Urok_vodoymi_ridnogo_krayu_1_klas
.docТема: Водойми рідного краю 1 клас
Мета: ознайомити учнів з водоймами рідного краю; навчити розрізняти учнів типи водойм (джерело,криниця,річка,море,ставок,озеро) та знаходити їх на фізичній карті України; виховувати любов до природи рідного краю та бережливе ставлення до водойм.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань, умінь та навичок.
Методи ведення: словесно-ілюстративний, практичний.
Обладнання: фізична карта України, підручник, сюжетні малюнки.
План уроку
І. Організація класу – 1 хв.
ІІ. Актуалізація опорних знань – 5 хв.
1. Фронтальна бесіда
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності – 7 хв.
1. Вправа «Знайдіть зайве слово».
2. Евристична бесіда.
ІV. Сприймання і усвідомлення учнями нового матеріалу – 20 хв
1. Відгадування загадок з елементами показу малюнків.
2. Розповідь учителя.
3. Робота з фізичною картою України з елементами розповіді вчителя.
4. Бесіда.
5. Робота з підручником стор. 122-123.
V. Систематизація та узагальнення вивченого матеріалу – 5 хв.
1. Розповідь учнів про значення водойм рідного краю.
2.Гра «Відгадай».
3. Читання пам’ятки.
4.Виконання малюнка.
5.Гра «Так чи ні»
VI. Домашнє завдання – 3 хв.
VII. Підсумок уроку – 2 хв.
Хід уроку
І. Організація класу
Усі сідайте тихо, діти.
Домовляймось – не шуміти,
Руку гарно підіймати,
На уроці не дрімати,
А знання мерщій хапати –
Щоб не було нам мороки.
Всі готові до уроку?
Тож, гаразд. Часу не гаймо
І урок наш починаймо.
ІІ. Актуалізація опорних знань
-
Фронтальна бесіда
-
Що ми називаємо рідним краєм?
-
В якій області ми проживаємо?
-
А в якому місті ми живимо?
-
Уявіть, що до нас приїхали люди з іншої країни. Що ми можемо розповісти про нашу країну? ( в якій природній зоні ми живимо, який у нас клімат, які тварини та рослини зустрічаються в нашій місцевості).
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності, повідомлення теми уроку
1. Вправа «Знайдіть зайве слово»
Річка, гора, океан, озеро,струмок, море,ставок.
2. Евристична бесіда
-
Якою назвою можна об’єднати решту слів?
-
Тема нашого уроку - «Водойми рідного краю»
-
Яких з цих водойм немає в нашому краї?
-
Яка із цих водойм найменша, а яка найбільша?
ІV. Сприймання і усвідомлення учнями нового матеріалу
1. Відгадування загадок з елементами показу малюнків
-
Які водойми є в нашому краї, ви дізнайтеся, якщо відгадаєте загадки.
Дзюркочу серед лісу я,
Холодне ,гомінке.
Ще здалеку по пісеньці
Впізнаєте мене. (джерело).
Серед села
Стоїть бочка немала. (криниця)
Навкруги вода
А з питвом біда. (море)
Стоїть корито
Повне налито. (ставок)
Без ніг,а біжить
Без рук, а рукави має. (річка)
2. Розповідь учителя.
-
Без води немає життя, вода є в кожній живій істоті. Без їжі можна прожити набагато довше, ніж без води. Вода є в океанах і морях, річках і озерах, під землею і в ґрунті. Океани, моря, річки, озера, болота, ставки, джерела, водосховища — це водойми. Розрізняють штучні і природні водойми. Природні водойми утворились без участі людини. Водойми, що утворені людиною, називаються штучними.
Водойми
море річка озеро болото
джерело ставок водосховища
3. Робота з фізичною картою України з елементами розповіді вчителя.
- Річок на світі багато, але всі вони рідні. Але майже кожна річка починається з джерела. Маленькі струмочки заливаються в річки. З малих річечок утворюються великі річки. Вони вбирають в себе підземні води та опади.
