматичних понять і граматичних форм

Прослухайте текст. З’ясуйте його стилістичну належність.

Дід спокійно, наче недочув, вів далі: «Іще сказав зайчик, щоб хлібець ти доїв увесь, бо негоже залишати одкуски — у них уся твоя сила. Ото з’їси, прибуде здоров’я, то й підемо до лісу хмиз заготовляти. Мо, й зустрінемо вухатого…»

Онук швиденько з’їв дідового ласунчика і вибіг на вулицю. Лише тоді старий мовив: «Воно, дочко, може, й так — не повірить дитя у мою казку, але запам’ятай: дитина є дитиною, і гарна казка для неї, як пісня для душі. Не позбавляй дитини дитинства, все-таки воно ще мале і розмовляти з ним треба його ж мовою. А паска, будь ласка, повісь на стінку. Я ним лише виправляю бритву. Ми з бабою виховали восьмеро дітей, а жодного разу не скористалися такою наукою…»

У наш гомінкий час батькам не завжди випадає приділити належну увагу дитині. А їй, як повітря, доконче потрібне безпосереднє, непоспішливе спілкування. Сказане начебто мимохідь дідусеве слово повчання, його непоспішлива заувага одзеркалюються в дитячій душі живіше, предметніше, ніж мертві «Пра-

вила» (За В. Скуратівським).

Назвіть частини мови у другому абзаці.

Яка основна думка уривка?

ІV. Систематизація і узагальнення матеріалу у процесі практичної роботи

Узагальнювальні вправи

Запишіть речення. Поясніть правопис і -нн- у прикметниках і прислівниках.

І. 1. Марево, мов у дзеркалі, відбивалося в тихих заводях сонної річки (А. Шиян). 2. Осінній ночі — туманній і мрячній, надходив кінець (Ю. Смолич). 3. Холодний солоний вітер дмихнув зі сходу (Ю. Яновський). 4. Ліс шумить, красою повен, навіває птицям сни. І гойдається, мов човен, верх столітньої сосни (П. Дорошко). 5. Незліченні скарби століттями лежали незаймані в глибинах землі.

ІІ. 1. Треба хороші справи робити не на замовлення, а щоденно «все життя» (О. Донченко). 2. Поволі, але невпинно підіймалася вгору світла завіса ранку. (П. Колесник). 3. Річка непомітно переходила в озеро (В. Василевська). 4. Море було тихе, безмежне і несказанно красиве.

Повторення вивченого в 10 класі. Стилістика мови. Культура мовлення 19

Перекладіть українською мовою. Поясніть правопис і -нн- в дієприкметниках в українській і російській мовах. Утворіть і запишіть словосполучення дієприкметників з іменниками.

Разработанный, прочитанные, построенная, созданное, услышанные, сказанное, написанный.

Творче конструювання (у групах та самостійно)

Продовжте ряди слів і поясніть у них написання і -нн-. З одним словом кожного ряду складіть речення і запишіть. Підкресліть і -нн-. Укажіть, до якої частини мови належать ці слова (самостійно).

Старовинний, скошений, несподівано, височенні, весняне, беззмінно, страшенно

Лінгвістичне дослідження

Прочитайте речення. Поясніть стилістичне забарвлення граматичних категорій виділених слів. Запишіть у зошити 2–3 речення (на вибір). Підкресліть члени речення.

Думала сумна смерека — де краса у мене?.. Як мій дуб мене покине, що буде зі мною? (Д. Павличко). 2. Йду. Гладжу рукою соболину шерсть ячменів, шовк колосистої хвилі (М. Коцюбинський). 3. Ой, зійди, зійди, ти зіронько та вечірняя (Народна пісня). 4. Ідеш і слухаєш, і чуєш рідну землю, що годує тебе не тільки хлібом і медом, а й думками, піснями і звичаями… (О. Довженко). 5. А я собі гуляю, як рибка по Дунаю (Народна пісня). 6. І от тепер лишилася одна я, одна, одна, на цілий світ одна (Народна пісня).

Чим пояснити вживання форм прикметників на -ім у поетичних творах? Запишіть 1–2 речення (на вибір).

1.Ви багато знаєте, нівроку, а проте вам чесно доведу, що бувають вальдшнепи щороку в Ботанічнім, Київськім саду (М. Рильський). 2. Три тополі в однім полі посадили школярі (А. Малишко). 3. Для нас у ріднім краю навіть дим солодкий та коханий

(Леся Українка).

Перепишіть, поставте в кличній формі виділені іменники. Якого художнього прийому досягають поети вживанням кличної форми від іменників загальних назв?

1.Де колишнє чайкою тужило, ти зростаєш, світла наша сила. 2. Поглянь, людина, і спокійно йди на вулиці, на площі,

вгай, у поле (М. Рильський). 3. Орися ж ти, нива, долом та го-

рою (Т. Шевченко).

20

Усі уроки української мови в 11 класі. Академічний рівень

 

 

V. Підсумок уроку

1.Розкажіть про стилістичну роль граматичних понять і граматичних форм.

2.Наведіть приклади написання і -нн- у різних частинах мови.

VІ. Домашнє завдання (за варіантами)

Виконати вправу за підручником.

Виписати речення, в яких зустрічаються слова з і -нн- у прикметниках і прислівниках.

Напишіть міні-твір, використавши слова, в яких пишеться -нн-.

Урок № 4   АУДІЮВАННЯ ТЕКСТІВ ДІАЛОГІЧНОГО

Й МОНОЛОГІЧНОГО ХАРАКТЕРУ РІЗНИХ СТИЛІВ, ТИПІВ

ІЖАНРІВ МОВЛЕННЯ. ВИДИ ЗАПИСУ ПОЧУТОГО: ДОКЛАДНИЙ ЗАПИС, КОНСПЕКТ

Мета: удосконалювати вміння й навички слухати і розуміти тексти діалогічного й монологічного характеру різних стилів, типів, жанрів мовлення, використовувати різні способи фіксації почутого (докладний запис, конспект); розвивати комунікативно-мовлен- нєві вміння, мислення (аналітичне, синтетичне, критичне); виховувати у школярів за допомогою мовленнєво комунікативного дидактичного матеріалу патріотичні почуття.

Обладнання: схеми-опори, роздавальні матеріали, картки з прислів’ями, пам’ятки.

Внутрішньопредметні зв’язки: синтаксис (текст), лексикологія (терміни).

Міжпредметні зв’язки: література, історія, географія.

Тип уроку: урок розвитку мовленнєвих умінь (урок аудіювання).

ПЕРЕБІГ УРОКУ

І. Організація класу

ІІ. Ознайомлення з темою, метою і завданнями уроку

Прочитайте прислів’я. Що їх об’єднує. Сформулюйте тему й мету уроку.