План
.docxПлан-конспект зачётного урока
Класс: 8
Название учебника: Английский язык: учеб. пособие для 8-го кл. Л.М.Лапицкая и др.
Дата: 06.12.2011г.
Тема: Time is money
Цели:
Практическая: Введение и первичное закрепление лексики по теме “Time is money”
Воспитательная: Воспитание интереса учащихся к такой проблеме как деньги и их истории.
Развивающая: Развитие языковой догадки и ассоциативного мышления, развитие прогностических умений.
Задачи:
-
Формирование технических навыков чтения
-
Повторение интонационных моделей вопросительных предложений
Языковой и речевой материал:
Новый материал: Лексика на стр. 69, 71, 72
Оснащение урока:
-
Учебник
Ход урока
№ |
Этап и его цель |
Содержание этапа |
Педагогическая модель |
Примечания |
1. |
Организационный момент.
Переключение на аглийскую языковую базу.
(3 минуты)
|
Good morning, boys and girls! Who is on duty today? Who is absent today?
Now repeat the tongue-twister after me: She sells sea shells on the sea shore, The shells that she sells are sea shells I’m sure. So if she sells sea shells on the sea shore, I’m sure that the shells are sea shore shells.
Who wants to read the tongue-twister? |
t – cl
t – cl
t – p
|
Firstly, all pupils repeat after the teacher, then the teacher asks to read the tongue-twister several pupils individually. |
2. |
Этап введения.
Объяснение и повторение языкового материала.
(7 минут) |
What do you think all these things have in common? Nobody knows what all these things have in common. OK, we return to this question at the end of our lesson.
|
t – cl
t – cl – p
|
Ex.1 at page 69 Английский язык: учеб. пособие для 8-го кл. Л.М.Лапицкая и др.
Ex.2a at page 69 Английский язык: учеб. пособие для 8-го кл. Л.М. Лапицкая и др. |
№ |
Этап и его цель |
Содержание этапа |
Педагогическая модель |
Примечания |
3.
|
Этап тренировки.
Формирование и развитие языковых навыков.
(до 20 минут)
|
|
t – cl – p
t – cl – p
t – cl – p
|
Pupils answer the question.
Ex. 4a at page 71 Английский язык: учеб. пособие для 8-го кл. Л.М. Лапицкая и др.
Pupils full the answers by words which have been learnt during the lesson. |
4.
|
Этап речевой практики.
(7 минут)
|
What do you think all these things have in common?
|
t – cl – p
t – cl – p
|
Ex.1 at page 69
Ex. 2b at page70 |
5.
|
Этап организации домашнего задания (с пояснением).
(2 минуты)
|
Your homework is ex. 6 at page 72. For example: the 3d question is question about money in your family, the 10th question is question about money in Belarus.
|
t – cl
|
Pupils write down their homework
|
6. |
Завершающий этап.
Подведение итогов.
(3 минуты)
|
I’m sure that you have found out something new and interesting for you during the lesson. Say what you have learnt. Today I have found out that … During today’s lesson I have discovered that …
Thank you for being active. Have a good day
|
t – cl – p
|
Pupils give appreciation of their work and say what they have learnt during the lesson
|