- •7. Сабақтың мазмұны:
- •Негізгі білім деңгейін бақылау.
- •Қорытынды білім деңгейін бағалау
- •8.Сабақ бойынша үсынылатын әдебиеттер:
- •6. Сабақтағы тәжірибелік сабақ сағаттарының бөліну жоспары және ұйымдастыру құрылымы:
- •Негізгі білім деңгейін бақылау.
- •Қорытынды білім деңгейін бағалау.
- •7.Сабақ бойынша ұсынылатын әдебиеггер:
8.Сабақ бойынша үсынылатын әдебиеттер:
Негізгі:
1. Закон РК «06 охране окружающей природной среды» (1997)
2. СанПиН 3.03.015-97 «Санитарные правила охраны атмосферного воздуха» (1997)
3. СанПиН «Правила охраны поверхностных вод» (1991)
4. Ме годические рекомендации по оценке гигиенической эффективности мероприятий по охране атмосферного воздуха и водных объектов с
учетом комбинированного действия загрязняющих компонентов. - М.,1987
5. «Инструкция по нормированию выбросов (сборов) загрязняющих веществ в атмосферу и водные объекты» - Харьков, 1990
Қосымша:
1.Сидоренко Г.И., Можаев Е.А. «Санитарное состояние окружающей среды и здоровье населения»
2. Гигиснические аспекты охраны окружающей среды (сборник методических материалов) - М., 1987
3. Методические указания по гигиенической оценке малых рек и санитарному контролю за мероприятиями по охране в местах водопользования. - М., 1985
Информационный листок. Интегральные показатели загрязнения окружающей среды для оцски ее качества и состояния здоровья. - Алматы, 1994
1. Тақырып: Адамның биосфералық үрдістерінде алатын орны. Адамды қоршаған ортасы және өзіне тән ерекшеліктері. Адам популяциясының өсу және даму проблемалары.
2. Оқу сағатының саны: 90 минут.
3. Тақырыптың белсенділігі (мотивациялық оқу): адам мен оны қоршаған ортасының қарым қатынасын , экожүйеге антропогендік әсерді анықтау, адам мен экология арасындағы дұрыс қарым-қатынасты қамтамасыздандырады. Осымен пәндер арасындағы байланыс түзіледі, осы уақытқа дейін бірде бір пән адам қоғамы мен экология байланысын анықтаусыз болған емес.
4. Сабақтың мақсаты: экологиялық білімнің негізін қалау , ол барлық кезеңдерде жүргізілетін экологиялық шаралар кезінде пайдалануға және адам өміріне экологиялық қауіпсіздік шараларын ұйымдастыруда және денсаулығын сақтауда.
5. Сабақтың өтетін орны: кафедра
6. Сабақтағы тәжірибелік сабақ сағаттарының бөліну жоспары және ұйымдастыру құрылымы:
№ |
Сабақ кезеңдері |
Уақыты |
1. |
Ұйымдастыру бөлімі. |
2 мин |
2. |
Бастапқы білім деңгейін бағалау: - тест сұрақтары бойынша Қосымша 1. |
8 мин 8 мин |
3. |
Студенттердің өз бетімен атқаратын жұмысы: -жағдайлық есептерді шешу (Қосымша 2) |
49 мин 49 мин |
4. |
Оқытушымен бірге атқаратын жүмыс: -СӨЖ қорытындысын талқылау -Сабақтың тақырыптарын талдау: 1. Биосфералық процестегі адамның орны. 2. Адамды қоршаған орта және оның спецификасы. 3. Адам популяциясының өсуімен даму мәселелері. 4. Биосфера глобальді экожүйе түрінде 5. Биосфераның негізгі қасиеттері |
18 мин 1 мин 17 мин 2 мин 3 мин 4 мин 4 мин 4 мин |
5. |
Қорытынды білім деңгейін бағалау : -бақылау сұрақтары бойынша Қосымша 3 -тест сұрақтары бойынша Қосымша 4 |
10 мин 6 мин 4 мин |
6. |
Студенттердің жалпы білімін бағалау мен сабақты қорытындылау. |
2 мин |
7. |
Келесі сабақтың әдістемелік нұсқауымен, көмекші құралдарымен таныстыру. |
1 мин |
Қосымша 1.