- Річка тече по заглибині, що називається руслом. У річки є два береги - правий і лівий. Якщо стати за напрямом течії, то праворуч буде правий берег, а ліворуч - лівий. Більшість річок мають притоки. Притоки - це річки, що впадають в головну річку. Чим більшою є річка, тим більшим у неї є приток.
- Головними річками України є- Дніпро, Дністер та Південний Буг (показ вчителем на карті).
- Озеро - це природна западина на поверхні землі, що заповнена водою і оточена з усіх боків сушею.
- Найбільшими озерами України є Синевір, Ялпуг та Сиваш.
Ялпуг - це найбільше прісне озеро, Синевір - це глибоке озеро,яке знаходиться в горах Карпатах. Сиваш – солоне озеро, яке знаходиться в Криму. (показ на карті)
Сиваш Синевір Ялпуг
- Болото - дуже зволожена ділянка суші, на якій ростуть вологолюбні рослини. Болота трапляються у лісах, де на поверхню виходить джерело, а вода не має куди стікати. Вони живлять підземні води, що є важливим джерелом водопостачання.
- Море - це частина океану, що заходить у сушу. Море завжди з'єднане з океаном. Вода у морі є гірко-солоною. Україну омивають Чорне та Азовські моря.
Чорне море Азовське море
4.Бесіда.
- А в якому місті ми живемо?
- Які водойми ви зустрічали у нашій місцевості?
- Місто Кривий Ріг розташоване у степовій зоні України, на злитті річок Інгулець і Саксагань, які входять до басейну річки Дніпро.
Фізкультхвилинка
Встаньте, діти, посміхніться
І до сонця потягніться.
В різні боки нахиліться,
Раз — присядьте, два — присядьте
І за парти тихо сядьте.
5. Робота з підручником стор. 122-123.
-
Розгляньте малюнки и розкажіть якими бувають водойми?
-
Які головні річки України?
-
Подумайте чим озеро відрізняється від ставка?
-
Де знаходяться найбільші озера України?
V. Систематизація та узагальнення вивченого матеріалу
1. Розповідь учнів про значення водойм рідного краю.
- Яке значення в природі та в житті людини мають водойми?
Водойма – це місце відпочинку людей.
Водойма – це будинок для рослин і тварин.
Люди беруть із водойму воду для питва і приготування їжі.
З водойм беруть воду для господарських потреб.
По воді перевозять вантажі.
Воду для роботу беруть заводи і фабрики.
2.Гра «Відгадай».
- Відгадайте про яку водойму написала дівчинка.
Далеко внизу, оточене віковими ялинами, виблискує воно, кругле немов чаша. Воно незвичайне не лише формою, але понад усе кольором води. Зеленувато-блакитна вона дійсно нагадує собою колір морських хвиль. Повітря, просочене ароматом, настільки чисте, що здається, їм неможливо надихатися. (озеро)
3.Читання пам’ятки.
Пам’ятайте! Водойми – це не просто вода. Це дім, у якому мешкають різні незвичайні істоти. Їм необхідний дім, і вони йому потрібні.
Слід оберігати водойми від забруднення, будувати очисні споруди, саджати на бергах водойм дерева, що змінюватимуть береги; розчищати джерела; виготовляти та розміщувати на берегах водойм заборонні знаки, роз’яснювальні записки.
4.Виконання малюнка.
- Намалюйте заборонені знаки щодо поведінки біля водойм.
5.Гра «Так чи ні»
- Чи правильне твердження, о наш край – це край озер та річок?
- Водойми потребують охорони?
- Чиста вода необхідна тільки людині?
- Водойма приховує небезпеку?
- Люди заподіюють багато шкоди водоймам та їх мешканцям?
VI. Домашнє завдання
-
Приготуйте цікаву розповідь про один із видів водойм нашого краю, яке вам сподобалося.
VII. Підсумок уроку
-
Що належить до водойм?
-
Які водойма є в нашому краї?
-
Яке значення в природі та в нашому житті займають водойма?